Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)

[ Pregleda: 7298 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?04.03.2007. u 23:50 - pre 208 meseci
Kako to da je objektiv okrugao a slike cetvrtaste???
Mislim kapiram da se slika pravi tako sto se svetlo unutar aparata odbija od nesto cetvrtasto....
ali nema boga da bih znao precizno da nekome ovo objasnim, pa bih voleo da meni neko objasni....
:)
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8367
*.3dnet.co.yu.



+1347 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 00:09 - pre 208 meseci
Odgovor je jednostavan.

Od kružne slike koju objektiv formira samo se taj četvrtasti deo koristi, a ostalo propada. Tu se vidi i koliko je proizviđač štedeo, jer ako nije, i ćoškovi će biti dobro osvetljeni (mada određen pad nije moguće izbeći).

Ako je bio suviše cicija, i išao sa manjim prečnikom objektiva nego što bi trebalo, dimenzije tog kruga koji daje objektiv su onda manje nego što je potrebno. Tada se u uglovima vidi znatno zatamnjenje, koje se naziva vinjetiranje.

Najbolji stepen iskorišćenja slike objektiva imaju stari 6x6 aparati sa kvadratnim formatom, a najmanji ovi novi kada rade u duguljastim 16:9 i sličnim formatima.
 
0

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 00:45 - pre 208 meseci
Pa da tako nesto sam i mislio...
ali zasto onda ne napraviti cetvrtasti objektiv i nista ne bacati, nego tacno koliko svetlosti treba senzoru toliko prodje kroz objektiv?
verovatno je komplikovanija izrada, mislim da se to isplati sigurno bi tako radili....
hvala na odgovoru pozdrav
{a za naslov teme, malo sam pospan pa nisam obracao paznju na smislenost, hvala na ispravci.... }
 
0

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
p-12.182.eunet.yu.



+35 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 15:42 - pre 208 meseci
Četvrtasto sočivo i kada se okrene da fokusira...
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dialup.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 17:40 - pre 208 meseci
Postoje i sociva u obliku pravougaonika ali se ona koriste samo u specijalne namene (nisu za siroku potrosnju). Mnogo je lakse tj. jeftinije proizvesti „okruglo“ staklo.
Fokusiranje nije povezano sa zakretanjem vec sa sksialnim pomeranjem te bi i pravougaoni oblik ovu funkciju zadovoljio. Samo da kazem da jedan objektiv ima oko 600 (nije graska) tehnickih karakteristika od kojih mi „poznajemo“ i primenjujemo samo desetak (kromatska aberacija, sferna aberacija, zakrivljenost polja slike, astigmatizam, i jos par). Zamislite koliko bi kostala obrada pravouganog profila a da zadovolji sve ove zahteve.
Ne znam zasto ali me je ovo pitanje podsetilo na naucni odgovor jednog studenta sa nekada zajednickih prostora.
Na pitanje zasto tockovi od voza kloparaju ovaj odgovara:
Pa znate, posto voz ima puno vagona a oni su uslovno podjednaki, izdvojit cemo jedan za posmatranje. Posto jedan vagon ima 4 jednaka tocka opet cemo 3 eliminisati i posmatrati samo jedan. Povrsina kruga je er na kvadrat pi. Pi je konstanta i uvek je jednaka pa cemo i nju eliminisati. Ostaje nam er na kvadrat. E sad ovako: R je poluprecnik tocka i on je za sve tockove isti tako da i njega mozemo eliminisati.
I sta nam ostaje:
Kvadrat.
E pa ljudi moji, kad se kvadrat kotrlja mora da klopara.
 
0

zlatko-kg
Zlatko Stojanovic
Kragujevac

Član broj: 75437
Poruke: 51
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.123rf.com/src_zlatko/..


Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 21:00 - pre 208 meseci
Citat:
zarsilic: Postoje i sociva u obliku pravougaonika ali se ona koriste samo u specijalne namene (nisu za siroku potrosnju). Mnogo je lakse tj. jeftinije proizvesti „okruglo“ staklo**************


Ajde prosvetli nas malo pa reci kod kog optičkog uredjaja se koriste kvadratna sočiva ????
Pročitaj malo osnove optike pa ćeš videti da je to nemoguće, ako izuzmemo da je to opet isečak ili krop od sfernog kružnog sočiva...
Royalty Free - Stock Image and Photo WWW.SHUTTERSTOCK.COM - WWW.123RF.COM - WWW.DREAMSTIME.COM
 
0

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 22:09 - pre 208 meseci
Odgovor je vrlo jednostavan, nase oko je okruglo pa je socivo kopija oka :)
A to se valjda ucilo u ... nekom razredu, ono sociva, prelamanje svetlosti ... kasnije iz fizike u prvom ili drugom razredu srednje skole.

Kad bi ljudi imali kockaste oci, i sociva na foto aparatu bi bila kockasta :)
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dialup.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?05.03.2007. u 23:28 - pre 208 meseci
Naravno da je isecak. Na tako nesto je i mislio postavljac teme.
Takvih optickih (cetvorougaonih) naprava ima svuda u okolini. Nije potrebno prosvetljavanje.
Evo jednog primera i to sa CETVRTASTIM mehanizmom za fokusiranje i to bas ispred optickog pretvaraca.


