Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispit za licencu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1268371 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.133.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu02.02.2009. u 20:21 - pre 185 meseci
Zvacu skolu sutra. Sto se tice Deklaracije,Ustava i Konvencije planiram da ih procitam par dana pre ispita ali ne bas detaljno jer sam od dosta kolega cula da ne ispituju te stvari. Ziva nisam. Pozz
 
Odgovor na temu

autoweb

Član broj: 103807
Poruke: 9
77.46.168.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu02.02.2009. u 20:47 - pre 185 meseci
zaelit, nema potrebe da ucis napamet clanove zakona vec pokusaj svojim recima da kazes samo sustinu. ispitivaci na ispitu imaju razumevanja da mi nismo pravnici i da ne moramo tako da prezentujemo znanje. vec sam stupio u kontakt sa nastavnicom TO koja predaje odeljenju u kome cu drzati cas. sutra mi daje nastavnu jedinicu. a sutra cu imati i mnogo vise informacija pa se javljam. pozdrav.
 
Odgovor na temu

lisblanc
profesor francuskog jezika

Član broj: 208843
Poruke: 4
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Ispit za licencu02.02.2009. u 21:16 - pre 185 meseci
Ljudi, kako vidim krenulo je! Drzim vam fige svima!
Ja sam jos uvek na listi cekanja. Pedagogiju sam polagala na fakultetu, valjda preostaje "samo jos" psihologija i drugi deo, zakon i cas, ali o tom potom.
Interesuje me, da li se cas drzi u osnovnoj skoli (ako radis u os) ili to moze biti i neka srednja skola? Da li ucite i one stvari iz zakona vezane za vaspitace ili ne? Imali smo ispit iz metodike na studijama. Da li sada imamo neko teorijsko pitanje iz metod ili samo drzanje casa?
Imam jos mnogo pitanja, ali molim vas odgovorite na neko od navedenih, ako znate. Citam vase poruke i vec me hvata frka. Jos jednom, navijam za sve!
P.S. Stelarosa tebe cu najvise zapitkivati sto se tice casa i priprema. Pozz
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
77.46.224.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu02.02.2009. u 22:35 - pre 185 meseci
autoweb, hvala ti na informacijama i savetima. Kao i svima ostalima koji se javljaju na ovom forumu. Kontaktirala sam druga koji je polagao 18.12.2008., držao je čas za TO. Kaže da je super prošao na času, a i iz zakonodavstva. Iz zakonodavstva je dobio 4 pitanja, jedino on, jer svima daju po 3. To su: odgovornost učenika, teže povrede radnih obaveza, statut i 4. nije mogao da se seti. Kaže da je žena koja ga je ispitivala zakon, totalno OK i da je u fazonu kao što i ti kažeš, da pričamo slobodno svojim rečima.

lisblanc, što se tiče tvog pitanja za polaganje u osnovnoj školi, koliko znam ko radi u osnovnoj treba i da polaže u osnovnoj. Nemam informaciju da je neko polagao u srednjoj, a da radi u osnovnoj. Mislim da postoji šansa da nas pitaju nešto iz metodike, ali oko upisivanja časa u dnevnik ili nešto slično što znamo iz prakse. Ja sam iz članova učila i delove za vaspitače, bar bilo šta da znam da kažem u vezi navedenog.

Veliki pozdrav za sve. Autoweb, javi kada saznaš nešto novo.
 
Odgovor na temu

autoweb

Član broj: 103807
Poruke: 9
91.150.116.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 05:25 - pre 185 meseci
zaelit, mozes li da mi das mail adresu (ili br. mob phone-a) tvog druga koji je polagao 18.12. samo zelim da mi malo licno prenese iskustvo vezano za cas, pisanje pripreme i odbrane istog. naravno prvo ga pitaj da li uopste zeli da kontaktira sa njemu nepoznatom osobom.

takodje pitao bih ga:
1. ima li potrebe koristiti neka IT nastavna sredstva na casu (projektor, prezentacije, slajdove, video zapise) ili cas treba da se svede na klasican (tradicionalni)?
2. koliko je priprema potrebno, da li da ih radim na racunaru ili u rukopisu, koliko strana za pripremu, da li ubacivati slike ili seme u pripremu (ako nastavna jedinica to zahteva) itd.

