Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40078 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 12:27 - pre 193 meseci
Objektiv. Nisam poneo 20-35 f2.8... kod njega flare bude jos lepsi...
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 12:43 - pre 193 meseci
Citat:
dzura: Evo i mi corave koke sa Nikonom ubodemo po neko zrno


@Dzuro,

kao i uvek sa tobom, krajnje lezerno i opusteno u tekstu, a krajnje j***no efektno na delu.

Pozz



p.s. flare ume da napravi neki "stimung" na slici, volim ja to ponekad da "upecam"... evo jedan L flare

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 12:51 - pre 193 meseci
Da, da... flare je u sustini greska, ali kad se uklopi kao deo celokupnog umetnickog izraza (svi mi koji ne pravimo pare od slikanja se trudimo da napravimo neki umetnicki izraz... sad koliko u tome uspevamo to je vec drugo pitanje) onda je to sasvim druga prica.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv13.06.2008. u 13:19 - pre 193 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: beske & storm:

Nisam rekao da je Canon L serija nekvalitetna, samo sam se osvrnuo na gotovo religijsku privrzenost L znaku kod Canon-dzija iako postoje objektivi koji su kvalitetniji.


"ziv nisam" da cujem i saznam na koje to objektive mislis... bar kada je Canon u pitanju
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 13:25 - pre 193 meseci
Citat:
beske: kako je "superiornost i kvalitet u reprodukciji boja, zapisu..." na 450D bolji cak i u odnosu na 5D. E, sad, da li je...


Priznao ti to sebi ili ne, nova tehnologija donosi nove senzore i nove procese, a sa njima stize i nova fotka. Ponekad, ali retko, malo stagnira, ali generalno je to tako.

Uzmem ponekad stari D1 (12.000 DM je kostao) da vidim kako je to nekad bilo. Joj, blagi uzas.
Danasnji kompakti su nekoliko koplja ispred.


Sta da radimo. Nista nije vecno i sve ima svoj rok upotrebe.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv13.06.2008. u 13:28 - pre 193 meseci
Mislio sam na druge proizvodjace, ne na Canon. ;)

A to sto oni dodaju 20% na cenu jer koriste belu plastiku sa crvenim slovom je uvek bio oprobani i siguran potez da se dodje do dodatnih para :P
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv13.06.2008. u 13:44 - pre 193 meseci
Da ne bude zabune, beli Canoni nisu od plastike.

Pravljeni su od lakih legura i kompozitnih materijala.


P.S. A i stakla su od CaF2 sto bi trebalo nesto da znaci?

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 13.06.2008. u 15:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 13:46 - pre 193 meseci
Citat:
zarsilic: Priznao ti to sebi ili ne, nova tehnologija donosi nove senzore i nove procese, a sa njima stize i nova fotka. Ponekad, ali retko, malo stagnira, ali generalno je to tako.

Uzmem ponekad stari D1 (12.000 DM je kostao) da vidim kako je to nekad bilo. Joj, blagi uzas.
Danasnji kompakti su nekoliko koplja ispred.

ta da radimo. Nista nije vecno i sve ima svoj rok upotrebe.


Verovao ili ne, i ja se potpuno slazem sa ovim sto si napisao

ko to voli, i treba slobodno da kupuje ono sto mu volja... to se zove stvar i pravo vlastitog izbora...

makar pik bio i "superiorni" 450D

Pozz


p.s. da... i ja ponekad, kad uzmem 5D ili 1Ds MkII u ruke... osetim tu cudnu jezu i strah da ce sve to jednom proci... ali, kad pogledam slike, sad, i posle toliko godina, trnci prodju, sve niz kicmu... jbg, nismo svi isti... mozda se to zove sentimentalnost, ali neke stvari ipak vecno ostaju, slike zar ne?

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 13:57 - pre 193 meseci
Ima tu jos jedam momenat. Ne znam koliko si pratio pojavljivanje pojedinih modela. Prva serija 5D je pokazivala odredjene nedostatke koji su se u "hodu" otklonili. Ako se secas preliminarnih testovi ovog modela koji nisu bas bili ruzicasti. Kasnije su sve to otklonili.

