Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

trougao zvezda shema

[es] :: Elektronika :: trougao zvezda shema

Strane: 1 2

[ Pregleda: 64065 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon trougao zvezda shema05.07.2006. u 19:35 - pre 215 meseci
Treba mi neka "Pametna" sema za povezivanja motora zvezda trougao.........................
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: trougao zvezda shema05.07.2006. u 20:58 - pre 215 meseci
Pozdrav websonic:
Mozes li blize da pojasnis sta podrazumevas pod tim "PAMETNA" sema, da li podrazumevas rucni upustac, ili upustac sa vremenskim releom. Da li je u pitanju sema glavnog strujnog kruga ili komandnog dela?
 
Odgovor na temu

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 16:22 - pre 215 meseci
Izvinjavam se,

Potrebna mi je ona starinska shema(manje vise je niko ne koristi)
daklem:
3 kontaktora, vremenski rele i dosta zica...
stvarno bi me odusevilo i ako bi neko mogao da doda semu navoja motora (koji je vinkovan da radi u zvezda trougao....)

A ako se dobro secam postoje dva nacinja vinklovanja motora za rad u zvezda trouga vezi???



............manje vise je neverovatno da na internetu ne mnogu naci ovakvu shemu(znam, znam, soft start i ostalo...)


 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.49.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 17:54 - pre 215 meseci
Starinska metoda je ono sa grebenastim prekidačem, a sa vremenskim releom ja nešto novije. Koriste se još uvek, kompresori, mlinovi, pumpe...
__*__
*___*
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 18:19 - pre 215 meseci
Pa nisam bas toliko mator )))
A i sve je relativno.............ko to ono reche???

_STR_ hvala,hvala,hvala...................

Onako usput, K4 na shemi je vremenski rele zar ne?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-93.teol.net.



+332 Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 18:23 - pre 215 meseci
Jeste K4 je vremenac. Ovdje fali jos samo relej asimetrije faza pa da sve bude po propisu.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 06.07.2006. u 19:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 18:53 - pre 215 meseci
Relej asimetrije?

kahem kahem??
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-3.teol.net.



+332 Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 20:48 - pre 215 meseci
Citat:
websonic: Relej asimetrije?

kahem kahem??


Ako nestane jedne faze, ili ako se pojavi nesimetrija izmedju faza - npr: L1 -220V, L2-215V, L3-160V. Tada se motor grije i hoce izgoriti.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.174.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: trougao zvezda shema06.07.2006. u 21:00 - pre 215 meseci
Bimetal na "duže" staze može da preuzme ulogu zaštite od nestanka neke od faza.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-100.teol.net.



+332 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 09:22 - pre 215 meseci
Citat:
_str_: Bimetal na "duže" staze može da preuzme ulogu zaštite od nestanka neke od faza.


Pa, poslije dugogodisnjeg posmatranja raznoraznih izgorelih motora, koji su svi bili sticeni bimetalima, ne bih se slozio sa tom tvrdnjom. Doduse, ako se ispravno podesi bimetal, mozda i zastiti, ali u praksi je to vrlo rijetko, jer ispravno podesen bimetal zna praviti probleme pri startu opterecenog motor. Ako imas priliku pogledati te zastite, ali u stvarnom zivotu, vidjeces da su majstori to podesili na najacu struju.
 
Odgovor na temu

pantmil
elektro održavanje
Beograd

Član broj: 14978
Poruke: 160
*.yubc.net.



+4 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 10:27 - pre 215 meseci
Evo ti šeme komande Y-trougao u kojoj
vremenski rele nije stalno aktivan, već samo
odradi svoje vreme pa se isključi.
Ovo je malo "pametnija" i sigurnija šema komande.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.6.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 15:56 - pre 215 meseci
Citat:
veselinovic: Pa, poslije dugogodisnjeg posmatranja raznoraznih izgorelih motora, koji su svi bili sticeni bimetalima, ne bih se slozio sa tom tvrdnjom. Doduse, ako se ispravno podesi bimetal, mozda i zastiti, ali u praksi je to vrlo rijetko, jer ispravno podesen bimetal zna praviti probleme pri startu opterecenog motor. Ako imas priliku pogledati te zastite, ali u stvarnom zivotu, vidjeces da su majstori to podesili na najacu struju.


I ja sam neki j..... majstor :)
Na "duže" staze, mislio sam da mu treba više vremena da odreaguje, znači ništa trenutno.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 17:13 - pre 215 meseci
Majstori ako moze brez uzburkanih strasti

Svako ima svoj pogled na stvar i iz sopstvenog iskustva koja na zalost nikad nisu ista.
Ja sam na primer nekada radio u rudniku i milion puta se desilo da motor radi na dve faze po par sati
(i to pod opterecenjem) isto tako mnogo puta se desilo da motor izgori jer je neki pametnjakovic odvrnuo bimetal do kraja....

ELEM, Obadvoje ste u pravu.

Sta bih ja mogao da dodam jeste da je jako bitno uzeti u obzir moguce opterecenje motora prilikom planiranja projekta
tj. mashine kakva god ona da je....
To resava puno stvari zar ne?
 
Odgovor na temu

boyy
Pomoravski okrug

Član broj: 19159
Poruke: 216
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 17:24 - pre 215 meseci
Citat:
_str_: Bimetal na "duže" staze može da preuzme ulogu zaštite od nestanka neke od faza.

Pa naravno da moze ,to mu je na neki nacin i uloga(takodje i kad 'vara" faza!),samo ako je pravilno podesen,medjutim kao sto rece Veselinovic retko koji majstor zna adekvatnoo podesiti bimetal zato i dolazi do tih "kurslusa" ,ipak je potrebno iskustvo!
boyyyyyyyyy
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-122.teol.net.



