Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 66656 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

haustor_01
xyz

Član broj: 42307
Poruke: 35
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,31.07.2006. u 22:25 - pre 215 meseci
Citat:
cnc-project2: definitivno nisi zadao STOCK (obradak!)

dal ćeš pozicionirati sa centa toga obradka ili negde drugde to nije razlog da lupi u komad !



To JESTE razlog da lupi u komad. "Sigurnosna ravnina" - Retract plane ili kako se vec zove je definirana u odnosu na z os pa ako nulu spustas na dno komada (sto je isto tako moguce samo o tome treba voditi racuna) i ako je debljina komada veca od te ravnine dobijes zakucavanje alata u izradjevinu.

Sto se tice sirovca (Workpiece, Stock ili kako vec) on ti moze ali i ne mora biti zadan. Ako ga nisi zadao neces moci vidjeti simulaciju skidanja materijala i neces moci "reci" alatu da radi samo u zoni sirovca (da "ne plese" po zraku). Ovo govorim sa stajalista ProE-a ali logika mora biti ista i za Catiu.

Inace, ovi komadi su ti idealni za ucenje jer je velika vecina strojarske problematike 2d i 2.5d. Ako dodjes u podrucje alatnicarstva onda ce ti trebati i obrada povrsina ali to je vec napredno koristenje CAM-a. Ostalo su price za malu djecu.
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.137.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,31.07.2006. u 23:25 - pre 215 meseci
ne znam kako taj proe radi jer nisam imao živaca raditi s tim, ali mislim da se nebi onda dobro slagali


iz priložene slike se jasno vidi da je putanja od "točke menjanja alata" prema zadanoj točki najbližim putem (kroz komad) što znači da nije definiran (ni stock) kao ni TOP komada , kao ni SAFE Z, što upučuje na potpuno pogrešan pristup , pa stoga automatska korekcija (macro managment) naravno da ne radi dobro...

da je SAFETLY PLAN dobro definiran kao i STOCK ovo se nebi dogodilo !



[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 01.08.2006. u 01:07 GMT+1]
CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

BadMark

Član broj: 102926
Poruke: 6
*.fsb.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,03.08.2006. u 19:55 - pre 215 meseci
Evo samo da javim nabavio sam odličan tutorial za sve kaj sam trebao sve full objašnjeno i moj prvi nc cod već je u mašini koja ga vrti :)
hvala svima na pomoći
 
Odgovor na temu

zdrvk
BiH, RS

Član broj: 100334
Poruke: 27
*.pd.pttrs.net.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,03.08.2006. u 21:15 - pre 215 meseci


@BadMark

Da li bi ti bio problem podijeliti taj tutorial sa ostalim "kolegama"?

Unaprijed zahvalne "kolege"
.....KED/KEM.....
 
Odgovor na temu

s1axo
wwww

Član broj: 102830
Poruke: 14
*.ht.hr.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,04.08.2006. u 07:30 - pre 215 meseci
dali negdje ima za skinuti tutorial?
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
*.beobug.com.

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,04.08.2006. u 12:00 - pre 215 meseci
Tesko ces naci nesto sto vredi da ti pomogne ptrazi bole orginalan catia v5 help od nekog imas nene adrese na forum za tutorijale pa pogledaj ukucaj u "pretrazi catia tutorial "
 
Odgovor na temu

Stele
sam svoj majstor
Srbija, BG

Član broj: 30247
Poruke: 285
*.129.eunet.yu.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,05.08.2006. u 12:33 - pre 215 meseci
U nekoliko prethodnih postova date su smernice o tome kako od modela urađenog u CATIA-a doći do koda za cnc mašinu
Da li možeš da daš kratke smernice o tome kako istu stvar odraditi iz SolidWorksa (konkretno SW 2006)
Naprimer, u SW 2006 uradim model kao što je onaj koji je okačio SlvishaT i šta dalje….



Ako se zaglavi - primeni silu. Ako se slomi, ionako ga je trebalo zameniti.
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.136.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,05.08.2006. u 14:30 - pre 215 meseci
dakle SW bilo koja verzija nema ugrađen CAM !, već se koristi vanjski CAM
kako već rekoh, nema, niti jednoga ugrađenoga u SW, već isključivo kao plugin (SolidCAM, Solidworks,EdgeCAM...)za direktno učitavanje u modul...


preporuka FeatureCAM...nema direkto učitavanje, ali čita featurese direktno iz SW fajla




[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 05.08.2006. u 17:01 GMT+1]
CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
*.beobug.com.

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,05.08.2006. u 15:14 - pre 215 meseci
Postoj e neke verzije legalnih verzija SW koji imaju i CAM modu direktno a solid je taj modul zove CAMworks mada on podrzave i jos dosta proggrama za cam modelovanje kao sto si SolidCam, powermill, EdgECAM i jos dosta njih al u Solid Worksu neces moci eto uz to jo nesos CAMworks uopste nije jednostavan za rad bolje nemoj tu da se petljas uzalud da gubis vreme bolje uzmi neeki CAM program za dobijanje NC koda a modeluj u solidworksu.
 
