Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

[es] :: Advocacy :: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 32810 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 03:33 - pre 215 meseci
Citat:
Isto neko rece windows po defaultu namesti sam sve drajvere. Malo sutra.


Hmm...



Za ostale uredjaje (graficka, mrezna, itd) ocigledno sistem nije ni imao potrebe da ode na Windows Update. Eh... a jos nije ni gotovo.

Idu mi na zivce koliko dobro rade to sa drajverima :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.08.2006. u 06:40 GMT+1]
Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 07:15 - pre 215 meseci
degojs, kako da zakljucimo? Ako tebi radi, to znaci da svima radi? Ako ti nesto ne znas da namestis, to znaci da nikome ne valja?

Inace, eksperiment je uspeo:

Citat:
A joj... ma ništa samo da se nasmijem ovoj gluposti, da se mora instalirati Cleartype podrška za Win XP...


Naravno da Cleartype dolazi sa XP-om. Hteo sam da vidim reakcije ako napisem netacnu stvar. Odma haha, hihi, glupost. A kada neko ne zna da namesti fontove na linuxu, onda to nije glupost, to je greska operativnog sistema.

Oko fontova: hajde da budemo skroz precizni:

Citat:
;-) Zapravo Copyright na typeface drzi Monotype, a Microsoft je licencirao to za koriscenje u svom OS-u... pretpostavljam da MS nije licencirao Monotype fontove i platio kintu da bi ih Linux gurui kopirali na svoje vurune i hvalili se kako eto mogu to i oni ;-)


Ovo nije 100% tacno. Microsoft je te fontove bio dao za download slobodno i za druge operativne sisteme. Zasto? Da bi forsirao fontove kao standard. U tome mu je, ocito, uspelo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 07:41 - pre 215 meseci
zi, tacno je. Morao si da imas licencirani Internet Explorer, makar 5.0 na Windowsu 3.11 ili Macintoshu...
Da bi legalno koristio te fontove moras da imas sistem koji moze da pokrene MS IE, kao sto rekoh, makar Mac, Windows 3.11 ili Solaris/SPARC (jer su neke IE verzije napravljene za te sisteme). Wine? Nije legalno. Bochs+Windows 3.11 licencirani vec jeste, bar tako mislim. Zato ih i nemas po defaultu u linuxu ili BSD.
Inace, niko te ne prisiljava bas, konkretno na Windowsu da ih koristis, mozes i na QNX-u, ali licencirani sistem koji moze da pokrene IE moras da imas. Ako imas licencirani XP mozes sve te windows fontove legalno da koristis na Linuxu npr.

Npr. na NetBSD ovde pkgsrc nece da mrdne ako nemas odgovarajucu licencu u /etc/mk.conf

Citat:

erika# make
ERROR: acroread7-7.0.8 has an unacceptable license: adobe-acrobat-license.
ERROR: To view the license, enter "/usr/bin/make show-license".
ERROR: To indicate acceptance, add this line to your /etc/mk.conf:
ERROR: ACCEPTABLE_LICENSES+=adobe-acrobat-license
*** Error code 1

Stop.
make: stopped in /usr/pkgsrc/print/acroread7
erika#


I tako za sve sto nije OSS (rar, Opera itd.)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 30.08.2006. u 09:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7177 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 08:15 - pre 215 meseci
Citat:

Naravno da Cleartype dolazi sa XP-om. Hteo sam da vidim reakcije ako napisem netacnu stvar. Odma haha, hihi, glupost. A kada neko ne zna da namesti fontove na linuxu, onda to nije glupost, to je greska operativnog sistema.


Linuxasi nikad nisu manjkali smisao za humor, dakle:

- Operacija idenja u Display Properties i ukljucivanja "Clear Type" podrske za ne-LCD monitore

i

- Operacija skidanja 3-party paketa ciji je vendor, inace, sam djavo - dakle Microsoft, eventualno krsenje EULA-e ako nemate MS softver na disku i, na kraju, drndanje sa kojekakvim apt-getovima (podjednako usable kao i kliktanje na check-box, nadasve ;-) i sl..

