Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SUSE vs Slackware

[es] :: Linux :: SUSE vs Slackware

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20432 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TtuEd
Nikola Pavličević
darkstar T.L., Dark Revolution;
administrator, NIK d.o.o.
Beograd

Član broj: 66335
Poruke: 24
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 3035234
Sajt: darkrevolution.org


Profil

icon Re: SUSE vs Slackware05.02.2006. u 23:35 - pre 222 meseci
Citat:
tdjokic: Zahvalan sam svakome od koga naucim nesto novo. Ako mi kazes gde u KDE mogu podesiti ADSL konekciju, bicu ti zaista zahvalan. U Frugalware-u, madjarskoj distribuciji (na engleskom je) baziranoj na Slackware-u nisam nasao nigde nista da bih uspostavio ADSL konekciju - ni u KDE, niti neki specijalni "Frugalware kontrol centar". Potrazio sam na njihovom forumu i resenje je bilo u komandi "netconfig" gde se sam od sebe pojavio i ADSL setup.
Netconfig se koristi sa podesavanje mreznih parametara. Da bi ih podesio, moras prvo da osposobis hardver koji je zaduzen za to. Nemam iskustva sa ADSL-om niti sa nacinom povezivanja ADSL modema sa kompjuterom. Generalno, najjednostavnije resenje je povezivanje preko mrezne karte, ako je moguce.
The only two principles you need in life:
-You can change the world, it is just a
set of rules in your mind
-Simplicity is divine
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware05.02.2006. u 23:48 - pre 222 meseci
@Body Bag: Veruj mi da nisi neko ko može Dragom Ćaći da kaže da lupa. Dragi Ćaća je stari advokat, koji se ispisao stotine poruka objašnjvajući jako detaljno zašto je Windows bolji od Linuxa. Pogledaj Advocacy forum, poruke od pre par godina, i biće ti jasnije...

Ćale, drago mi je da sada moraš da koristiš Linux 40-45 sati nedeljno. To ti dođe kao neka kazna. Da si nas lepo slušao pre par godina, sada bi bio ponosan što na poslu vozaš nešto tako "slobodno i moćno"...
Pozdrav od "malog Perice"
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
212.200.125.*



+4 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware05.02.2006. u 23:57 - pre 222 meseci
Citat:
milanbabic1: Ne moze u poslednje vreme da se zivi od ovih agresivnih zagovornika Slackware-a,jer stalno nesto potenciraju prednosti jednog zastarelog koncepta kakav je Slackware.Ovakve i slicne distribucije nemaju nikakve buducnosti jer nece privuci nove korisnike i ostace na margini Linux sveta,jer ce ih koristiti samo malobrojne grupe hardcore korisnika Linuxa.S druge strane Suse kao user-friendly distribucija je uvek bio mainstream medju Linuxima,i imace mnogo vise korisnika od Slackware-a.


Ala si me slatko nasmejao-Slackware korisnika ima oko 2 miliona,SuSE ima nesto manju cifru.....
Uostalom,nesto nisam primetio da se broj Slack korisnika smanjuje,cak i posle izbacivanja Gnome-a,rekao bih da raste-ETF je bastion Slack-a na Balkanu

Zastareo koncept?
Sure...Slack se,inace,ugleda na BSD kao sistem(rc.d skripte recimo)sto nikako nije lose-u pitanju je jedan od najboljih sistema danasnjice-toliko o zastarelom konceptu....

Citat:
milanbabic1:
Ja ne znam sto se ljudi toliko loze na Slack,i ja sam ga koristio izvesno vreme,nije uopste los sistem ali stvarno treba biti ostrascen da bi se tvrdilo da je u pitanju bolja distribucija od Suse-a.


Ili totalno neinformisan....

Citat:
milanbabic1:Suse je mnogo bolji od Slackware-a u svakom pogledu


Pogotovu u pitanju brzine,stabilnosti da ne pominjem-OpenOffice se na SuSE vuce kao crevo,a sistemu treba da se podigne jedno 3min-slicne osobine krase i Yast,Gnome,koji je u drugim distribucijama brzi od KDE-a ovde se vuce kao puz golac...

Citat:
milanbabic1
Tek za one malobrojne koji preziru rad u grafickom okruzenju je bolji Slack.


Kakva zabluda....
Ja koristim Slack iskljucivo za desktop,KDE obozavam i koristim ga dosta kao i shell,uostalom,kao i vecina drugih Slack korisnika-volim konzolu jer sam preko nje podesio/mozes da podesavas sve po svom ukusu do u sitna crevca......
Sa Yast-om ce to malo teze ici-tacnije nikako....

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:03 - pre 222 meseci
Citat:
Body Bag:

Uostalom mene bas zabole sta programer u C++ ili graficki dizajner misli o OS-u i kernelu-u-takvi cesto ne znaju ni Win da instaliraju u sta sam se uverio vise puta-sa druge strane misljenje sistem admina na linuxu-uvazavam i te kako...

