Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7936844 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 16:28 - pre 144 meseci
Da rano je jos ;-) Videcemo... u avgustu bih krenuo...
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 16:31 - pre 144 meseci
Putovanje automobilom do Norveske / odlazak u Flekefjord , tacnije do ostrva Hydra / povratak iz Osla takodje autom je pravi dozivljaj.Odlazak je trajao 6 dana / nocu smo spavali , vozili smo negde do 23h/ i povratak drugim putem takodje 6 dana.Najveci dozivljaj je sto se jos jednom uveris gde zivis , mislim na nas koji zivimo u Srbiji.Treba ti vremena da se vratis u stvranost.Za vas koji dolazite iz Norveske to je obrnuto , radujete se povratku u bolju stvarnost , mislim NO.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 16:38 - pre 144 meseci
dejann73,
U vezi putovanja autom, ja sam putovala sa muzem i malim detetom i mogu ti reci da mi je bilo mnogo lakse nego avionim, obzirom da kad idem avionom presedam u Oslu na drugi.Putevi u Norveskoj su ti verovatno poznati,ogranicenja na autoputu su od 50-90, na trajektu je zabavno,imas sve tax free, putuje se oko 3 h do Danske.Dansku prodjes za 3h,ima samo jedan autoput i nigde se ne iskljucujes.Nastavak u Nemackoj, tu su manja ogranicenja brzine i za krace vreme se predje duzi put,a i ima vise traka i dobri su putevi.Mi smo nocili jednu noc u Nemackoj, pa nastavili sutradan.Isli smo preko Ceske i Slovacke.Tamo su putevi ok i onda Madjarska, u kojoj je sada novi autoput, pa se ne ide kroz grad, tako da je i to ok.Mi smo koristili navigaciju i sasvim smo se lepo snasli, plus smo odstampali putanju sa google earth, za svaki slucaj.E kad stignes u Srbiju ... tu se ne pouzdaj u navigaciju.Mi imamo softver sa srpskim putevima,ali na licu mesta ne bude isto,jer se stalno nesto radi na putevima i tako,ali mislim da ti to nece biti problem.Stajalista imas svuda usput i mozes da stanes kad god.Mi smo cak stajali da se dete malo proseta kad se unervozi.U Nemackoj ima pumpi sa restoranima sa kuvanim jelima,tako da moze normalno da se ruca i higijena u javnim toaletima na stajalistima je na visokom nivou, tj. gde god smo stali bilo je cisto,cak sam negde vidjala i sredstva za dezinfekciju, ali to mozes i da poneses sa sobom.U Madjarskoj nemoj da stajes, a ako i stanes negde neka uvek neko cuva auto, jer ima lopova koji kradu stvari iz gepeka ili probuse gume,tako sam cula, nisam proveravala.Mi smo stali u Madjarskoj na pumpi, ali je uvek neko bio kod auta.
Nadam se da ti je pomoglo iskustvo.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 16:52 - pre 144 meseci
Hvala na odgovoru. Vozio sam do berlina preko danske, svedske, navigacija, softver... i sve mi je to poznato i u upotrebi ali su me interesovala misljenja i iskustva o celom putesestviju ;-) Uvek sam koristio do srbije kombinaciju avion + rent car pa me zanima ova druga varijanta.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 17:19 - pre 144 meseci
aleksandra u...

Zaboravih da pitam, preporuka za neki hotel-motel u blizini nemacko-ceske granice?
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 20:45 - pre 144 meseci
Mi smo nocili u Lajpcigu,ali sam zaboravila ime hotela.Uglavnom, hotel smo nasli na netu, mislim da je sajt booking.com ili tako nesto.Obrati paznju kad bukiras,ako ides sam, jer je cesto dvokrevetna soba jeftinija od jednokrevetne,a i jeftinije je kad rezervises unapred nego kad uzmes sobu kad dodjes.Moja preporuka je da nocis u Nemackoj,jer u koji god hotel da odes bice ok,jer oni imaju dobre standarde.
 
