Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882578 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2012. u 21:18 - pre 146 meseci
Zdravo narode...srecan vam svima koji slavite najradosniji hriscanski praznik Vaskrs, Hristos Vaskrse!

Nego Mirka jesi ti to izlazila na Bergen test? Ja sam narucila i dobila primjere od 2009 godine pa izgleda poprilicno komplikovano. Tada im je tema bila FB i alkohol.

Sekulakv moracu da pitam u policiji konkretno za tvoj slucaj jer nisam sigurna pa ti odgovorim znaci tamo oko utorka srijede i nema potrebe da me persiras ;)
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 10:17 - pre 146 meseci
Sandrita,jesam u subotu sam isla na pismeni deo testa.
Pa evo sta je bilo.
Sastavljen je iz 5 delova pismeni deo.
Prvi deo LESEPRØVE-tri teksta gde je svaki dugacak po jedna A4 strana i dajes odgovore na pitanja i objasanjavas izraze sta znace.Prvi tekst je bio statisticki o obuzetoscu Norvezana internetom koje je sprovelo istrazivanje i biras izmedju tri ponudjene opcije a sve tri su prilicno slicne,i takvih 16 pitanja.Drugi tekst je bio zivot jednog coveka od mladosti do starosti u kratkim crtama i to je bio najtezi deo jer su pitanja bila psiholoska,tipa.Kakav je napredak licni pokazao taj i taj u romanu,pa tome slicno...I treci tekst slicno tome.Tekstovi su bili apsolutno razumljivi ali 100% samo su pitanja bila drugacija i zahtevnija.Generalno leseprøve ok deo.
Drugi deo LYTTEPRØVE-E to je bio samar!I to kakav.Dijalekat je bio ok,vrlo razumljivo ali od 25 pitanja pola je bilo statistickih pitanja i to je po meni vise bilo pitanje dobre koncentracije nego razumevanja.Dakle,statisticki podaci o platama po celoj Norveskoj pa ti biras izmedju tri opcije a uradjeno je po principu da jedan odgovor lako i odmah eliminises a dva su gotovo ista od kojih je samo jedan tacan.Dakle uvek je jedna opcija stavljena da te zbuni.Dakle,odlomci sa radija iz vesti o broju zrtava,o nesrecama itd.
Ali kazem jos jednom jakooo razumljivo sto je mene i malo iznenadilo ali teska statistika.
Treci deo je REFERAT-Imali smo referat koji se pustao dva puta.E da zaboravila sam da napomenem da je u lytteprøve samo jednom slusanje nema dva puta kao na NP3.
Refarat se dobija razgovor izmedju novinara i jedne osobe i ovde je bila u pitanju jedna firma koja se bavi bezbednoscu saobracaja pa kako je to regulisano zakonom i kako to ide po skolama ona je inace bila komunikacijski sef pa njen opis posla sa medijima i tako.A dobijes sedam tacaka koje tvoj referat mora da zadovolji dakle sedam zahteva od njih koje moras da obuhvatis dok pises.
Nakon toga pauza...i konacno ides u WC nakon 3,5 sata.Nema inace WC-a da se ide sam...za vreme testa.
Onda nakon pauze jos dva dela...Cetvrti deo je GRAMATIKA-to je bilo po meni jakoo lako.Moze biti da je do toga jer mi koji dolazimo iz Srbije imamo dobru gramaticku podlogu posto su se Filipinci zalili da je tesko.Dobili smo 30 recenica da popunimo a zapravo je napisano 60 recenica.Imas A i B.Recenicu pod A oni napisu a pod B treba ti da dopunis da li sinonimima ili drugacije ali mora da bude gramaticki tacno i tu su obuhvatili sve.I pasiv,i prideve i vremena,i zavisne recenice i predloge i kondicionale sve sve.Imas za to 30 minuta.To je po meni bilo ok,jako ok.Sto me je iznenadilo.
I peti deo za koji dobijas dva sata je SKRIFTLIG PRODUKSJON!Dve teme su bile jedna je bila Omladina i sigurnost u saobracaju a druga Naftni fond.Nacin na koji ces da izlozis te teme je jako bitan jer u prvoj trecini teksta treba da izlozis temu a u druge dve trecine da pises svoje misljenje koje mora da bude objasnjeno sa zasto.
Treba ti 350 reci sto i nije mnogo ali je fora u nacinu izlaganja.Imas tri recenice kao tri informacije koje dobijas od njih pa mozes da ih koristis.Ja sam birala Naftni fond.
Imas vremena za ovaj deo dovoljno i jedino ovaj deo se mora pisati hemijskom olovkom.
To je bio test.Usmeni imam 12.maja.Rezultati ce biti pocetkom juna.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 10:26 - pre 146 meseci
