Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

prelazak sa dosa na windows

[es] :: C/C++ programiranje :: prelazak sa dosa na windows

[ Pregleda: 2462 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.163.EUnet.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon prelazak sa dosa na windows01.09.2001. u 23:46 - pre 275 meseci
radio sam jedno 10ak meseci ne toliko aktivno ali sam radio c++ pod dosom
da bi naucio sintaksu jezika i stekao neki osecaj

sad bi malo da predjem na windows programiranje ali mi sve deluje dosta konfuzno.....
uzeo sam ms visual c++ posto ga svi hvale ali nisam daleko odmakao.....
sa onim MFC wizardom jos i nekako ali napravim nesto tj tu i tamo dodam posto sam vc++ napravi kostur programa......inace ovako nemam veze odakle da pocnem

sta vi preporucujete za pocetak, sta da procitam/pogledam, odakle da krenem s obzirom da vec znam c++ kao programski jezik ali nemam iskustva sa win programiranjem
mozda neki drugi kompajler i IDE?
napisite neki savet ako imate i pritom vas ne mrzi

i da jos jedno pitanje: zasto najobicniji program za win koji neradi nista znaci samo se pokrene i izadje radjen u win32asm zauzima celih 1.5kb ??
u dosu taj program bi zauzimao 2 bajta
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: prelazak sa dosa na windows02.09.2001. u 01:27 - pre 275 meseci
Citat:
Mikky je napisao:
radio sam jedno 10ak meseci ne toliko aktivno ali sam radio c++ pod dosom
da bi naucio sintaksu jezika i stekao neki osecaj


Lepo za tebe.

Citat:

sad bi malo da predjem na windows programiranje ali mi sve deluje dosta konfuzno.....
uzeo sam ms visual c++ posto ga svi hvale ali nisam daleko odmakao.....
sa onim MFC wizardom jos i nekako ali napravim nesto tj tu i tamo dodam posto sam vc++ napravi kostur programa......inace ovako nemam veze odakle da pocnem

sta vi preporucujete za pocetak, sta da procitam/pogledam, odakle da krenem s obzirom da vec znam c++ kao programski jezik ali nemam iskustva sa win programiranjem


Imas nekoliko opcija. Mozes da koristis Win32 API. Ukoliko ti je to zelja, onda skini SDK za tvoj Win sa http://www.microsoft.com . Dalje, mozes koristiti MFC iz Visual C++-a, koji ti daje jedan "framework" pomocu kojeg radis, i onda nemas mnogo direktnog dodira sa WinAPI-jem. To je ono sto si ti poceo, ali bi prvo morao da vidis cemu koja klasa sluzi (istina, to se moze zakljuciti i iz imena), i da imas spremnu dokumentaciju (referencu koja klasa sta sadrzi) za MFC. Sledece resenje ti je neki RAD alat kao sto je C++ Builder, i tada koristis isto jedan framework poznatiji kao VCL (isti kao za Delphi), samo sto imas C++ sintaksu. Dalje, za tvoje potrebe mozes koristiti i FLTK (http://www.fltk.org) koji leka non-stop preporucuje, koji ti omogucava upotrebu GUIa pomocu njegovih, zasebnih funkcija.

Sto se tice jednostavnosti ovih opcija, stavio bih ih u sledecem poretku:
najjednostavniji - C++ Builder
jednostavno - FLTK (zato sto je manji od MFC i mnogo jednostavniji, ali i manje mogucnosti ima)
klasicno - MFC
komplikovano - WinAPI

Naravno, mnogi bi istakli kako WinAPI i nije toliko komplikovan, ali nije ni suvise prijatan za rad (posto sve ide u cistom C-u, osim ako ti pravis klase za sve, ali onda ti pravis i toolkit).

Citat:

...
i da jos jedno pitanje: zasto najobicniji program za win koji neradi nista znaci samo se pokrene i izadje radjen u win32asm zauzima celih 1.5kb ??
u dosu taj program bi zauzimao 2 bajta


