Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocepana membrana popravka

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pocepana membrana popravka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26016 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Todosić
Stefan Todosić
Student
Beograd

Član broj: 149493
Poruke: 195
217.24.27.*

Sajt: www.pacifiko-band.co.cc


Profil

icon Pocepana membrana popravka07.08.2007. u 18:40 - pre 202 meseci
Ko vrši popravke pocepanih membrani?
Ne znam o kojem se zvučniku radi, ortak me je zamolio da pitam.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
196.200.1.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka08.08.2007. u 17:36 - pre 202 meseci
Ako je ortak voljan da to zavrsi po uradi-sam principu... evo kako:

Potrebno je:

1. Stare farmerice, ili barem nogavice od istih
2. Tuba lepk aza cipele ili nekog drugog na acetonskoj bazi

Izvodjenje malo zavisi od dela na kom je membrana puklla. Ako je negde na levku (izmedju centra i oboda), jednostavnije je, a ako je na valovitom delu po obodu, potrebno je malo vise paznje. Postupak, generalno, izgleda ovako:

1. Premaze se u tankom sloju zona oko pukotine, oko cele pukotine da sa svake strane bude barem nekoliko centimetara premazano lepkom. Ovo se ostavi da se osusi.

2. Isece se komad tkanine (jeans!) sa gore pomenutih farmerica (moze i texas jakna), i isto se premaze lepkom te ostavi da se osusi.

3. Kada su obe povrsine suve, ponovo se premazu tankim slojem lepka, ostave 2-3 minute da se osuse ali ne potpuno, te se tkanina stavi na predvidjeno mesto na membrani. Jos se nista ne pritiska!

4. Pazljivo se sa palcem i kaziprstom (palac sa donje strane, kaziprst sa gornje strane) pritiska malo po malo tkanina. Treba imati na umu da sistem vesanja membrane ne moze da izdrzi da se divljacki nagazi samo sa jedne strane! kada je cela povrsina ispritiskana kako treba, moze jos jednom da se predje na isti nacin pritiskanjem, te se nakon toga ostavi 24 sata da se potpuno osusi.

5. Ako je u pitanju zvucnik vece snage (od 50W pa na gore), moze se i sa druge strane membrane staviti ista ovakva zakrpa, radi vece cvrstoce.

6. Ako se radi o pukotini na valovitom delu membrane (vesanje membrane!), neophodno je pratiti valoviti oblik a ne staviti samo ravnu povrsinu, kako bi se membrani ostavila slobvoda kretanja.

Bitno je da se koristi lepak za cipele ili neki slican, jer je i u osusenom stanju elastican, i nece poceti da puca (kao recimo lepak za drvo).

Nekoliko zvucnika (50 do 150W) sam sebi ovako popravio i ne primecuju se neke razlike u zvuku, a popravljeno mesto je toliko jako da ce izdrzati i sutiranje nogama ako treba.
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
212.200.219.*



Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka13.08.2007. u 21:06 - pre 202 meseci
Uzmi parče od neke druge membrane i zalepi je sa donje strane membrane koju krpiš.Dok sve to budeš radio vodi računa da ne preteruješ sa lepljenjem flekica,jer nije poenta da posle intervencije membrana ima 10kg. Za ovu vrstu krpljenja koristi "sintelan" lepak. pozz..........
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka13.08.2007. u 21:17 - pre 202 meseci
Sve sto je flighter_022 rekao moze se iskoristiti s tim sto je mnogo bolje iskoristiti umesto texas platna deblju (ili dva sloja tanje) sanitetsku gazu. Mehanicki poremecaj sila na membrani je mnogo manji i manje ce se pokvariti karakteristika membrane. Ja sam to uradio vise puta cak i na gumenom vesanju membrane i nisam primetio neke razlike u zvuku izmedju okrpljenih i "zdravih" zvucnika. Jos jednom napomena da je mnogo bitan lepak koji se koristi i da je (nekada Tigar) Sintelan lepak najpogodniji za ove namene.
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
212.200.219.*



Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka13.08.2007. u 21:23 - pre 202 meseci
Mnoge kolege koje se bave servisom zvučnika koriste bandaž traku sa knauf ploče , pa zatim ih prelakiraju sa poliesterskim dvo-komponentnim lakom! Doduše imaš 1001 način da zakrpiš membranu, a ti primeni onaj efikasni i najlakši način shodan tvojim mogućnostima. Pozz
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka19.07.2014. u 21:40 - pre 117 meseci
Imam slican problem.

Tacnije:
- Pocepana membrana
- Probusena membrana i
- Ubijena kalota

Zvucnik je RCF L12P-400

Dete se malo zaigralo, pa je stradao zvucnik. I tako nekoliko puta :(

Svaki savet je dobrodosao


PS. Znam da dizem temu iz naftalina - pretpostavljam (mozda pogresno) da je bolje ovako nego dve teme sa istom tematikom :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka19.07.2014. u 22:55 - pre 117 meseci
Nađi neki izgoreli zvučnik al' da membrana pasuje tvom i zameni je.

Naravno ostaju kalem, centrator i tvije vešanje.

Srećno!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 10:53 - pre 117 meseci
@hobbista, treba ti ovo http://reconingspeakers.com/pr...0k-diy-aftermarket-recone-kit/ , nekad bilo u Madjarskoj nabaviti, izgubio link
prodavnice.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 11:00 - pre 117 meseci
Uuuu, pa n ije toliko stradala membrana pa da mora komplet zamena. Okrpi se ovo k`o dobar dan.

