Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toni Buzanove knjige

[es] :: Vodič za učenje :: Toni Buzanove knjige

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23297 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige07.12.2002. u 22:26 - pre 259 meseci
Ne pominji hemiju, bilo koju ......

5 strana iz hemije ne mogu da svarim za dan, a kamoli za sat ......

Mrzim hemiju >:(
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige08.12.2002. u 06:06 - pre 259 meseci
Da malo pojasnim sta sam ustvari hteo da kazem u vezi svega ovoga. U prvom mom postu na ovu temu sam rekao da su Buzanove metode verovatno jedna od milion tehnika tipa Silva metoda i sl. koje nista drugo korisno ne rade, osim sto unistavaju mozak. Kasnije sam rekao da su Silva metod i transcedentalna meditacija uvod u sekte (da bih objasnio Zombie-u svoju "paranoju"), ali nisam spominjao Buzana u tom kontekstu. E sad, ostalo je malo nejasno zasto sam Buzana povezao sa gorepomenutim tehnikama. Knjigu nisam citao (i nemam nameru), ali sam malo kopao po internetu i stekao utisak da je taj Buzan new-ager, zbog nekih njegovih izjava, a i zbog toga sto mu se knjige (uglavnom) reklamiraju na raznoraznim new-age sajtovima. (O new-age-u nemam nameru da razglabam ovde, i o raznoraznim glupostima koje doticni pokret propagira). Zato sam Buzanove metode i strpao u kos sa ostalim tehnikama koje nista dobro ne donose.

Na stranu sve ovo, ali:
Verujem da Buzanove metode ubrzavaju proces citanja, ali nema sanse da pomognu ni 1% kod tehnickih nauka, jer tu poenta nije u brzom citanju nego u razumevanju materije. Cak stavise, tehnicke nauke je potrebno relativno sporo citati (osim ako neces da nabubas) da bi stigao i da skontas to o cemu citas. BAUER kaze da se ova metoda ne moze primenjivati kod tehnickih nauka zbog formula, ali i da nema formula, kao sto sam vec rekao potrebno je skontati ono sta pise, a ne samo memorisati. Sto se tice "netehnickih" nauka takodje postoji par problema, jer mi se cini da nemas vremena da kriticki razmislis o text-u koji citas tako da sve trpas u mozak zdravo za gotovo, i onda moze da se desi da tvoj mozak automatski prihvati raznorazne gluposti, sto se ne bi desilo kad bi to citao normalnom brzinom jer bi imao vremena i da razmislis o tome. Takodje nisam bas siguran u dugotrajnost procitanog tom metodom, sve mi to lici na ono - uciteljica dala za sutra da se nauci najduza pesma kosovskog ciklusa, pa je deca nabubaju za 1 noc, i posle 15 dana sve zaborave, a o poenti pesme da ne govorimo...

Toliko o tome...izvinjavam se svima koje sam smorio ovim postom ...


"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

BAUER
Marko Zivkovic
Srbija - Beograd

Član broj: 2195
Poruke: 3
*.drenik.net

Sajt: www.soccer.co.yu


Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige08.12.2002. u 10:07 - pre 259 meseci
U mom prvom postu na ovoj temi zaboravio sam da kazem, da se stvari koje se citaju Buzanovim tehnikama mnogo bolje razumevaju (to garantujem). Sto je donekle i logicno, makar ja, mnogo bolje i pazljivije slusam ljude koji brzo pricaju nego one koji smaraju. Sto se pamcenja tice tu je ja mislim i poenta brzog citanja jer Buzanovim tehnikama se uci koriscenje obe mozdane hemisfere, i time je i pamcenje bolje.
 
Odgovor na temu

BAGIRA
Jupiterac
Beograd

Član broj: 4463
Poruke: 31
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige09.12.2002. u 18:46 - pre 259 meseci
E i ja sam u mom prvom postu zaboravio da nesto kazem.....

Jedina korisna stvar kod tih Buzanovih metoda je metoda pomocu koje se vrsi pamcenje snova ......
Na meni je delovalo.....
Mozda prvi put i ne uspe odmah ali uspeva sigurno iz druge,trece...
Vrlo retko sam uspevao da se setim svojih snova ali kada sam primenio "hvatanje snova" by Buzan sve sam pamtio bar sam se svih snova secao...ali ubrzo sam se smorio jer nisam video neku korist od toga.....(jedino da pisem nadrealne romane ili da prodajem price za SF filmove..... pojma nisam imao kakve price sve moze da generise brain .....)