Odgovor na temu

Stele
sam svoj majstor
Srbija, BG

Član broj: 30247
Poruke: 285
*.211.eunet.yu.



Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 10:43 - pre 215 meseci
@cnc-project2, @minicicd

Hvala na korisnim odgovorima !

Ako sam dobro razumeo

1. potrebno je da instaliram neki od navedenih plug-inova (SolidCAM, Solidworks,EdgeCAM...) i onda bi u nekom od menija u SW-u trebalo da mi se pojave njihovi moduli za CAM iz kojih onda učitavam part koji sam izmodelovao i onda pravim kod za cnc

2. FeatureCAM je nezavisan program u koji učitam part iz SW-a i onda pravim kod za cnc

Znam da smaram sa ovako glupim pitanjima, ali s obzirom da o CAM-u nemam pojma ovakva gruba i uopštena uputstva su mi vrlo korisna za početak.

Pozdrav!

Ako se zaglavi - primeni silu. Ako se slomi, ionako ga je trebalo zameniti.
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.136.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 11:53 - pre 215 meseci
dobar zaključak..

moj savet je da koristiš FEATURECAM jer je program malo je reći genijalan

možda je neuglađen, i primitivan interface , nema previše "lepih" slikica i hebenih helpova, ali posao odrađuje odlično

... veruj da kada se uhvati kako se radi njime i nije tako primitivan...


CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 17:33 - pre 215 meseci
Pozdrav.
Hvala na pomoci cnc-project2, haustor_01 i mincicd.

Odradio sam Rough Stock kako si objasnio cnc-project2. Medjutim pri izvodjenju Pocket operacije alat mi se i dalje “zabija” u obradak pri pomocnom kretanju. Ako umjesto pocket koristim Roughing operacije onda je sve u redu i alat se ponasa onako kako si cnc-project2 opisao. Prilozio sam i sliku sa koje se to vidi. Problem mi je da kod Roughing odaberem odgovarajuci alat za ovakav utor. Nisam uspio odabrati ceono glodalo bez zaobljenih reznih ivica.
Mislim da je stvar u Safety Plane. Kod Roughing operacija se ona moze selektovati, ali u Pocket operaciji ne postoji opcija za njeno selektovanje.
Pokusacu da skontam makroe operacija pa da u pocket operaciji pokusam pravilno dovesti alat u zahvat. Ovaj dio je prost pa bi se morao moci odraditi samo u Prismatic Mashing modulu. Problem mi je samo dovodjenje alata u zahvat.
Jos jednom hvala


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.128.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 18:14 - pre 215 meseci
sada vidim da ti je Referentna točka na dnu komada...
za početak stavi je na vrh komada, i koristi macroe ako zatreba

a macroe koristiš tako da na željeni "prilaz-odlaz" desnim klikom aktiviraš-deaktiviraš, i zadaješ ako treba po želji parametar ...nije teško ...lako ćeš se snaći


alat možeš menjati i tako da mu na onaj odabrani jednostavno isključiš kvačicu sa BULL end mill i makneš radijus dobiješ Flat end mill, ali i ako izabereš neki CRIB ,START MILL SET ili tako nekako i onda u filteru odabereš end mill i pronađeš odgovarajući...ma lako je nije problem , ima više načina kako postaviti alate...



[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 06.08.2006. u 19:35 GMT+1]
CATY FANATIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.128.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 18:44 - pre 215 meseci
kako promeniti alat , i CRIB (ili kako to već tko zove)
pravilno je da se u dvoklikom na Part operation uđeš u podešavanje mašine, kao i TOOL-a koje ćeš da koristiš... (posle si napraviš svoj npr. JA i unutra staviš sve svoje alate, za ručnu simulaciju ili samo one koje trenutno imaš u izmenjivaču)

kada si postavio TOOL onda je sve to dostupno iz izbora, a ne moraš ručno otvarati i odabirati
ima više načina kako doći do toga

evo ti slike koje sam uslikao
CATY FANATIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.128.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,06.08.2006. u 18:56 - pre 215 meseci
ne znam kako je tebi udario...ali očigledno nešto nisi dobro postavio...

evo vidiš da i meni (ja o tome ni ne razmišljam već sam to primio za gotovo) ref točka može biti ispod, a da alat ne udari pri dolasku...

operacija Pocket je automatski prepoznata, što i sam vidiš, dok tebi nije prepoznata, pa mislim da nisi selektirao sve stranice obrade !

kao što vidiš koristim "limit" pri tome, i tako je najbrže gotovo...

sada si u fazi da trebaš upoznati modul i kako radi, kada ga "Uhvatiš" , zaboraviti ćeš na takve probleme...

