Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

lilo u knoppix-u

[es] :: Linux desktop okruženja :: lilo u knoppix-u

[ Pregleda: 3052 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon lilo u knoppix-u14.04.2006. u 20:11 - pre 219 meseci
moze li mi ko pomoci oko sljedeceg problema:

instalirao sam knoppix 3.8 na HDD, i sad mi se nakon paljenja kompjutera pojavi LILO da odaberem da li da mi se podigne Knoppix ili Win XP...

mene interesuje kako ja da promjenim u LILO-u da mi sada po defaultu bude da mi se podize Win XP (po njegovom defaultu je knoppix)??

ranije sam imao mandrake 10 i tamo sam to veoma lako promjenio jer je lilo imao GUI, a ovdje je (nasao sam ga u start meniju cini mi se : system->admin->lilo loader... tako nesto...) u tekstualnom modu...

cini mi se cak da tamo pise da se mogu promjeniti podesavanja u 3 koraka...

ja bih volio, posto sam pocetnik u linux-u, da mi neko od vas pomogne sta tacno da odaberem kako bih ovo rijesio...

win XP mi je na HDA1 a knoppix na HDA8...

e, da... i tamo takodje pita hocu li da mi se boot loader upise na pariciju hda8 ( a pri instaliranju je imalo i opcija: u MBR i ja sam to i odabrao...)
u cemu je razlika i sta odabrati...??

dakle, moze li mi ko pomoci sa konkretnim odgovorom...??
there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u14.04.2006. u 23:16 - pre 219 meseci
Budi sretan da mozes da biras koji OS da se pokrene, slucajno si pogodio kako treba. Promene se vrse u fajlu /etc/lilo.conf, tamo imas koji se sistem pokrece kao default, pa to promenis. Nakon promene, uradis Save. Nakon toga, moras uci u konzolu i kao root izvrsiti komandu "lilo" da bi se promenilo ono sto si vec u pisao u MBR (tako nekako). Promene fajlova mozes vrsiti iz Konquerora, kao root ili iz konzole, nekim tekst editorom.

Razlika izmedju upisivanja u MBR i u root particiju nekog OS-a je u tome da ono sto je u MBR se izvrsava prilikom pokretanja racunara a ako je upisano u root particiju ceka da ga nesto pozove i da se tek onda izvrsi. Znaci, u MBR mora biti neki loader, bili Lilo, bilo neki drugi, ali mora postojati mogucnost da tamo upises i da si recimo upisao loader u root particiju za Knoppix ili jos neki Linux.

Upisivanjem Knoppix loadera u MBR, on je zamenio ono sto je tamo vec bilo. Da si uradio obrnuto, da si upisao u root particiju, pojavio bi se stari loader, bez Knoppix-a.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: lilo u knoppix-u15.04.2006. u 13:05 - pre 219 meseci
hvala na odgovoru...

tako sam nesto i ja pretpostavljao da treba...

ali tu je onda jos jedan problem: ne mogu da se ulogujem kao root (sa GUI-em)! mogu samo preko konzole...!!!???

znaci udjem kao korisnik, start meni -> izlogujem se i kada izadje prozorcic gdje se upisuje sifra i ime usera koji se loguje ja upisem root i sifru roota, ILI ime kompjutera za koje me je pitao pri instalaciji Knoppix-a: a to je "kompjuter" i sifru za root, ILI kao sto u konzoli pise root@kompjuter i sifru, ili "knoppix" pa sifru za root, ma SVE sto mi je palo na pamet i nikako se ne mogu ulogovati kao root!!

izadje poruka na nekom jeziku koji ne razumijem i nista se ne desi...
znaci mogu samo kao obisan korisnik....a tu nemam prava mjenjanja lilo.conf-a!!!

kako se kod knoppixa koji je instaliran na HDD loguje kao root??

(kada me je pitao za moje ime pri instaliranju, stavio sam: "marko" za ime korisnika: "marko_markovic" a za ime kompjutera: "kompjuter"....

sta da uradim da se ulogujem kao root????
there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u15.04.2006. u 16:26 - pre 219 meseci
Mislim da postoji "precica". Potrazis u K-meniju File manager Super user mode i kliknes na to, onda ce ti traziti root pasvord i onda si tamo.