Nije to samo slucaj sa Canonom. Prve serije Fiji F50 su lose da bi u kasnijim serijama napravili sasvim solidan, moze se reci i odlican, kompakt.

Isto se desilo i sa G9 i onoj misterioznoj gresci sa LCDom. Ima toga dosta. Vreme (konkurencija) ih tera na permanentno plasiranje novih modela i nema se vremena za lecenje decijih bolesti.


P.S. Nostalgija? Pa meni su moji slajdovi od pre 30 g bolji od bilo kog digitalca.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 14:08 - pre 193 meseci
Citat:
zarsilic: Ima tu jos jedam momenat. Ne znam koliko si pratio pojavljivanje pojedinih modela. Prva serija 5D je pokazivala odredjene nedostatke koji su se u "hodu" otklonili. Ako se secas preliminarnih testovi ovog modela nisu bas bili ruzicasti. Kasnije su sve to otklonili. [/img]


Naravno,

Mozda nisi primetio (counter na slikama) ali ja sam upravo pre mesec ili nesto jace dana kupio "opet" (sentimentalnost) 5D... to mi je treca "petica" u nizu (prethodne prodate)... i pored toga sto sam imao (i prodavao vremenom) vecinu Canon DSLR-ova (350D, 20D, 30D, jedno vreme cak i 1D Mark II N) ljubav prema FF telima je nesto neprolazno... naravno da ce if possible jednog dana MkIII zameniti MkII, isto kao sto ce i peticu zameniti neki njegov naslednik, ali do tada...

ljudi koji ne znaju sta je FF, ne znaju ni sta znaci ljubav prema istom

Pozz




 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 14:09 - pre 193 meseci
@Zarsilic

Citat:
zarsilic: Priznao ti to sebi ili ne, nova tehnologija donosi nove senzore i nove procese, a sa njima stize i nova fotka. Ponekad, ali retko, malo stagnira, ali generalno je to tako.


Ne bih rekao da je to bas tako...

Razvoj tehnologije ide obicno nekom eksponencijalnom krivom. Sto ce reci da krene sumanuto, a onda se nakon nekog vremena poprilicno zasitii. Danasnji senzori bilo da su CCD ili C-MOS (ili mozda neki najnoviji) su dostigli jos malo pa svoj kraj. Recimo vec se pokazalo da velicina celije na senzoru ispod 6 mikrona pravi neke druge probleme (difrakcija... itd).
Hocu reci da ce (neminovno) za par godina cipovi otici jos dalje, ali ne bas mnooogo dalje. Iskreno meni slika sa 450D bas i ne moze (jos uvek) da se poredi sa 5D, a tek sa 1Ds... Da je slika uporediva, onda zaista ne vidim razlog zasto bi neko kupio 5D, koji se jos uvek (veoma uspesno) prodaje, kad moze da kupi skro 4x jeftiniji 450D i dobije isti rezultat.
Jos od pojave 350D sam se naslusao prica kako je slika sa njega ista sa 20D... Kad se pojavio 350D kupio ga jedan moj drug iz drustva, za prvi SLR digitalac slika je bila stvarno impozantna, a onda sam radio sa nekim tipom koji nam je slikao nesto za firmu sa 20D... Bas sam tada uporedjivao slike sa jednog i drugog i rezultat je bio porazavajuci i bas sam ih pokazao ponosnom vlasniku 350-ice, koji ga je ubrzo posle gledanja tih slika prodao i kupio 30D, koji je bas tada pojavio u prodaji!

Nego... ja sam bio zagrejan za kupovinu digitalnog aparata kao sto je D1 (hteli smo kod jednog vlasnika studija da ukljucimo digitalno fotografisanje kao ponudu, pa se to posle izjalovilo). Prosto ne mogu da verujem da su slike sa tog D1 (iako jeste proslo skoro 7-8 godina od njegove pojave) toliki krs?!!
Posto ga imas, sigurno imas i gomilu slika opaljenih sa njim, pa ako te ne mrzi okaci bar 5-6 nekih boljih da se i mi uverimo u (ne)kvalitet istih??
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 14:31 - pre 193 meseci
Žare je (da citiram njega samog ;)) u overrejsingu što se tiče 450 D, pa ga više i ne uveravam da nije u pravu.