+332 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 17:33 - pre 215 meseci
Citat:
_str_: I ja sam neki j..... majstor :)


A ja sam neki j.... inzinjer, a i majstorisao sam mnogo ( jos uvijek i to radim).
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 19:28 - pre 215 meseci
Bimetalna zastita ne moze u potpunosti da zameni rele asimetrije faza, prvenstveno zbog sporijeg reagovanja bimetala koji je uglavnom namenjen da spreci preopterecenje elektromotora.
Rele asimetrije faza reaguje trenutno pri nestanku bilo koje faze i vrsi iskljucivanje elektromotora sa mreze. Time se sprecava nastavljanje rada motora na dve faze,pogotovo ako bimetal nije pravilno nastelovan sto uglavnom i jeste slucaj.
Kada se sve ovo uzme u obzir, najbolje resenje je da postoje u strujnom kolu pravilno podesen bimetal, i rele asimetrije.

Citat:
websonic: Majstori ako moze brez uzburkanih strasti :)

Svako ima svoj pogled na stvar i iz sopstvenog iskustva koja na zalost nikad nisu ista.
Ja sam na primer nekada radio u rudniku i milion puta se desilo da motor radi na dve faze po par sati
(i to pod opterecenjem) isto tako mnogo puta se desilo da motor izgori jer je neki pametnjakovic odvrnuo bimetal do kraja....

ELEM, Obadvoje ste u pravu.

Sta bih ja mogao da dodam jeste da je jako bitno uzeti u obzir moguce opterecenje motora prilikom planiranja projekta
tj. mashine kakva god ona da je....
To resava puno stvari zar ne?


E ovo ne mogu nikako da poverujem. Elektromotor koji ostane da radi na dve faze pregoreva u roku od par minuta.
 
Odgovor na temu

websonic

Član broj: 46434
Poruke: 44
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 20:22 - pre 215 meseci
Savet:
Experimentishi!

Treba ti: 22 KW trofazni elektromotor 500 V
lanchani transporter popularno znan kao grabuljar i puno uglja..........
startuj skloni jednu fazu i posmatraj )))

P.S.
Fer bi bilo i da pomenem da je motor heavy duty,plus da je nakacen na reduktor(mehanicka zavrzlama koja smanjuje broj obrtaja)

[Ovu poruku je menjao websonic dana 07.07.2006. u 21:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-78.teol.net.



+332 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 20:51 - pre 215 meseci
Citat:
websonic: Savet:
Experimentishi!

Treba ti: 22 KW trofazni elektromotor 500 V
lanchani transporter popularno znan kao grabuljar i puno uglja..........
startuj skloni jednu fazu i posmatraj :))))

P.S.
Fer bi bilo i da pomenem da je motor heavy duty,plus da je nakacen na reduktor(mehanicka zavrzlama koja smanjuje broj obrtaja)

[Ovu poruku je menjao websonic dana 07.07.2006. u 21:40 GMT+1]


Vjerujemo, naravno sad ima dva razloga zasto je to tako proslo. Prvo motor za rudnik je preforsiran po snazi, a pogotovo po hladjenju. Drugo postoje dva nacina nestanka faze. Prvi bezazleniji slucaj da pregori samo tvoj osigurac i nema faze, drugi, gori i nazalost cesci slucaj da ne pregori osigurac na koji je spojen samo taj motor, nego negdje drudgje. Sad je ostatak mreze prakticno kratak spoj za motor koji se tada u toj fazi ponasa kao generator, pa strada taj namotaj uslije prevelike struje.
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 21:59 - pre 215 meseci
Bez obzira kolike je snage motor, pa i da je radio u praznom hodu bez ikakvog opterecenja, pri nestanku jedne faze, ma gde doslo do prekida, dolazi do nesimetricnosti struja u namotajima. Iz toga proizilazi neizbezno povecavanje struja na drugim fazama, a povecavanjem struje povecava se i zagrevanje namotaja. Koji ce vremenski period namotaji to moci da izdrze to zavisi od kvaliteta upotrebljenih materijala pri namotavanju motora. U glavnom taj period od nestanka faze pa do pregorevanja je relativno kratak.
U prilog tome je 10 godina radnog iskustva u pogonu sa elektromotorima razlicitih snaga i tipova ( od 0,37kw pa do 50kw, AM sa kaveznim rotorima i sa namotanim rotorima) Mnogo ustanovljenih pregorevanja i izvrsenih defektaza. Tako da smatram da nema potrebe za dodatnim eksperimentisanjem.
Trebala je samo sema Y/D, a mi otisli na drugu temu. Mozda je bilo prikladnije u ovoj temi dati neki komentar o ponasanju motora pri pustanju ZVEZDA/TROUGAO. Neka neko otvori novu temu o zastiti elektromotornih pogona. Mislim da je websonic u ovoj temi nasao sto mu je trebalo.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.146.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: trougao zvezda shema07.07.2006. u 22:50 - pre 215 meseci
Citat:
pantmil: Evo ti šeme komande Y-trougao u kojoj
vremenski rele nije stalno aktivan, već samo
odradi svoje vreme pa se isključi.
Ovo je malo "pametnija" i sigurnija šema komande.


Može biti problem u način pokretanja samog motora. Nije baš zgodno da 22kw, u slučaju nestanka struje, samo krene po dolasku iste?
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: trougao zvezda shema

Strane: 1 2

[ Pregleda: 64065 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.