Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispit za licencu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1271677 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aktivacija789
Maja Beljic
profesor srpskog jezika
Beograd

Član broj: 204960
Poruke: 30
93.93.198.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu21.02.2009. u 15:06 - pre 185 meseci
Zeleni Zibe, svaka ti čast za post skriptum. Od srca si me nasmejao.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ispit za licencu21.02.2009. u 16:04 - pre 185 meseci
Evo uploadujem ovo, ako nekom zatreba. Ja sam u spec. edukaciji i rehabilitaciji,
(oligofrenolog), a ovo sto kacim je za nastavnike, vaspitace i strucne saradnike.

Pravilnik o dozvoli za rad nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika

(i mi polazemo po ovome)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

comi73
Mica Andjelkovic
Komercijalista, Veritas doo
Nis

Član broj: 212767
Poruke: 7
*.netnet.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu21.02.2009. u 22:54 - pre 185 meseci
Coka Loka, pozdrav!
Ne polaze se uvek u III beogradskoj, vec ces biti obavestena preko tvoje skole gde i koji razred imas, 15tak dana pre polaganja. Kada dobijes poziv, pozoves tu skolu, kazes da ti je odredjen taj i taj datum za polaganje ispita za licencu i koji razred imas. Obicno ti svako od njih izadje u susret na taj nacin da ti kaze ko je predmetni profesor i koju nastavnu jedinicu trebas spremiti. Ta informacija bi zvanicno trebalo da ti bude poslata 24 casa pre polaganja na faks tvoje skole. Nista ti verovatno nece znaciti to da je profesorka u III beogradskoj gimnaziji Milka Anastasijevic..., ja se sa njom pre polaganja nisam ni cula ni videla, ali je, verovatno ona, ostavila nase nastavne jedinice sekretaru skole, kod koga sam se ja informisala. Sto se tice pripreme, ja sam je pisala rukom, jer sam od pedagoga moje skole dobila takav savet. Sada sam sigurna da neces pogresiti kako god da je uradis. Ako mislis da ce ti pomoci moja priprema, skeniracu je pa ti je poslati. U komisiji za polaganje casa pojma nemam ko je bio, jer se oni nikom od nas nisu predstavili, a malo je glupo bilo da ih mi pitamo ko su. Sve u smemu, nisu rigorozni kako ih je Milan predstavio. On je potpuno u pravu sto se tice toga da nas umor posle putovanja i cekanja delimicno blokira. ALI, u komisiji su ipak savetnici za fiziku koji ne mogu tolerisati cak ni lapsuse koji dovode ucenike do pogresnog zakljucka. Ja stvarno nisam primetila da cepidlace, osim sto stvarno traze egzaktno izrazavanje. Komunikacija sa decom bi morala da ti bude prioritet, jer oni cine pozitivnu atmosferu na casu, i nikako se ne truditi da budes zvezda casa.
Ocigledno je da su iskustva razlicita, velikim delom pozitivna, tako da ne trebas brinuti.
 
Odgovor na temu

teacherdejan
Dejan Cakic
profesor, OS Stojan Ljubic
Leskovac

Član broj: 213679
Poruke: 1
93.86.232.*



Profil

icon Re: Pisanje pripreme za cas22.02.2009. u 20:25 - pre 185 meseci
Kolega, ja to radim vec 5 godina. Imam dosta priprema koje koristim.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Pisanje pripreme za cas23.02.2009. u 12:18 - pre 185 meseci
Ovde imate dosta materijala i savete za pripremu:

Partner u ucenju - el-casopis za nastavnike

Preuzimajte sami brojeve ili se prijavite za prijem biltena na mejl.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu24.02.2009. u 08:12 - pre 185 meseci
Dragana, drzim ti pesnice,jer tek sad videh tvoju poruku. U zadacima iza taksta u staroj citanci imas o naturalizmu. I ja bih povezivala s realizmom ali bez preterivanja i obavezno govorila o ratu, jer ti je to scena iz rata. Ne znam kako si osmislila motivaciju ali mozes o tome, kao kakva su osecanja obicnih ljudi u ratu. Kako si god zamislila cas ne menjaj nista i javi se obavezno. Nadam se da ces nas sve obradovati sutra. Pozz
 