To je sada mnogo zabrljano oko roota i jednostavno ne bih znao da ti kazem kako da se logujes od samog pocetka kao root. To je namerno bas tako i uradjeno - jer ako ne znas ni da se logujes kao root, onda ces sigurno napraviti neku stetu. Pise na mnogo mesta kako se loguje, ali, kao sto rekoh, nije ni potrebno.

Ovo je mozda ta promena, ali ne znam da li je tacna i, ponavljam, bolje da je ne koristis, cak i ako jeste:

/etc/kde3/kdm/kdmrc as root and set AllowRootLogin= to "true"
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: lilo u knoppix-u15.04.2006. u 18:39 - pre 219 meseci
hvala ti puno na odgovoru...

pogledacu sve ovo...
there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u15.04.2006. u 22:11 - pre 219 meseci
Uz ogradu da nisam koristio nikad Knoppix instaliran na hard (a mislim da on nije ni namenjen tome - vec je to vise kao mogucnost) - cisto par stvari :

- U fajlu /etc/lilo.conf ti se nalazi konfiguracija boot loadera. Imas tamo jedan red u kome pise default=nesto , a svaka boot sekcija ima jedno ime. Da promenis default stavi da ne bude to "nesto" od knopix-a, vec ono sto stoji uz windows. Kad napravis izmenu probaj da li je sve ok sa lilo -t , pa ako jeste, pokreni opet lilo (bez parametara). Oba radis kao root. Ako ti nije jasno, poslaji svoj lilo.conf, pa ces dobiti i pojasnjenje.

- Nikad se ne loguj na X-e kao root. To sto je zabranjeno je jako korisno - ne postoji apsolutno ni jedan razlog zasto bi zeleo da se ulogujes kao root na X-e. Uloguj se kao svoj korisnik, pokreni jedan terminal, i predji u njemu na root nalog sa

$ su -

ili sa

$ sudo bash

Jedan od ta dva ce ti raditi, i dati ti root shell. Prvi ce ti traziti root pass, drugi ce ti traziti tvoj (ne root) pass. Ovo naravno ako si sudo-er, tj. ako tvoj korisnicki nalog ima pravo da koristi sudo. (Ovo koristi Ubuntu, mozda i knoppix radi tako).

Kad dobijes root terminal iz njega mozes pokrenuti bilo koji program kao root, naravno od onih programa koji ti trebaju (neki editor, i par sistemskih komandi su najcesce sve). Za sve ostalo je jako uputno da ne koristis root nalog. Jednostavno, *nix masine su u startu pravljene kao visekorisnicke, i kao obican korisnik mozes sasvim udobno raditi - tako da ti ne treba da ikada budes ulogovoan kao root. Administratorski nalog se koristi samo za odrzavanje i instaliranje softvera.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

c3p1
Mladen Cepenjor
Majdanpek

Član broj: 57702
Poruke: 22
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 08:11 - pre 219 meseci
>



--
c3p1

------=_Part_4495_11329709.1145171426216
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Disposition: inline

