Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)

elitemadzone.org :: MadZone :: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11343 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)07.12.2005. u 20:48 - pre 223 meseci
Strašno :))
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 00:12 - pre 223 meseci
@jablan

Citat:
Poenta teksta upravo i jeste da se izbegnu priče tipa "ali samo za dvadesetak evrića više može da se dobije disk od 120GB".


Izvini ali za mene je totalno idiotski da neko po svaku cenu hoće jeftino kada za malo više para može da dobije mnogo više!

Ovakvi tekstovi mi pre liče na dezinformaciju.


I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 07:32 - pre 223 meseci
Tekst je sasvim korektan, i - Da, moguce je kupiti sasvim solidnu masinu za 350 eura.


Citat:
mrkidivx: @jablan
Izvini ali za mene je totalno idiotski da neko po svaku cenu hoće jeftino kada za malo više para može da dobije mnogo više!

Ovakvi tekstovi mi pre liče na dezinformaciju.


Lupas gluposti...

Primer, zelis da kupis automobil, i imas para za Mecku A klasu i to hoces da kupis.. A onda ti prodavac kaze kako samo za malo para doplate mozes da dobijes auto sa klimom.. Pa onda jos malo para doplate, mozes da dobijes alufelne i jos stosta od opreme... pa onda za malo para doplate mozes da kupis cak i B klasu kad si vec toliko nabudzio... Pa onda sve tako i na kraju bi kao kupac izasao sa novim SL500 po nekoj tvojoj logici...


A propo razlike hard diska od 40 i 120 gb... Kad gledas na papiru, to je stvarno dobar deal... Medjutim da li je to stvarno tako? to je kao kad dokupis veliku kokakolu u mcdonaldsu, pa je bacis celu jer si popio mozda dva gutljaja... To je dzaba bacanje para... Evo ja imam na laptopu disk od 40gb, i to mi je primarni racunar vec vise od godinu dana, i imam samo 16gb popunjeno, a sebe smatram vrlo aktivnim korisnikom, i imam gomilu development softvera na sistemu, i cuvam gomilu arhiva kompanijskog softvera....

Dakle, postavlja se pitanje, sta ce nekom novopecenom korisniku hard disk veci od 40gb ... To mi samo reci...

 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 11:08 - pre 223 meseci
Lupam gluposti?
Daleko od toga!


Nije mi jasno zašto sebe upoređuješ sa prosečnim korisnikom, ako si ti nekakav developer običan korisnik to nije niti ga to interesuje.Običan korisnik će (opet obično) napuniti svoj hard filmovima, muzikom igrama i još ko zna čim.Ovo ti govorim na osnovu sopstvenog iskustva sa "prosečnim" korisnicima računara.

Iskreno rečeno da sam ja početnik u sferi računarske tehnike itekako bi mi bila korisna informacija da za malo više para mogu da dobijem mnogo više!
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.21.EUnet.yu.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 11:55 - pre 223 meseci
Šta znam, tekst kao tekst je bezvezan.Nit pomaže početnicima, nit bilo kome drugom.U pitanju je jedna opasna generalizacija, koja nikome ne pomaže, samo može da šteti nekom savesnom prodavcu.Mislim, šta zanči, MB je otprilike toliko, RAM je otprilike toliko...i slično...samo može da dovede do situacije da neki prodavac ponudi neku bolju, a skuplju konfiguraciju, pa da potencijalni kupac kaže "Ma nemoj, ja sam čitao u novinama da to nije toliko, mene si naš'o" ili da traži mašinu od 350 evra, pa posle kad ne bude mogao da startuje neku noviju igru ode da se žali prodavcu što mu je uvalio smeće.Bolje da su objavili seriju obrazovnih tekstova gde bi objasnili šta je šta i za šta služi, i šta se dobija as jeftinijom komponentom, a šta sa skupljom.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 12:11 - pre 223 meseci
Tekst je sasvim korektan. Ko kupuje kompjuter, a ne zna nista o njima (i BTW pitanje je da li mu treba za neki posao ili za zaj...) i ne treba da da vise od 350 evra. To sto je meni malo 768Mb ram i 40+80Gb harddiska, to je nesto drugo. Bas ti za piskaranje u wordpadu i IE/Outlook treba vise od 256, jer pazite, govorimo o ljudima koji o kopjuterima ne znaju nista, pa je pitanje koliko i za sta njima kompjuter ustvari treba.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 13:02 - pre 223 meseci
Citat:
mrkidivx: Nije mi jasno zašto sebe upoređuješ sa prosečnim korisnikom, ako si ti nekakav developer običan korisnik to nije niti ga to interesuje.Običan korisnik će (opet obično) napuniti svoj hard filmovima, muzikom igrama i još ko zna čim.Ovo ti govorim na osnovu sopstvenog iskustva sa "prosečnim" korisnicima računara.

Iskreno rečeno da sam ja početnik u sferi računarske tehnike itekako bi mi bila korisna informacija da za malo više para mogu da dobijem mnogo više!


