Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispit za licencu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1268325 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 20:25 - pre 185 meseci
Draga koleginice pozdrav! I ja sam srbista i tek treba da drzim cas, pozvali su me 25. februara u trgovacku skoliu u Beogradu. Pretpostavljam da si ti to vec polozila, pa ako ti nije problem, opisi mi koju si nastavnu jedinicu imala i ako imas odgovore na situacije posalji na mail [email protected] Unapred hvala
 
Odgovor na temu

streethorn
dragana janjusevic
profesor, SS dj. Natosevic
Indjija

Član broj: 211233
Poruke: 10
91.185.96.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 20:43 - pre 185 meseci
Pozdrav svima! Evo ovako: najpre za one koji polazu pedagogiju, ja sam polagala 27. 12. 2008. dakle sveza sam.Polaze se kod profesora Grandica, jedan po jedan kod njega u kabinetu.Ako hocete da stupite sa njim u kntakt, nazovete Filozofski faks u N. Sadu i daju vam br. njegovog mobilnog.Ja sam zvala i covek mi rekao sve sta treba da se spremi. Ako imate njegovu knjigu ko Bog.Zove se Osnovi pedagogije II. Mene je pitao napr: tipovi nastavnika, casovi ponavljanja, ocenjivanje dijaloska metoda...Znaci nije klasicno 3 pitanja, vise je didaktike, ali covek trazi sta znas i kad vidi da znas predje na sledece pitanje i moze naravno iz prakse. Mene je pitao sta ja recimo ocenjujem iz srpskog jezika. Opusteno, ako radite u skoli, vecinu toga znate. E, A sad, ja polazem javni cas 25. februara iliti za 3 nedelje. Zakon znam, ali me ubise pedagoske situacije.Postoji li neki udzbenik iz kojih one mogu da se nauce ili ako je neko od profesora polagao skoro neka salje odgovore na mail [email protected]. Pomazite ako Boga znate! Unapred hvala i good luck onima koji polazu pedagogiju.Ako treba pomoc samo pisite
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 21:02 - pre 185 meseci
Dragana, kad su te prijavili za ispit? Mene prijavili jos marta 2007. a jos me ne zovu, nesto si pomesala. Za pedagoske situacije imas ovde ali na prvim stranama. Procitaj sve sto je na forumu jer ce ti koristiti. A istina za situacije je da su deca uvek u pravu, makar sta da se desi, ti bi trebalo da saslusas dete, pomognes i ako treba uputis ga psihol. ili pedagogu. Cak i ako ti svi pobegnu sa casa ti si kriva. Prikaci sebi situacije i pronadji knjigu, koristice ti, mada se svodi na to da su deca najvaznija i za sve su u pravu. Ne zaboravi nas posle ispita, javi se kad sve zavrsis a slobodno pitaj ako ti nesto nije jasno a znam pomoci cu, normalno.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 21:37 - pre 185 meseci
@Ekaterina
NE MORA da se zna koji je koji clan. Ovo 6-4 su mi drugi rekli pa sma zapamtio. Meni je doduse lakse da pamtim brojeve pa sam zato pohvatao par clanova po broju i imao ih u glavi. Postave ti pitanje i ti pricas svojim recima, bukvalno prepricas na primer kako se neko prima u radni odnos...
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
91.150.121.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 22:15 - pre 185 meseci
Zeleni zub, hvala ti! Evo ja sam dodala pitanja koja su bila mom kolegi. Ali on nije polagao psihologiju i pedagogiju, već samo zakon.

Zakon:
1. Prijem u radni odnos
2. Ocenjivanje na ispitima
3. Odgovornost učenika
4. Teže povrede radnih obaveza
5. Statut

Psihologija:
1. Testovi
2. Stavovi, interesovanja, vrednosti


Pedagogija:
1. Sta si ucio (Oljaca carica, Bog da je pozivi)
2. Nastavne metode


Situacije:
1. Neki roditelj ti ulazi na cas i besan hoce da se obracuna sa nekim ucenikom