Odgovor na temu

pekos25
Popovic Miroslav
profesor,Gimnazija "Bora
Stankovic" Nis
Nis

Član broj: 212167
Poruke: 8
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Ispit za licencu24.02.2009. u 19:39 - pre 185 meseci
Pozdrav svima.Posto nisam polagao psihologiju i pedagogiju,da li postoji pravilo koji se predmet prvo polaze?Cuo sam da su neki za pedagogiju koristili Trnavca ,a za psihologiju Rota.Da li je to dovoljna literatura ili treba jos nesto?Kakvi su profesori na ispitu?Da li je neko to mozda polagao u istom danu ili se polaze odvojeno?Hvala unapred za odgovore.
 
Odgovor na temu

Aurora Germanica
Nastavnik Nemackog jezika,OS,Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 213978
Poruke: 7
87.250.63.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu25.02.2009. u 18:32 - pre 185 meseci
Pozdrav svima!Ima li na ovom forumu prof.nemackog koji,kao i ja,treba uskoro da polazu drugi deo ispita za licencu (cas,zakoni,ped.situacije)?
 
Odgovor na temu

Aurora Germanica
Nastavnik Nemackog jezika,OS,Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 213978
Poruke: 7
87.250.63.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu25.02.2009. u 18:39 - pre 185 meseci
Pozdrav svima!Ima li na ovom forumu prof. nemackog jezika koji,kao i ja,uskoro treba da polazu 2. deo ispita za licencu (cas,zakon,ped. situacije)?
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
93.86.231.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu25.02.2009. u 21:17 - pre 185 meseci
pekos25,
isčitaj prethodne komentare. Dosta njih je polagalo psihologiju i pedagogiju i pisalo o tome. Ja sam to imala na fakultetu, tako da imam samo ovaj drugi deo ispita, pa ti za prvi deo ne mogu pomoći.
Pokušaj da nađeš na prethodnim stranama.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 07:36 - pre 185 meseci
Narode ja sam prezivela i polozila!Slazem se sa ljudima koji su rekli da je mnogo buke ni oko cega. Za sve Srbiste, posebno za Ekaterinu:Nista se ne boj, komisija je sjajna i ljudska. Dve zene jedna se preziva Bajic, ne znam ime, jedna je neka Verica , ne znam prezime.Zena nas je docekala najljubaznije i obratila se recima: Ne bojte se niko nece pasti, osim ako bas ne kazete nista! Ne obracajte paznju na pripremu, vec se prilagodjavajte situaciji i slobodno pogledajte na sat u toku casa, pobogu vi predajete knjizevnost i nikad ne znate kako ce cas teci.Tako je i bilo. Ekaterina, ja sam cas i osmislila kao sto bi i ti.Realizam, naturalizam, novela i onda obavezno citanje price, jer je odlomak.Dalje je islo samo od sebe, deca su bila super i spremna na saradnju. Nakon casa, dobijes pitanje iz metodike vezano za ono sto ti na casu nije bilo OK.Ja sam dobila princip ekonomicnosti, jer mi je uvod bio predugacak i jer sam se raspisala po tabli.Uvek se vadis na to da ne poznajes decu i da tako sa tvojima ne bi uradial.Svaki komentar komisije je zaista bio dobronameran, u smislu saveta za dalji rad, a ne kritike.Od nas sedam niko nije pao.Jedino sto mora da se ceka od pola 8, pa do kraja 7.casa jer na kraju komisija daje komentare svima. Zakon_ isto.Podele nas u dve grupe, jedni idu na zakon, jedni na situacije.Komisija je bar nama bila sjajna. Jedna zena, nas cetiri u kabinetu, tri pitanja svakoj.Odgovori se daju u par recenica, i ako ne znas, povezuj iz prakse obavezno, zena pomaze i navodi. Moja pitanja: 1. Direktor 2. Uslovi za osnivanje ustanove 3. Mreza ustanova. Ovo trece sam samo videla da postoji u zakonu, ali ga iskreno , ne znam. Pocela sam nesto da trabunjam, koliko sam mogla da povezem, prva dva sam super znala. Na kraju je zena pricala, a ja sam govorila : DA i ponavljala za njom kao retard. Medjutim, zena me navela u pravom smeru i za 10 min.sam izasla iz kabineta i sve je