Korisnik koji citaj ovaj tekst u Blicu i na osnovu njega se odluci da kupi racunar od 350 eura, takav korisnik verovatno nece puniti disk filmovima i mp3 muzikom, vec ce mu racunar najverovatnije sluziti da se nakaci na internet malo surfuje, odigra neku igricu itd...

Prodavac je tu da mu predlozi konfigraciju shodno kupcevim potrebama, znaci ako kupac kaze da kupuje racunar da bi na njemu igrao sve najnovije igrice, prodavac ima da kazemo neku moralnu obavezu da mu kaze da konfiguracija od 350 eura nije dovoljna za to i da treba da dokupi bolju graficku kartu i/ili vise memorije primer..

Ali prodavac isto tako mora biti korektan pa ne utrapljivati nekome masinu od 500 eura, ako ce kupcu za surf i mail biti dovoljna masina od 300-350 eura...

Iskreno mislim da 350 eura nije malo za novu masinu, i da se relativno pristojna masina moze uzeti za te pare.. Evo primer konfiguracije za 350 eura, firma Essepi Computers, nasao na PC Berzi:

MB ASUS P4P800-X Intel865 s478 AGP/SATA/Sb/Lan/4xDDR/8xUSB2.0/ATX
INTEL Celeron D325 S478 2.53GHz 533MHz 256Cache Original BOX
DDRAM 256Mb PC3200 400MHz Kingston CL3
AGP ASUS ATI Radeon9250/TD 128Mb DVI/Tvout DDR
HDD 80Gb Maxtor DiamondMax 7200rpm ATA133
FDD 1.44Mb Sony
CD RW-DVD ASUS CB-5216A Combo 52x/32x/16x/52x
F\M 56k PCI SmartLink 2800
Tastatura, mouse, zvucnici (standard)
TOWER MIDI ATX 350W JNC SJA(52) 427C Usb White

Slozices se da je ovo vrlo solidna konfiguracija, i da se na njoj mogu igrati bukvalno sve najnovije igrice.


 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 13:47 - pre 223 meseci
Ventura, konfihuracijaje dosta dobra i pokriva potrebe manje zahtevnih "klinaca koji bi da igraju igrice", ali sad primetih da u oba primera fali monitor.
350 bez monitora i nije losa cena, ali tu opet ostaje problema naplate dodatnh 150 za monitor. manje upuceni korisnik ce traziti kabel da ga spoji na tv.

Problem ostaje da je najveci broj prodatih konfiguracija upravo namenjeno klincima da malo nauce nesto i da igraju igrice.

A povodom harda od 40gb,
uzevsi u obzir da novije igrice dolaze na dvd-ovima i da cesto prelaze 3GB sa instalacijom, 40 gb je prava sitnica.
Citat:
fade: citao sam ja danas u novinama ,gluposti ,odma sam primetio da je pisao neki ljubitelj AMD-a ,nego nisam bash nesot citao ,al vidi se da je lepo napisano ,tj kako kupiti krsh za te pare ,jao mislim zovni nekog sa ES-a i ima kupis makinu za te pare a da nisu mozda i spomenuli kao u kojoj prodavnici je sve to najevtinije u gradu ?aaaaaaa?

- AMD ??? kako si primetio
- da zovne nekog sa es-a, pa na es-u najvece rasprave krenu kad neko pita za konfiguraciju- koliko es-ovaca toi idealnih konfig.
- a sto se tice prodavnice, pa cini mi se da je to i hteo da izbegne

elem,
Slazem se da postoji kod nas odredjena nevelika kolicina prodavaca koji su i dalje raspolozeni da povremeno oderu neku musteriju, ali problem ostaje da neiskusni kupci krecu sa strahom u kupovinu.
Pocevsi od samog sebe, letos krenuo da kupim klimu, ali nemam blage o klimama, kvalitetu i cenama. Odem na es - procitam par tema, postavim neko pitanje, odem u prodavnicu i dreknem "davaj tu klimu amo"
Znaci prava informacija zlata vredi.





"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 14:21 - pre 223 meseci
Citat:
Korisnik koji citaj ovaj tekst u Blicu i na osnovu njega se odluci da kupi racunar od 350 eura, takav korisnik verovatno nece puniti disk filmovima i mp3 muzikom, vec ce mu racunar najverovatnije sluziti da se nakaci na internet malo surfuje, odigra neku igricu itd...


Pa sad na osnovu mojih ličnih iskustava prosečan korisnik računara će vrlo brzo otkriti čari filmova i muzike...

Što se tvoje predložene konfiguracije tiče ona je vrlo pristojna iz napomenu da će teško raditi najnovije igre zbog skromne grafičke (ok ako smanjimo detalje u igrama i može da prodje) a ponajviše zbog previše skromne memorije od samo 256 MB.

