Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953786 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sava71
Sava Andrejic
Omoljica

Član broj: 301493
Poruke: 9
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.07.2012. u 18:36 - pre 144 meseci
>
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.67.102.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.07.2012. u 23:37 - pre 144 meseci
Citat:
mirjana2202: Pozdrav Mirjana...objavila si link na kome se trazi kuhar, u bolnici u ja imam zavrseno za kuhara IV stepen, i cetiri godine sam radila u bolnici kao kuhar.Interesuje me da li moram autorizovati diplomu ili mogu samo prevesti na engleski i poslati uz CV.Govorim engleski i ucim norveski ali sam tek na pocetku.Ti si medicinar nisi ugostitelj ali ako znas nesto molila bih te da napises ili ako neko zna ko je otisao u Norvesku kao kuhar. Hvala
[quote]mirjana2202: Pozdrav Mirjana...objavila si link na kome se trazi kuhar, u bolnici u ja imam zavrseno za kuhara IV stepen, i cetiri godine sam radila u bolnici kao kuhar.Interesuje me da li moram autorizovati diplomu ili mogu samo prevesti na engleski i poslati uz CV.Govorim engleski i ucim norveski ali sam tek na pocetku.Ti si medicinar nisi ugostitelj ali ako znas nesto molila bih te da napises ili ako neko zna ko je otisao u Norvesku kao kuhar. Hvala[/quote


Pozdrav,nema sanse da se zaposlis u bolnici kao kuvar bez Norveskog i IK mat kurs(HCCP standard). Po hotelima tu i tamo u restoranima naravno,samo da znas Eng.
Inace trenutno jedno od najdeficitarnijih zanimanja u Norveskoj,za pocetak salji na oglase cv na engl. Ja sam napisao prije par mjeseci tacno sta treba za kuvare,posto sam prosao sve tri vatijante i tacno znam sta treba od papira. Obicna diploma ne treba da se autorizuje,samo prevod,i jos masa papira za dobijanje radne dozvole za skiled worker, a za sezonce manje treba ! Ako vas interesuje jos nesto pitajte? pozz
 
Odgovor na temu

dane011

Član broj: 304737
Poruke: 2
*.ius.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2012. u 07:28 - pre 144 meseci
isabeau917 ; jedy023

Postovanje,

Nov sam na ovo forumu i zanima me da li mozete da mi posaljete na mail [email protected] torrent på vei od 7GB???

Hvala puno unapred !!!



[Ovu poruku je menjao dane011 dana 04.07.2012. u 08:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2012. u 08:22 - pre 144 meseci
Pošaljem kad dođem doma, sad sam na poslu,
torrent se inače zove ' norwegian language learning pack ' ali ga više nema na tražilici od torrenta, pošaljem torrent kao atačment pa ga samo zakači, ima sve moguće knjige, audio materijal, gramatike, rječnike... 7 GB materijala, ovaj link što sam prethodno stavila ima 2,7 GB
kome treba nek mi pošalje mail na [email protected] , velikodušno dijelim potrebitima ;))
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2012. u 14:47 - pre 144 meseci
nađoh izvrstan on-line hrvatsko-norveški riječnik
uz prijevod još daje hrpu primjera za traženu riječ iz opensubtitlesa
http://hr.glosbe.com/nb/hr/kj%C3%B8rer
 
Odgovor na temu

Palitrex

Član broj: 56743
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2012. u 15:33 - pre 144 meseci
Hvala svima na informacijama.

Jos jedna stvar, kakve su sanse da se iznajmi neki stan na mesec-dva? Nebitno u kom gradu. Da li Norvezani koji iznajmljuju postavljaju pitanja tipa da li imam radnu dozvolu, sta cu da radim tamo dva meseca ako nemam, da li i koliko traze depozit i sl. Hocu da odem na blef, pa ako iskopam nesto odlicno, ako ne, bar cu da se odmorim od gluposti sa domaceg terena i da znam da sam pokusao. A jos bolje ako neko od vas zna nekoga ko ima neki stancic za iznajmljivanje.



 
Odgovor na temu

dane011

Član broj: 304737
Poruke: 2
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.07.2012. u 10:50 - pre 144 meseci
isabeau917 ; jedy023

Hvala za link.
Sve sam skinuo :-)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.07.2012. u 20:30 - pre 144 meseci
Citat:
@moukoko

nadam se da ne smaram al imam još pitanjce pa ako ti se da
kako tu funkcionira labos?, ono , magistralci, alkohol i te piz******, pard'n my french, zapravo pati me jel moram ponavljati stehiometriju i koliko detaljno..


to nikako ne funkcionise od sve laboratorije, ono sto ces naci u apoteci je jedna menzura - za rastvaranje sirupa.. samo se posveti ucenju jezika, a stehiometriju slobodno zaboravi za ko zna kad..
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 07:32 - pre 144 meseci
...ah, raj na zemlji...
 