Zanima me kako si ga instalirao posto kod mene nece<br><br><div><span class="gmail_quote">On 4/14/06, <b class="gmail_sendername">fucking voodoo</b> &lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt; wrote:
</span><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">moze li mi ko pomoci oko sljedeceg problema:<br><br>instalirao sam knoppix 3.8 na HDD, i sad mi se nakon paljenja kompjutera pojavi LILO da odaberem da li da mi se podigne Knoppix ili Win XP...
<br><br>mene interesuje kako ja da promjenim u LILO-u da mi sada po defaultu bude da mi se podize Win XP (po njegovom defaultu je knoppix)??<br><br>ranije sam imao mandrake 10 i tamo sam to veoma lako promjenio jer je lilo imao GUI, a ovdje je (nasao sam ga u start meniju cini mi se : system-&gt;admin-&gt;lilo loader... tako nesto...) u tekstualnom modu...
<br><br>cini mi se cak da tamo pise da se mogu promjeniti podesavanja u 3 koraka...<br><br>ja bih volio, posto sam pocetnik u linux-u, da mi neko od vas pomogne sta tacno da odaberem kako bih ovo rijesio...<br><br>win XP mi je na HDA1 a knoppix na HDA8...
<br><br>e, da... i tamo takodje pita hocu li da mi se boot loader upise na pariciju hda8 ( a pri instaliranju je imalo i opcija:&nbsp;&nbsp;u MBR i ja sam to i odabrao...)<br>u cemu je razlika i sta odabrati...??<br><br>dakle, moze li mi ko pomoci sa konkretnim odgovorom...??
<br><br>--<br><a href="http://www.elitesecurity.org/poruka/1116170">http://www.elitesecurity.org/poruka/1116170</a><br><br>Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste">http://www.elitesecurity.org/liste</a>
<br><br>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>esauth:171889:010a976ad35ff4e8b81c8af19e7f8c9b<br>Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br></blockquote></div><br><br clear="all"><br>-- <br>
c3p1

------=_Part_4495_11329709.1145171426216--
 
Odgovor na temu

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 10:37 - pre 219 meseci
otvori partition magic i napravi jednu "Linux swap" particiju koja treba da bude 2*velicina_tvog_RAM-a, i jednu Linux EXT3 particiju (minimum 2-3 GB) (mogao si ovo i kasnije u knoppixu uraditi ali ti je ovako puno lakse, ai morao bi cini mi se restartovati knoppix....)

restartuj racunar i butuj knoppix

nakon sto ti se podigne knoppix pritisni <ctrl> + <alt> + F1 i otvorice ti se tekstualni mod.

ukucaj "knoppix-installer" (naravno bez navodnika) i pokrenuce ti se, da kazem , wizard za instalaciju na HDD

sad se ne sjecam najbolje, ali ce ti biti da "configure installation" tu ce ti pitati: kakvu instalaciju zelis (ja sam stavio begginer) za tvoj ime, za korisnicko ime, sifre... to ce ti sve biti jasno (ne idem redom sta ce te sbe pitati) sto je vazno: kad ti ponudi na koju ces particiju da instaliras on ce ti ponuditi onu EXT3 particiju (npr. kod mene je to hda8) ALI!! nece je oznaciti!!! ti moras rucno da je oznacis tako sto ces pritisnuti "space" da bi se stvorio "X" u zagradi ispred imena particije e tek ce tada znati na koju particiju zelis da ga instalira inace bi se samo vrtio u krug jer mu nisi nista naglasio gdje da izvrsi instalaciju....

kad zavrsisi sa upisivanje svih podataka (lagano je osim onoga sa particijom)
vratice te u pocetni meni "wizarda" i tu kliknes na "pocni instalaciju" i to je otprilike to...

nisam pamtio na pamet pa ti ne mogu tacno sve izdiktirati, eto sjetio sam se jedino one fore sa obiljezavanjem particije na koju zelis instalirati...

ako negdje zapnes prepisi sta te pita, ili u cemu je problem pa ti mozemo pomoci...

druga stvar: imas li 64 -oro bitni procesor?? cini mi se da se onda ne moze instalirati....

neko mi je pricao da (mozda??) pravi problem kod SATA diskova (mozda sam pomjesao s necim drugim :-) )


there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 13:30 - pre 219 meseci
Citat:
nkrgovic: $ su -

ili sa

$ sudo bash


$ sudo -i

int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 15:11 - pre 219 meseci
Citat:
nkrgovic: - Nikad se ne loguj na X-e kao root. To sto je zabranjeno je jako korisno - ne postoji apsolutno ni jedan razlog zasto bi zeleo da se ulogujes kao root na X-e.

Mene je svojevremeno ova promena vrlo neprijatno iznenadila, ali buduci da koristim i neke starije distribucije, u kojima toga jos nema a i znam da postoji nacin da se ta zabrana mimoidje, ne uzbudjujem se previse.