 
Odgovor na temu

lisblanc
profesor francuskog jezika

Član broj: 208843
Poruke: 4
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Ispit za licencu04.02.2009. u 00:02 - pre 185 meseci
Spisak pedagoskih situacija se moze lako naci kod pedagoga/psihologa. Da li ce oni imati vremena da nam pomognu oko nekih odgovora, tesko je reci. Sve je individualno. Ja sam imala srece da pronadjem,opet kod njih, knjige Dr Ljubice Prodanovic : Proverite kako vaspitavate u skoli, Saradnja prosvetnog radnika sa roditeljima (korisno za odeljen staresine), Osamostaljivanje deteta-ucenika (ako imate vremena) i knj Kako biti uspesan nastavnik, Tomasa Gordona. Prve dve su prilicno "primenljive" i korisne sto se tice pedag situacija. Poslednja, takodje moze da pomogne.
Znam da svi imaju pametnija posla oko zakona i da je rok sve kraci ali nije lose makar iscitati prve dve knjige. Nesto ce sigurno ostati u glavi "za dva". Hvala Zelenom zubu za ideju PITANJA. Bice od pomoci.
P.S. Knjige se mogu naci i putem sajta profesorke. Srecno svima!
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
77.46.225.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu04.02.2009. u 19:11 - pre 185 meseci
autoweb, kako napreduješ sa učenjem? Jesi li saznao još nešto u vezi polaganja (školu, razred,....)? Drugu sam slala poruku, ali je rekao da će mi javiti kada mogu da ga pozovem. Nadam se da će biti uskoro, tako da odmah javljam čim nešto novo saznam.
Što se tiče korišćenja multimedijalnih sredstava rekao je da možemo koristiti, ali nije obavezno. Ja razmišljam da ne koristim jer se plašim da to možda ne profunkcioniše, pa šta ću onda. Kod mene u školi to često koristim, ali to je sa mojom decom, sa njima mi je znatno lakše održati čas.
Šta ti planiraš po tom pitanju?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

autoweb

Član broj: 103807
Poruke: 9
93.86.105.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu04.02.2009. u 21:13 - pre 185 meseci
Da. Zakone polako savladavam i zadovoljan sam kako sve to napreduje. Saznao sam da upotreba IT sredstava uopste nije neophodna za prolaz. Takodje sam cuo da ne postoji univerzalna priprema za cas vec prolazi svaka koja poseduje sve neophodne elemente (sadrzaj, plan i tok izvodjenja nastave). Rece mi kolega koji je polozio da se uopste ne trudim da nesto posebno impresioniram komisiju vec da budem potpuno opusten i potpuno isto odrzim cas kao i sa mojim ucenicima naravno naravno postujuci timing. Kad nesto novo saznam... pozdrav
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
77.46.225.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu04.02.2009. u 21:57 - pre 185 meseci
autoweb,
mene još uvek nisu pozvali, ali kada sam videla vaše datume, a s obzirom da sam prijavljena u novembru 2007, osetila sam se prozvanom sama :)
Šalim se naravno, ali sam shvatila da je vreme da pređem zakone ponovo, po drugi treći put, za ovih godinu ipo.
Molim te, reci mi da li polažeš u školi na Novom Beogradu, 20. oktobar? Čula sam da su tamo polagali u novembru.
Nadam se da će mi se drug javiti, pa se javljam.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu04.02.2009. u 22:52 - pre 185 meseci
Setih se jos jednog detalja.
Moje, a i iskustvo jos nekoliko mojih prijatelja je da je cesto pitanje koje komisija postavi posle odrzanog casa:
"Da ste ovaj cas drzali u svom odeljenju, sta biste promenili ?"

Tako da iako ulovis sebe u nekoj gresci imas fore da objasnis strah/trema/nepoznavanje_dece/whatever... pa onda ispricas ono sto oni vole da cuju ;)
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.203.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu05.02.2009. u 08:47 - pre 185 meseci
Citajuci ZOSOB i ZOS dosla sam do zakljucka da ima mnogo kontradiktornosti ali i suprotnosti sa praksom. U ZOS pise da nastavne planove i programe donosi Ministar a u ZOSOB da ih donosi Savet a samo neke posebne nastavne planove i programe donosi Ministar na predlog Saveta.Zatim, u ZOS pise da je engleski izborni predmet od 3. razreda a engleski se uci od 1.razreda.Dalje, kaze u ZOS da roditelj moze svake godine da odlucuje da li ce dete upisati na versku ili neki drugi predmet, a u ZOSOB pise da taj predmet mora da pohadja do kraja ciklusa.Zatim, rokovi za zalbu su u ZOSOB 3 dana sem za zavsne razrde 24h,a u ZOS je 24h za sve.Da li i kod vas isto pise ili ja imam neki zastareli zakon?
 