Meni ova rečenica objašnjava neke stvari. Deluje mi da se cela ova rasprava odnosi na sistem admine i tu su oni koji dobro znaju neke verzije u prednosti. Programeri i grafički dizajneri nisu koliko vidim uopšte važni. Izgleda da je najvažnije znati kako se podešavaju razni config fajlovi, kako se proverava šta i kako radi, kako se ulazi u dubinu OS-a ... Ja malo drugačije vidim namenu OS-a: instaliram, podesim, nabacim programe koji su mi potrebni i koristim ga pa pošto nemam nameru da administriram neku mrežu niti da učim kako to funkcioniše, izabraću neki OS (nisam rekao Windows) koji će da radi ovo što sam napisao.
Pod hitno ću da instaliram neki Linux (niko mi i dalje nije potvrdio da Linux i Biglba nisu u svađi) pa ću onda da navalim sa pitanjima kako da radim ono što sam i do sada radio. Nadam se korisnim odgovorima.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:06 - pre 222 meseci
Citat:
ETF je bastion Slack-a na Balkanu

Sta si ovim hteo da kazes, zivota ti?
U RC-u skoro da nemas ni jedan server pod Slackom. Galeb je, cini mi se, poslednji, ali, ni on nece jos dugo. Vrlo verovatno da ce sada kad se bude pravio centralni sistem za autentifikaciju i galeb biti pregazen, prebacen na novi hardware, i vrlo verovatno, Gentoo...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

TtuEd
Nikola Pavličević
darkstar T.L., Dark Revolution;
administrator, NIK d.o.o.
Beograd

Član broj: 66335
Poruke: 24
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 3035234
Sajt: darkrevolution.org


Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:06 - pre 222 meseci
Citat:
milanbabic1: Ne moze u poslednje vreme da se zivi od ovih agresivnih zagovornika Slackware-a,jer stalno nesto potenciraju prednosti jednog zastarelog koncepta kakav je Slackware.Ovakve i slicne distribucije nemaju nikakve buducnosti jer nece privuci nove korisnike i ostace na margini Linux sveta,jer ce ih koristiti samo malobrojne grupe hardcore korisnika Linuxa.S druge strane Suse kao user-friendly distribucija je uvek bio mainstream medju Linuxima,i imace mnogo vise korisnika od Slackware-a.
Ja ne znam sto se ljudi toliko loze na Slack,i ja sam ga koristio izvesno vreme,nije uopste los sistem ali stvarno treba biti ostrascen da bi se tvrdilo da je u pitanju bolja distribucija od Suse-a.
To sto neki vole da umesto GUI koriste konzolu ili rucno edituju konfiguracione fajlove uopste ne znaci da je Slack bolji od Suse-a jer i u Suse-u je konzola samo na jedan klik misa daleko.Suse je mnogo bolji od Slackware-a u svakom pogledu,i to ne samo za pocetnike kako se cesto istice vec i za naprednije korisnike.Necu da napominjem da je Yast verovatno najbolji graficki konfiguracioni alat u svetu Linuxa a kome nije ni on dovoljan i u Suse-u moza da putem manuelnog editovanja konfiguracionih datoteka podesava sistem.Tek za one malobrojne koji preziru rad u grafickom okruzenju je bolji Slack.
Manjak necega veoma vaznog kao sto su graficki konfiguracioni alati uopste nije nikakva prednost vec ogromna mana.Pa i ako uzmemo da graficki alati nisu toliko vazni,opet njihovo odsustvo nikako ne moze predstavljati prednost.

Agresivni sagovornici Slackware-a, kako da ne... Pa ko je ovde agresivan?! Cim neko pomene da vise voli Slackware, krene hajka... Neverovatno...

Po cemu je Slackware zastareo? Hoces da kazes da su i svi savremeni racunari zastareli zato sto i dan danas u osnovi rade na principu predstavljenom u jednom naucnom radu pre sedamdeset godina? Dobri principi se ne napustaju i ne zastarevaju, samo se usavrsavaju. I jedino su oni zdrava osnova za napredak tehnologije.

Cisto da napomenem (mrzi me sad da pravim novu poruku... :)), ja nikad nisam rekao da je SUSE los, samo da vise volim Slackware i da mi vise odgovara... za razliku od nekih koji koriste svaku priliku da pljuju Slackware... :p
The only two principles you need in life:
-You can change the world, it is just a
set of rules in your mind
-Simplicity is divine
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:24 - pre 222 meseci
slackware jeste NAJSTARIJA distribucija linuxa.
kad je toliko los, i kad su sve ove nobe toliko bolje.. kako to da jos postoji? kako to da ga ljudi koriste? kako to da je i posle vise od sdeset godina na 10om mestu distrowatcha. i to po page hit ranku. Distrowatch.com je koliko ja znam za ljude koji hocu da probaju neku novu distribuciju, ili da predju na linux, a ne za linux-mazohiste koji bi klikali na slackware. oni ionako znaju url na pamet. i kako to da na svim listama distribucija.. skoro nema ni jedne na kojoj bi falio slack.


Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
212.200.125.*



+4 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:37 - pre 222 meseci
Citat:
VRider: Sta si ovim hteo da kazes, zivota ti?
U RC-u skoro da nemas ni jedan server pod Slackom. Galeb je, cini mi se, poslednji, ali, ni on nece jos dugo. Vrlo verovatno da ce sada kad se bude pravio centralni sistem za autentifikaciju i galeb biti pregazen, prebacen na novi hardware, i vrlo verovatno, Gentoo...


