Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 66600 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
213.137.98.*



+2 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.08.2006. u 06:38 - pre 215 meseci
.................. taj featurecam ima tako siromasan meni i sve ostalo da nezavredjuje tvoju paznu slobodno odaberi neki drugi....................

Sad sam u potpunom autu jer ga je vecina hvalila. Koja firma "pravi" FeatureCAM?
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.129.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.08.2006. u 07:47 - pre 215 meseci
najbolje je da sve isprobaš.... i sam odlučiš koji ti odgovara...

FeaturCAM (sada pod poklopcem DELCAM-a,(čak bih sekladio je engine prekopiran od PowerMill-a) za cenu od 1000$ ne može se kupiti ni omot od CD-a ozbiljnijeg softwarea za CAM) ima siromašan meni, ali posao radi odlično
površno poznavanje ovoga programa navodi na krivu ocjenu,
za firmu koja mora imati legalni software on je best buy

za neke druge programa mogui reći ...super je sve to...ali ja to ne koristim...meni je vreme novac, i nemam vremena izgubiti večnost da odradim kod za obradu ploče sa nekoliko featuresa !!!


toliko sa moje strane...o drugim programima neću davati komentar, ali isprobani jesu, jedan od navedenih je čak bio u korištenju određeno vreme, no posle "otkrića tople vode" (čitaj FeatureCAM) sve je to deinstalirano...
CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.08.2006. u 16:12 - pre 215 meseci
Uradio sam!!!
Hvala na savetima!!!
Evo slika da vidite kako sam uradio
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,13.08.2006. u 00:29 - pre 215 meseci
Eh blago meni opet ja,....
Kako da u PRO-E WF podesim da za vjek vjekova jedinice(units) budu u mm, a ne u Inch-ima,znaci po defult-u
 
Odgovor na temu

haustor_01
xyz

Član broj: 42307
Poruke: 35
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,13.08.2006. u 17:31 - pre 215 meseci
Tools - Options - opciju pro_unit_sys namjestis na mmns i novo stanje snimis u config.pro iz startnog direktorija (ne u working directory).
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,14.08.2006. u 23:33 - pre 215 meseci
HA,pa izgleda da samo ja ovde postavljam pitanja.
Sada me interesuje modeliranje zupcanika u CATIA i PRO-E
tj, kako da definisem profil zupca,tj evolventu?
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,15.08.2006. u 06:08 - pre 215 meseci
Nisi jedini, prelistaj temu I ja sam pitao i još jednom zahvaljujem ljudima koji su mi odgovorima pomogli.