P.S.
Opet se slazem sa the.kum -om u vezi tehnickih nauka sto se kontanja odredjenih mat,fiz,oet stvari (nije vazna brzina vazno je kontati pa makar i super sporo)
Pozdrav............
dfgdfgdfgdfgdfg
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.136.EUnet.yu

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige11.12.2002. u 21:49 - pre 259 meseci
Pa ajde sada nam reci koja je to Metoda by Buzan za hvatanje snova?

p.s. pozuri sa odgovorom pre nego sto odem na spavanje ;>
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige12.12.2002. u 01:19 - pre 259 meseci
ovo je bar prosto, a za to nije zasluzan tamo neki guzzan :D

potrebno je da cim se probudite, nekome ispricate, ili zapisete, ili izdiktirate diktafonu, ili...

i ne, nije poJenta da kada zelite da se setite, samo procitate. poenta je da ste vi samim tim cinom zapamtili san. radi cak i kada nekom ispricate...

 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige12.12.2002. u 04:07 - pre 259 meseci
Citat:
zombie / DDG:
ovo je bar prosto, a za to nije zasluzan tamo neki guzzan :D

potrebno je da cim se probudite, nekome ispricate, ili zapisete, ili izdiktirate diktafonu, ili...



naravno, samo poJenta je da kad se probudis secas se samo snova od poslednjih otprilike pola sata. onih ostalih se ne secas, osim ako se nisi probudio u pola noci, pa tad skontao da si nesto sanjao, pa se ujutru setis. ne mogu sad da se setim u kojoj fazi spavanja se najzesce sanja, ali cini mi se da to nije faza pred budjenje, tako da se ljudi vecine svojih snova i ne secaju. inace, pony guzzan je pony guzzan, i kao takav ne moze biti zasluzan ni za sta ;)
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

BAGIRA
Jupiterac
Beograd

Član broj: 4463
Poruke: 31
*.etf.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige13.12.2002. u 07:37 - pre 259 meseci
U pravu si the.kum sto se tice "krajnjih snova"
Ali ja nisam ni te krajnje snove mogao da zapamtim.....

Ma to je samo zajebancija ... i ti snovi i taj guzan .............
'Ajde zdravo..............

dfgdfgdfgdfgdfg
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige14.12.2002. u 03:44 - pre 259 meseci
Citat:
BAGIRA:
U pravu si the.kum sto se tice "krajnjih snova"
Ali ja nisam ni te krajnje snove mogao da zapamtim.....

Ma to je samo zajebancija ... i ti snovi i taj guzan .............
'Ajde zdravo..............


ma ok, ja sam to oko snova samo tek tako pomenuo, ne zeleci da povezujem sa efikasnoscu guzanovih metoda...
nisam 'teo da kazem da nije moguce bolje pamtiti snove uz pomoc guzanove knjige (jer je nisam procitao, naravno sto se tice ostalih aspekata njegove knjige, iza (iz)recenog i dalje cvrsto stojim)
verovatno postoje odredjene "fore" za bolje pamcenje snova, to ne sporim, mada ono sto je zombie rekao, to mi dodje nekako kao najprirodniji nacin pamcenja snova, sve ostalo verovatno radi, ali je verovatno i pitanje koliko je to sve ok po mentalno zdravlje.
jer zamisli da tim metodama malcice preteras sa pamcenjem snova, pa imas svaku jutro punu glavu gluposti , jer vecinu svojih snova ljudi ne pamte (po defaultu ;) ko sto vec rekoh , e sad zamisli da se svih gluposti koje smisli mozak setis svako jutro, to mu dodje nesto kao buffer overflow ili system low on resources-too many applications active :))) ...
moje je misljenje da su neki snovi izuzetno korisni, nesto kao neka alegorijska upozorenja i obavestenja koja trebas da provalis ne bi li izbegao neke zamke koje ti slede...i verovatno je sve to prirodom regulisano da te korisne snove ipak zapamtis...e mrzi me sad vise da pisem o ovome...mada bih mogao, al moram rano da ustanem :((

aj' sad cao ;)