Odgovor na temu

Nikolasbpb
Medicinski tehnicar
Nis,Srbija

Član broj: 304324
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 23:14 - pre 144 meseci
Ljudi,pozdrav svima...Kao prvo,da ne urlate kako nisam citao forum :) stvarno nemam kad,tj,citacu polako obzirom da ima oko 200 strana...Do tad,meni treba malo vaseg iskustva,tj trebao bi mi neko ko je u slicnoj situaciji...
Ovako,imam srednju medicinsku,smer fizioterapeut(uz to staz i polozen drzavni ispit),zatim
zavrsenu visoku medicinsku skolu,opsti smer(polozen drzavni),radim vec 2 godine kao med.tehnicar...
E sad bi ja da idem u Norvesku,ali mi je definitivno nemoguce zavrsavati sad srednju opsti smer,pa onda staz 6 meseci,pa onda drzavni...znaci,ubijem se u pojam,u startu...
Ima li nekoga ko je sa slicnim iskustvom otisao gore kao fizioterapeut,ili odmah kao visi tehnicar?
Postoji li mogucnost,da kao fizioterapeut ili visi tehnicar radim kao bolnicar? Ili da na bilo koji nacin dobijem tu potrebnu autorizaciju,pa makar i bio cistac?
Unapred zahvalan.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 23:20 - pre 144 meseci
Zdravo Nikola!

Moras lepo sesti i procitati sve stranice od prve do poslednje, jer se jako puno pisalo dosta toga je ponavljano.
Ja nemam informacije o tome da li se moze dobiti autorizacija za hj.pl. sa srednjom skolom za fizioterapeuta,
ali mozda bi neko drugi mogao da ti pomogne.

Dobrodosao na forum.
i pocni sa ucenjem jezika ako nisi...
To je broj 1 ovde...

 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
188.148.106.*



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 23:26 - pre 144 meseci
Ok. Hvala Aleksandra.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 03:38 - pre 144 meseci
Srbi koji su imali pretke na teritoriji Austro-Ugarske monarhije,rodjene pre 1921.god i mogu to da papiroloski dokumentuju kao i da poznaju madjarski jezik,ranije bilo dovoljno elementarno znanje a od 9.6. je potrebno sasvim dobro vladanje jezikom imaju pravo da apliciraju za madjarsko drzavljanstvo.Ovo su uveli od 1.januara 2011.-te i ovo jeste mogucnost pre svega za Vojvodjane,ako je rec o toj teritoriji ako ispunjavaju navedene uslove,da se domognu pasosa EU.A tada im je ovde u No ili bilo gde u Evropi olaksana papirologija/prolaznost.
Kuma moja je u jednoj takvoj proceduri pa rece da je cekanje oko 5-6 meseci od momenta kada se podnosi zahtev do evt.polaganja madjarske zakletve i apliciranja za izdavanje pasosa.
Ispunjavanje ovog gore navedenog je daleko lepsa i laksa ulaznica u Norvesku.
Mozda neki od nas iako drzavljani Srbije,mogu doci sa dvojnim drzavljanstvom tj.sa EU pasosem pa olaksati sebi mnogo u startu.
Madjarski je jako tezak(zivela u Senti 4 god srednje skole,a tamo je 95% madjarsko zivlje i zvanican jezik bio madjarski) pa zato kazem da je tezak,ima slicnosti sa finskim jezikom (u Karasjoku 18 km od granice sa Finskom,radili mnogi Finci) pa sam ih cula,ista je jezicka grupa,ali vredi se potruditi,jer stvarno olaksas sebi i skines zahtev 80% ponude u startu za nas koji nismo u EU.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 11:37 - pre 144 meseci
Samo da se nadovezem na Mirjanin post...evo link gde je sve manje vise objasnjeno...
http://www.elitesecurity.org/t...pasos-znanje-madjarskog-jezika
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 14:17 - pre 144 meseci
Nikolasbb ,
predmet nega bolesnika , koliki je fond casova na visokoj i iz fizioterapeutske , ako si imao taj predmet.Mislim da mozes da dobijes autorizaciju za helsefaga .
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 15:59 - pre 144 meseci
Malo da se vratimo na raniju pricu o sindikatu...
Fagforbundet je sklopio ugovor sa jednom agencijom turistickom,rec je o Turskoj 7 dana i noci,avion i dorucak,nesto kao sto sam ja isla pre dok sam studirala Visu medicinsku one studijske programe u tri drzave samo sto smo mi ceo put isli busom,e tako sada se obilazi Efes,Pamukale,fabrika koze za kupovinu jakni,Antalija,Kusadasi taj potez...hoteli su sa 4-5 zvezdica,a putovanja su od septembra do maja,po ceni od 1390 kr.Inace je cena 5890 kr ali sa kuponom je niza.Evo izgleda ovako.
Ovo je prakticno dzabe,1390 kr,polasci iz Bergena,Osla,Stavangera,i Trondhajma.
Vise je put za mladje koji zele aktivan odmor u smislu da se nesto vidi jer svaki dan je planiran izlet i putuje se u drugi grad,vise je upoznavanje kulture.A Pamukale su divne,bila pa zato kazem.
Eto to su neke male prednosti sindikata pa da spomenemo.
Pricali smo ranije o sindikatu,nema jos pilica i polutki na tri rate kao kod nas ali evo nude putovanje po jako snizenoj ceni.
Mozda se neko prikljuci...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 20:14 - pre 144 meseci
e ove godine i ja idem na godisnji prvi put autom,mada sam putocestiju prosla busom.... no autom kontam bice zanimljivije.... hvala na iskustvu...