Zahtevaju istu kolicinu znanja i predstavljaju jednake stvari?

Interesantan pogled na usability i objasnjenje zasto Linux koristi 0.4% desktop korisnika ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 08:22 - pre 215 meseci
Dimkovicu, ti su fontovi distribuirani uz MSIE 5, AFAIK dovoljno je da imas licencu za Mac OS 9 ili Win 98, a da li je na disku, to mislim da je nebitno. U EULA mozda drugo pise, medjutim.

A BTW apt get je podjednako usable kao i kliktanje na checkbox. Nije to rocket science, zaboga... Otkucati jednu komandu u konzoli je odjednom rocket science, WTF?
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 08:46 - pre 215 meseci
Citat:
drndanje sa kojekakvim apt-getovima


Svidjaju mi se ovakve sintagme :) Osnovni package manager = kojekakvi. Vidim da si davno koristio Linux, ali se zato osecas kompetentnim da komentarises :)

Inace da li ima negde podatak koliko njih koristi ClearType? Koliko njih se seti da ukljuci tu opciju, kada je vec toliko lako?
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 09:17 - pre 215 meseci
Citat:
zi::: Svidjaju mi se ovakve sintagme :) Osnovni package manager = kojekakvi. Vidim da si davno koristio Linux, ali se zato osecas kompetentnim da komentarises :)


Upravo je zato ova tema otisla u deeeeebeli off-topic
Ceo off je krenuo onog momenta, kad je degojs obecao da ce mi poslati screenshotove sa svog linuxa da mi dokaze kako to kod mene ne funkcionise.
Zamisli teoriju. Ne radi kod mene , znaci ne radi ni kod tebe.
E onda kad sam mu ja cimnuo slike,video covek da su jos lepsi nego u XP-u pa smo krenulu u drugu pricu, licence, smaranje instalacijom novih fontova, Eula, bla bla bla.
E onda mu posaljem sliku legalnog offica i Ubuntua (da se sad ne smaram sa slikanjem nalepnice XP-a) i dokazem da mogu da ih koristim kako hocu jer su placeni.
E onda ni to nije dovoljno, pa sam Linux OS, i to car

Jednostavno im ne mozes udovoljiti, i stalno ce imati sta da zvocaju

To je ocigledno kompleks meni nepoznate vrednosti ;-)
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 12:56 - pre 215 meseci
Apt-get? Pod uslovom da vas linux uopste ima apt-get sistem i da imate konekciju na internet. E to je vec mnogo.

I jos sve ono sto je Ivan rekao.

Pa, masala, ako je to sve jednako kao na Windowsu gde sve sa fontovima radi super od pocetka..

@alkion: probaj da predlozis nekom obicnom korisniku da plati Windows, samo da bi imao kvalitetne fontove u Linux :) Ti ili si pao sa kruske ili.. Slobodno se ti trudi, ali provala je - provala. Jos treba da cujemo da neko nekom savetuje da fontove sa Linuxa kopira na Windows :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.08.2006. u 14:11 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:10 - pre 215 meseci
Ko je rekao da je jednako?

Ja sam samo rekao da je trivijalno namestiti. Ti se, degojs, bavis linuxom vec nekoliko godina, ja sam ocekivao da ces procitati neki pocetnicki howto za fontove, a ne nakon toliko godina da se zalis da su ti slova sarena i nejednaka u firefoxu, ako stvarno jesu.

A imas i apt-get, a i konekciju na Internet ;)

btw, da li postoji ClearType za win2k, npr, ili je to samo za XP?

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:14 - pre 215 meseci
Pa, zi, zasto ti mislis da je meni bio problem namestiti fontove? Nije mi bio problem namestiti ni da prepoznaje "native" rezoluciju mog monitora (sto je takodje podrazumevalo malo odlazak do konfiguracionih fajlova i slicno), ni ostale sitnice.