ako ne zeli da se cujemo mozes i ti da ga pitas pa mi javi. unapred hvala i pozdrav.
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.46.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 10:44 - pre 185 meseci
Zvala sam skolu. Jedva sam nasla koleginicu. Dala mi je kucni broj da se dogovorimo kad da dodjem da se upoznam sa odeljenjem i sa njom. Bice valjda sve o.k. Pozz i cujemo se kad dobijem jos neku informaciju.
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 10:50 - pre 185 meseci
Koliko znam od kolege koji je jesenas polagao a srbista je, kao i ja, ne smes da ne znas, sto je valjda normalno, ali i ne mora da se detaljise. Za metodiku pitaju i nesto sto lici na ispitna pitanja a ne samo kako sta upisivati u dnevnik, kolegu su pitali testove i stilske vezbe a radi u srednjoj. Znaci nema bas opustanja, mora da se uci! I ja sam cula da za psihologiju prvo pitaju odakle smo ucili a tek onda slede pitanja. Za ustav nekad pitaju a nekad ne, cula sam da su dve koleginice pale zbog njega te planiram da ga makar iscitam, ako stigne. Jos me nisu zvali a cekam od marta 2007. U panici sam ali mora se izdrzati. Bitno je da smo zajedno u ovome i podrzavamo jedni druge, zato hvala svima koji su na forumu.
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.46.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 11:07 - pre 185 meseci
Ljudi,sto vise slusam iskustva drugih sve se vise zbunjujem.Sad sam se cula s koleginicom koja radi u srednjoj skoli a uci zakon o osnovnoj skoli pored zakona o srednjoj skoli. Ja radim u osnovnoj pa mi je malo bez veze da ucim zakon o srednjoj skoli. Ko je ovde lud? Da li neko zna sta tacno treba da se uci ako neko radi u osnovnoj skoli?
 
Odgovor na temu

coka loka
fizicarka

Član broj: 202420
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 11:11 - pre 185 meseci
Pozdrav svima,
redovno čitam vaše postove jer me vaša sudbina očekuje tek za godinu dana.
Molim one koji su polagali da mi nam kažu:
1. prilikom polaganja samog časa da li mi upisujemo nastavnu jedinicu i otsutne ili se taj deo preskače i odmah kreće upoznavanje sa decom a zatim i nastavnu jedinicu?
2. ja predajem i u OŠ i u Gimnaziji, a za ispit će me prijaviti OŠ jer sam se kod njih prvo zaposlila, gde ću ja polagati čas u OŠ ili Gim.
3. molim one koji su polagali psihologiju da prenesu utiske ili ako neko nekog zna da je polagao psiho.da ga zamoli da nam pomogne sa informacijama.
4. ima li živih fizičara ili su svi premrli od straha pa se ne javljaju na ovaj forum (šala mala)

HEJ Fizičari ima li vas!!!!


PS:molim bilo čiji odgovor
 
Odgovor na temu

coka loka
fizicarka

Član broj: 202420
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 11:15 - pre 185 meseci
pika 80
ima sve na ovoj temi foruma nemoj da te mrzi da čitaš korisno je, a previše je da ti sve sada ponovo neko prekucava
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.46.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 11:26 - pre 185 meseci
Da, videla sam da pise ali svako kaze drugacije. Jedni kazu ne treba Ustav drugi kazu da su neki pali zbog istog. Isto vazi i za deklaraciju i konvenciju.
 
Odgovor na temu

coka loka
fizicarka

Član broj: 202420
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 11:30 - pre 185 meseci
Pozdrav svima,
redovno čitam vaše postove jer me vaša sudbina očekuje tek za godinu dana.
Molim one koji su polagali da mi nam kažu:
1. prilikom polaganja samog časa da li mi upisujemo nastavnu jedinicu i otsutne ili se taj deo preskače i odmah kreće upoznavanje sa decom a zatim i nastavnu jedinicu?
2. ja predajem i u OŠ i u Gimnaziji, a za ispit će me prijaviti OŠ jer sam se kod njih prvo zaposlila, gde ću ja polagati čas u OŠ ili Gim.
3. molim one koji su polagali psihologiju da prenesu utiske ili ako neko nekog zna da je polagao psiho.da ga zamoli da nam pomogne sa informacijama.
4. ima li živih fizičara ili su svi premrli od straha pa se ne javljaju na ovaj forum (šala mala)

HEJ Fizičari ima li vas!!!!


PS:molim bilo čiji odgovor
 
Odgovor na temu

pika80
profesor engleskog jezika

Član broj: 205676
Poruke: 46
93.86.46.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 12:06 - pre 185 meseci
Sonja, pusti mi na mail broj mobilnog,naravno ako hoces, da se cujemo kad prezivis cas posto sam ja posle tebe.
 
