Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 40066 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
93.86.59.*



+4 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 18:20 - pre 193 meseci
Čekajte, ne kapiram, kakve veze ima Celestron s bilo čim, on ne pravi objektive nego teleskope i vrhunske dvoglede.

Objasnite mi, šta bi bilo kad bi Celestron počeo da pravi objektive za Nikon i Canon, da li bi ih prešišali u kvalitetu ?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 18:31 - pre 193 meseci
Mislio sam na upotrebljene materijale. Tu i Celestron kaska za L optikom. Bez šale.

A to šta bi bilo kad bi bilo je u rangu onoga sa okruglim i elipsastim senzorima.
Saznaćemo ako krenu da proizvode objektive.

@Slobodan Mišković
E tako je već logičnije.
Inače, po meni je ta vest sjajna. Iako zvuči čudno, kao i kada su procesori u pitanju, gde realno postoje samo dva igrača (Intel i AMD, ostali su leva smetala), i na polju fotoopreme je po sve nas daleko bolje da Nikon bude jači nego što je bio proteklih godina, jer u suprotnom veći od dvojice (a to je bez dileme Canon) nemilosrdno gazi konkurenciju finansijama, a ne inovacijama, što upravo gledamo kroz prizmu onoga što Canon pokušava da proturi sa ovim maleckim telima.

Umesto da poboljšaju kvalitet, oni po svaku cenu naguraju "mnogo svačega, prosečnog kvaliteta". Na sreću, to za srednju i višu klasu i dalje ne važi, a situacija može postati samo gora, ako konkurencija ne pritisne. Odgovarajući odgovor Canona bi mogao zatim da izazove novi napad Nikona i tako u krug - korisnicima to može doneti samo dobit, na duže staze. Nikako ne valja kada se jedan proizvođač osili u svojoj suverenosti, što upravo gledamo kada je Canon u pitanju.

@zarsilic
RAW je jedino čemu ja verujem. Sve ostalo je podložno teškoj obradi. Ako nije jasno, žao mi je.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 18:34 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48
Kalibrisanje treba svemu što ima veze sa fotografijom, naravno.



Citat:
StORM48: A i CCD-u, odnosno CMOS-u ne treba kalibrisanje. Mada nekome to ne treba ni na LCD-u. ;)



Pa, cekaj sad. Jel treba, ili netreba kalibrisati? Opet si mi se nesto upetljao?

Salim se.

Ali pazite. Vidim da se mesaju pojmovi. Potrebno je razdvojiti pojmove vezane za servisno (proizvodjacko) i korisnicko (amatersko) kalibrisanje.
To su 2 potpuno razlicita postupka i ne treba ih poistovecivati.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 18:39 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48: @zarsilic
RAW je jedino čemu ja verujem. Sve ostalo je podložno teškoj obradi. Ako nije jasno, žao mi je.


Verujes u binarni kod? Hm, hm, ne znam kome tu nesto nije jasno?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 18:39 - pre 193 meseci
Naravno, ali oba postoje. To je jasno.

Proizvođačko na stranu - to se radi serijski, bez ulaženja u eventualne specifičnosti samog primerka (ma šta on bio). Korisnička se radi naknadno, naravno uz odgovarajuće alate, što softverske, što hardverske.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 18:44 - pre 193 meseci
Da, verujem. Slobodno okači RAW koji si uspeo uspešno da izmeniš i time mu promeniš kolorni spektar.
Neće mi biti teško utvrdim šta je izmenjeno.

Pravi argumenti? Ako nemaš RAW, onda ništa...

Nego, sad se nešto mislim, pa Sigma za C/N ustvari i nije tako žuta, kad se pogleda rezultat koji daje još zanimljivija kombinacija - Sigma staklo i Sigma telo... ih, kakva krasota! Mislim, baš dolazi onako, do izražaja! Možda je neki Sigmin inženjer daltonista, pa čovek kalibriše žutu na +100%, da ne zafali slučajno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 18:58 - pre 193 meseci
To bi sve bilo tako da su ljudsko oko i ljudski mozak opticki uredjaj i komputer, ali to nisu.
Niti je oko opticki uredjaj niti je mozak komputer.
I sve bi to tako bilo da ne postoji nesto sto se vezuje za percepciju, pa recimo ja vidim da je nesto plavlje, a ti (ili neko) za isto to vidi da je nesto crvenije ili zelenije.
Kakav tada kalibrator primeniti. Koji je to kalibrator koji regulise faktor percepcije?

Razmislite malo!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 19:18 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48:  Možda je neki Sigmin inženjer daltonista, pa čovek kalibriše žutu na +100%, da ne zafali slučajno.