Imas dva coveka koja paze na celu grupu ljudi i ne mozes da biras gde ces da sednes vec si rasporedjen.Jedan od njih dvojice je na pocetku testa rekao da on licno misli da je test tezak ali je isto tako rekao da samo ne treba odustati kakav god bio rezultat,i treba izaci ponovo da je bitno imati iskustva da bi se polozilo.Inace se salio da nas oslobodi stresa...
Ja sam racunala tako da polozim usmeni deo sada a da imam iskustva iz pismenog pa da ga ubijem u oktobru,jer samo je pitanje oko lytteprøve zbog silne kolicine podataka.To je zahtevno i da dobijes na srpskom a narocito jer ide prilicno brzo i samo jednom cujes.
Sve u svemu,prijavljujte Bergen test i ne treba odustajati koliko god se puta palo.
12.maja cu pisati o usmenom delu jer i za to ima neka procedura kako ide,rekli su da ce na slajdovima ici neke slike pa da ih objasnjavamo itd.Videcemo.
Inace,sto se naftnog fornda tice....u martu 2011 imali su 3077 milijardi u fondu.To je bio podatak koji su oni dali da mozemo da koristimo.
Svaki deo je limitiran vremenski a sve ukupno sa pauzom i radom je bilo od 8.30 do 15.20.
I jeste psihicki umor jer ja sam se slognula kada sam izasla napolje.
Veliki pozdrav,za forumski narod i u zdravlju i veselju da provedete drugi dan Uskrsa.
Poseban pozdrav za zemljaka iz Kikinde!(ovo je bilo krajnje nostalgijski,druze).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 11:12 - pre 146 meseci
Super Mirka drzim ti fige da to polozis i sretno na usmenom dijelu ispita. Tako je sve isto i kod mene u onoj knjigici sto sam narucila mislim redosled pitanja i zadataka samo naravno druge teme. A za usmeni je samo napisano sta sadrzava. Ja ne znam kad cu se nakaniti na to sad medisin kurs uzela pa trebam uciti i za vozacki pa taj Bergen test a nemam nesto volje al aj polako. Nego jos jednom sretno na usmenom i da to razvalis samo tako ;)
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 12:58 - pre 146 meseci
Ljudi ja obavio razgovor pa rekoh da ga podelim sa vama. Cuo sam se sa onom zenskom. Rekla mi je da im je glavna sestra na nekom trodnevnom kursu trenutno i da ce stupiti u kontakt sa mnom kada se vrati u dom. Pitao sam je da li ce me zvati u toku ove nedelje i rekla je da hoce. Uzela mi je i broj. Pitala me je da li mogu da dodjem na intervju i kada. Rekao sam joj da mogu da dodjem vrlo brzo. Pomenuo sam i uzimanje neplacenog odsustva i da sam zaposlen trenutno. Mozda sam to mogao i da izostavim mada je to svakako pisalo u propratnom pismu. I to bi bilo to. Razgovor je protekao kao i uvek opusteno i bez nekih jezickih barijera. I da, rekla mi je da mi je norveski dobar. To vec pocinje da mi smeta jer mislim da se foliraju. Svaki put mi to kazu. Inace ne znam sta da ocekujem od ovoga ali eto rekoh da podelim to sa vama. Ako zove, zvala je, ako ne nikom nista. Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 13:35 - pre 146 meseci
Lepo, lepo samo tako nastavi.
Po meni dobro je sto si napisao/rekao da si zaposlen da ne bi sebe uvali u neka s....a i da bi oni mogli da te uklope u vreme za intervju a ne da ti namecu neko vreme koje ne mozes da ispostujes a posle neces moci da im das neko dobro objasnjenje zasto ne mozes da dodjes. Bolje biti iskren u startu. Ljudi su ljudi gde god da odes i svi vole kad se drugi ponasaju lepo i dobro.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 14:24 - pre 146 meseci
Slazem se. Nego kad sam joj diktirao svoj broj nisam joj dao pozivni broj za srbiju. Valjda to nece biti problem ako me bude zvala!?
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 15:33 - pre 146 meseci
da oni vole iskrenost,ali kad se dobije ponuda za intervju oini te pitaju da li mozes lupam sada u petak u 12h i ti kazes ne mogu mogu u 14h ... vecina njih ce reci ok to je onda 14h bez da ga zanima razlog zasto je nemoguce u 12h,sem ukoliko ga ti ne dadnes sam


jens zavisi koliko ti je promucurna sefica buduca..... ako ona to ne primeti nece te ni nazvati... ja da sam na tvom mestu ja bi posla mail i rekla lepo da sam zaboravio pozivni broj za srbiju i napisala ceo broj s pozivnim brojem nanove....