bilo OK. Situacije: Znaci nas sedam je zavrsilo zakon, a u kabinetu gde se polazu situacije , jos su sedele dve koje su prve usle. E, Tu me uhvatio uzas! Zamisli, prodjes i cas i grozni zakon, a na situacijama te cede. Posle dobrih pola sata, izlaze devojke blede kao krpe! Ja sledeca ulazim da prekinem sopstvenu agoniju i da idem kuci! Dobijes na papiricu 5 situacija, pazljivo procitas svaku i odaberes jednu.Moja situacija je bila:Najavili ste kontrolni, ulazite u odeljenje i zaticete samo 3 ucenika. Moj savet: Recite sta bi ste VI uradili i sta prvo radite. Mnogo odgovora je bilo na temu situacija, naravno ucenik je uvek u pravu, to ste shvatili.Ali, OBAVEZNO u dnevnik u rubrici napomene evidentirajte ucenike, koji su tu ili koji nisu tu, dakle pod obavezno, da biste time zastitili sebe.Pazljivo procitajte sve situacije, jer ima nekih koje su vrlo neprijatne.Birajte one koje ste imali u praksi, pitajte pre ispita pedagoga za savet OBAVEZNO i ako mozete nabavite knjigu:Znate li kako vaspitavate u skoli, mislim da je autor Lj. Stevanovic. Ima bas situacija koje se nalaze na ispitu i lepo objasnjeno, sta treba , a sta nikako ne.Sve u svemu, bila sam iscedjena kao sundjer, a iskreno, cas me je najvise istrosio.Zakon mi je najvise oduzeo vreme i bio grozan za ucenje, a trebale su samo osnovne stvari.Ali cas zahteva najvecu koncentraciju i angazovanje,celog sebe das.Eto tako, sad mirno pijem jutarnju kaficu , i vracam se u normalu. Srecno svima, sad kazem, nije tako strasno, samo mrcvarenje. Sve se prezivi.
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 07:51 - pre 185 meseci
I jos nesto: Ne mogu da ne reagujem na komentar kolege, koji je rekao da komisija uzima na zub ljude koji su iz unutrasnjosti. Ja ne znam odakle je kolega, ali juce su bili ljudi iz Krusevca, Cacka, Nisa koji imaju sasvim drugaciji akcenat.Mi smo Srbisti kolega i ako nekome hvataju greske u naglasku , izgovoru i pravilnom izrazavanju , onda hvataju nama. Svaka rec mora biti pravilno izgovorena, a ipak, niko nije pao, tako da mislim da je to predrasuda.JA sam jedina bila sa Vojvodjanskog govornog podrucja i tretirali su me potpuno isto kao sve ostale. Ne kazem, mozda je vasa komisija bila takva, ali verujte mi, profesoru srpskog jezika ce pre zameriti na akcentu, nego vama. Uz duzno postovanje, i ja smatram da svaki profesor, bez obzira sta predaje, mora da se izrazava pravilno i tacno, po gramatici sumadijsko vojvodjanskog dijalekta, jer je on osnova srpskog knjizevnog jezika. Mozda zvuci surovo, ali tako je! Za Maju i sve ostale Srbiste, nista se ne bojte, spremite cas onako kako vi mislite da treba, kao sto ga spremate u skoli, sa malo detaljnijim planom rada. Drzim vam palceve! Mi smo elokventni i to nam je najjace oruzje!
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 08:11 - pre 185 meseci
Pozz Dragana. Blago tebi, ti prezive. Tesis me svojim iskustvom ali ipak ostaje poznata stvar da mora da se uci. I meni ce cas biti najkomplikovanija stavka jer nikad ne znas kakva su deca. Gde si drzala cas? Postuje li se ono da ako radis u strucnoj bude ti strucna? Jos mi je veca panika to sto si dobila Dva prijatelja, jedinicu koja je izbacena. Najezila sam se kad sam pre nekoliko dana videla da si je dobila ali nisam zelela da panicim da te ne bih uznemirila. I, eto, bila sam u pravu, prosla si bez problema. Napisi kako si radila pripremu, posto sam videla razlicite komentare, od 1 do 6 i vise strana, da li si po tezama ili si pisala sve pitanja, ono sto ces raci i ocekivane odgovore? Kako si ti pisala a kako ostali srbisti? Kako ti je izgledala tabla, posto kazes da su ti zamerili ne neekonomicnosti? Odoh u skolu, imam dopunsku za prvake a radim posle podne pa cu veceras opet proveriti ima li vesti od tebe. Inace, sad sam ovde samo da bih videla sta si ti uradila jer obicno samo u vecernjim satima imam vremena za pisanje i citanje. Pozz