Moja greska....
Hteo sam reci da mi svi drugari sa ETF-a(imam ih dosta,inace nisam na ETF-u) i prijatelji prijatelja njihovih prijatelja koriste Salckware u za svoje svrhe,kod kuce
Studenti(pored profesora)cine fakultet zar ne
PoZ!
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
212.200.125.*



+4 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 00:43 - pre 222 meseci
Citat:
TtuEd: Ja nikad nisam rekao da je SUSE los, samo da vise volim Slackware i da mi vise odgovara... za razliku od nekih koji koriste svaku priliku da pljuju Slackware... :p


Isto vazi i za mene,pogledajte moje postove i videcete da nigde nisam rekao da je SuSE los sistem ili je s....e-cisto da ne ispadne da sam ja neki mrzitelj SuSE-a koga sam i sam koristio jedno vreme....
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 02:04 - pre 222 meseci
Citat:
VRider
Ćale, drago mi je da sada moraš da koristiš Linux 40-45 sati nedeljno. To ti dođe kao neka kazna. Da si nas lepo slušao pre par godina, sada bi bio ponosan što na poslu vozaš nešto tako "slobodno i moćno"... :)
Pozdrav od "malog Perice" :)


:) Pa ako se sećaš one teme sa Advocacy-ja o tome šta bi nas nateralo da promenimo OS, ja sam glasno i jasno rekao da bih se prodao jedino za pare. sad lepo gulim gvim i gcc a noću sanjam VC++ 2005 :)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 03:39 - pre 222 meseci
Citat:
Dragi Tata:  U poslovnom svetu postoje dve distribucije: Red Hat i SUSE. Entuzijasti i "elita" ponekad koriste i Debian i to je to. Niko od pomenutih profesionalaca nije čuo ni za Ubuntu, niti ih zanima.


Konstatacija je korektna, ali se meni čini da se tu više radi o svojevrsnoj inertnosti i pokušaju da se nova situacija tretira starim metodama. I SUSE i Red Hat su izvikane (i veoma često korišćene) kao "riješenja za poslovne potrebe".

Sad, nije da ti ljudi ne pokušavaju da isporuče servis koji se nudi (stabilizacija okruženja kroz release management), više je pitanje da li su prednosti takvog zahvata vrijedne love koja se za to daje.

Firme hoće da sarađuju sa drugim firmama, sa nečime što može da se ugovorima obaveže, što može, u krajnjoj instanci, da se tuži ako ne isporuči. Da imaju nekoga koga mogu da nazovu telefonom kad stvari krenu kako ne valja.

Svi koji prodaju Linux prodaju taj privid pretapanja nečeg što nije produkt "korporacijskog" razvoja softvera i njegovog pakovanja u nešto što bi trebalo da bar liči na slične produkte.

Privid. Jer, u suštini, u Linux svijetu se većina stvari dešava "u divljini", softver razvija zajednica, a svi, i korisnici i svi ostali upleteni u cijelu priču, ne "vare" zatvoren kod u distribuciji OS. Ja već par mjeseci na novom poslu koristim RHEL i mogu vam reći da većina mojih sapatnika (inženjersko okruženje, korisnici su softveraši) baš ne umire od sreće što su joj nametnuta ograničenja od strane IT-a. Porivi da se vozi nova verzija softvera su dvojaki: nov kod je u domenima koji su interesantni (za aplikaciju) i eliminacija rupa koje se otkrivaju skoro na dnevnoj bazi (ne govorim o kernelu, već i o gomili aplikacija, o "distribuciji" kao cjelini).

Težnja ka toj "divljoj", izvornoj pojavi Linux-a (a kao negacija tradicionalnog koncepta "stabilizuj, onda troši"), za trošenjem zadnje verzije alata, je sve veća, što je svojevrsni izazov za biznis model Red Hata i SUSE-a.

Ni ja nemam porive da se uključim u "rat distribucija", više da dodam na ovu priču o korišćenju Linux-a u poslovne svrhe. RPM bazirane distribucije su solidna riješenja, meni se lično RPM nije svidio kao riješenje, ali Bože moj, neko voli popa, neko popadiju, a sve dok to neko drugi održava (i dok ja imam načina da zaobiđem ograničenja koja su mi nametnuta a suštinski me guše ;) ) sve je to OK.

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 06.02.2006. u 04:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware06.02.2006. u 11:10 - pre 222 meseci
@Body Bag: kao neko ko je na ETFu, mogu ti reci da je iznenadjujuce koliko malo ljudi uopste koristi Linux (govorim o studentima druge godine, ostale ne znam). Cak sta vise, i na samom RTIju (tu sam ), ima gomila studenata koji osim onoga sto treba uciti za faks nista drugo ni ne uce sami (ima sasvim dovoljno i obaveznih stvati za ucenje ). Znaci - programiranje najosnovnije, OS je Windows (za ostale ce cuti u 4. semestru ).
Javicu neke preciznije podatke za nedelje dve, jer ce biti biranje izbornih predmeta, a u 4. semestru se moze uzeti Praktikum iz operativnih sistema (kurs linuxa, koliko sam shvatio), pa ce svako ko koristi linux sigurno iskoristiti priliku za laku desetku.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware25.04.2006. u 23:13 - pre 219 meseci
Joj bilo je lupetanja ovdje, nekima bi definitivno preporucio seansu ES-ovog Advocacy-a ;)

SuSE vs Slackware : Oba su Linux kerneli + GNU userland. Oba podrzavaju iste daemone, iste programe, ista sucelja. Razlikuju se u pristupu sistemu (GUI vs CLI), i u package managementu. Ovo je cisti osobni izbor, ko voli nek izvoli.

Citat:
Body Bag:
Uostalom mene bas zabole sta programer u C++ ili graficki dizajner misli o OS-u i kernelu-u-takvi cesto ne znaju ni Win da instaliraju u sta sam se uverio vise puta-sa druge strane misljenje sistem admina na linuxu-uvazavam i te kako...


Hahahahaha. E kume, nasmijao si me do bola. Sta jedan dobar sistem admin zna o internalsima kernela, arhitekturi dinamickih modula, pristupu virtualnoj memoriji, scheduleru, giant lock-u i slicnim stvarima iz palete od 10,000 tehnickih termina? Mnogo manje od dobrog programera ;) A ja, kao C/C++ programer sa visegodisnjim profesionalnim iskustvom tvrdim da je Linux kernel g**** od koda, a Linus najobicniji kauboj.