Odgovor na temu

mirjana2202
mirjana2202
dzkd
Prijedor-Svedska

Član broj: 303424
Poruke: 10
62.68.127.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 09:14 - pre 144 meseci
Hvala na odgovoru.Kakav je to Ik mat kurs i gdje se polaze,koji nivo jezika traze,ja ucim trenutno norveski i koristim knjigu Ny i Norge,presla sam pola i ucim na livemocha isto tako...Molila bi te ako imas primjer svoga CV koji si pisao da mi posaljes.Ako mozes da mi napises kakvi su uslovi za sezonske radnike.I kolika je plata kuhara u Norveskoj.Poslacu ti i link za posao za koji sam planirala poslati molbu,ako mozes molim te pogledaj,vrijedi li da saljem ili ne vrijedi..Hvala ti jos jednom puno.http://www.jobbnorge.no/job.aspx?jobid=84493 -
Mirjana B
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 14:45 - pre 144 meseci
Kako kupiti antibiotik bez recepta???Jel zna neko za neku foru,pitao sam i u Svedskoj,isto traze recept.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 15:03 - pre 144 meseci
Jao, ja sam farmaceut pa ne bih sama sebi prepisivala antibiotik, otkud znaš da nisi na nešto alergičan ? Takvu odgovornost neće ni jedan farmaceut preuzeti na sebe... u najgorem slučaju anafilaktički šok i završiš 2 m ispod zemlje a farmaceut ostane bez licence i završi u zatvoru.
A da posjetiš liječnika?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 15:41 - pre 144 meseci
U pravu si Isabeau917,ali je to anti-bakterijska mast koju sam i koristio ranije (problem sa bakterijom u nosu) ali mi je sada nestala,a isti problem se javio opet u pm.....Necu skoro dole,a treba mi pa zato i ova ruzna navika(koju vucem odozdo) da uvek pokusamo nesto na kvarno,zaobidjem zakon i tako to...Al' izgleda da ce biti tesko :-)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 15:56 - pre 144 meseci
Uh sorry, odgovor je bio u najboljoj namjeri, hm, a što trebaš, chloramphenicol ili tak nešto ? probaj reći da ti je za psa il tak nešto a da je veterinar bolestan, na godišnjem...votevr, možda upali ;))
... i da , nemojte mi Norge iskvarit prije nego sam uopće došla gore, treba se osloboditi balkanskog načina razmišljanja inače ćemo zasr** sve gdje dođemo...
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 16:19 - pre 144 meseci
haha,dobra ti ovo fora za psa e....
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2012. u 16:31 - pre 144 meseci
probaj pa javi kak je prošlo
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2012. u 23:25 - pre 144 meseci
Sta se najvise trazi od poslova u Norveskoj trenutno? Znam za medicinske sestre, kako ide masinska struka, inzenjeri i slicno? Nadam se da ce se neko javiti iz masinske struke.
 
Odgovor na temu

Sava71
Sava Andrejic
Omoljica

Član broj: 301493
Poruke: 9
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2012. u 23:42 - pre 144 meseci
>
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.67.102.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2012. u 00:20 - pre 144 meseci
Citat:
mirjana2202: Hvala na odgovoru.Kakav je to Ik mat kurs i gdje se polaze,koji nivo jezika traze,ja ucim trenutno norveski i koristim knjigu Ny i Norge,presla sam pola i ucim na livemocha isto tako...Molila bi te ako imas primjer svoga CV koji si pisao da mi posaljes.Ako mozes da mi napises kakvi su uslovi za sezonske radnike.I kolika je plata kuhara u Norveskoj.Poslacu ti i link za posao za koji sam planirala poslati molbu,ako mozes molim te pogledaj,vrijedi li da saljem ili ne vrijedi..Hvala ti jos jednom puno.http://www.jobbnorge.no/job.aspx?jobid=84493 -