nego upadoh ovde na brzinu samo da kazem da i drzavljani Bugarske i Rumunije, moraju da zakazuju termin da bi predali papire... dakle isto kao i van EU samo sto oni ne moraju da plate 3000,ali moraju da cekaju... prvi slobodan termin u Oslu je 12 juli.... bogme bogme....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 20:15 - pre 144 meseci
da, neko je pitao da li moze da dobije autorizaciju za helsefagarbeidera s nasom visom opsti smer... da moze.... proces je isti kao i sa srednjom...


kao sto Mirka spomenu ove ponude u fagforbunde... iste imaju i u sykepleier forbunde.... plus sto jos ima razno raznih ponuda, npr 10% za norwegian letove,lepovanje 15 dana svaki put u nekoj drugoj drzavi, popusti u radnjama nekim npr norwegian outlet 10%.... ete, begam sada ceka me takmicenje :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Nikolasbpb
Medicinski tehnicar
Nis,Srbija

Član broj: 304324
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 22:08 - pre 144 meseci
Hvala puno na odgovoru...
Ovako,u srednjoj,kao fizioterapeut imao sam negu,sad koliko fond casova,to ne znam...Na visoj,imao sam predmete tipa,hirurgija sa negom,pedijatrija sa negom,interna medicina sa negom itd...da li se to racuna?
I gde mogu da izvucem informaciju koji je to fond?
Zamoljavam ostale clanove foruma,da ako nesto znaju o ovoj situaciji,da mi malo pribliznije objasne kako,sta,gde i odakle da krenem.
Hvala.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2012. u 23:17 - pre 144 meseci
Fond casova za srednju skolu dobijas u srednjoj skoli,za Visu u Visoj skoli.Vazi se zdravstvena nega kao odvojen predmet,to si morao da imas na Visoj kao zaseban predmet.To hirurigija sa negom,pedijatrija sa negom itd...nema veze sa tim.
U administraciji skola gore navedenih trazis fond casova teorije i prakse za taj program za koji si se skolovao.
Pozdrav!


Ovo je sto se tice cena za voznju konkretno za B,sto smo ranije spominjali.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 21.06.2012. u 00:56 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nikolasbpb
Medicinski tehnicar
Nis,Srbija

Član broj: 304324
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.06.2012. u 09:18 - pre 144 meseci
Hvala puno na odgovoru.imam jos jedno pitanje da li bi mi znacila GERIJATRIJA SA NEGOM??? posto imam i to polozeno.mislim da je to velika povoljnost za rad u starackom domu.
Da imao sam zdravstvenu negu i dijetetiku.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.06.2012. u 09:58 - pre 144 meseci
Znacila bi ti,prosek starosti im je 80,4 god...gerijatrija teska...Posalji oba fonda casova sa teorijama i praksama,i sa srednje i sa Vise i sacekaj odgovor.Nema druge.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.06.2012. u 10:20 - pre 144 meseci
kakva je procedura sa uniformom,jel to dobijamo kada i ako dobijemo posao ili bi bilo pozeljno da imamo svoju...
nesto me interesuje..
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7936844 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.