Misljenja sam, da je ova promena korisna, ali ima i neke nezgodne posledice. Evo razloga. Svaki korisnik tezi sto jednostavnijem radu (i zivotu, generalno). Ranije, kad su mi bila mala slova, udjem u Control panel i to podesim. Medjutim, desava se da kao obican korisnik koristim neke aplikacije i kao root, recimo bas smo ovde spominjali File manager Super user mode ili nesto slicno. E, opet tamo sitna slova a ja ne mogu da se ulogujem kao root da tamo podesim izgled desktopa. Sad treba otkrivati toplu vodu pa traziti nacine kako da od obicnog korisnika postanem root za root okruzenje. To je za vecinu vas verovatno sitnica, ali je za pocetnika bas zavrzlama.

Cini mi se takodje vrlo glupo sto je ostavljeno na pocetku da kao mozes da logujes kao root, pa kad pokusas, on ti onda javi da ne mozes, sto pocetnika opet zbunjuje. Trebalo je to ili ostaviti kako je bilo ili sasvim skloniti, da se ni ne vidi, da ne vara ljude i da odmah znaju da ako hoce nesto da rade kao root moraju da upoznaju neke dodatne komande i tako dalje.

Ovako imamo smesnu situaciju - MS postepeno i stidljivo uvodi "korisnika sa povecanim ovlascenjima" a Linux ga postepeno i stidljivo sakriva.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 21:42 - pre 219 meseci
Citat:
tdjokic: Mene je svojevremeno ova promena vrlo neprijatno iznenadila, ali buduci da koristim i neke starije distribucije, u kojima toga jos nema a i znam da postoji nacin da se ta zabrana mimoidje, ne uzbudjujem se previse.

Misljenja sam, da je ova promena korisna, ali ima i neke nezgodne posledice. Evo razloga. Svaki korisnik tezi sto jednostavnijem radu (i zivotu, generalno). Ranije, kad su mi bila mala slova, udjem u Control panel i to podesim. Medjutim, desava se da kao obican korisnik koristim neke aplikacije i kao root, recimo bas smo ovde spominjali File manager Super user mode ili nesto slicno. E, opet tamo sitna slova a ja ne mogu da se ulogujem kao root da tamo podesim izgled desktopa. Sad treba otkrivati toplu vodu pa traziti nacine kako da od obicnog korisnika postanem root za root okruzenje. To je za vecinu vas verovatno sitnica, ali je za pocetnika bas zavrzlama.

Cini mi se takodje vrlo glupo sto je ostavljeno na pocetku da kao mozes da logujes kao root, pa kad pokusas, on ti onda javi da ne mozes, sto pocetnika opet zbunjuje. Trebalo je to ili ostaviti kako je bilo ili sasvim skloniti, da se ni ne vidi, da ne vara ljude i da odmah znaju da ako hoce nesto da rade kao root moraju da upoznaju neke dodatne komande i tako dalje.


NIsam siguran da je moguce to ukloniti :). Ne znam kakav login imas, ali vecina xdm klonova koje sam video ti da da uneses username - kako bi ti sprecio korisnika da pokusa da se uloguje kao root? Ideja je da onaj koji unosi login i ne zna da li taj username postoji - uglavnom zato da bi se otezao brute force pristup razbijanju passworda. Neki cak zagovaraju pristup po kome se u potpunosti zabranjuje login kao root - bas zbog minimizovanja brute force napada. (Logujes se kao korisnik a onda su-ujes / sudo-ujes na root nalog).

Sto se tice toga da koristis graficke programe kao root sve sto treba da znas je da otvoris terminal i uneses ime programa. S'druge strane - generalno ti ne bi trebalo to ni da radis. Onih par GUI programa koje pokreces kao root (update-ri su cesti) ti obicno traze password sami. File manager.... Bez uvrede, ali cemu? Ako ne znas kako da manipulises fajlovima kojima nemas privilegije da manipulises, zasto to radis? :). Mogu da zamislim da ti nekad to stvarno treba, ali toliko retko da ne vidim cemu uopste to razmisljanje.

Citat:
Ovako imamo smesnu situaciju - MS postepeno i stidljivo uvodi "korisnika sa povecanim ovlascenjima" a Linux ga postepeno i stidljivo sakriva.


