Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelazak sa Delphija na C++

[es] :: C/C++ programiranje :: Prelazak sa Delphija na C++

[ Pregleda: 6847 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
*.ptt.yu.

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Prelazak sa Delphija na C++26.12.2003. u 22:30 - pre 246 meseci
Koliko bi mi bio "bolan" prelazak sa Pascala/Delphija na C/C++. U Pascalu i Delphiju se snalazim odlicno (Pascal koristim 5-6 godina, a Delphi nesto krace).

Imate li neki predlog za eventualnu literaturu (ja imam Thinkin On C++ u pdf-u za koje sam iz nekih drugih postova zakljucio da je dobra knjiga), ili mozda neki drugi predlog?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++27.12.2003. u 01:12 - pre 246 meseci
Ne znam za "bolove" pri prelasku sa Delphi-ja (verovatno bi Rajko mogao da odgovori na to pitanje), ali mogu reći da mnogi smatraju da je najbolja knjiga za početnike "Accelerated C++"

http://www.acceleratedcpp.com/

Uz jednu ogradu - ova knjiga neće da te nauči C, već samo C++.
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
80.93.225.*



+62 Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++29.12.2003. u 14:22 - pre 246 meseci
Uh...
Brate, sve zavisi od toga da li te neko pritiska (rok) da ucis C++; ako ne, onda mozes i da uzivas uceci. Ja nisam bas uzivao...
Jos nesto. Ako ne znas suvi C, onda imas dva posla. Moras savladati C do te mere da ti razumevanje koda ide glatko "k'o tecan engleski". Po mom misljenju, to se moze postici za nekih mesec dana, mada ces i posle tog roka nailaziti na primere koji ce te zbunjivati, ali to se podrazumeva.
Tek posle toga mozes preci na ucenje C++-a. Sa njim ti je kao sa kineskim pismom: za tri meseca ces ga koristiti i razumeti; ali da bi ga STVARNO savladao, imas samo jedan zivot...;)
Salu na stranu; C++ se MORA znati. Uopste se ne zanosim da nesto poznajem standard i klase koje idu uz njega; dovoljno mi je da sam jedno vreme radio za pare u C++-u i "osetio" nacin razmisljanja u njemu. Ako dobro znas Pascal, filozofija C++-a te bas i nece oduseviti. ALI, moc C++-a kao jezika je OGROMNA; svakako ga nauci.
Pozdrav

Rajko

P.S. Nisam ti preporucio nijednu knjigu, jer ih ne znam, osim "Thinking in C++". Ali ako ne znas C, prvo nadji dobru knjigu za njega, jer u "Thinking..." poglavlje 3. nije bas dobar tutorijal za ucenje suvog C-a; suvise je zgusnuto.
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.glfd.dial.virgin.net



+4 Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++29.12.2003. u 18:20 - pre 246 meseci
Koliko bolan? Zavisi sta ces da radis sa C++om...
Ako sa Delphija prelazis na C++ Builder i nastavljas da koristis VCL najgore sto moze da se desi je da te prvi utisak zavara kako je 'sve to isto', pa onda lupis glavom o zid kad pogledas "ispod haube" kako je VCL implementiran u C++u :( Jer stvari koje su u Delphi-u na "dobar dan", u C++u su nagurane u ekstenzije jezika i mnoge napredne forme programiranja koje su zaista teske za razumevanje, pogotovo ako nemas DEBELOG iskustva u C++u.
Zato, ako planirash da predjesh na Builder, trebace ti dve vrste knjiga : za standardni C++, i neka Builder-specific knjiga.
"Thinking in C++" je zaista dobra i mozhe da se nadje u e-izdanju, ali bih ti svakako savetovao da NE ucis prvo C!!! Kreni direktno sa C++om, C ce te samo skrenuti sa pravog puta :)
Sto se tiche Builder-specific literature, nadji "C++ Builder Unleashed" od Charley Calvert-a, lika koji je i radio na stvaranju C++ Builder-a, ali to tek sto DOBRO savladas osnove C++a!