Ik mat ti je sve o obradi cuvanju,skladistenju namjernica,haccap standard,to ima i kod nas da se polaze. Ukratko,najbitnije su temperature i higjena,imas oko 20 tak raznih hemikalija za ciscenje i dezinfekciju. A gdje nadje ovaj oglas bogu iza tregera,bolje ti je da ucis Ruski i Samitski nego Norveski ako ides gore. Gledaj oglase i salji Cv(prost jednostavan) zavisi koliko imas iskustva i gdje si sve radila. Ja sam nasao prvi posao na probu,pokazao se dobro i ponudili mi ugovor. Sada opet mjenjam jer je dosta bolja plata. Fazon je da kada se pokazes da oni tebe traze a ne ti. Inace je nase zanimanje deficitarnije nego medicinsko ali nije na zvanicnoj listi deficitarnih zanimanja. Bilo je juce u novinama ,verovatno je neko citao sa foruma,treba im oko 1000 kuvara samo u Oslu
Nemoj da se uvrjedis ja ne znam zasto nasi ljudi pitaju odmah za platu,ja nisam pitao prvih 6 meseci dok se nisam pokazao,cim radis u zemlji sa najboljim uslovima u svetu za Gastronomiju,ne moze biti lose. Satnica ide za kuvare od 130 pa do 170 u, hotelima su limitrane plate na oko 25000 NOK i na 160 sati, U restoranima imas i baksis zavisi kako i gde,ja sam imao oko 4000 u Majoustr.(deo Osla) pa ide i preko 10000 na Aker brygge, ali radis i do 200 i vise sati. CV je obican ,skola i skraceno gde si radila i naziv firme i ako imas nesto od kurseva.Oni obavezno zovu da pitaju ako imas preporuku. U restoranima ti ne treba Norveski dovoljan je Eng,ranije u hotelima nije moglo ali sada moze,u Oslu se otvaraju jos dva veca hotela pa im treba dosta kuvara. Jednostavno nemaju radne snage,dolazi dosta spanaca ali oni ne znaju jezik,srecom po nas, a i teska su stoka, iskreno, radio sam sa nekoliko. Zavisi sta ti hoces,ti poslovi tipa kantine i bolnice su rezervisani za Norvezane i Svede,koliko imas iskustva i imas li uvid kakva se kuhinja ovde forsira?
Sto se tice sezonaca za Oslo je kasno,ali nije kasno za zimske centre,iskreno slabo znam za njih. papiri se za sezonsku vizu cekaju oko 3 meseca. I nemas limit za platu,znacu bilo koju platu da ti daju prolazis,dok na KV vizu imas minimum propisan od sindikata 145NOK po satu ispod toga ti nece dati vizu. Treba masa papira za prvu radnu dozvolu,diploma,svjedocanstva,preporuke,potvrda iz NAV,CV itd.
Prilicno sam dobro upucen u nabavku icene robe,namernica mesa ribe i samog kvaliteta,posto kao sef kuhinje moram da budem upoznat a nije bads lako kad ne znas Norsk i nije sve tako belo kao sto im je standard,muku mucim posto ne ispostuju sve. Kada ti dodje naprimer piletina,ne sme da bude iznad 4C ako je iznad i zabodes termostat ,imas pravo sve da im vratis. Ako imas pitanaj izvoli. Izvinjavam se na pravopisnim greskama,pisem u mraku,ubise komarci.Laku noc !
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2012. u 14:30 - pre 144 meseci
dancic ekipa... ja samo da napisem da u Oslu u bolnicama ne moze da se dobije posao ako covek nema norvesko drzavljanstvo.... dakle toliko o demokratiji norvezana... licno cula u zadnjoj sedmici 3 puta... sve super divno bajno krasno... dajte kopiju pasosa, kad das bilo koji sem norveski,kao pa zar ti nisi norveski drzavljanin ne reko ali zivim ovde 5 godina i imam permanent... jao pa zao nam je onda ali mi ne mozemo da primimo nikog bez norsk pass... ja onako gledam reko jeste vi ozbiljni ili je to neslana sala... nazalost kao ozbiljni smo... ekstravakt je moguce bez pasosa i to na odredjenim mestima ali vikar ili fast je za zaboraviti.... e dakle ako ja moram biti norvezaka da bi radila u bolnici, nek se hebu... ja pasos uzeti necu.... eto tako da znaju novi koji planiraju mozda nesto oko bolnica, a i vi koji ste ovde... UUS i AHUS je samo za zaboraviti kao i ceo univeritetki sklop bolnica u Oslu... cak ni hospitering ne moze ukoliko te ne predlozi norvezanin koji je od ugleda na tom odeljenju gde ti hoces hospitering da uradis... dakle za dzabe da radis... a ne ne prc... malo morgen...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953786 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.