Ako te zanima zasto, pozivam te na seansu ES-ovog Advocacy-a, pa cemo ti objasnit ;) S tobom nece samo diskutirat Windowsasi, vec i ljudi koji preferiraju UNIX sisteme. Da nas nebi prozvao slucajno prljavim Microsoftovcima.

Druga stvar, slusajte Tomu, covjek je probao vecinu distribucija sa distrowatcha. Mislim da je to jedno veliko iskustvo, i daje mu objektivan pogled na sve to skupa.

Treca stvar, Linuxu je mjesto na nezahtjevnim desktop sistemima, i embedded uredjajima. Linux je definitivno najgori UNIX-alike serverski operativni sistem, BSD familija ga gazi debelo u pogledima performansi, stabilnosti i portabilnosti, a da ne govorimo o Solarisu i ostaloj ekipi.

Cetvrta stvar, neko spomenuo da ima programa na Linuxu koliko i na Windowsu. freshmeat.net. Ajde nek taj netko ode na freshmeat, pa mi nadje adekvatnu zamjenu za Cubase, 3DS Max i Photoshop. Happy surfing, my friend ;)


[Ovu poruku je menjao z@re dana 26.04.2006. u 00:14 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware25.04.2006. u 23:28 - pre 219 meseci
Puno napisa, no nista ne rece... Mozda i previse vremena provodis na Advocacyju.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
213.244.197.*



+4 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware26.04.2006. u 01:58 - pre 219 meseci
Citat:
z@re:

Hahahahaha. E kume, nasmijao si me do bola. Sta jedan dobar sistem admin zna o internalsima kernela, arhitekturi dinamickih modula, pristupu virtualnoj memoriji, scheduleru, giant lock-u i slicnim stvarima iz palete od 10,000 tehnickih termina? Mnogo manje od dobrog programera ;)


Prosto bi se iznenadio koliko admina svojim znanjem zasenjuje naduvane programere koje misle da su bog i batina i koji obicno ne vide dalje od svog nosa(ne mislim na tebe vec govorim generalno)

Citat:

A ja, kao C/C++ programer sa visegodisnjim profesionalnim iskustvom tvrdim da je Linux kernel g**** od koda, a Linus najobicniji kauboj.


Maybe,ali to g****,eto, ima podrsku za DVB kartice i jos ponesto sto u BSD kernelu(zasad)ne postoji....
A ja sam se u svojoj karijeri sretao sa gomilom programera koji razbijajau C++ i Javu,a eto ne znaju da prikljuce novi hard disk koji su kupili,a neki nisu znali ni Win da instaliraju-sta ces,nece ljudi da se bakcu sa tako minornim stvarima...
I treba da od coveka koji ne zna da instalira Win slusam koji je kernel ili OS bolji-sure thing sweetheart....

Citat:

Ako te zanima zasto, pozivam te na seansu ES-ovog Advocacy-a, pa cemo ti objasnit ;) S tobom nece samo diskutirat Windowsasi, vec i ljudi koji preferiraju UNIX sisteme. Da nas nebi prozvao slucajno prljavim Microsoftovcima.
Druga stvar, slusajte Tomu, covjek je probao vecinu distribucija sa distrowatcha. Mislim da je to jedno veliko iskustvo, i daje mu objektivan pogled na sve to skupa.


I ja sam probao gomilu distroa-RH,MDK,SuSE,Slackware,Vector,Knoppix,Ubuntu,Gentoo a od BSD-a koristim FreeBSD,a isprobao sam i OpenBSD-onda isto vazi i za mene,zar ne?

Citat:

Treca stvar, Linuxu je mjesto na nezahtjevnim desktop sistemima, i embedded uredjajima. Linux je definitivno najgori UNIX-alike serverski operativni sistem, BSD familija ga gazi debelo u pogledima performansi, stabilnosti i portabilnosti, a da ne govorimo o Solarisu i ostaloj ekipi.


Prilicno smele izjave-mora da Google lud kada je odlucio da svoje servere "napuni" sa linux-om
A eto sad vecito drugi Yahoo koristi FreeBSD....
Daj ti meni lepo dva servera jedan sa recimo Slackware-om a drugi sa nekim Unix-oidom(BSD ili Solaris),pa da uporedimo perforamnse,ne verujem da su toliko drasticne u odnosu na BSD-sem ako par posto mozes nazivatio drasticnim...
Mene interesuje ponasanje u stalnom radu,a ne gomila dokumentacije kojom mi se vrti oko nosa i u kojoj pise da je ovaj ili onaj BSD ili Unix bolji od linuxa
Neka me neko ne shvati pogresno-koristim i ja BSD i stoji da je to fenomenalan OS(mnoge stvari su tu bolje uradjene,i svidja mi se i ceo taj BSD koncept)i bolji je od Linux-a kada se kao OS sagleda sve u celini,ali nikako ne mogu da se slozim sa tvrdnjom da je linux neko s*****,vec je i on odlican-ako je BSD fantastican linux jeste fenomenalan i tacka...
I sve mi ovo nekako lici nadobudne unix korisnike koji se dice sto su geek-ovi i sto cine 0,9% korisnika kompjutera,i koji misle da su uhvatili boga za muda jer koriste Solaris ili SCO Unix...
A kao po pravilu skoro sve bivsi linux korisnici,koji imaju potrebu da lece svoje komplekse tako sto ce pljuvati ono sto su godinama koristili,pa su jednog dan doziveli otkrovenje i zakljucili da sve to ne valja.....
Nista bolji niste nego Win korisnici koji pljuju linux....