Good luck!
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++02.01.2004. u 10:38 - pre 246 meseci
Citat:
ali bih ti svakako savetovao da NE ucis prvo C!!! Kreni direktno sa C++om, C ce te samo skrenuti sa pravog puta

Svakako bih se slozio sa ovime, ali steta sto mnogo njih smatra da je upravo suprotan pristup pravilan ;)
 
Odgovor na temu

freelancer

Član broj: 11566
Poruke: 293
*.yunord.net.



Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++05.01.2004. u 23:29 - pre 246 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Ne znam za "bolove" pri prelasku sa Delphi-ja (verovatno bi Rajko mogao da odgovori na to pitanje), ali mogu reći da mnogi smatraju da je najbolja knjiga za početnike "Accelerated C++"

http://www.acceleratedcpp.com/

Uz jednu ogradu - ova knjiga neće da te nauči C, već samo C++.


Takođe preporučujem ovu knjigu, može se naći u izdanju Mikro Knjige, pod nazivom "Efikasno programiranje na jeziku C++".
 
Odgovor na temu

#Coder
Zagreb

Član broj: 21075
Poruke: 16
193.198.202.*



Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++19.02.2004. u 16:22 - pre 244 meseci
Gledaj prijatelju ja radim i u Delphi/Pascal i u C++ i mogu ti reci da nije velika razlika
naprotiv jako su slicni

neke razlike:

Pascal: C++

lala : Integer; int lala;

npr.
U pascalu konstruktor je skoro uvjek init(args)

a c++ konstruktor se zove isto kao i klasa....

itd...
Mess with the best and die like the rest
 
Odgovor na temu

Draghixa

Član broj: 21557
Poruke: 12
*.as58.ob.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++28.02.2004. u 01:20 - pre 244 meseci
Moja preporuka je takodje da odma radis C++. Za pocetak, bilo koja knjiga koja govori o sintaxi C++-a je dobra. Kasnije, kada budes htio raditi pod Windowsima i sa MFC bibliotekom klasa (Visual C++) moje topla preporuka je "Programming Windows with MFC", autor Jeff Prosise, a za COM i ATL biblioteku klasa "Developer's Workshop to COM and ATL 3.0".

Vjeruj mi, tek kada sam procitao ove dvije knjige, mnoge stvari vezano za C++ programiranje, Windowse, i sl. su mi postale jasne.
 
Odgovor na temu

nicolas
Beograd

Član broj: 11756
Poruke: 164
195.178.35.*

ICQ: 57271817


+2 Profil

icon Re: Prelazak sa Delphija na C++28.02.2004. u 18:53 - pre 244 meseci
Evo mog saveta i predloga. Ako želiš da naučiš C++, nepoznavanje C-a ti ništa neće škoditi. Da bi naučio C++ uopšte ne moraš da učiš C i svi koji kažu suprotno zagovaraju način učenja, koji uopšte nije dobar. Ja vrlo dobro poznajem Pascal, a sa Delphi-jem sam radio taman toliko da ga poznajem, a da nisam profesionalac. Direktno sam prešao na C++, a C nisam ni znao, niti ga sad znam (osim ako ne povežem neke sličnosti koje između C-a i C++-a postoje).
Za početak ti predlažem knjigu "C++ za 21 dan" u izdanju Kompjuter biblioteke (sa njom sam ja počeo). Mislim da su izdali sad i revidirano izdanje u novembru prošle godine. Autor je Jesse Liberty. Naranvo, C++ nećeš naučiti za 21 dan, već je to samo mali marketinški trik (pošto je knjiga podeljena u 21-no poglavlje). Ako se ozbiljno posvetiš učenju za 2 meseca možeš da pišeš već ozbiljne programe. Ali, kao što je u životu, tako je i u programiranju, ceo život ćeš da učiš...
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Prelazak sa Delphija na C++

[ Pregleda: 6847 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.