Zaboravio sam “stručnu’’ definiciju evolvente (potraži neku od knjiga iz tehničkog crtanja ili nacrtne geometrije (Tu ćeš naći i postupak konstrukcije evolvente, koji ću ukratko opisati), ali ovu neću nikada zaboraviti: Evolventa je kriva linija koju opisuje vrh užeta (ili konca) koji se odmotava sa nekog kotura. Pri tome uže mora biti stalno zategnuto i odmotavanje se vrši bez klizanja užeta.
Nacrtaš kružnicu, a zatim izvršiš podjelu kružnice linijama povučenim iz centra kržnice (možeš koristiti i tačke koje ćeš nacrtati na kružnici, tako je preglednije). Što je manji ugao između linija evolventa će biti preciznija. Izračunaš dužinu luka kružnice za zadati ugao podjele (ja sam u priloženom primjeru izvršio podjelu sa uglom od 5 stepeni, pa je dužina luka l=D*pi/(360/5).
Iz tačke presjeka druge linije podjele kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dužine l. Znači: odmotao si konac do dužine l i dobio drugu tačku evolvente. Prva tačka je presjek prve linije podjele i kružnice. Iz presjeka treće linije podjele i kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dižine 2*l, i tako redom. Sljedeća će biti 3*l, pa 4*l ... Splajnom spoji vertekse (krajnje tačke) tangenata i dobio si evolventu.
Tangente konvertuj u konstrukcione linije (kao i linije podjele) da bi skica bila korektna.
Drugu evolventu dobiješ tako što prvo nacrtaš simetralu međuzublja (ili simetralu zuba ako misliš dodavati zube na podnožni cilindar, ali bolja opcija je izrezivanje međuzublja, naročito kod modelovanja zupčanika sa kosim zubima) koja naravno mora prolaziti kroz centar kružnice, a potom iskoristiš alatku Miror.
Alatkom Quick Trim odbaciš nepotrebne dijelove evolvenata i podnožnog i tjemenog kruga i time si dobio zatvoreni profil međuzublja (ili zuba, zavisno šta crtaš). Ako baš hoćeš da ispravno izmodeluješ zupčanik onda evolventu konstruiši sa osnovnog a ne sa podnožnog kruga (tako ćeš imati malo više posla jer moraš spojiti donje krajeve evolvenata sa podnožnim krugom ako nema pomjeranja profila. Ako postoji pomjeranje profila x*m moguće je da osnovni krug bude ispod podnožnog, samo se ne sjećam da li kod pozitivnog ili negativnog pomjeranja. Radijuse prelaza boka zuba na podnožni cilindar je bolje da nacrtaš u skici pomoću alatke Corner. Možeš ih uraditi i sa Filet poslije na modelu, ali mislim da će doći do problema kod kasnijeg kopiranja Filet-a sa Circular Patern-om iz razloga što su dimenzije u skici sa zarezom pa je pitanje da li će Filet-i pri Circular Patern-ovom proračunu doći tačno na željene ivice. Možda to program nekako kompenzuje, ovo što sam rekao je nagađanje. Nemam sada vremena da isprobam.
I još nešto kada smo kod zareza: ne pretjeruj sa decimalama pri zadavanju dimenzija. Tačnost u tri decimale to jest ’’u mikron’’ je sasvim dovoljna. Pri izvršavanju Paterna ćeš bez razloga više zamarati procesor a i sam fajl će pretpostavljam bez potrebe zauzimati više memorije).
Kada je skica završena odradiš Pocket ako modeluješ zupčanik sa pravim ili Slot ako modeluješ zupčanik sa kosim zubima. (pri čemu kod slot putanja treba biti zavojnica i ako radiš u Catia potrebna ti je i referentna cilindrična površina na kojoj leži zavojnica zbog toga što se kod opcije Keep Angle feature-a Slot profil krivi pa ne bi dobio rarvomjernu dubinu međuzublja duž širine zupčanika. Potraži temu o modelovanju cjevovoda u Catia. Tu je bilo govora oko krivljenja vođenog profila kod Rib i Slot feature-a) .
Naravno prije svega ovoga treba izmodelovati polazni cilindar.
Ostatala međuzublja (ili zube) dobiješ pomoću Circular Patern alatke.




[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 15.08.2006. u 07:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
*.beobug.com.

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 03:06 - pre 215 meseci
zamalo da odsnite kako se crta zupcanik u catia samo sto vam treba desetine stranica da to objsnite kroz konkertan tekst i sliku samo jednaopaska to nema veze sa evolventom zupcanika .Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

haustor_01
xyz

Član broj: 42307
Poruke: 35
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 07:44 - pre 215 meseci
http://www.profilesmagazine.com/p33/marsalek.html

Za ekstrudiranje slova na cilidar (ili bilo sto drugo) u Catii ne znam ali je u ProE-u to minuta posla :)
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 08:37 - pre 215 meseci
Zakacio sam primjer koji ce ti bokisha, nadam se pomoci. Zupcasti par sa kinematskom analizom u Catia.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 08:48 - pre 215 meseci
Hteo bi pr svega da se zahvalim na iscrpnom objasnjenju
Skapirao sam foru,na koji se crta evolventa,nego sad nemam vremena da uradim zupcanik
ali uradicu za koji dan,pa cu da okacim!
pozdrav
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 09:23 - pre 215 meseci
Citat:
mincicd:  Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.