Citat:

Cetvrta stvar, neko spomenuo da ima programa na Linuxu koliko i na Windowsu. freshmeat.net. Ajde nek taj netko ode na freshmeat, pa mi nadje adekvatnu zamjenu za Cubase, 3DS Max i Photoshop. Happy surfing, my friend ;)


Maya postoji za linux,tu je i Blender,pa Inkscape...
Odlicni programi,posebno kada se tome doda cinjenica da su potpuno besplatni...
Kao i Gimp-interesantno je kao se svi hvataju za mocni Photoshop,a 90% ljudi koje ga koriste u njemu koristi jedno 5% opcija i smeju da tvrde kako je to bolji program,nesvesni da Gimp moze da zadovolji skoro sve poslove koje od njega ocekuju prosecni korsnici kojih je daleko najvise,pa i cak i vise toga....
Tek pravi profesionalci sa specificnim potrebama mogu da tvrde da je Photoshop bolji-i jeste bolji ali za PROFESINALNU upotrebu,a neki moji drugari i sa Gimp-om cine cuda-treba samo znati koristiti...
Jedino sto linux-u nedostaje su kvalitetne native igre i adekvatna zamena za Dreamweaver,a kada Adobe odluci da i to portuje,i to ce nestati kao problem....
Ukratko,bez uvrede-nemoj da lupetas...
Posto si odlucio da ozivis ovu temu koju sam skoro zboravio i posto si me pecnuo,morao sam sve ovo da napisem,i to je poslednje sto cu ovde reci-slobodno se vi dalje prepucavajte do mile volje...
Pozdrav!
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware26.04.2006. u 12:12 - pre 219 meseci
5 stranica gluposti...



 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware26.04.2006. u 15:23 - pre 219 meseci
Više manje čovek koji je postavio pitanje njemu je bio važan odgovor! Ako je tebi prijatelju to pitanje glupost, čudi me kako si onda uspeo čak 5 stranica da pročitaš??? Još malo bolje kada razmislim zašto si se javio ovde?!?
To je pitanje za sve "pametne", "nadobudne" i one ostale koji misle da su nekog uhvatili za "m...."??? Da li je bolji Unix ili Linux??? Pa još kao upoređenje (usporedbu) stavi BSD i Solaris.... Prijatelju nemoj i ti da lupaš gluposti.Svaki OS koji se valjano namesti i radi ti bez bilo kakvih problema je dobar, samo zavisi od tvojih sklonosti. Isto tako se ne slažem da programer zna više od više od administratora odnosno obrnuto. Tek ovo je ortodoksna glupost?!? Dakle medicinar zna više nego pravnik??? A ja mislio da je to lična stvar, koliko si svestran, kakvo ti je vaspitanje, koliko se interesuješ za različite stvari... I naravno o kojoj temi pričamo... Oh, whata stupido mistake i make ("Alo, alo")...
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware26.04.2006. u 22:54 - pre 219 meseci
Citat:
vladared
Da li je bolji Unix ili Linux??? Pa još kao upoređenje (usporedbu) stavi BSD i Solaris.... Prijatelju nemoj i ti da lupaš gluposti.Svaki OS koji se valjano namesti i radi ti bez bilo kakvih problema je dobar, samo zavisi od tvojih sklonosti. Isto tako se ne slažem da programer zna više od više od administratora odnosno obrnuto. Tek ovo je ortodoksna glupost?!? Dakle medicinar zna više nego pravnik??? A ja mislio da je to lična stvar, koliko si svestran, kakvo ti je vaspitanje, koliko se interesuješ za različite stvari... I naravno o kojoj temi pričamo... Oh, whata stupido mistake i make ("Alo, alo")...


Krivo poimanje stvari, kolega. Posao administratora je da odrzava sistem, a posao programera je da zna kako neka arhitektura radi na programskom nivou. Ajde uhvati nekog MSCE ili RHCE-a, pa pitaj prvog kako se mogu pregledat kernel objekti, i kako se moze nesto navalit u nekakav ring(x), a drugog pitaj o POSIX interprocesnom protokolu. To su stvari koje cine operativni sistem onakvim kakav je a ne .conf fileovi i MMC konzola. Jos cu malo o ovome, ali dalje u reply-u, da ne odgovaram dva puta.

Citat:
Body Bag:
Prosto bi se iznenadio koliko admina svojim znanjem zasenjuje naduvane programere koje misle da su bog i batina i koji obicno ne vide dalje od svog nosa(ne mislim na tebe vec govorim generalno)


Dobro, ako govoris generalno, ima sto ljudi sa sto cudi. Ja poznajem programere koji se nimalo ne snalaze sa pointerima, a C++ im zadaje glavobolje. Isto tako, znam admine koji isto znaju samo 5% onoga cega bi trebali znat. U svakom poslu postoji los,dobar,majstor.

Ali, i kod majstora vazi : Posao administratora je da odrzava sistem, a posao programera je da zna kako neka arhitektura radi na programskom nivou.

Sad, koji ti od ova dva moze vise kazat o internom radu operativnog sistema?

Citat:
Body Bag:
Maybe,ali to g****,eto, ima podrsku za DVB kartice i jos ponesto sto u BSD kernelu(zasad)ne postoji....
A ja sam se u svojoj karijeri sretao sa gomilom programera koji razbijajau C++ i Javu,a eto ne znaju da prikljuce novi hard disk koji su kupili,a neki nisu znali ni Win da instaliraju-sta ces,nece ljudi da se bakcu sa tako minornim stvarima...
I treba da od coveka koji ne zna da instalira Win slusam koji je kernel ili OS bolji-sure thing sweetheart....


