Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pitanje u vezi MBR-a

[es] :: Storage :: pitanje u vezi MBR-a

[ Pregleda: 2640 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
*.planetsky.com.



+2 Profil

icon pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 02:56 - pre 224 meseci
Nisam neki expert za hard diskove, ali imao sam jedan problem i razni ljudi mi pricaju razne stvari. Imao sam 4 particije na HD, jednu fat32 jednu NTFS i ext2 i swap particije za linux na kojima je bio Simply Mepis 6-2004. Prilikom startovanja racunara pokretao se linuxov GRUB loader za koji se ne secam da li je bio instaliran na MBR-u ili u root-u linuxove particije i u njemu je normalno bila opcija za boot windowsa. Sve je radilo OK do nisam odlucio da iz Windowsa formatiram linux particije i dodam ih na NTFS. Mozda je bilo malo rizicno ali ionako sam planirao da formatiram hard, tako da nisam razmisljao o posledicama. Posle sledeceg restarta racunara dobio sam poruku da GRUB nije pronadjen, na sta sam ja odgovorio ubacivanjem boot diska XP-a i pokretanjem instalacije Windowsa. Formatirao sam HD (Maxtor od 40 GB star 2 godine), napravio 2 NTFS particije i krenula je instalacija. Iskopirani su fajlovi za instalaciju Windowsa na hard i posle prvog restarta sve je puklo. Jednostavno nije bilo nacina da kompjuter prepozna instalaciju Windowsa na hardu. Pokusao sam razne kombinacije sa formatiranjem harda, pokusavao sam da popravim MBR sa komandama iz repair konzole sa boot diska Windowsa XP. Posle komande fixmbr dobijao sam poruku da je MBR nestandardan i da postoji rizik od ostecenja nekih tabela particija. Posle izvrsenja komande javljao mi je da je sredio MBR, ali nista se nije promenilo. Znam lika koji ima iskustva sa popravkom hard diskova i on me ubedjuje da je MBR softverski deo hard diska i se da posle formatiranja on ponovo formira. Hard mi je trenutno kod njega na "ispitivanju", i kaze mi da ce hard mozda biti neupotrebljiv kao sistemski ali da ce moci da se koristi kao pomocni. Da napomenem da sam posle svega toga mogao normalno da instaliram linux i da se on pokretao bez problema. Hard disk se u radu ponasao savrseno i nisam primetio nista neobicno. Danas sam kupio nov hard disk i instalirao Windows bez problema. Dakle, zanima me da li je Master Boot Record fizicki ili softverski deo hard diska, i da li se on brise posle formatiranja harda? Jel imao neko slicna iskustva? Voleo bih da mi neko ukratko objasni neke stvari i da mi da link sa opsirnijim informacijama o MBR-u.
hvala
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 10:57 - pre 224 meseci
Mislim da to nije ništa nepopravljivo.
MBR je prvi fizički sektor na disku s CHS adresom 0,0,1 i ako se ne varam kreira se prilikom stvaranja particija.Dakle nalazi se zapisan na disku. Prijevod bi bio "glavni startni zapis".Problemi s MBR-om ipak i nisu za šalu,jer se u njemu nalazi i particijska tablica.Particijska tablica bi ti bila jedna vrsta podatkovne strukture u koja ima svrhu da identificira tip i lokaciju svake pojedince particije na disku. U MBR-u je zapisan mali program tzv. MBR code koji ima zadatak da traži aktivnu particiju unutar particijske tablice, pronađe početni sektor aktivne particije,kopira boot sektor aktivne particije u RAM i prenosi daljne izvođenje na kod boot sectora.
ima dosta toga objašnjeno i na netu...
http://www.ata-atapi.com/hiwmbr.htm
http://www.pcguide.com/ref/hdd/file/structMBR-c.html
itd

ps: mislim da si trebao uzeti neto tipa partition magica, pobrisati sve particije i nanovo ih kreirati.

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 03.12.2005. u 11:59 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 11:18 - pre 224 meseci
Ma maxtorov alat brise particije i formatira u sekundi, maxblast ili je powermax koji ono bese?
 
Odgovor na temu

Mladen_Perisic
Mladen Perišić
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 47546
Poruke: 423
*.cetinje.cg.yu.

Sajt: www.arcanus.users.cg.yu


Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 14:40 - pre 224 meseci
MBR jeste FIZIČKI prisutan na disku i nije neki logički slijed podataka. Nalazi se na prvoj ploči prvomg sektora, pri samom centru ploče. Što se tiče ostatka: Kopiraj podatke koji ti trebaju, preuzmi PowerMax i izvrši bazni format. C'est ca.
Sve najbolje zeli vam,
Mladen Perisic
 
Odgovor na temu

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 14:41 - pre 224 meseci
Pokusavao sam i sa QParted programom iz Linuxa koji je alternativa Partition Magic-u i slicnim programima. Cuo sam da bi se MBR mogao popraviti sa programima Easy MBR Recovery i Styler Phoenix
 
Odgovor na temu

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a03.12.2005. u 14:46 - pre 224 meseci
Pogledacu taj Power Max
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a04.12.2005. u 00:05 - pre 224 meseci
Citat:
Mladen_Perisic: MBR jeste FIZIČKI prisutan na disku i nije neki logički slijed podataka. Nalazi se na prvoj ploči prvomg sektora, pri samom centru ploče. Što se tiče ostatka: Kopiraj podatke koji ti trebaju, preuzmi PowerMax i izvrši bazni format. C'est ca.