Kakvo bre poređenje sa 5 D, to je smešno....

450 D je mali plastični aparatić sa solidnim senzor(čićem), 5 D je ozbiljan fotografski alat u koga možeš, za razliku od 450 D, da se pouzdaš
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:03 - pre 193 meseci
Ma jok. Nema govora o overrejsingu. Kad vidim fotku koju napravi, meni je dovoljno. Ako mi se to svidi, kupim aparat. Ako ne, onda me ne zanima.

Nigde ja nisam poredio 450 i 5D. Ne znam odakle vam to?

Rekao sam nesto drugu. Po meni je slika sa 5D bolja od slike sa DsMkII bez obzira sta neko o tome mislio. DsMkII ima neki bajati smek fotke koji mi se ne dopada. Mozda neko to ne vidi, a mozda se nekom bas to svidja. Ne ulazim u polemiku. 5D ima prozirniju i "jasniju" fotku.

@Dzura
350 i 30 sam imao paralelno i odlicno poznajem oba. Ako je ta "tvoja" 350ka losija, onda je neispravna, ili ima losu optiku. 30 je nesumnjivo bolji aparat, ali same fotke mu nisu bolje. Cak sto vise. 350 vise ostri. Sad se Nesa nece sloziti, al je tako. Bar ovo sto sam ovde video kod mene. Fotka iz samog aparata, bez obrade, bolje izgleda sa 350ke. Ako na 30 podignem sharpes +2, saturaciju +1, kontrast +1, onda dobijem rezultat gde moje oko ne vidi razliku. Naravno, odnosi se na upotrebu iste optike.
Sto se Nikona tice, a i Canona, mozda bi bilo zanimljivo napraviti paralelu: "Sad i pre 7 godina". To bih mogao uraditi. Malo treba vremena, ali moze. Isto tako bi bilo zanimljivo uraditi i sa kompaktima iste kategorije i istog proizvodjaca. Ima dosta toga da se vidi i zakljuci.
Ovakvi testovi su retkost. Ako se ne varam, samo sam na jednom mestu to i video. Mislim da je Slovenac (Intihar) tako nesto napravio i to bas sa Nikonom.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:08 - pre 193 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: 450 D je mali plastični aparatić sa solidnim senzor(čićem), 5 D je ozbiljan fotografski alat u koga možeš, za razliku od 450 D, da se pouzdaš


To mi malo lici na onu staru balkansku (srpsku) teoriju da nesto sto nema 20 Kg, ne moze biti dobro
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:14 - pre 193 meseci
Žare, da obradujem

Citat:
zarsilic: 30 je nesumnjivo bolji aparat, ali same fotke mu nisu bolje. Cak sto vise. 350 vise ostri. Sad se Nesa nece sloziti, al je tako. Bar ovo sto sam ovde video kod mene. Fotka iz samog aparata, bez obrade, bolje izgleda sa 350ke. Ako na 30 podignem sharpes +2, saturaciju +1, kontrast +1, onda dobijem rezultat gde moje oko ne vidi razliku. Naravno, odnosi se na upotrebu iste optike.


Sa ovim se slažem skroz :)

Btw, i ovo što si spomenuo o 5 D i 1 D ima istine jer 5 D ima krupniji piksel, ali i jače obrađuje (što izgleda ti voliš), pa mu možda na 100% slika izgleda (tebi) bolje.