BSD uopce ne pretendira na desktop trziste, tako da ne vidim neku potrebu da ubacuju podrsku za DVB kartice. Gledaj, ti programeri vole programirat, i rade svoj posao, zar ne mislis da ne postoji dobar vozac automobila koji nije u stanju zamjenit svjecicu kad rikne? Ne kazem ja da je to dobro - daleko od toga. Kladim se da postoje tisuce Windows admina koje neznaju nijednu komandu batch skripting jezika. Postoji management konzola u kojoj oni rijese sistem, isto tako ti programeri upale Visual Studio, izkodiraju nesta, i to je to.

Iako, ti programeri vecinom rade aplikativni softver, u jako visokim, danas managed, programskim jezicima. Za te stvari ne trebas znat ni koji procesor imas u kompjuteru, a kamoli ustekat disk.

Opet generalizacije su opasne stvari...ja se sjecam ko danas razmjesanja jumpera prilikom dodavanja memorija u XT masine, reprogramiranja eproma za LPT matricne printere za dodavanje dijakritickih znakova, rucnog namjestanja geometrije diska u BIOS-ima, pa cak i modela rada Intelovog 8259 interrupt kontrolera.

Oces meni kazat da ja ne znam instalirat Windowse? ;)

Citat:
Body Bag:
I ja sam probao gomilu distroa-RH,MDK,SuSE,Slackware,Vector,Knoppix,Ubuntu,Gentoo a od BSD-a koristim FreeBSD,a isprobao sam i OpenBSD-onda isto vazi i za mene,zar ne?


Vazi druze. Samo sta sam jedino bio siguran za tdjokica, eto sad znam da si i ti iskusan u pogledu Linux distroa.

Citat:
Body Bag:
Prilicno smele izjave-mora da Google lud kada je odlucio da svoje servere "napuni" sa linux-om
A eto sad vecito drugi Yahoo koristi FreeBSD....
Daj ti meni lepo dva servera jedan sa recimo Slackware-om a drugi sa nekim Unix-oidom(BSD ili Solaris),pa da uporedimo perforamnse,ne verujem da su toliko drasticne u odnosu na BSD-sem ako par posto mozes nazivatio drasticnim...
Mene interesuje ponasanje u stalnom radu,a ne gomila dokumentacije kojom mi se vrti oko nosa i u kojoj pise da je ovaj ili onaj BSD ili Unix bolji od linuxa
Neka me neko ne shvati pogresno-koristim i ja BSD i stoji da je to fenomenalan OS(mnoge stvari su tu bolje uradjene,i svidja mi se i ceo taj BSD koncept)i bolji je od Linux-a kada se kao OS sagleda sve u celini,ali nikako ne mogu da se slozim sa tvrdnjom da je linux neko s*****,vec je i on odlican-ako je BSD fantastican linux jeste fenomenalan i tacka...
I sve mi ovo nekako lici nadobudne unix korisnike koji se dice sto su geek-ovi i sto cine 0,9% korisnika kompjutera,i koji misle da su uhvatili boga za muda jer koriste Solaris ili SCO Unix...
A kao po pravilu skoro sve bivsi linux korisnici,koji imaju potrebu da lece svoje komplekse tako sto ce pljuvati ono sto su godinama koristili,pa su jednog dan doziveli otkrovenje i zakljucili da sve to ne valja.....
Nista bolji niste nego Win korisnici koji pljuju linux....


Googleov Linux ima custom HAL, tesko da je kompletan sistem 5% slican sa recimo Slackom. Mislim da je jedini kriterij za odabir opensource sistema na strani Linuxa to sta ima veci user base, znaci knowledge base. Isto tako sam siguran da Mandrake sa Google Linuxom ima veze koliko i Mercedes A klase sa CLK-GTRom.

Ovako : Sta se tice poredjenja kvalitete, mozemo pocet : Linux ima virtualizacijske i kernel probe alate koji nisu ni do koljena BSD-ovim, a kamoli Solarisovim. Dakle, kprobe/chroot naspram dtrace/jail, naspram dtrace/zones. Klasicni UNIX sistemi su u pogledu skalabilnosti 10 godina ispred Linux-a, a BSD mnogo uci od tih klasicnih UNIX sistema, za razliku od Linuxa. NetBSD ima uvjerljivo najbolje implementirani TCP/IP stack (vezanu kernel implementaciju), i generalno drzi speed record u mreznim transferima. OpenBSD je jedan (ako ne i) najsigurniji sistem danasnjice, sa ubacenim kriptografskim elementima u svim segmentima sistema. FreeBSD nastoji pokupit dobre stvari iz predhodna dva sistema, i ubacivat novotarije iz komecijalnih UNIXa...zapravo to je "jack-of-all-trades" BSD.

Pa cemo dalje : hierarhija sistema je uredna, za razliku od Linuxove, FreeBSD i NetBSD imaju mnogo sigurnije procedure ubacivanja kernel modula (OpenBSD prati tradicionalnu unixasku monolitnu filozofiju), reverzna kompatibilnost je na razini, na Linux-u je fakticki nema. I najbitnija stvar, standardi se prate, kako POSIX tako i interni.