Ni taj program kao EXE ne bi zauzimao 2 bajta, vec bi bio veci od toga. Nadam se da ti to daje ideju zasto je tako, a ako ne, onda reci da pojasnim.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.163.EUnet.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: prelazak sa dosa na windows02.09.2001. u 02:17 - pre 275 meseci
Citat:
tOwk je napisao:
Imas nekoliko opcija. Mozes da koristis Win32 API. Ukoliko ti je to zelja, onda skini SDK za tvoj Win sa http://www.microsoft.com . Dalje, mozes koristiti MFC iz Visual C++-a, koji ti daje jedan "framework" pomocu kojeg radis, i onda nemas mnogo direktnog dodira sa WinAPI-jem. To je ono sto si ti poceo, ali bi prvo morao da vidis cemu koja klasa sluzi (istina, to se moze zakljuciti i iz imena), i da imas spremnu dokumentaciju (referencu koja klasa sta sadrzi) za MFC. Sledece resenje ti je neki RAD alat kao sto je C++ Builder, i tada koristis isto jedan framework poznatiji kao VCL (isti kao za Delphi), samo sto imas C++ sintaksu. Dalje, za tvoje potrebe mozes koristiti i FLTK (http://www.fltk.org) koji leka non-stop preporucuje, koji ti omogucava upotrebu GUIa pomocu njegovih, zasebnih funkcija.

Sto se tice jednostavnosti ovih opcija, stavio bih ih u sledecem poretku:
najjednostavniji - C++ Builder
jednostavno - FLTK (zato sto je manji od MFC i mnogo jednostavniji, ali i manje mogucnosti ima)
klasicno - MFC
komplikovano - WinAPI

Naravno, mnogi bi istakli kako WinAPI i nije toliko komplikovan, ali nije ni suvise prijatan za rad (posto sve ide u cistom C-u, osim ako ti pravis klase za sve, ali onda ti pravis i toolkit).


ok sad kazes mogu da koristim ovo ili ono ali ja trenutno nepravim razliku izmedju ta 2 posto sam kao sto rekoh vezara sto se tice win programiranja

ako koristim MFC onda nemam direktnog dodira sa API-jem - sta ovo konkretno znaci na srpskom, tj sta time sto nemam direktnog dodira sa api-jem dobijam odnosno gubim, koje su prednosti i mane
koje su prednosti rada preko API-ja a koje preko MFC, mogu li oni da se kombinuju?

trebalo je da kazem u prvom postu ali sam zaboravio da bih prevashodno hteo da radim
tako da programi budu sto manji, optimizovaniji i da se brzo izvrsavaju
a naravno i da budem sposoban da uradim neku prakticanu aplikaciju po necijoj zamisli, takodje mozda malo grafikom ali to kasnije cisto zbog kulture da buem upoznati i sa tim delom programiranja....tako da od ovih planova verovatno i zavisi sta cu da koristim

moze li se u win c++ kodu ubaciti asm kod kao sto je to slucaj sa dos-om
znaci inline asm i koliko se time postize na brzini i kompaktnosti programa

Citat:

Ni taj program kao EXE ne bi zauzimao 2 bajta, vec bi bio veci od toga. Nadam se da ti to daje ideju zasto je tako, a ako ne, onda reci da pojasnim.


aaa da da kako nisam razmisljao u trenutku kada sam postavio pitanje... :)
pa koliko bajtova otpada na exe header i ostalo sto cini strukturu exe fajla
od tih 1.5 kb?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.dialup.mindspring.com



+18 Profil

icon Re: prelazak sa dosa na windows02.09.2001. u 08:55 - pre 275 meseci
Ako koristis MFC, onda uglavnom neces morati da pozivas API funkcije. Prakticno to znaci da ce ti biti malo lakse, a ujedno ces uvek moci da pozoves API ako ti bas treba (kao sto mozes da ga pozoves iz recimo C++ Buildera ili VB-a). Veci problem je to sto je MFC jako tanak "sloj" nad APIjem, tako da ces hteo to ili ne, prilicno upoznati API. Sigurno mnogo vise nego da se recimo bavis VCLom (Borland C++ Builder / Delphi).

U Windows kodu mozes da koristis asembler, ali pre nego sto krenes pogledaj kakav kod generise kompajler kada ukljucis optimizacije - ume da bude jako dobar. Naravno, uvek je zgodno da mozes sam nesto da odradis direktno

Ako poznajes C++ i pocinjes sa Win programiranjem, moj savet bi ti bio da pocnes sa Borland C++ Builderom, i onda kada se malo izverziras u tome da predjes na MFC.
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.ptt.yu

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: prelazak sa dosa na windows02.09.2001. u 13:22 - pre 275 meseci
Obavezno prodji primer u MSDN-u koji se zove , cini mi se, generic.c, naci ces ga vec, to je Win32 program sa prozorom, od nule, bez MFC-a, posle toga ce ti biti malo jasnije sta sve radi MFC (inace, on je s*****, sto ne znaci da ne moze biti upotrebljen za neke aplikacije).

Pozdrav

<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: prelazak sa dosa na windows

[ Pregleda: 2462 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.