Odgovor na temu

spacestation
profesor engleskog jezika

Član broj: 204697
Poruke: 33
93.86.85.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu05.02.2009. u 11:06 - pre 185 meseci
pika, verska ili gradjansko se biraju na 4 godine, verovatno da je to sto imas starija verzija, proveri..

dobila sam savet za cas, pa da podelim - priprema mora da bude ispostovana, nemojte navesti sto aktivnosti pa kao koliko stignem,
bolje isprobajte cas sa svojom decom, u svojoj skoli, ako niste sigurni da li ste dobro predvideli vreme potrebno za zadatke/vezbe/sta vec...
uvek se u okviru pripreme moze staviti dodatni rad, koji je planiran ako ostane dovoljno vremena, ali je jako bitno ispostovati tajming..

i ja sam cula da obavezno pitaju sta bi promenili posle odrzanog casa i koliko bi se cas razlikovao da je odrzan u maticnoj skoli...
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu05.02.2009. u 21:04 - pre 185 meseci
Koliko sam ja citala, Nacionalni prosv. savet donosi nastavne planove a ostalo predlaze ministru, razlika je u Zavodu za unapredjivanje obrazovanja i vaspitanja jer on donosi nastavne planove i programe za djake u inostranstvu i za obrazovanje odraslih kao i ucenika s posebnim potrebama, a predlaze ministru programe ispita: maturskih, zavrsnih... A to za zalbu i u mojoj skoli nikom jasno nije, izgleda je teorija jedno a praksa drugo, jer u mojoj skoli i kad pozovu nadlezne da pitaju za nesto, tipa kako vodis dete kome fali samo 1 ocena a ima sve ostale, medju kojima i 1 jedinicu, odgovor je bio: Sta vi mislite. Do sad se pisalo nedovoljan jer i ako bi dobio bilo koju ocenu bio bi nedovoljan a sad je neocenjen kao i onaj kome sve ocene nedostaju. Vidi logike! Ovih dana cu se cuti s kolegom koji je skoro polagao, srbista je i on, pa se javljam. Bivsa cimerka istoricarka, polagala je decembra sve i kaze da je zamorno ali se mora izdrzati i znati, nema izvlacenja i nervoze. Kazu da izadju u susret ako zamolis zbog puta ili sl. ali svi zajedno ulazimo unutra i izlazimo, mislim na zgradu Ministarstva.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu05.02.2009. u 21:43 - pre 185 meseci
@pika80

Na iste kontradiktornosti sam naleteo i ja i pitao tada sekretara skole.
On mi je objasnio da je pravna praksa, da kad dva Zakona govore o istom problemu, onaj koji je skorije donesen (mladji) je jaci.
U nasem slucaju je ZoOSOV jaci i vazi ono sto on kaze.
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.39.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu06.02.2009. u 09:30 - pre 185 meseci
Ja polazem 2. cas pa mi nije jasno da li cekam da svi zavrse casove a to je do 6.casa pa onda branim cas ili odmah, mada je to nemoguce jer odmah posle mene polaze drugi kandidat. Ako cekam do kraja 6. casa sta da radim.Da se tresem da li sam prosla.
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.39.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu06.02.2009. u 09:55 - pre 185 meseci
Sad sam zvala Ministarstvo prosvete i rekli su mi da ako radim u osnovnoj skoli ucim samo zakone osnove skole sto je i logicno i da Ustav ne treba.
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
79.101.251.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu06.02.2009. u 13:29 - pre 185 meseci
pika, hvala ti za ove informacije. Ako saznam nešto u vezi informacije oko vremena dobijanja obaveštenja posle održanog časa, da li smo položili ili ne, javljam ti.