CATY je zakon...
CATY FANATIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,07.08.2006. u 08:25 - pre 215 meseci
Pozdrav,
Imam jedno pitanje u vezi modeliranja u CATIA
Kako da izmodeliram peraje kod propelera?Probao sam da napravim profil i liniju vodilju(koristio sam HELIX) ali to nije to!Znaci taj profil treba da bide isti u svakom preseku samo treba da se rotira oko ose koja je upravna na njega!Da bi pojasnio sta zelim da dobijem uzmite list papira i donji deo "fixirajte" a gorni zarotirajte!
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,07.08.2006. u 19:09 - pre 215 meseci
Da li si sve pokušao izmodelovati u Part Design-u? Lakši način je da u Wireframe And Surface Design (ili Generative Shape Design koji je samo prošireni Wireframe And Surface Design) modulu uradiš površinski model a potom u par klikova od njega stvoriš zapreminski model.
Evo kako sam uprošteno uradio taj model. Možda ne treba tako jer te možda nisam najbolje razumio, ali nadam se da ću biti od pomoći:
Nacrtao sam konturu jednod dijela propelera koristeći Sketcher. Alatkom Fill i selektovanjem dijelova konture dobio sam površinu kao na slici Primjer – 1.jpg koju sam priložio. Možeš prije toga koristiti alatku Join pa od dijelova konture dobiti jednu zatvorenu konturu. Onda bi u alatki Fill trebao samo tu konturu selektovati (u stablu označenu kao Join.1) da bi dobio istu površinu.
Ostala krila propelera dobijes pomoću Circular Pattern alatke.
Alatkom Thick Surface zadaješ debljinu krilaca propelera i tako dobijaš zapreminski model.
Trebao sam nacrtati novu osu za Circular Patern koja bi bila malo udaljena od površine. Tako bi se dobio prostor za naknadno modelovanje glavčine. Ali ti o tome vodi računa kada budeš konkretno modelovao ono šta želiš.
Ranije sam koristio Catia V5R10 i paleta alatki Volumes u Generative Shape Design-u nije postojala. Za dobijanje zapremine iz površine možeš koristiti i alatke iz Surface-Based Features koja se nalazi u Part Design modulu.
Zakacio sam i zipovan Cat.Part. Nadam se da će biti od neke pomoći.


cnc-project2 uspio sam odraditi simulaciju obrade sa Pocket-ima. Hvala ti na pomoći oko makroa. Koji sam ja tupan: nisam skontao da treba aktivirati makro pored njegovog definisanja. To me podsjeti na vic o novom drvosječi kome su dali motornu pilu a on rezao kao sa običnom pilom. Nije znao da ju treba upaliti .
Simulacija obrade se može ispravno odraditi na ovakvom komadu i bez makroa. Alat se neće zabijati u komad ako se selektuje Safety Plane kako si rekao (to je pretpostavljam nulta ravan o kojoj je haustor_01 govorio). Safety plane se može selektovati u Part Operation dialog box-u (gdje se selektuje i referentni koordinatni sistem i tip mašine i izbor alata koji si opisao) i onda ju Pocket i ostale operacije unutar Prismatic Machining modula prihvataju.

Mislim da kod mene Caty nije automatski prepoznala Pocket operaciju jer prije definisanja parametara obrade nisam odradio Global Feature Recognition. Mislim da je to razlog. Ja sam odmah selektovao Manufecturing Program i pozvao Pocket.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
*.beobug.com.

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,08.08.2006. u 01:37 - pre 215 meseci
Dobi si odgovor na postavlljno pitanje mislim da je suvisno da ti bilo sta objasnjavam hvala svima koji su se ukljucili da diskutuju na moju temu nadam se da ce idalje biti tako ako ima jos nesto nejasno pitaj. Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
213.137.98.*



+2 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,08.08.2006. u 07:33 - pre 215 meseci
Kazete da je FeatureCAM odlican. Da li je to poseban CAM softver ili je deo nekog paketa? Nasao sam da postoje npr. DelCAM, EdgeCAM, MasterCAM, FaroCAM, AlphaCAM, ArtCAM, SurfCAM, VX CAD/CAM, Pathtrace Edge CAM, NC Graphics DepoCAM ali nigde posebno se ne pojavljuje FeatureCAM. Sa malo guglanja nasao sam pomenuti program kao proizvod firme Delcam.
Moze li neko objasnjenje oko ovog CAM programa i da li neko ...mozda...nekad...podelio instalaciju sa mnom. Pozdrav
 
Odgovor na temu

mincicd
Dragan Mincic
Srbija

Član broj: 102572
Poruke: 51
*.beobug.com.

ICQ: 126


+1 Profil

icon Re: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,09.08.2006. u 00:09 - pre 215 meseci
Nabrojao si toliko odlicnih cnc programa da je suvisno odjasnjavati gde je featurecam u odnosu na njih jedno je sigurno nije to delcamov proizvod to su artcam powermill taj featurecam ima tako siromasan meni i sve ostalo da nezavredjuje tvoju paznu slobodno odaberi neki drugi ako moze naci ja ti prporucujem SolidCam ili PowerMill i naravno broj jedan Catia v5-Prizmatic mashin.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SolidWork,Catia V5, Inventor, AutoCad, Ansys, Soliedge, DelCam,

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 66656 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.