Mirkaaaaaa samo napred..... srecno na ostalim testovima
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 18:26 - pre 146 meseci
Sandra,razumem ja tebe odlicno i da ti je malo dosta svega i da nije lako nakaniti se ponovo na sve ispocetka a vec si se zaposlila.Ali to ima veze sa onim drugim delom price za nas zd.radnike.Mi prakticno jedini dolazimo ovde sa nekim zvanicno priznatim dokumentom ali nakon sto se zaposlimo mnogo vode treba jos da protece pa da nadjes svoje "mesto".I bez obzira koliki je neko antitalenat za jezik,kada radis u zdravstvu jezik dodje na svoje mesto jer ga koristis jakooo mnogo.
Tako da nakon sto se covek zaposli ima brat bratu 3 godine jos da streba sto radi autorizovanja sto radi upoznavanja sistema na poslu sto radi jezika...I vidis kako podizu kriterijume za sve zivo,zato prijavljuj Bergen jer niko te nece pitati na kraju koliko si puta pala taj ispit vec imas li ga na kraju polozenog,a to ce se desiti.I fora i jeste u tome da za Bergen kuci mozes da spremis samo gramatiku,a to je jedan deo od pet delova.Tako da nema tu velike pripreme.I iskrena da budem i na samom testu naucis dosta.
Iako su promenili zvanicno sada pa na zavrsnom dokumentu ti stoji Ikke bestått,Bestått ili Godt bestått i dalje se to racuna preko bodova a to vidis kada ti na testu pise koliko sta nosi bodova.
Bestått je srazmerno B2,a Godt Bestått je srazmerno C1.
Kuci smo mogli da ponesemo taj primerak od skriftlig produksjon pa cu uslikati i staviti na forum.
Uopste nije bilo mnogo ljudi,15-oro ukupno a u Tromsu je polaganje za ceo Finnmark plus Tromsø fylket.
I troje odustane na pola ispita...a zadovoljstvo kosta 1850 kr.pisani deo.Pa kada si vec dosao,sedi i radi pa sta bude.
Iz Srbije je moguce spremiti NP3 a Bergen samo nakon zivota u Norge od barem godinu dana zbog lytteprøve.Imali su i par reci koje su cisti dijalekat pa da napises sinonime jer se vode time da si vec cuo razne dijalekte jer zivis u Norge.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 19:58 - pre 146 meseci
@ Kelly - Uradio sam tako. Poslao sam mejl cisto da mi savest bude mirna.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 20:00 - pre 146 meseci
@ Mirjana - kakva je tvoja slobodna procena? Mislis li da prolazis?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 20:43 - pre 146 meseci
Jens...nema tu neke slobodne procene i to samo zbog lytteprøve.Kazem statistike se ne secam dobro ni na srpskom ali ako me pitas za ostala cetiri dela,to je skroz ok.
Kazem,za muntlig mislim da ce da bude ok a skriftlig ne znam ni sama...ali ajde neka bude oktobar ha ha ha.Kazem,nije to pitanje samo razumevanja vec i koncentracije gde si veoma vremenski ogranicen a za to treba imati malo iskustva.
A ako hoces procenu izmedju NP3 i Bergena...pa to je kilometrazna razlika i zaista NP3 je nista za Bergen.Pre svega jer nema tog pritiska na lytteprøve gde ti je sve ponovljeno dva puta i bez statistike...
Treba ti iz svih pet delova preko 80% tacno da bi prosao...tako da imas malo prostora za gresku,ali kazem samo treba biti uporan i ne odustajati i zavrsiti vec jednom i sa tim.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 21:19 - pre 146 meseci
Izgleda da je trik u kombinovanju koncentracije i memorije uz ograniceno vreme sto moze biti zeznuto i na maternjem jeziku a kamoli na stranom. Secam se kada sam resavao neki test na netu koji je bio koncipiran na taj nacin. Imao je i lytteprøve. Kada sam pustao zvucne fajlove bukvalno sam sve razumeo kao da prica na srpskom, ali kad sam posle morao da dajem odgovore na pitanja koja su bila vezana za taj isti tekst nije bilo nimalo lako setiti se svega. Nema sile da neko zapamti sve detalje govora koji traje tri i vise minuta.U svakom slucaju ti si ovde verujem prva koja se odvazila da polaze bergen test sto je za svaku pohvalu. Ako neko hoce da se okusa moze da isproba ova dva online testa ako vec nije. Jedino morate da se registrujete. Besplatno je i zabavno:

http://www.campusonline.no/norsktest

http://online.fuoslo.no/nivaat...kument=2006-02-08.09:13:05.txt




 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 23:48 - pre 146 meseci
Jens...dodje vreme kada zaba mora da se jede...nema od gledanja salameta...kazu Bosanci.Tako i ti...nema vise cekanja.Nego,procitah negde na samom pocetku ovog foruma post od Davorna koji kaze...:"Norveski je neka mesavina kineskog i jodlovanja".
Setila sam se toga na lytteprøve,ha ha ha!To je bilo misljenje iz 2007.-e.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2012. u 23:54 - pre 146 meseci
Helt enig med deg. A sad odoh da spavam. Laku noc!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 09:33 - pre 146 meseci
Moram da zamolim za pomoć širu javnost tj. Vas. Naime, spremio sam sve papire za slanje, ali sam ipak rešio da ih dopunim i opisom prakse i zanimanja. Međutim u školi me gledaju belo i nemaju pojma o čemu govorim, niti ja znam da im precizno kažem o čemu se radi. Savetuje me sekretar škole da pitamo razrednog da kao nešto napiše!? Čovek umro davno, a za praksu da jurimo profesore prakse od kojih neki više i ne rade tu. Kaže nikad nikome nije izdala tako nešto (a iz mog grada je otišlo mnogo ljudi gore, provereno). Da li neko može da mi pošalje po primerak tog papira elektronski, neka zamrlja ime i lične podatke nevažno je, samo da mogu da odem i probam da objasnim ženi o čemu se radi?

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 10:01 - pre 146 meseci
Neso,sta ti je,bolan?
Ja znam da se ti vodis onim da je sto bolje da posaljes sve sto imas i da im dokumentujes sve ali kako da ti objasnim da to ne treba ni da radis.Fond casova teorije i prakse bez opisa predmeta,i samo tvoje informacije o licnim podacima evt.smer koji si siao ali to i pise.Nemoj da komplikujes moj ti je najtopliji savet.
Evo da ti pojasnim sto bolje mogu!
To je procena na osnovu videregående skole,dakle nivo srednja skola.Njihova srednja skola nikada nije cula ni za anatomiju ni fiziologiju ni pedijatriju ni ginekologiju ma nista od toga.Dakle,nas program ubija njihov na tom nivou i zato kasnije i ne mogu da nam napisu da moramo za spl ponovo u skolu bez obzira sto je videregående skole vec nesto fali samo.
Ne opterecuj se,moj ti je savet.Posalji to.
Ali ako si vec resio da saljes to dodatno i da komplikujes i da ne postoji mogucnost da se na to tvoje misljenje utice,jedini naziv koji mozes da koristis jeste Fond casova teorije i prakse sa svim opisima teoretskih i prakticnih delova u programu.A to kod nas na nivou skole ide jako tesko,na Visoj je to samo desetak dana cekanja.Izgubices ogromno vreme a autorizaciju ces svakako da dobijes.
Ti sad proceni sam,a ovo ti je moje misljenje.
Pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 10:03 - pre 146 meseci
Napisi mejl adresu na pp i ja ti saljem moj primer toga a ako hoces moze i da kopiram da ti saljem preporuceno ali ovako je brze.Dakle,videces da je to jednostavno bez komplikacija.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 10:11 - pre 146 meseci
Hvala Miro na brzoj reakciji, nemoj da misliš da mi je merak da se bakćem opet sa svim onim glupostima.
Citat:
Fond casova teorije i prakse sa svim opisima teoretskih i prakticnih delova u programu.

Ako je to ona tabela, to imam, i to je sve što sam dobio iz škole, za ostalo me gledaju kao krava mrtvo tele.
Šaljem ti svakako mail na private čisto da pogledam ja, pa ako krenu da me zaluđuju, da ja to šaljem lepo.
A ako ne prođe kad pošaljem, ako se dobro sećam iz ranijih postova, oni bi trebalo da potraže dopunu dokumentacije ili ne?

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2012. u 11:28 - pre 146 meseci
Sve sto smatraju da fali,trazice ti da posaljes naknadno.Bez brige.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882578 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.