P.S. Negde se ispiti zapravo polazu. Ne mogu se svuda kupiti :-).
Prikačeni fajlovi
 
0

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?06.03.2007. u 08:59 - pre 208 meseci
Ne treba neka skola posebna da bi se ovo razumelo. Za pocetak se vas dvojca dogovorite o kom preseku sociva pricate.

I jedan i drugi ste u pravu. Ako stavimo socivo na sto tako da leze na isti svojom vecom povrsinom onda dolazimo do zakljucka da Zarsilac prica o horizontalnom preseku istog, a Zlatko-kg o vertikalnom preseku.

Tako da ste i jedan i drugi u pravu ;)

E jake nam visoke skole kad mi srednjoskolci mora da se mesamo :P

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dialup.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?06.03.2007. u 10:17 - pre 208 meseci
Nekad sam posedovao malog Minoxa (spijunskog) koji je imao upravo ovakvo socivo a pravio je zapanjujuce kvalitetne fotke. Narocito sa rastojanja od 10 cm sto je u ono vreme bilo nezamislivo. Na zalost prodao sam ga jos davno pa ne mogu da vam pokazem. Povremeno (ali retko) se moze sresti na Ebayu i dostize astronomske cifre (a ja ga dao za sitne pare). Ali sta ces, onda je bilo tako.

Sto se ver i hor preseka tice, ne znam ko je mogao pomisliti da socivo treba da izgleda kao kocka secera :-)
 
0

zlatko-kg
Zlatko Stojanovic
Kragujevac

Član broj: 75437
Poruke: 51
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.123rf.com/src_zlatko/..


Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 07:56 - pre 208 meseci
Ako mislis na ovog minoxa

sigurno da nije imao kockasto socivo, kockast je samo otvor na kucistu

dalje necu da ucestvujem u bezveznoj raspravi, procitaj malo neke opticke zakone
Royalty Free - Stock Image and Photo WWW.SHUTTERSTOCK.COM - WWW.123RF.COM - WWW.DREAMSTIME.COM
 
0

zlatko-kg
Zlatko Stojanovic
Kragujevac

Član broj: 75437
Poruke: 51
*.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.123rf.com/src_zlatko/..


Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 08:26 - pre 208 meseci
>
>
Pa i neki fotoaparati su cetvrtasti, ali je socivo ipak okruglo, ili
odsecen deo kruga, sto opet nije cetvrtasto socivo.
Na ovoj slici je samo drzac cetvrtast, socivo je okruglo............
Royalty Free - Stock Image and Photo WWW.SHUTTERSTOCK.COM - WWW.123RF.COM - WWW.DREAMSTIME.COM
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
212.200.180.*



+1269 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 11:27 - pre 208 meseci
Slican tom samo stariji par decenija.
Najbolje ce biti da se Vole Domu oglasi jer ovo postaje demagoska zamena teza, i da kaze da li je mislio na socivo u obliku kocke secera ili na pravougaoni odsecak sfere.
Ako je ono prvo onda povlacim sve sto sam rekao.
Ako nije ono prvo onda je neverovatno da neko na to prvo uopste moze da pomisli?
 
0

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 11:48 - pre 208 meseci
ne nisam mislio na socivo u obliku kocke secera, mozda sam se lose izrazio;
zanimalo me je samo kako se tacno radi odsecanje odredjenog dela svetlosti tako da se dobije pravougaona slika,,,
otprilike ste mi odgovorili pa sam se iskljucio....
pozdrav
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
212.200.179.*



+1269 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 13:09 - pre 208 meseci
Nisi se lose izrazio. Sve je ok.
http://www.mcmillanopticalcomp...er.com/olc/41761008/lenses.htm
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 14:00 - pre 208 meseci
Vole Domu, uradi jedan prost eksperiment. Nadji vece parce kartona, iseci u njemu cetvrtastu rupu, i onda u zamracenoj prostoriji baterijskom lampom (moze i neka druga, samo da nije cetvrtasta) osvetli zid. Primeti oblik svetla na zidu i izvuci zakljucke.
 
0

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?07.03.2007. u 15:37 - pre 208 meseci
Nema potrebe za eksperimentima.

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical

http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_%28optics%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_lens

i tako dalje

Poz. Gosha.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
0

hass
Isidor Stankov
Herceg Novi

Član broj: 13233
Poruke: 10
85.94.121.*

Sajt: www.herceg-novi.cg.yu


Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?08.03.2007. u 18:52 - pre 208 meseci
kada se preračuna da je površina kruga r ^ 2 PI i ako se ovo PI zanemari kao visak dobije se kvadrat odnosno r^2. Kada se kvadrat kotrlja, čuje se kloparanje. Zbog kloparanja čuje se ono tgdm tgdm tgdm kod voza.


Jel ti jasno?
Nije?

onda ti ne znaš fiziku
...
 
0

damirh
Damir Hadnadjev
Oxfordshire

Član broj: 104515
Poruke: 143
212.200.52.*



+17 Profil

icon Re: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?15.03.2007. u 10:27 - pre 208 meseci
Citat:
hass: kada se preračuna da je površina kruga r ^ 2 PI i ako se ovo PI zanemari kao visak dobije se kvadrat odnosno r^2. Kada se kvadrat kotrlja, čuje se kloparanje. Zbog kloparanja čuje se ono tgdm tgdm tgdm kod voza.


Jel ti jasno?
Nije?

onda ti ne znaš fiziku


kao da sam ovo vec negde procitao...
 
0

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Objektiv okrugao, a slike četvrtaste?
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)

[ Pregleda: 7298 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.