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 18:13 - pre 185 meseci
Cao Ekaterina! Ja sam danas srecom imala samo 3 casa , pa sam zato sad ovde.Drzala sam cas u Trgovackoj skoli u Hilandarskoj ulici. Radim u takvoj istoj skoli u Indjiji, tako da sam shvatila da te salju u istu skolu u kojoj radis, jer je svih sedam kandidata bilo iz strucnih skola. Ja sam radila klasicnu pripremu sa pitanjima i pretpostavljenim odgovorima po Pavlu Ilicu, posto sam novosadski student, pa nam je on drzao metodiku. Ostale pripreme nisam ni gledala da me ne uhvati panika.Mada je zena u komisiji rekla da ona zna da smo svi studenti Milije Nikolica ili Pavla Ilica, tako da pripreme mogu biti napisane po njima. Znaci, klasicno, forma, nas. metode, oblici rada, ciljevi casa, zatim vremenska struktura koliko traje uvodni deo, koliko glavni, koliko zavrsni i razrada svakog dela pojedinacno. Ja sam se zaglavila u uvodu, na sredini table sam napisala naturalizam, pa tek ispod nastavnu jedinicu. Eto, to mi je bila primedba, ali ja prosto nisam znala gde da uglavim taj naturalizam, a prica jeste naturalisticka. Posle mene je bila devojka koja je imala isto Dva prijatelja i koristila je i flip cart i stvarno je izgledalo sjajno. Posto je bila zadnja, pokazali su nam njen cas. Znaci, ako imas nesto sto ce ti oduzeti vreme, kombinuj flip cart i tablu. ja nisam ni pitala da li ga imaju, a mogla sam recimo te osobine naturalizma napisati na njemu , a nastavnu jed. na tabli. Pisala sam na tabli motivsku strukturu, to je bilo OK. nisu imali primedbe.U trenutku kad je zvonilo, ja sam zadavala domaci, ali ni to mi nisu uzeli za zlo, jer sam u sustini uradila poentu price. Ako dobijes odlomak, pesmu ili neku kracu pricu, obavezno TI citaj. Koleginici su zamerili sto je koristila zvucnu citanku, profesor to radi izrazajnije. Na zadnjoj strani pripreme imala sam i izgled table. To su koliko sam videla svi imali i svi su imali detaljne pripreme. Naravno, motivacija za tekst, obavezna. Eto, to je moje iskustvo, ako ikako mogu da ti pomognem ti reci.Zakon mora da se uci ne kazem,ali se na kraju svede na osnovne stvari.Najzanimljivije od svega sto sam danas toliko iscrpljena i svaki misic me boli, valjda me stiglo sad. Stres je, velik, ali nemam vise osecaj grca u zelucu. I najdivnije, posle dve nedelje nespavanja, sinoc sam spavala kao beba i jutros lagno popila kafu sa nevidjenim osecajem olaksanja. Proslo je....pomislih jutros kad sam otvorila oci.
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 18:18 - pre 185 meseci
I jos nesto, ne brini toliko za decu, gledaju tebe, kako ti vodis cas i da li ostvarujes cilj casa. Decu uopste nisu komentarisali u smislu da li smo ih dovoljno aktivirali.Pre ispita, zovi skolu u koju te posalju i stupi u kontakt sa predmetnim profesorom, moze da pomogne. Moja koleginica je bila sjajna i dobro ih je pripremila, znali su cak i novelu kao knjizevnu vrstu.Srecno!
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 20:47 - pre 185 meseci
Bas ti hvala Dragana na iscrpnom objasnjenju, znas i sama sta je panika pred ispit. Najgore od svega je sto ucim vec 3 godine jedno te isto a poziv nikako da dodje. Doduse UCIM, procitam 2 lekcije za 3 meseca pa 3 clana zakona za 5 meseci, nikakav efekat. Sad mi se sve gadi kad treba da uzmem knjigu jer je sve tu negde, kao znam naslove, ali kad probam da ponovim nema sansi, i dalje znam naslove. U panici sam, no, nadam se, bice dobro ali moram sesti i sve dobro nauciti. Hvala na optimizmu za sve nas i ne zameri ako te davim za jos po koju nejasnocu. Pozz dragim Vojvodjanima iz Pomoravlja.
 