Koliko se vidi, vesanje je odlicno. Samo ima par rupica i jednu poderotinu.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.163.*



+356 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 15:22 - pre 117 meseci
Ako je zvucnik u radu zadobio ove "povrede", sumnjam da je kalem prosao bez ostecenja.
Rupica na membrani i poderotina se zacas okrpe, kalota se moze i napraviti i popraviti ali u kucnoj radinosti, bez iskustva tesko.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 15:31 - pre 117 meseci
Pitanje je i isplativosti?!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 15:51 - pre 117 meseci
Pre svega, hvala na komentarima :)

Ove stete nisu nastale u radu. Tacnije, prvo je kalota stradala, pa je posle nekog vremena olovka zavrsila u membrani, i na kraju je membrana pocepana (najverovatnije nekom igrackom).
Ni jednom nisu bili u radu kada su se desavale ove "slucajnosti" (tacnije nisam bio prisutan). Ukucani su imali svoju liniju za pustanje muzike, tako da moje sprave nisu dirali za tu svrhu :D

Zvucnik radi "lepo" dok je na maloj snazi, odnosno dok ne krene membrana da "igra" (sto je i logicno).
Kao takvi zavrsili su okrenuti ka zidu :( Sluzili su godinama kao polica za cvece i razne druge gluposti, pa sam resio da sredim ovo i pustim kutije da nadju novog gazdu :)



@zeoN_Rider: To bi bilo pravo resenje, samo sto je malo mukica da nadjem 12" membranu. A i ne bih se bas upustao sam u prepakivanje :(

@emiSAr: Video sam te kitove i, iskreno, malo mi je skupa ta igranka za zvucnike koji idu u prodaju (iako ne sporim da je to najbolje resenje). Ali, ako je to jedina solucija - uradicu sto budem morao.

Imate li predstavu koliko okvirno kosta igranka prepakivanja zvucnika, pod pretpostavkom da kupim onaj set?
Odnosno, da li znate neki korektan servis koji bi mogao da uradi varijantu koju je predlozio zeoN_Rider (na PP naravno)?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 18:11 - pre 117 meseci
Citat:
hobbista da li znate neki korektan servis koji bi mogao da uradi varijantu koju je predlozio zeoN_Rider (na PP naravno)?


Naravno da znam, Vladimir/Gonzo Dorćol.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka20.07.2014. u 21:15 - pre 117 meseci
Hvala :)
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka21.07.2014. u 00:22 - pre 117 meseci
Citat:
emiSAr:
Ako je zvucnik u radu zadobio ove "povrede", sumnjam da je kalem prosao bez ostecenja.
Rupica na membrani i poderotina se zacas okrpe, kalota se moze i napraviti i popraviti ali u kucnoj radinosti, bez iskustva tesko.-

pOz


Vidi se odlicno na slikama da ta ostecenja nisu nastala u radu, a i sam autor je opisao sta i kako.... Mozda niste procitali dobro.

Po meni ( sudeci po slikama i opisu autora ), ovo se zakrpi. Nema potrebe nista da se menja, vesa, steluje i sl. Naravno, ne moze da ga okrpi neko ko ima dve leve ruke...Podrazumeva se neka uobicajena kucno/zakrpi vestina..:)



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.07.2014. u 01:35 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka24.08.2014. u 18:39 - pre 116 meseci
Da ne ostanem duzan :)

Zvao sam i Branka u Zemunu. Kod njega bi u obzir dolazila samo zamena (membrana, kalota i vesanje), sto je malo skuplja igranka.
Odneo sam kod Vladimira, i odmah je skinuo kalotu, pregledao vizuelno kalem (nema tragova cesanja) i okacio na ton generator (nikakav problem nije pokazao).
Zalepio je membranu i zamenio obe kalote, obzirom da je na drugom zvucniku bio neki trag od ~1cm lepka ili neceg slicnog na kaloti (meni nepoznatog porekla).
Mozda je greska sto sam dao da zameni i drugu kalotu, obzirom da nije bio siguran da li "to" moze da skine.
"To" je opet bila neka decija smisalica (jbg, nisam tukao kada je bilo vreme).

Rad je izasao oko 15 eura - slike kako sada izgleda su u prilogu.

Hvala svima na savetima :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka24.08.2014. u 19:03 - pre 116 meseci
Citat:
hobbista
Odneo sam kod Vladimira, i odmah je skinuo kalotu, pregledao vizuelno kalem (nema tragova cesanja) i okacio na ton generator (nikakav problem nije pokazao).
Zalepio je membranu i zamenio obe kalote, obzirom da je na drugom zvucniku bio neki trag od ~1cm lepka ili neceg slicnog na kaloti (meni nepoznatog porekla).
Mozda je greska sto sam dao da zameni i drugu kalotu, obzirom da nije bio siguran da li "to" moze da skine.
"To" je opet bila neka decija smisalica (jbg, nisam tukao kada je bilo vreme).


Eto zašto je dobro znati Vladimira Jel pitao za mene?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka24.08.2014. u 20:14 - pre 116 meseci
He, he, ne zna ko se krije iza tvog nicka. Rekoh mu ja ko ga je preporučio, ali je on sumnjičavo vrteo glavom :D
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka24.08.2014. u 20:23 - pre 116 meseci
Ma sumnjičavo, neće da izda.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Pocepana membrana popravka24.08.2014. u 20:48 - pre 116 meseci
Hmm, nije nemoguće. Sa'cu da razvijem ovde neku teoriju zavere :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pocepana membrana popravka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26016 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.