"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige14.12.2002. u 12:49 - pre 259 meseci
Postoje razlilčita mišljenja o tome za šta su snovi korisni, ali koliko ja znam skoro svi psiholozi (makar oni poznatiji) su došli do zaključka da su snovi korisni.
Ovo što je the.kum rekao je čini mi se Jungovo viđenje snova. Ako se dobro sećam po Jungu su snovi "jezik nesvesnog", a nesvesno uvek bolje zna i zato smatra da su snovi korisni. Ja mislim da priroda ne reguliše koji se snovi pamte zbog koristi, nego verovatno većeg uticaja ima šta si večerao.
Ja lično mislim da ovo nije tačno i mislim da su snovi način "pražnjenja". Ono što ne činimo u svakodnevnom životu iz nekih razloga (moral, korist i slično), a hteli bi se prazni kroz snove (ne mogu sad da se setim ko je od psihologa došao do ovakvog zaključka). Zato mislim da baš i ne treba preterano kopati po snovima. Ko zna, možda ja podsvesno želim da poubijam pola svoje škole. Zamislite da ja od svoje podsvesti naučim nešto. Ne mislim baš da bi bilo preterano korisno.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige15.12.2002. u 01:03 - pre 259 meseci
pa to sto ti opisujesh lici na frojda :D
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige15.12.2002. u 12:57 - pre 259 meseci
I ja sam mislio da je Frojd, ali nisam bio siguran pošto Frojd obavezno ubaci seksualni motiv.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige15.12.2002. u 13:28 - pre 259 meseci
Frojd je jedan najobicnij sarlatan koji je u svoje vreme koristio seksualnost da bi dobio na senzacijama (analogija, Zarko Radosavjlevic koji danas u tu svrhu koristi racunare)..

Pa taj Frojd je lupao toliko gluposti da je to strasno... A svi znaju za njega, jer je on tvrdio da svaki covek zeli da kara sopstvenu majku... Bolestan covek, i uopste ne zasluzuje da bude nazvan naucnikom a ponajmanje velikanom...
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige15.12.2002. u 16:56 - pre 259 meseci
Ventura, nemoj da praviš budalu od sebe.
Tačno je da je preterao sa seksualnim motivom (možda i nije, nisam psiholog), ali je on ipak bio veliki naučnik i uradio je jako mnogo za psihologiju.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
*.verat.net

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige20.12.2002. u 05:38 - pre 258 meseci
Pa, ako je ovo sto ja opisujem Frojd, onda mora da je taj Frojd bio neki mnogo pametan covek ;)
Btw. nisam imao pojma da je to Frojd, to je moje licno misljenje, ali znam da Frojd u sve ubaci svakojake sexualne motive, ja mislim da je on tu velikim delom u pravu. Ventura, preterujes, Frojd je jedno od najvecih imena u psihologiji, tesko da bi ceo svet priznavao nekog sarlatana. Btw, cini mi se da sam negde procitao da je on intenzivno koristio droge u svojim istrazivanjima (ne secam se sad da li je trava u pitanju ili nesto drugo).
"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige20.12.2002. u 11:54 - pre 258 meseci
ventura, ako ne mozes nesto da razumes, onda ne treba da to nazivas sarlatanstvom, ili kako vec ...

Inace, Frojd je vecinu tih svojih "sexualnih" objasnjenja bazirao na edipovom kompleksu i strahu od kastracije ...
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige20.12.2002. u 13:25 - pre 258 meseci
Nije koristio nikakve droge, nego je preterano koristio vitamin C.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net



+7169 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige20.12.2002. u 15:14 - pre 258 meseci
hehe

vitamin Cox :)

Moze negde na netu da se i pronadje njegov rad o dejstvu kokaina na njega..

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige20.12.2002. u 18:50 - pre 258 meseci
Najladnije je koristio kokain!
Čudi me da to nije poznatija činjenica.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Toni Buzanove knjige21.12.2002. u 10:21 - pre 258 meseci
Jeste ali kratko - uostalom odredjen broj USA psihijatara ima problem sa doticnim, jer osim stomatologa i plasticnih hirurga - imaju pravo da poseduju odredjene (strogo kontrolisane od strane DEA) kolicine ovog psiho-stimulansa i anestetika.

http://www.freudfile.org/coca.html

http://cocaine.org/cokespoon.htm


Sve u svemu.. lepo se provodio taj Frojd :-) Btw u to vreme ta supstanca nije bila ilegalna - tako da Frojd nije sigurno bio kriminalac :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Toni Buzanove knjige

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23297 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.