Odgovor na temu

suzanam
uciteljica, osnovna skola

Član broj: 212102
Poruke: 10
79.101.148.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu26.02.2009. u 22:23 - pre 185 meseci
evo stigla sam sa polaganja....i polozilaaaa....nemojte se bojati svi clanovi komisije su super....na casu su mi bile dve zene (jedna je bila sa uciteljskog fakulteta a jedna iz panceva)ljubazne su bile jako....na zakonima je bila samo jedna zena (pomaze svima) a na situacijama dva clana komisije traze da pricas normalnim recima a ne neke definicije...ako neko ima da drzi cas u os ,,mihailo petrovic alas ,,obavezno neka kontaktira ucitelje oni su svi za saradnju...pozdrav svima i srecno....
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.02.2009. u 09:45 - pre 185 meseci
Ekaterina ne davis me uopste, znam kako je meni bilo.Ja licno mislim da ti ne vredi tako da ucis, dok te ne pozovu.Pravo je to i brzo se zaboravi, tako da kad te pozovu, onda zagrej stolicu. Ne gubi vreme sa situacijama, samo iscitaj forum tu ima dosta odgovora na njih.Pozzzz...
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
79.101.76.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.02.2009. u 12:00 - pre 185 meseci
Ekaterina, izgleda da smo nas dve u istoj situaciji. I ja čekam da me pozovu od novembra 2007. Učim zakone već neko duže vreme, kao i pravilnik o ocenjivanju. Mislim da će mi se sve pomešati i da kada bude trebalo ništa neću znati. A više stvarno ne mogu da učim isto. Dok pređem ceo zakon, teško se kanim da počnem iz početka. Tako da te u potpunosti razumem. Već duže vreme imam taj osećaj grča u želucu od isčekivanja i veruj mi da jedva čekam da me pozovu, da to već jednom završim.

suzanam, tebi čestitam kao i svima što ste položili. I hvala vam svima na utešnim rečima, da to i nije toliko strašno koliko nam izgleda dok ne položimo.

Da li neko zna koliko dana imamo pravo da ne radimo pred polaganje?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

suzanam
uciteljica, osnovna skola

Član broj: 212102
Poruke: 10
79.101.195.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.02.2009. u 15:18 - pre 185 meseci
katarina ja sam dobila tri dana da ne radim tj. dan pre polaganja ,taj dan polaganja i sutradan (da ne jurim iz bg. jer sam imala gde da prenocim)....samo opusteno i polako ...bice sve ok videcete
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1271677 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.