Ovo bi trebala da bude ironija, a sasvim je moguce da je bas tako.
Setimo se samo filmova za istocno, africko, ili neko drugo trziste.
Ista analogija vazi i u audiofilstvu. Poznavaoci ove problematike znaju sta je "Japan efekat".


P.S. Za Sigmu vazi isto pravilo kao i za ostale proizvodjace. Novija stakla "bolje rade". Inace velicanje nekoga sa istovremenim pljuvanjem po nekome je u Srbiji nacionalni sport. Obicno se proizvoljno donose zakljucci bez bilo kakvog argumenta, a nakon suocavanja sa cinjenicama i argumentima, gotovo redovan odgovor je: "Ja to ne bih uzeo da mi dzabe daju".
Dodje to sve na svoje mesto samo da se prespava koja noc.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 19:59 - pre 193 meseci
Da probam da pojasnim:
Percepcija utiče na fotografski prikaz koliko i mesečeve mene na rast berze u Jordanu.
Drugim rečima - zanemarljivo.

Percepcija NE MOŽE da uzrokuje efekat prezasićenosti boja sveukupno, a ne može ni da odvuče spekar ka nekom kolornom kanalu. Postoje određeni poremećaji vida, koji mogu dovesti do toga da osoba ne može da razlikuje pojedine kolorne kanale ili boje u celini, ali se problem oko percepcije svodi na (bukvalno) problem doživljavanja tirkizne boje (za nekoga je to tirkizna, za nekoga je "plavičasta", a za nekoga "zelenkasta"). Drugi momenat u ovoj priči je temperatura boje. Temperaturu boje (dokazano!) svi doživljavamo isto. To u biti znači da je svakome bela - bela, a crna crna. Kod Sigme postoji drugi problem - kod nje bela često bude "žućkasta" i to je to. Drukčije rečeno - fotke sa Sigme u celini izgledaju kao da su posmatrane kroz žute naočare za sunce (ne baš one najstrašnije, ali je poenta jasna). Takva vrsta perceptualne devijacije NE POSTOJI.

Na sve ovo, vrlo je bitno znati da postoji mašina koja je sposobna da odredi tu "zlatnu sredinu", te da najveći broj ljudi takvu kalibraciju prepoznaje kao sebi najsrodniju, što i jeste krajnja poenta. Većini kalibrisane boje izgledaju baš kao što trebaju da izgledaju, a statistička greška u vidu onih čija percepcija umanjuje intezitet crvene i dovodi je na nivo "bordo" boje, je zanemarljiva i samim tim - potpuno izopštena iz nečega što možemo uzeti za etalon.

Dakle, kalibracija nije nešto što je neko smislio sporta radi, već radi postizanja uniformnosti - nešto kao ISO metrički sistem. Kada fotku pošalješ sa monitora kalibrisanog u Brazilu, sa brazilskog kompjutera, izgledaće identično na japanskom monitoru, kalibrisanom u Japanu. Nikakve tu velike mudrolije nema.

Zato će velika većina ljudi, kao i PS, pomoću pipete, sasvim jasno ukazati na povećanu zasićenost žutog kolornog kanala na većini fotki koje stižu sa Sigme.

Ako se situacija popravlja sa poslednjim serijama, biću srećan da konstatujem kako moja saznanja više ne važe.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 20:19 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48: Zato će velika većina ljudi, kao i PS, pomoću pipete, sasvim jasno ukazati na povećanu zasićenost žutog kolornog kanala na većini fotki koje stižu sa Sigme.


Sta kaze pipeta na ovim fotkama?

https://static.elitesecurity.o...oads/1/9/1974257/_DZU00881.jpg
https://static.elitesecurity.o...oads/1/9/1974257/_DZU00911.jpg
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 20:24 - pre 193 meseci
Nekad mi stvarno nije jasno šta pokušavaš s ovakvim postovima?
Pa u pitanju je zalazak sunca! Šta misliš da pokazuje?

Međutim, kad se žutilo javlja po dnevnoj svetlosti, kao na fotki sa SD-14 gore, tada je jasno u čemu je problem.
Kao što rekoh... RAW u sred bela dana, pa da pričamo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 20:48 - pre 193 meseci
Ne mora ovde RAW, Žare je u ovom slučaju u pravu.

To je snimljeno sa Nikkor 18-70 kit objektivom.

On, kao i mnoge Sigme, takođe vuče u žuto, što se lepo može videti ovde
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 21:00 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48: Nekad mi stvarno nije jasno šta pokušavaš s ovakvim postovima?


Jedini nacin da se suprostavis demagogiji je da se posluzis PRAKTICNIM primerima.