Ali ne zaboravi razliku u rezoluciji, ali i obradi, jer kažem, 5 D napucava prilično, ništa manje nego nego xxxD, čak su i kontrole obrade iste (Picture style),

Kečevi su druga priča, oni manje (skoro uopšte ne) obrađuju..
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:21 - pre 193 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Žare je (da citiram njega samog ) u overrejsingu što se tiče 450 D...

gle, izgleda da nisam ja jedini Canondzija koji je ovde dobio epitet da je u overrejsingu

@Zare

i meni se nekako cini da je onaj post u kome si pisao o D1, poredjenju njegovih slika sa slikama koje daju danasnji kompakti i sl... i gde si na kraju napisao da "nista nije vecno" zvucao kao nekakvo poredjenje starog i novog (cipovi, tehnologija...), a bas gledano kroz prizmu novog 450D vs starog, vremesnog 5D

mozda je onaj iscitirani deo u uvodu tog posta (citat iz jednog od mojih prethodnih postova ...kako je "superiornost i kvalitet u reprodukciji boja, zapisu..." na 450D bolji cak i u odnosu na 5D. E, sad, da li je...) samo doprineo tome, ali citava prica je upravo zato stvorila takav utisak.

Pozz

p.s. ja sam u tom postu i okacio one 3 slike sa "petice" da bi se video nekakav odnos svega navedenog, gledano kroz optiku identicnih L stakala, a kao nekakva replika okacenom Nebojsinom zapisu sa 450-ice.


uz izvinjenje na naknadnom EDITu

@Nebojsa

Upravo zbog ovoga sto si i sam napisao (Thanks!) "Kečevi su druga priča, oni manje (skoro uopšte ne) obrađuju.. " se ljudima "manje dopadaju" slike sa 1Ds u poredjenju sa 5D... ali to je samo prvi pogled, na koji je verovatno i Zare mislio. U svakom daljem nastavku su prilicno neuporedive.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:26 - pre 193 meseci
@Milanovic
Moguce, ali kako objasniti da mkIII, koji ima jos "sitniji" pixel, nema tu bajatost MkII-ke.

Jedino objasnje se krije u novom senzoru i novom procesu i tu se opet vracamo na pocetak.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 13.06.2008. u 16:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Šta kupiti ( vjerovatno po stoti put) - DSLR13.06.2008. u 15:36 - pre 193 meseci
Citat:
beske

p.s. ja sam u tom postu i okacio one 3 slike sa "petice" da bi se video nekakav odnos svega navedenog, gledano kroz optiku identicnih L stakala, a kao nekakva replika okacenom Nebojsinom zapisu sa 450-ice.


Shvatio sam da si to uradio zbog toga.
Identicni ne znaci "bas taj isti", a ni parametri nisu isti kao ni svetlosni uslovi. 450ka ima drugaciji (da ponovo ne kazem bolji, ali meni bolji) proces. Volim cvrstu i ostru fotografiju i mislim da je Canon napravio formulu gde ni sa dSLRa nije potrebno preterano mnogo doradjivati fotku. Nije mi ni to tesko, ali nekako kad je to izvorno uradjeno, izgleda bolje.
Upravo zbog ove stvari mi se medju Nikonima, najvise i dopada D80.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.247.*



+17 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv13.06.2008. u 15:39 - pre 193 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Mislio sam na druge proizvodjace, ne na Canon.

A to sto oni dodaju 20% na cenu jer koriste belu plastiku sa crvenim slovom je uvek bio oprobani i siguran potez da se dodje do dodatnih para :P


Pa pazi, ja bih stvarno voleo (cak i ako ne uzmemo u obzir samo Canon) da kazes koji to mislis objektiv za svoje pare daje više od nekog L objektiva... po tvom misljenju Taj neki vs. L pandan

cak i ako se "oglusujes" na CaF2 stakla, nemoj ovo "bela plastika"... znas da je to nama Canondzijama kao prs' u oko

Pozz

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv13.06.2008. u 15:52 - pre 193 meseci
Ne ne ne, pare nisu izgovor...jer L znaci sta? znaci LUXURY :))
Salu na stranu, recimo da mislim da je Nikkor 70-200 2.8 bolji od istog L stakla iz Canon-a a i jeftiniji je .
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon vs. Nikon vs. ostali: argumenti za i protiv

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40078 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.