Na kraju kao što je već Deep|Blue primetio ovoj konfiguraciji nedostaje monitor a to je opet dodatni izdatak od bar 120 (ako ne i više) evra.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 14:41 - pre 223 meseci
Držanje muzike i filmova na hardu je čist luksuz. A luksuz se plaća.

Što se igrica tiče: kao prvo, igrači igrica jesu bitan deo korisnika računara, ali ne i jedini. Kao drugo, koliko igrica prosečan korisnik igra u isto vreme pa mora sve da ih drži instalirane? Kao treće, softver se i na našim prostorima polako ali sigurno legalizuje, to jest stvari se kreću ka normalnoj situaciji da ljudi nemaju po 30 igrica instaliranih, nego 2-3...
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 14:49 - pre 223 meseci
legalizacije se zbilje polako krece ka nasem trzistu, ali bih voleo da vidim gde je legalizacija zagazila u podrucje kucnih racunara?

Porsecan korisnik ima znanje da ukljuci racunar, klikne na par ikona, nesto pusti na stampac, nacrta nesto u paintu pa na stampac, ukoliko mu je instaliran corel mozda pokusa da baci 2-3 objketa na papir pa da odstampa i eventualno instalira neki program.
e sad krekovanje programa/igrica je cesto problematicqn deo, a da ne govorimo o deinstalaciji igrica ili promenama drajvera ....

a drzanje filmova i muzike na hardu ije luksuz vec obaveza, jer kad ih skidas sa net-a skidas ih samo za kratak pregled sa obavezom da ih obrises u roku on 48 sati. svaki vid narezivanja/umnozavanja sadrzaja smatra se piraterijom, ako se ne varam :)


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)08.12.2005. u 14:56 - pre 223 meseci
Citat:
Držanje muzike i filmova na hardu je čist luksuz. A luksuz se plaća.


Da "čitavih" 20-30 evra više za veće hardove...



Citat:
Kao treće, softver se i na našim prostorima polako ali sigurno legalizuje, to jest stvari se kreću ka normalnoj situaciji da ljudi nemaju po 30 igrica instaliranih, nego 2-3.


Da u teoriji...


U svakom slučaju od viška mesta na hardu glava ne boli.

Citat:
jer kad ih skidas sa net-a skidas ih samo za kratak pregled sa obavezom da ih obrises u roku on 48 sati




[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 08.12.2005. u 16:17 GMT+1]
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
*.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)09.12.2005. u 16:37 - pre 223 meseci
Vrlo dobro objasnjenje za naupucene a zeljne da krenu u buducnost sa novim kompjuterom u kuci.

I sami svaki dan dodjete u kontakt sa likovima koji pokazu na monitor na Vasem radnom stolu i kazu: "A za koliko danas moze da se nabavi jedan takav kompjuter?"
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
213.137.102.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)10.12.2005. u 02:22 - pre 223 meseci
Po nekom mom zapažanju, velika većina novopečenih korisnika (mislim na korisnike koji računar ne kupuju za neku usko stručnu IT oblast, kao što je recimo programiranje, web dizajn, grafička obrada uopšte...takvi bi valjda trebalo da imaju osnovnu predstavu šta je šta u računaru) kupuje računar iz sledećeg razloga, a to je "malom da igra one igrice, a sebi da otkuca neki tekst, pokrene neki knjigovodstveni program, sluša muziku i pogleda poneki film". E sad, vidimo da bi za te potrebe bez problema mogao da se iskoristi i računar koji košta 200 evra sa sve monitorom, samo da nema "malog koji hoće igrice", jer 100% sam siguran da mali neće da igra igre koje su izašle 99' godine, već je verovatno video kod druga ili u nekoj igraonici igre tipa FIFA2006, Far Cry, Doom III, GTA San Andreas, Call Of Duty 2 i šta ti ja znam koje još...Te igre bolje i da ne pokušava da startuje na mašini koja nema barem 512MB-1GB RAM-a, dobru grafičku i brz procesor, a takva mašina sa monitorom ne može da se pazari ispod 600-700 evra.Međutim, pošto prosečan čovek nije upućen u to da ne može jedan Far Cry da radi na istoj mašini na kojoj može Tetris iz 85' godine, on će poučen ovim člankom iz novina tražiti mašinu od 350 evra i dobiće klinca koji kuka da mu kompjuter ne radi, a on će onda otići i kukati prodavcu kako mu je prodao neispravan računar.I šta dobijamo tim tekstom ? Tekst neće sprečiti prodavce "muljare" da uvaljuju skuplje konfiguracije, nego što su kupcu potrebne, već samo može navući bedu na vrat poštenom prodavcu koji je pokušao da objasni da za novije igre, ipak treba malo skuplja mašina.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)10.12.2005. u 10:26 - pre 223 meseci
Upravo tako.
Onaj mali što hoće igrice najviše "kvari" posao...
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)12.12.2005. u 16:17 - pre 223 meseci
a sta mislite da prvo "sredimo" malog?
onako malo
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nov kompjuter do 350 evra - Vodic za kupovinu PC racunara - Blic :)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11343 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.