 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu06.02.2009. u 16:07 - pre 185 meseci
Odmah posle casa branis. Dovoljno im je 5-6 minuta u toku malog odmora, bar je tako meni bilo i svima koje poznajem (10-ak ljudi).
Takodje je bitno kad doci.
Oni posalju skolama da se kandidat javi u skolu gde polaze u 07:30 a nekad pise i u 07:00, pa se onda dzonji tamo dok ne dodjes na red, a na nogama ces biti do uvece.
Ja sam polagao u Sv.Sava (oko Slavije) i imao sam 4. cas.
S obzirom da putujem iz unutrasnjosti, to bi znacilo da hvatam bus oko 03:30 ujutru, neki prolazni nislija.
Nije mi padalo na pamet da ustanem tako rano, jer me ceka citav dan na nogama, pa sam odlucio da dodjem u toku treceg casa u skolu sto sam i uradio.
Nekako nadjoh kancelariju posto sam izgleda usao na neki sporedan ulaz, a u kancelariji 4-5 devojaka/zena za jednim stolom nesto diskutuju, a jedna sa strane, 'van ekipe', kontam nastavnice na pauzi. Ja sednem pored nje, tetkica donese kafu, ta me pita sta predajem, ja kazem "Matematiku, ali ne radim tu nego sam dosao zbog sugave licence".
Zena otvara tefter i kaze moje ime i prezime i gleda me onako hladnokrvno i kaze "Mislili smo da necete doci, cim ovoliko kasnite".
Ja zbunjen jer sam rekao sugava licenca, a ispostavilo se da je ona poslata ispred Ministarstva, a da su one 4-5 kandidatkinje koje takodje polazu danas i da dzonje od jutra (dve vec polozile).
Blam, al' teram dalje - kazem kako se bus pokvario u 03:30 i ova proguta pricu. Faca joj je i kasnije bila onako...
Odrzim cas, oni ispitivaci nesto kao pitase u vezi sa pripremom i sve to prodje.

E onda polaganje situacije i Zakona u Ministarstvu u 16:30.
Mora tada jer je tada gotovo radno vreme sluzbenicima. Na ulazu metal detektori, vadjenje kljuceva iz dzepova, stroga kontrola licnih karata. Nekoliko njih popise kritiku od onih cobana/gorila zato sto ne mogu da nadju u torbi licnu kartu, a tresu se ruke ljudima tako.
Nekima takodje po kritika jer su stali sa leve, a treba sa desne strane, a nekima zato sto je istekla licna karta ili sto je oprana u masini pa izgleda nikako ;)
Tek kad zavrsis Zakon ides na situaciju. Tada je bilo da kod ispitivacica situacija ulaze strogo po dva kandidata.
Na stolu se nalaze situacije, izvlacis jednu situaciju i pricas im kako bi ti to sredio...


Zali Boze protraceni dan.
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

ptičica06
profesor

Član broj: 206448
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu07.02.2009. u 11:48 - pre 185 meseci
Zdravo, društvo! Već duže vreme čitam komentare sa ovog foruma, a sad me muka naterala da se i javim. Ja sam profesor srpskog jezika u osnovnoj skoli. Pedagogiju sam polagala 27.12., a 12.02. držim čas u OŠ ,,20.oktobar". Imam milion pitanja, a najviše me zanima da li čas treba da izgleda kao ogledni ili radimo klasično. Srbisti, javite se, ako imate neke informacije!
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu07.02.2009. u 12:40 - pre 185 meseci

Svi srbisti koje znam da su polagali, kazu da je cas klasicni, ne treba ti nista sem dobre pripreme koju ces ispostovati do kraja. Nema dodatnih sredstava a ako te pitaju kazes da nisi znala cime skola raspolaze a kazes sta ti koristis u svojoj skoli. Kazu da bi trebalo da aktiviras vecinu ucenika kao i da ti se plan rada na tabli poklopi s planom izgleda table u pripremi. Znas li koju nastavnu jedinicu imas? Ako znas, tim bolje, isprobaj u svojoj skoli. Ne okreci ledja deci kad predajes i sto vise skrati predavanje da bi imala istrazivacku ili problemsku nastavu, pitanja, zadaci i dolazenje do odgovora. Ako imas gramatiku pozeljno je da imas nastavne listice, test koji bi napravila i iskoristila za zavrsni deo kao obnavljanje obradjene lekcije. Ako imas 5. ili 6. i knjizevnost pozeljna je motivacija u uvodu recima ili nekim islikanim hamerom koji ces obavezno isprobati kako ce stajati u tvojoj skoli. Toliko sam cula o casu a spremi se da te nesto pitaju iz prakticne Metodike, tipa kako ocenjujes pismene zadatke, kako radis stilske vezbe, testove i sl.
Ne panici samo i pokusaj da povezujes s pricom iz zivota, kazu da to dobro prolazi za knjizevnost.
Danas cu prosiriti informacije o casu pa ako sam nesto ispustila dodacu veceras ili sutra.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1268325 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.