A? MS je do skora bezmalo forsirao korisnike da rade kao lokalni administratori (kao "root"-ovi). Tek od skora se prica da ce sledeci windows staviti akcenat da korisnici rade kao na *nix sistemima. Gde si ti nasao to da zele da povecaju ovlascenja??
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u16.04.2006. u 22:52 - pre 219 meseci
Citat:
nkrgovic: A? MS je do skora bezmalo forsirao korisnike da rade kao lokalni administratori (kao "root"-ovi). Tek od skora se prica da ce sledeci windows staviti akcenat da korisnici rade kao na *nix sistemima. Gde si ti nasao to da zele da povecaju ovlascenja??

Mozda sam ovo malo pomesao, odavno sam to citao a Windows nemam. Izvinjavam se zbog dezinformacije.

Za ovo drugo se nismo razumeli. Znam ja da mi GUI programi, koji se pokrecu kao root sami traze password, ali ja recimo u ovom trenutku ne znam i necu sa tim da se opterecujem kako pokrentui Control Panel kao root, a recimo da mi treba da poromenim velicine fontova ili nesto slicno bas u root okruzenju, koje se pojavi u ovim gore spomenutim GUI programima kad ih koristim kao root.

Cini mi se, da nisi pazljivo procitao moje prve postove na ovoj temi, jer sam u jednom od njih vec spomenuo da se lilo menja u fajlu /etc/lilo.conf a ti si to kasnije opet govorio korisniku koji je pokrenuo temu, a takodje sam napomenuo i da postoji mogucnost da se kod neke distribucije promeni status root logovanja tako sto se u uradi od prilike ovo: /etc/kde3/kdm/kdmrc as root and set AllowRootLogin= to "true". Ne kazem da je to moguce kod svih i nisam previse upucen u te stvari, ali ovo imam zapisano u jednom fajlu odavno i nisam izmislio.

File manager super user mode je vrlo praktican. Znam sta je komandna linija / terminal / konzola, ali gde god je moguce ja vise volim da radim preko GUI. Necu da kucam komande za prelazak iz direktorija u direktorij kad to mogu da kliknem na File manager. Recimo, skinem neki drajver, iz File manager ga otvorim sa onim Extrat here itd. A tek kad dodjem do odredjenih komandi, kao u ovoj temi "lilo", onda predjem u terminal. MENI je tako lakse. Ne kazem da svi moraju tako da rade, ali se uvek nasekiram kad neko nekome kaze: "Sad otvori taj fajl ovako [sledi poduza kobasica teksta]" Da ne bude zabune, skoro pola veka koristim tastaturu po sistemu slepog kucanja i nisam bas lenj na kucanju (kao sto se iz mojih postova vidi ) ali ne volim da radim nesto ako ne mora.

Evo, proverio sam pre par trenutaka:

Enabling graphical root login

In Gnome

*

Open System --> Administration --> Login Screen Setup
*

Click on the security tab
*

Check Allow root login

In KDE

*

Open Konqueror and open the /etc/kde3/kdm/ folder
*

Right click the kdmrc file and then Actions --> 'Edit as root'
*

On line 246 should be AllowRootLogin=false change it to 'true'
*

Save and exit.

To je za Ubuntu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: lilo u knoppix-u19.04.2006. u 12:09 - pre 219 meseci
evo, dajem vam lilo.conf fajl....(morate ga otvoriti pomocu wordpad-a da bi bio citljiv...)


sta treba da uradim da mi se podize WinXP (hda1) po defaultu??

i htio bih da mi ne prikazuje u meniju one hda5 i hda6 jer su to samo obicne particije....

i kako da pokrenem "lilo"???

preko konzole?? moze li mi to neko objasniti... (treba pokrenuti lilo nakon izmjene kako bi izmjena bila prihvacena...)


there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u19.04.2006. u 20:59 - pre 219 meseci
Citat:
fucking voodoo: evo, dajem vam lilo.conf fajl....(morate ga otvoriti pomocu wordpad-a da bi bio citljiv...)


sta treba da uradim da mi se podize WinXP (hda1) po defaultu??

i htio bih da mi ne prikazuje u meniju one hda5 i hda6 jer su to samo obicne particije....

i kako da pokrenem "lilo"???

preko konzole?? moze li mi to neko objasniti... (treba pokrenuti lilo nakon izmjene kako bi izmjena bila prihvacena...)