Nisam neki znalac ali sam nesto na brzinu izmodelovao. Najlakse je mozda koristiti Pad u part design-u a onda alatkom Split ekstrudiranu zapreminu "sasjeći'' do željene cilindrične površine. Ali bez Generative Shape Design - ovih alatki je nemoguće bilo šta složenije izmodelovati.
Na ovoj slici sam slovo iz ravnu isprojektovao na cilindričnu površinu a zatim tu projekciju ekstrudirao u željenom pravcu.

Dobar link haustor_01. Mislim da bi se i u Catia evolventa mogla nacrtati zadavanjem parametara i funkcije evolvente pomoću Work On Support i Law alatki. Kada budem imao vremena eksperimentisaću.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

haustor_01
xyz

Član broj: 42307
Poruke: 35
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,16.08.2006. u 23:17 - pre 215 meseci
Citat:
mincicd: Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.


To bi trebalo biti nesto jako komplicirano ili?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,23.08.2006. u 01:05 - pre 214 meseci
I naravno,opet ja,
Kako se parametarski zadaje evolventa u CATIA-i za crtanje zupcanika?
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,23.08.2006. u 22:55 - pre 214 meseci
U prethodnom postu sam napisao da mislim da bi se evolventa parametarski mogla nacrtati u Catia pomoću Work On Support i Law alatki. Pogledaj u helpu za Generative Shape Design Creating a Curve From Its Equation. Objašnjeno je crtanje neke sinusne funkcije. Mislim da bi se isti princip mogao primjeniti i kod evolvente. Pogledaj u help-u, a i ja ću, može li se u Catia definisati polarni koordinatni sistem u Work On Support okruženju, jer je pogodniji za crtanje evolvente, što je i napisano u objašnjenju za ProE, koje je dao haustor_01.
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
212.200.182.*

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,05.01.2007. u 03:01 - pre 210 meseci
Pa zar smo resili sve probleme?
 
Odgovor na temu

rastislav

Član broj: 48612
Poruke: 27
80.74.160.*



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,07.01.2007. u 18:11 - pre 210 meseci
Kako doći do "metal sheet" opcije u AutoCad-u ili Inventor-u, dali je dovoljno samo neki update postojećih programa ili mora nova instalacija? Probao sam na netu, našao sam neke demo verzije programčiće koje nisu ni pola upotrebljive (to što meni treba:razvijanje nekih složenih oblika i štampanje sa kotama 1:1)
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
212.200.182.*

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,07.01.2007. u 18:59 - pre 210 meseci
Inventor 10 ima tako tools metal sheet ne znam koju verziju invenotar imas ne znam o kakvim se crtezima radi.
 
Odgovor na temu

gogo_drazindo
Gordan Šakota
Trebinje
Trebinje,RS

Član broj: 64125
Poruke: 307
*.teol.net.

Sajt: gordansakota.foliohd.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.01.2007. u 00:16 - pre 210 meseci
Početničko pitanje!
Na koji način u Inventoru da postavim ravan za crtanje pod nekim uglom u odnosu na određenu površinu.
Koristim AutoCAD za crtanje u 3D ali me je zainteresovao i neki ovakav program pošto kažu da se na mnogo brži način mogu modelovati razni dijelovi.
Evo na početku mi se ne čini tako ali vjerovatno još nisam skužio logiku Inventora.
Gordan
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
212.200.182.*

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.01.2007. u 01:54 - pre 210 meseci
Pa Vi ste bas pocetnik prva stvar crteze morate raditi u jednoj od odabranih ravni i tu odabranu ravan pomerati i rotirati
Druga bitna stvar otvorite help tu vam je lepo sve kroz slike prikazano nije tesko za ucenje to su osnovni koraci Ono za sta ti je u autocadu potebo 60 min ovde ti je potrebno 15 min pa ti sad vidi i biraj.
Imate ikonicu koja na sibolican nacin pokazuje rotiranje ravni pogledajte malo tools inventora
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 66600 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.