Stvar je u tome da mi pricamo ono o cemu je ova tema - o obicnim korisnicima. Pa mozes onda da isporucis Linux i bez bilo kakvog grafickog okruzenja, dovedes nekog ko to dobro zna, on to instalira i podesi i kazes - evo moze, znaci isto kao Windows ili Mac OS X. Pa nije isto.

Ili mislis da i ovaj E. Raymond totalno gresi kada prica ovo gore za binary drajvere?

Sta je sledece? Cimamo se danima da npr. namestimo da neka igrica radi pod wine, i ako proradi --- onda je eto, isto kao na Windowsu?

Eh..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:21 - pre 215 meseci
Citat:
Pa nije isto.


Slazem se. Ti postoci koje stalno pominjete to i dokazuju :)

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:33 - pre 215 meseci
Pa znas, bas tu utopiu bih ti mogao preporuciti da kopiras na Windows, kao i druge postscript fontove, TTF se ne koristi za ultraprofesionalnu stampu (a BTW poznajem vlasnika jedne stamparije ovde) vec samo postskript fontovi. ;-) Ali mislim da legalno to ne mozes uraditi ako ne koristis X windows, jer je Adobe Utopia ovde:

http://www.fonts.com/findfonts/detail.htm?pid=201654

Dakle, sta fali unix fontovima please? Odgovori mi.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:34 - pre 215 meseci
Citat:
degojs: Apt-get? Pod uslovom da vas linux uopste ima apt-get sistem i da imate konekciju na internet. E to je vec mnogo.


neverovatno :))))) a taj update ciji si shot postavio na pocetku strane je isao kroz DC mrezu?

znaci, kad na linuxu treba da uradis apt onda je to nesto lose, jer pobogu, pa nema svako internet konekciju. a kad u windowsu skidas drivere preko update-a, onda je to feature koji je MS osmislio za svoje verne korisnike... ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:35 - pre 215 meseci
Jos i to cujemo, dobro degojs, sta reci o Windows Update-u ako nemas internet konekciju :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:53 - pre 215 meseci
Citat:
neverovatno :))))) a taj update ciji si shot postavio na pocetku strane je isao kroz DC mrezu?


Ne, ali ga je odradio automatski po zavrsenoj instalaciji.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:54 - pre 215 meseci
Citat:
Jos i to cujemo, dobro degojs, sta reci o Windows Update-u ako nemas internet konekciju :)


Nista, naravno :) ali s obzirom da je ovo pre-RC1, nije iskljuceno da ce ti drajveri da budu na disku do izlaska. Kako rekoh, stvar je da je to sistem uradio automatski. Nisam morao rucno da idem na Windows Update.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.dsl.pipex.com.



+4 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:57 - pre 215 meseci
Citat:
Dakle, sta fali unix fontovima please?


Fali im to shto su na *nix-u afterthought kada je u pitanju svaka druga primena sem prikaza na ekranu. Obichna budzhevina. Bash me zanima koliko si profi preloma video uradjenih na Linuxu?
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:58 - pre 215 meseci
Citat:
degojs:stvar je da je to sistem uradio automatski. Nisam morao rucno da idem na Windows Update.


aaaaa.... pa sto ne kazes odmah da ne pricamo o mogucnosti da se nesto uradi, nego o stepenu automatizma...

onda nista, nastavi... ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 13:59 - pre 215 meseci
Video sam jedan radjen u Latexu i bio je stvarno profi, boja. Zato nemoj lupati.
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.dsl.pipex.com.



+4 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...30.08.2006. u 14:03 - pre 215 meseci
Ma vazhi... Kataloge, chasopise, billborde.... cemo prelamati i raditi separaciju u Tex-u... Kazhi svima koji koriste Quark, InDesign i ine pakete, uz profi kolekcije fontova, da se manu corava posla i predju na (la)tex, tu lezhi buducnost...

Ama smeshno je ovo vishe
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 32810 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.