Ovo nije tacno, mbr jr logicka adresa, ne postoji univerzalno mesto na disku, i svakako nije pri sredini nego pri obodu.
Nikola
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Mladen_Perisic
Mladen Perišić
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 47546
Poruke: 423
*.crnagora.net.

Sajt: www.arcanus.users.cg.yu


Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a04.12.2005. u 02:41 - pre 224 meseci
Možda bih se nastavio prepisivati i pojačavati svju tvrdnju (naučenu iz knjiga i sa neta), ali čim sam vidio vezu do vaše prezentacije, sve mi je bilo jasno. Hvala puno na informaciji iizvinjavam se na pogrešno saopštenim podacima. Evo, upravo sada (iznenađen lakomislenošću kojom ljudi prihvataju 'činjenice' napisane u knjigama) prelistavam knjigu Osnove PC-a (izdanje drugo, 2001.god) gdje sam drugi put u životu vidio sliku kako su raspoređeni podaci na pločama diska i na ovoj slici se jasno vidi đe je MBR. Prvi put sam to vidio u nekoj knjizi koju sam čitao sa 12-13 godina. Još tada sam je zapamtio. Jedino mi je krivo što sam ovo svoje znanje prenosio ne znajući da je bilo pogrešno. Sad će neko pitati zašto prihvatam tako olako činjenice koje vi saopštite. Imek ompanije u kojoj radite je dovoljna referenca da ih moram smatrati tačnima. Ipak više vijerujem praksi, nego teoriji pisanoj za laike (kakav sam tada bio, a izgleda i ostao).
Već otvaram FireFox i odlučujem se da malo više naučim o principima rada čvrstog diska.


P.S. Kako računar zna kad se obrati čvrstom disku, koji sektor da iščita da bi učitao MBR. Ili, možda kontroler taj posao radi (mislim na to da on ZNA na kojem je sektoru MBR) i ima li taj posao neke veze sa geometrijom?
Sve najbolje zeli vam,
Mladen Perisic
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a04.12.2005. u 09:41 - pre 223 meseci
pazi lba je logical block adresing, a on se kontrolise firmwerom, a firmwer je u zasticenoj zoni diska....
mbr je na pocetku lba a lba mozes da stavis gde god hoces....
Tako da je to jedna relativna stvar.
Pozdrav
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a05.12.2005. u 13:31 - pre 223 meseci
Citat:
Kako računar zna kad se obrati čvrstom disku, koji sektor da iščita da bi učitao MBR


Koliko znam to ide ovako, a neka me netko ispravi ako ovo nije tocno. Kad se ukljuci racunalo, i kad se zavrsi POST, BIOS radi prekid i to tzv int13h. Rutina koja se pokreće prekidom itn13h traži boot sektor na disketi, a ako ju ne nađe ( jer recimo po boot sekvenci je prvi hdd ili nema diskete u flopiju) traži se MBR na hdd-u. On ga traži na CHS 001. Sdržaj MBR-a se kopira na memorijsku lokaciju, ubi me ako znam napamet koju
(mislim da je 7c0h ili tako nesto) i onda opet isti onaj int13h skace na tu adresu i pocinje sa izvrsavanjem MBR koda.
dakle, zna po CHS adresi.

 
Odgovor na temu

Mladen_Perisic
Mladen Perišić
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 47546
Poruke: 423
*.crnagora.net.

Sajt: www.arcanus.users.cg.yu


Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a05.12.2005. u 15:55 - pre 223 meseci
Dddaa...Vijerovatno je JOJO ovo tačno kad su u pitanju STARI (ispod 2GB mislim) diskovi... Ali kad us novi gdfje se koristi LBA (ovo prvo L je bitno izgleda) Ti možeš tražiti ne znam ni ja šta, ali će har disk u nekom svom internom sistemu memorije (ovaj LBA) vratiti skroz drugu stvar....... Malo sam čačkao na NETu i stvartno... Kada uđemo u BIOS i pokušamo ručno da podesimo disk po CHS principu odmah nailazimo na ograničenje, zar ne ;). Zato postoji i ovo LBA (mada sam neđe pročitao da je to i Large Block Adressing and samo Logical). Uglavnom, i dalje sam zbunjen :)) Mada će nam to nekad objasniti Data Recovry Boy , nadam se ;)
Sve najbolje zeli vam,
Mladen Perisic
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a12.12.2005. u 11:16 - pre 223 meseci
malo sam se krivo izrazio, moja greška.
Nisam mislio da disk koristi CHS adresiranje nego da se MBR nalazi na CHS 0,0,1. Dakle cilindar 0, glava 0 i sektor 1

 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: pitanje u vezi MBR-a13.12.2005. u 07:08 - pre 223 meseci
to se odavno ne koristi
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: pitanje u vezi MBR-a

[ Pregleda: 2640 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.