Ja osobno koristim BSD-ove od neke '96-'97 godine, do tada sam radio na komercijalnim UNIXima tu i tamo, kad bi dosao u priliku. Pocetkom devedesetih sam poceo sa minix-om, i upoznao strukture unix-alike sistema na njemu. Linux sam probavao od '97 pa do dan danas, pocevsi sa RedHat-om, preko Slack-a, SuSEa, i onih vise desktop, ala MDK ili Ubuntu recently. Nijedan mi se nije svidio, u svakom sistemu sam nasao ozbiljne zamjerke i drawbackove naspram tadasnjih BSD-ova i UNIXa.

Pazi BodyBag, Linuxu kriticno fali bolji development model. Onakav kakav imaju BSD-ovi, koji sta vise nastoji replicirat komercijalne modele. A komercijalni modeli jesu najbolji, jer kad te guraju pare i dionice, onda je vatra pod nogama ;) Problem cjelokupnog GPL community-a su politicke vizije i izmisljanje tople vode. Dalje, fali mu da se predodredi - ne moze bit najbolji i za server, desktop, workstation, supercomputer, embedded. Mislim da je najrealnija buducnost Linuxa u sferi low-end i mid-range servera, kao i na nekim embedded primjenama (media centri, recimo. DreamBox radi odlicno na Linux-u). Za to treba mnogo truda. Pogledaj na svim exploit sajtovima koji je uvjerljivo najbusniji sistem. Nas GNU/Linux. Treba malo poradit na sigurnosti. Mozda se ne sjecas, ali prije nesto vremena je izasao C kod od 15 linija koji zakuca cijeli sistem u permanentnu blokadu, a nije ga trebalo pokrenut iz root-modea. Ogromni propusti u sistemskim pozivima. Treba i poradit na standardima. Fino je kad imas tonu distribucija i pravo izbora, ali ovo je brate teski kaos. Radi 3rd party patcheva i kaubojskog nacina nadogradnje kernela, nije ni zagarantirana binarna kompatibilnost izmedju nekih distribucija, iako je to sve Linux kernel + GNU userland.

Citat:
Body Bag:
Maya postoji za linux,tu je i Blender,pa Inkscape...
Odlicni programi,posebno kada se tome doda cinjenica da su potpuno besplatni...
Kao i Gimp-interesantno je kao se svi hvataju za mocni Photoshop,a 90% ljudi koje ga koriste u njemu koristi jedno 5% opcija i smeju da tvrde kako je to bolji program,nesvesni da Gimp moze da zadovolji skoro sve poslove koje od njega ocekuju prosecni korsnici kojih je daleko najvise,pa i cak i vise toga....
Tek pravi profesionalci sa specificnim potrebama mogu da tvrde da je Photoshop bolji-i jeste bolji ali za PROFESINALNU upotrebu,a neki moji drugari i sa Gimp-om cine cuda-treba samo znati koristiti...
Jedino sto linux-u nedostaje su kvalitetne native igre i adekvatna zamena za Dreamweaver,a kada Adobe odluci da i to portuje,i to ce nestati kao problem....
Ukratko,bez uvrede-nemoj da lupetas...
Posto si odlucio da ozivis ovu temu koju sam skoro zboravio i posto si me pecnuo,morao sam sve ovo da napisem,i to je poslednje sto cu ovde reci-slobodno se vi dalje prepucavajte do mile volje...
Pozdrav!


Maya je jako skup proizvod, mislim ko ima para za Mayu ima i za Windowse ili MacOSX. A opet je mnogo bolje na Windowsima radit 3D, jer su driveri uvijek brzi, i sav zivi hardver je podrzan. Donekle vrijedi i za Maca. Postoji i besplatna verzija Maye (Personal Learning Edition), ali ona ne radi na Linuxu. Autodesk je pokusao ostvarit Linux trziste sa Mayom, jer je to prvi komercijalni i profesionalni 3D suite na toj platformi. A imali su i port za IRIX, donekle je portabilnost tu radi POSIXA. Donekle, uglavnom manje posla nego da nisu imali IRIX port.

Blender nije ni do malog prsta komercijalnim alatkama, a GIMP je dobra igrackica, kao i Blender u biti. Igrackica, za neprofesionalnu upotrebu. Takvi programi su postojali na Windozama odavno, tipa Paint Shop Pro. Photoshop 5 je duplo mocniji od GIMPa, ima bolje algoritme na efektima, rad sa layerima je milina...Jeste, GIMP ce bit skroz dostatan za izbacit nekakvu web-grafikicu, ocrtat nesto, napravit wallpaper...ali za ostalo, jok ;)

Evo ja te pitam : entuzijasticki se bavim muzikom, htio bi da batalim sve ove skupe programe sa Windowsa, i krenem na opensource alternative. Sta cu ja koristit? Eto, treba mi dobar MIDI sekvencer u startu. Ima Rosegarden, Ardour i Muse. Rosegarden je uvjerljivo najbolji, a od njega je duplo bolji Cubase iz 1989 godine kojeg vrtim na Atariju ST ;)

Toliko o tome.