Odgovor na temu

Jelena.Le
Jelena Trajkovic
Nastavnik likovne kulture
Lebane

Član broj: 211164
Poruke: 1
77.46.251.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 12:45 - pre 185 meseci
Pozdrav svima! Ako ima neki nastavnik likovne kulture koji je u skorije vreme polagao ispit neka se javi !!! Interesuje me kako izgleda drugi deo ispita,posebno tok časa. Ja već skoro godinu dana čekam da me pozovu ali još uvek ništa...I zna li neko postoje li rokovi za polaganje ili nema pravila...
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
93.86.109.*



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 13:10 - pre 185 meseci
Osecam potrebu jos jednom da se javim u ovoj temi (moj je bio i drugi post threada a vec mi je jedna takva tema zamrla pa sam se prikljucio ovoj ), a sve u cilju ohrabrenja aktivnih ucesnika/ca,nepotrebno precrtati

Dakle osim http://www.elitesecurity.org/p2144546
moram dodati jos par korisnih saveta:

1. Na citavom ispitu se moras ponasati po kljucu "dete je u pravu, ja sam pogresio", moras se smeskati na svakakve gluposti. To je posebno vazno na situacijama.

2. Sto se Zakona tice: Neki od ispitivaca smatraju da se polaganjem ispita za licencu stice pravo za rad i u srednjoj i u osnovnoj skoli, tako da ne J__ zivu silu vec pitaju oba Zakona, uz obavezan Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Moje iskustvo i vecine mojih prijatelja je takvo da ipak pitaju u kojoj skoli radis pa onda ide prica o Zakonu tog tipa skole.

3. Konvencija o pravima deteta: Ja sam poceo da citam pred ispit tu konvenciju i posle dve strane sam se smorio, jer nisam uspeo izuzev dve recenice nista vise da izustim. Sve lici na sve i vrti se u krug. Odmah sam resio da batalim to i odlucio da ako pitaju kazem da jesam citao, ali da mi se sve izmesalo, iz usput da izbalavim nesto o Pravima dece iz normalnog zivota (pravo na ucenje, pravo na zastitu od maltretiranja i slicno, zavisi od razvezanosti jezika i raspolozenja u tom trenutku)

4. Ustav: slicno kao pod 3, samo za razliku od Konvencije mislim da ni ispitivaci nisu sigurni sta treba da pitaju. Ustavna kriza u ovoj zemlji (kako pratih iz medija) traje vec x meseci, a da li treba Ustavna povelja bivse drzavne zajednice, Ustav Srbije (ako ga imamo), ili Ustav SCG.
Zakljucak za 3. i 4.: Ako pitaju, nikako se ne predajes, vec kazes da si ucio I USTAV I KONVENCIJU pa se posle boris "k'o za dvojku"
EDIT: To vazi i za OBA Zakona o osnovnoj/srednjoj skoli.

5. Zakon o Osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja: Osnovne odredbe, pa ima onaj deo od cega se sastoji Nacionalni prosvetni savet, pa onda Zavod za unapredjenje obrazovanja i vaspitanja - to nisam cuo da su nekog detaljno pitali, ukljucujuci i stvari koje se ne srecu u svakodnevnoj praksi: Upis lica bez drzavljanstva ili stranih drzavljana itd.

6. Pravilnik o ocenjivanju: Na dve A4 strane je, i nije problem nauciti ga, tu su definisane opisne ocene za veronauku, gradjansko, da ne kazem da je za osobu u nastavi u stvari najbitniji od svega pomenutog

Ja sam Zakone spremao pomocu Buzanovih mapa, crtao sam neke dijagrame cisto da uocim po neku vezu izmedju elemenata. Znam da ispitivaci Zakona hoce da vrte oko brojki (posebno su im omiljeni termini zalbe na ocenu na kraju polugodja ili u toku polugodja, zalbe na odnos zaposlenog prema detetu - takve procedure obozavaju);
Zatim vole da se vrte oko: Prijema u radni odnos na odredjeno ili neodredjeno vreme, nadleznosti Skolskog odbora, Povrede radne obaveze...

Ako se setim jos necega postovacu ovde, sa zajedno sa jednim zanimljivim predlogom
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

doroski
Sonja Doroški
Profesor engleskog jezika
Novi Sad

Član broj: 204529
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 17:29 - pre 185 meseci
Hvala Zelenom zubu!
I svima ostalima...
Anja, saljem ti privatni mejl.
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
93.86.113.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 18:21 - pre 185 meseci
zeleni zub, možeš li nam reći kakva priprema treba da bude? Možeš li mi nekako dostaviti primer, na mail ili slično?


autoweb, sa drugom ću se čuti večeras. Očekujem da me pozove, pa se javljam. Možeš li mi reći u kojoj školi držiš čas i da li si uspeo da kontaktiraš kolege iz te škole?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
93.86.109.*



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 18:32 - pre 185 meseci
Imam jednu ideju, ako vam se svidi eksploatisite je - nista ne kosta

Ja sam se setio par pitanja sto se tice Zakona i napisacu ih. Ko se seti jos nekog pitanja neka u novom postu iskopira prethodna pitanja i neka doda svoja, a moderator kad sredjuje temu obrisace prethodnu verziju. Tako ce se spisak pitanja uvecavati i biti od koristi onima koje ovo zlo tek ocekuje.