Ili fizicki da isprebijas "protivnika"

Trece nema.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 21:09 - pre 193 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ne mora ovde RAW, Žare je u ovom slučaju u pravu.


U kom slučaju?
Sigme vuku u žuto, sam si rekao. To da li OVAJ Nikkor takođe vuče u žuto, ne znam - nisam ga nikad probao. Znam da nisam video ni jednu Sigmu (možda takva postoji, ali je očigledno retka) koja ima normalne boje, kao najveći broj Nikkora i Canona.

I MORA RAW, da bismo bili sigurni da fotka nije obrađivana, jer se obradom štošta može srediti. Dakle, osim Tebe, znam još njih 7-8 koji tvrde isto to. Neki i koriste Sigmu, ali im to ne smeta. Međutim, čak i oni kažu da Sigme vuku na žuto.

@zarsilic
Ja svoje primere sa Sigme nemam (nedaj bože, dok ne naprave nešto k'o svet), ali Ti valjda imaš? A vidim da je najbolja borba bez argumenata kačenje tuđih fotki, sa objektiva različitih od onih o kojima se ovde priča?

Nemoguće je da svi mi vidimo loše, a da je Sigma ustvari normalna, jer to zapravo znači da Canon i Nikkor objektivi vuku u plavo. Znači, ako im se spektar razlikuje (a razlikuje se), onda je praktično nemoguće da oba pokazuju ispravne boje.

Ja ustvari ne mogu da verujem koliko nego brani neodbranjivo, majke mi.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Kresoje
Beograd

Član broj: 112533
Poruke: 65
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 21:14 - pre 193 meseci
Kad smo kod boja i teme Canon vs Nikon, ranije je isticana prednost Canona u reprodukciji boja, pogotovo sa L objektivima. Sada (i od sada) Nikon ima CMOS senzor i pitanje glasi da li je i ta razlika smanjena ili anulirana? Koji su to Nikkor objektivi koji u saradnji sa novim Sony CMOS senzorom pariraju L staklima po pitanju reprodukcije boja?
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
77.46.216.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 21:17 - pre 193 meseci

Što se tiče ove slike, očigledno je da je uslikana po tmurno oblačnom vremenu, SD14 nije šampion u određivanju tačnog WB-a.
Tako da to može da bude jedan od razloga ovoliko loših boja.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 21:30 - pre 193 meseci
Citat:
StORM48: U kom slučaju?


U ovom slučaju gore (kako sam ga ja razumeo), da slika sa Nikona vuče u žuto (ne verujem da je dzura dodavao žutu)

Citat:
StORM48:Sigme vuku u žuto, sam si rekao.


Ja to govorim odavno ;)

Probao sam i testirao mnogo Sigmi, jedina koja ima reprodukciju boja vrlo sličnu (ali ne i istu) Canon L varijantama je 70-200 f2,8.

Za 120-300 f2,8 nisam siguran, jer sam je koristio na Nikonu D 300, a on, kao što sam već spominjao, takođe vuče u žuto. Ako i ta Sigma vuče, u svakom slučaju, to nije mnogo.

Solidna je i 10-20, mada opet ne kao jači C/N modeli.

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 21:37 - pre 193 meseci
Evo jedna sa Sigmom.

Uradjen samo resize.
Sigma 55-200mm F4-5.6DC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv16.06.2008. u 21:38 - pre 193 meseci
Citat:
Kresoje: Koji su to Nikkor objektivi koji u saradnji sa novim Sony CMOS senzorom pariraju L staklima po pitanju reprodukcije boja?


Nema to veze sa tipom senzora, nego sa kvalitetom objektiva i unutrašnje obrade.

Da se razumemo, nije ni Canon bezgrešan, njegova obrada vuče u crveno, ali ipak pokazuje boje bolje od Nikona, jer reprodukuje ceo spektar.

Naime, kada Canonu oduzmeš malo crvene, reprodukcija boja postaje savršena, a kod Nikona se to nikada ne može postići.

Što se tiče objektiva, Canon L objektivima ne greše u bojama, dok su kod Nikona već od srednje (u novije vrema i od niže) klase objektiva boje OK, kod njega je problem unutrašnja obrada.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR16.06.2008. u 21:45 - pre 193 meseci
@Slobodan Miskovic

Trebao si za jednu blendu zatvoriti. WB je korektan i ne vuce na zuto.


@Storm & Milanovic

Posedujem Sigmu i Canona 70-200 L IS. Potpuno su identicni po povlacenju u zuto, ili tacnije ni jedan ne vuce u zuto.

Inace, zivo me zanima kako ces u RAWu videti kako koji objektiv radi?
Imas metadata dekriptor?
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 40066 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.