[Ovu poruku je menjao z@re dana 26.04.2006. u 23:54 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware26.04.2006. u 23:32 - pre 219 meseci
Ej, ljudi, smarate.
Tema je: "SUSE-vs-Slackware", a ne "ko je pametniji, administrator ili programer" ili "Linux vs Unix"...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: SUSE vs Slackware27.04.2006. u 03:07 - pre 219 meseci
Namena kolega!!!! To su ključne reči!!!
Namena unixa je gotovo isključivo serversko tržište!!! Za specifične konfiguracije koje podržava unix (makine sa više stotina da ne kažem više hiljada procesora) definitivno linux ne može ni da prismrdi. Doduše neki modifikovani linuxi i te kako to mogu. Jedan od primera je već pomenuti onaj koji pokreće Google. Primer Unixa - večito drugi Yahoo... Ali zato namena linuxa je potpuno drugačija. I tu se slažem da je njegova prvenstvena budućnosti low-end i medium-range servera. I ako se ozbiljno prihvate pojedine kompanije posla možda jednog dana postane i ozbiljan desktop sistem, ali pre toga treba da reši neke probleme sa kako vertikalnom, tako i horizontalnom kompatibilnošću. Pokušava se sa implemetniranjem posixa i pod linuxom (evo recimo ja koristim gentoo koji tu svoju kompatibilnost pokušava da svuda nametne) ali to je još uvek daleko od stvarnosti koja već da ne kažem decenijama postoji u unixu.
Što se same konfiguracije arhitekture tiče linux za sada nije ni za prismrdeti unixu. Moniolitni kernel je zaista svojski dobro urađen ali opet namena!!!! Linux kao neki unix like sistemi ne boluje toliko od problema zvani virusi (postoji nekih 300-400 poznatih virusa od kojih 5-6 zaista ostvarivih pod linuxom dok su ostali uglavnom zastareli) i ako želim neki ozbiljan desktop sistem koji će mi biti korišten prvenstveno za surfovanje i neki posao da odradim (recimo neku sličicu da namestim kao avatar na nekom od foruma) gimp ili recimo nepravedno zapostavljena krita mogu taj posao da odrade. Čak mogu da portujem i Photoshop, putem recimo CX officea (Cross Over) ili ako baš moram putem virtualne mašine i time mogu da radim sve ozbiljne poslove pod linuxom. Tako sam uspeo da namestim sebi savršen desktop sistem.
Ako mislim da isključivo igram igrice, ili recimo radim pod AutoCADom, pa tu nema šta da pričamo Windows je bez premca. Ali nikako da ga koristim kao server ili da sa njime provodim svoje vreme na internetu!!! Nisam pritivnik ni jednog sistema i svaki ću da uradedim onako kako mi je potrebno u skladu sa tim...
Da ne ispadne da sam Van teme:
U firmi imamo jedan mali server koji opslužuje 30tak računara. Mislim da bi bilo bezveze tu postavljati jednu makinu koja nije x86 arhitekture jer jedan takav sistem može komotno jedan običan pentium da odradi. Bio bi budala ako bi na njega stavio (k)UBUNTUa koji je namanjen više desktop korisnicima (nemojte me pogrešno shvatiti, svaki linux se može namestiti da radi svaki posao, ali po koju cenu???), a opet pošto želim i određenu multimedijalnu podršku na koje sam navikao kod kuće... Moje rešenje za to je bilo prvo FreeBSD, ali ta multimedija je jako loše išla. Da portujem drivere i programe pisane za linux samo zbog toga?!? A ne postoji linux koji mi pruža sve što je potrebno u ovakvom slučaju i ne moram ništa da portam - Slack!!! Nešto između Unixa i Linuxa po svojim karakteristikama, a ipak je linux!!! Dakle NAMENA Slacka po meni su najviše low-end medium range serveri!!!!
Da se razumemo. Ono što većina ljudi zove SuSe-om to je distro orjentisana ka desktop tržištu i korisnicima sa malo ili ni malo znanja rada pod Linuxom. Bingo!!!! Eto nam namene SuSe-a. Postoji varijanta SuSe-a sa OpenExcangeom i bla bla, njegova namena definitivno je server tžište. Ali to već košta. Običan SuSe 90eura, a u server varijanti za 16 procesosku mašinu čini mi se oko 500 (mrzelo me je da odem na oficijelan suse sajt da proverim cenovnik). Kada sam bio prinuđen da biram za jedan veliki server os, zamislite nisam odabrao linux. Odluka je pala na Sun Unix!!!! Zašto??? Za upolla manje cene dobijam bolji sistem koji će mnogo bolje da radi, koj je pri tome mnogo kvalitetniji.
Kada sam sekretaricama trebao da instaliram OS na kome bi fino radile mogle bez brige od virusa ili one nešto da smandrljaju,malo sam se dvoumio da li da bude suse, a na kraju je odluka pala na Kubuntua!!! On je isključivo namenjen desktop tržištu, lagan je za konfigurisanje, a nudi mi to šro je potrebno.
Naravno na mašini na kojoj montiramo video i audio materijal nisam postavio linux ni unix. Verovali ili ne na njoj je M$.Postoje alatke koje rade posao i pod linuxom, ali profi koji radi posao nema svo vreme sveta da preko 50 alatki koje linux nudi rešava svoje probleme, nego jednostavno njemu je potrebne 2-3 alatke i to ti je. Naravno ta mašina mi uopšte nije u mreži!!!!
Kod kuće, je odluka pala na gentoo-a, jer je to os koji je nešto između. Imam konfor jednog linuxa, relativno ne moram svaki dan da gledam ispod haube, ali za svaki ozbiljniji posao mora da zasučem rukave. Svojim emerge-ebuild sistemom nudi mi jednu jednostavnost, pazi bogati kompajliranja. Ako mu ja drugačije ne naredim on svaki program prekompajlira i dobijam nešto što je do maximalnog nivoa prilagođeno mojoj mašini i mojim POTREBAMA. Doduše, da se ne lažemo, u njemu sam još početnik,jer je malo karakterističan, susrećem se sa nekim problemima koje na drugim linuxima nisam ni video, ali to je nešto što se rešava u hodu. Dakle za sve: AKO BIRATE OS PRVO SEBE PITAJTE ŠTA ĆE VAM, PA TEK ONDA GA INSTALIRAJTE!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: SUSE vs Slackware

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20432 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.