Red u kome pise :

Code:

default="Linux"


Izmenis da tu sad pise

Code:

default="WinXP/2K(hda1)"


Pretpostavljam da ovaj biras kad zelis da se podigne Windows, ima 3 stavke. (Ako je neka druga, stavi nju).

Posle toga, otvoris konzolu, predjes na root nalog i kucas :

# lilo -t

Ako ne prijavi nijednu gresku, onda kucas :

# lilo

I to je to. Kod default opcije ce biti primetna * . Uzgred, ako ti od 3 windows particije sistem butuje samo sa jedne slobodno mozes obrisati druge dve stavke. Stavka su dva reda, prvi koji pocinje sa Other=/dev/... i onaj odmah ispod, koji pocinje sa label=" .


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u19.04.2006. u 22:10 - pre 219 meseci
Citat:
other=/dev/hda1
label="WinXP/2K(hda1)"
other=/dev/hda5
label="WinXP/2K(hda5)"
other=/dev/hda6
label="WinXP/2K(hda6)"


tvoj lilo.conf se otvara i u Linuxu, bez wordpad-a.

Citat:
preko konzole?? moze li mi to neko objasniti...
Gde ti je konzola, to moras sam otkriti. Ima je na vise mesta. Mislim da se jedna nalazi vec u samom onom panelu sa ikonama raznih aplikacija. Zatim u K-meniju ili slicnom mestu, ako koristis neko drugo okruzenje, ako nije KDE. Kad je nadjes, buduci da si regularni korisnik, pisace znak $ u promptu, a ti treba da predjes na root stanje (nalog), kad se u promptu pojavi znak #. Otkucas su, zatim Enter i trebalo bi da ti trazi root password. Kad njega uneses (obicno se nista ne vidi dok kucas) opet Enter i trebalo bi da dobijes promp sa # znakom i tada mozes da uneses komandu lilo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

IDE

Član broj: 53403
Poruke: 586
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: lilo u knoppix-u22.04.2006. u 15:49 - pre 219 meseci
Citat:
Gde ti je konzola, to moras sam otkriti.


haha, pa nisam bas toliki pocetnik da ne znam gdje je konzola...

samo sam htio znati da li da lilo pokrenem iz konzole ili ima negdje sa grafickim okruzenjem...

a pogotovo sam to pitao jer

Citat:
i trebalo bi da dobijes promp sa # znakom i tada mozes da uneses komandu lilo.


ne radi!!
samo kaze nepoznata komanda ili fajl ili direktorijum...
tako nesto...

sta da radim...??
there's something out there
waiting for us,
and it ain't no man...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u22.04.2006. u 18:04 - pre 219 meseci
Citat:
fucking voodoo: ne radi!!
samo kaze nepoznata komanda ili fajl ili direktorijum...

Pokusaj sa komandom sudo, nekad radi sa tim. Ako ni to nece, onda ja vise nemam predloga, treba ti neko strucniji.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: lilo u knoppix-u22.04.2006. u 18:13 - pre 219 meseci
Citat:
fucking voodoo: ne radi!!
samo kaze nepoznata komanda ili fajl ili direktorijum...
tako nesto...

sta da radim...??


OK, ne radi ti sta ? su , sudo, ili lilo ? :)

Bilo koji da je, trebalo bi da se nalaze ili u /sbin/ ili u /usr/sbin/ . Znaci, probaj :

$ /bin/su -
$ /usr/bin/sudo bash

ili

# /sbin/lilo -t

Sve ovo bi trebalo da ti je u path-u, ali nikad se ne zna. Ako nista ne pomogne, onda javi KOJA tacno komanda ti ne radi :).


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: lilo u knoppix-u

[ Pregleda: 3052 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.