Evo u atacmentu koncept koji sam ja pisao za odgovaranje Zakona. Kad me je ona zena pitala da odgovaram, ja sam pricao sta vidim u konceptu. Kako su se ostali kandidati raspisali i trazili dodatne papire, a ja sve citao sa pola A4 strane i imao vise materijala od svih, pitala me zasto sporo citam. Ja joj rekao da to sporije ide dok desifrujem. Potrazila mi je koncept i ja joj dao ovo iz atacmenta.
Nasmejala se, a kako sam je pre toga 'kupio' na foru "6-4"*) rekla mi je odmah da sam slobodan


*) Fora 6-4:
Cuo sam od nekih ljudi da ispitivaci vole da pitaju "Da li nastavnik moze da zakljuci ocenu vecu od aritmeticke sredine upisanih ocena u rubrici". To mogu da pitaju posle odrzanog casa kad se brani priprema; na pedagoskim situacijama, ali i na Zakonu.
Odgovor je da mogu, to omogucava clan 6 stav 4 Pravilnika o ocenjivanju u OS. Parafraziram "uceniku se moze zakljuciti ocena koja je veca od aritmeticke sredina upisanih ocena ako je pokazao napredovanje visim stepenom savladanosti propisanih ciljeva i zadataka" (zamorih se od recenice).
Ko prodje ispit na ovu foru dodje mi PIVO

Zakon:
1. Prijem u radni odnos
2. Ocenjivanje na ispitima


Psihologija:
1. Testovi
2. Stavovi, interesovanja, vrednosti


Pedagogija:
1. Sta si ucio (Oljaca carica, Bog da je pozivi)
2. Nastavne metode


Situacije:
1. Neki roditelj ti ulazi na cas i besan hoce da se obracuna sa nekim ucenikom
--
ES is the bes' ! ;)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
93.86.109.*



+85 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 18:47 - pre 185 meseci
@coka loka:
1. Cas upisujes normalno i upises odsutne. Ne treba nesto da se upoznajes sa ucenicima i da se zblizavas jer za to realno nemas vremena i odstupas od pripreme. Neka fora za razbijanje treme je zgodna, tipa obratis se ucenicima: "ne bismo se danas sreli da to ne zahteva neko iznad nas" ili sta vec, zavisi od licnosti. Ne pregledas im domaci, jer ne mozes da iskomentarises, ne znas sta je prethodna nastavnica zelela njime konkretno, a na kraju casa im zadas nesto umereno tako da nastavniku kod koga si drzao cas ne remetis sistem.

2. Ako te je prijavila OS 99% ces cas drzati u OS jer se onoj formi kad te prijavljuju nigde ne pise da li i gde radis jos koliko procenata. A ako si i radila tada prilikom prijave u srednjoj za neki procenat, posle godinu dana kad te oni zovu mozda vise ne radis tamo. Uglavnom poziv ti faksom stize u osnovnu skolu koja te prijavila.


@ZAELIT
Univerzalna priprema ne postoji.
Stampao sam u skoli pripreme kolegama koje su odlazile na ispit. Tu su bili ucitelji, geografi, matematicari, informaticari, srbisti...
Izmedju dvoje kolega iste struke toliko su postojale razlike u pripremi da je to strasno. I svako od njih je imao objasnjenje da je tako ucio na fakultetu i svako je prosao bez greske.
Pogledacu da li imam nesto od toga u elektronskoj formi, javi mi se na darko AT milicevic.biz pa cu ti poslati ako iskopam nesto po backupovima.
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

Ekaterina
Prof. srpskog jezika. Tehnol.skola

Član broj: 210204
Poruke: 126
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu03.02.2009. u 20:17 - pre 185 meseci
Eto ti sad, neko kaze da ako radim u srednjoj pricam o zakonu o srednjoj a sad neko rece da se uce oba, pa sta je istina, nesto po sredini jel? Uzas! Nekad mi se cini da se samo uspanicim kad cujem i ovde vidim iskustva ljudi, a nekad me neko super umiri svojom porukom. Hvala Zelenom Zubu na obavestenjima jer mi se cini da je jos prosle godine polagao, ako ne i ranije. Stvarno hvala. Nije valjda da mora da se kaze koji je clan kog zakona? Cula sam da pitaju da tvojim recima kazes sve a ako je ovo istina za znanje clanova i svega padoh vam ja kao zrela kruska. Pa ja da sam htela to da ucim bila bih na pravima valjda! Sta sam od mnogih cula, a da se poklapa je jedno: samo bez straha, ako je ikako moguce, tj. bar da se ne primeti nas strah, delovati hladno i ubedljivo. Ovo se slaze s necjim recima da se ne smeskamo. Drzimo pesnice svima koji sad polazu i neko rece srecno?!, zar ne ostaje ono "slomi nogu, ruku" s istim znacenjem?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1268371 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.