Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?

[es] :: Linux :: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11782 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?27.10.2005. u 19:30 - pre 224 meseci
Nemam ni malo iskustva a interesuje me. Sta da instaliram?
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?27.10.2005. u 19:55 - pre 224 meseci
Totalno pocetnicki:
Mandriva, SuSE... (malo su sporiji)

Srednji:
Ubuntu, Kubuntu...

GNU/Linux Distroi koji te teraju da naucis nesto:
Debian, Slackware, Gentoo

U svakom slucaju, neki od ova tri bi trebalo da ti budu cilj jednog dana :)

Pomocna literatura: GNUzilla magazin (gnuzilla.fsn.org.yu)


[Ovu poruku je menjao formeye dana 27.10.2005. u 20:59 GMT+1]
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?27.10.2005. u 20:44 - pre 224 meseci
>
Što se tiče Gnuzille, ja bih preporučio da baciš oko i na starije brojeve.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?27.10.2005. u 21:19 - pre 224 meseci
Moj savet je SuSe. Odličan je za početnike, lak za podešavanje, po default-u podržava mnoštvo hardvera, ima hrpu programa, kvalitetne mirrore i community, vole ga i iskusni korisnici. Jedina mana mu je što je šampion sporoće među linuxima, i zato ga ja ne koristim, ali za početnika - bolje distribucije nema, bar što se mene i nekog mog ličnog nahođenja tiče. Pozdrav budućem linuxovcu !
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?27.10.2005. u 21:25 - pre 224 meseci
>
Mada se i to može srediti... Čak i sa Suzom... ;) Ima mali tekst o
sređivanju Suze na forumu u mom potpisu... Pa mogu da napravim crosspost
na ES, ako nekog zanima.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.fpn.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 09:26 - pre 224 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Moj savet je SuSe. Odličan je za početnike, lak za podešavanje, po default-u podržava mnoštvo hardvera, ima hrpu programa, kvalitetne mirrore i community, vole ga i iskusni korisnici.


Glavna stvar koja mi se kod SuSE-a ne sviđa je upravo to što nema dovoljno programa, tj. gotovih paketa.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

d0ubleclick
"admin" u cybercaffeu
Osijek/HR

Član broj: 69221
Poruke: 57
193.198.70.*

Jabber: doubleclick@jabber.org


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 09:57 - pre 224 meseci
Kao sto je vec receno, Ubuntu ili mooooozda cak Kubuntu. Ne znam sad tocno u cemu je jos razlika izmedju Ubuntu i Kubuntu osim u tome sta Ubuntu koristi GNOME a Kubuntu KDE graficko okruzenje..
A to sto random rece da suse nema dovoljno programa tu ti se savrseno uklapa debainov apt-get kojeg naravno i ubuntu ima.
Programa/Paketa ima za sve sta ti padne napamet tako da vjerujem da nebi imao nikakvih problema barem sto se toga tice.

Svakako preporucam...
Code:
http://www.ubuntu.com/

nema glupih pitanja, ima samo glupih ljudi...
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 11:20 - pre 224 meseci
Citat:
random: Glavna stvar koja mi se kod SuSE-a ne sviđa je upravo to što nema dovoljno programa, tj. gotovih paketa.


Ne koristim SuSE, ali me interesuje kojih to nema programa ?
Unices are great!
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.



+3 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 12:56 - pre 224 meseci
Baš i ne bi mogao da se složim sa ovom konstataciom. Ja sam konkretno nalazio skoro sve sto mi je trebalo za SuSe sem nekih baš egzotičnih porgrama tipa 'torsmo' za 'Fluxbox'. Inace sto se tice 'mailstream' programa (koliko god neki porgram za Linux moze da bude 'mailstream' :) ) tu sam nalazio sve što mi treba.
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 12:58 - pre 224 meseci
>
@random: Tačno. To je i bio jedan od problema dok sam koristio Suse.
Mada se izbor softvera može povećati sa apt4rpm, tj. Suse verzijom
(apt4suse)... No, opet ja komplikujem... Naravno da početnik neće
eksperimentisati sa sređivanjem plain vanilla instalacije bar u
početku... :-|

Kao odgovor na temu. Zavisi... Ako hoćeš da se provučeš lako: Suse
(nemam iskustva u skorije vreme sa Mandrivom ili Fedorom), ako hoćeš
usput i nešto da naučiš (malo se pomučiš) Debian ili Ubuntu. Uvek bi
čista srca preporučio Debian. Ali ipak nije za potpune početnike.
 
Odgovor na temu

electrobuka
Daleko odavde

Član broj: 34675
Poruke: 114
*.eunet.yu.

Sajt: www.world-tip.com


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 13:20 - pre 224 meseci
Za pocetak mislim da bi ti bilo najbolje da uzmes mandrivu. Suse po zavrsetku instalacije nema podrsku za mp3, divx, 3d drv.... sve moras naknadno da instaliras. A to ce ti predstaviti problem imajuci u vidu da si pocetnik.
Nabavis lepo mandrivu 10.2 i sve sto ti treba tu je .
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 13:49 - pre 224 meseci
Ma Gentoo je zakon. Na njemu ces gotovo sve nauciti.
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 14:20 - pre 224 meseci
Citat:
random: Glavna stvar koja mi se kod SuSE-a ne sviđa je upravo to što nema dovoljno programa, tj. gotovih paketa.


Šta nema? Dobro, ako misliš na multimediju u startu, OK, to sam propustio da kažem; za najveći broj korisnika na ovih 5 CD-ova dobiješ sve što ti treba. Ja ne koristim SuSe od 9.1 verzije, ali nisam baš čuo da nešto fali. 'Ajd, možda nema nešto što bi tebi trebalo, ali zaista su sve oblasti jako lepo pokrivene, osim ovog sa multimedijom, ali i to se da lako nadomestiti. Šta to tebi, recimo, fali što suse nema?

Citat:
drismet: Ma Gentoo je zakon. Na njemu ces gotovo sve nauciti.


Ako nisi čitao, čovek želi prvi put linux na stavi na komp, dakle, početnik je. Gentoo? To je najlošiji predlog koji možeš dati jednom početniku. Od njega beže i iskusniji korisnici, baš zbog duge i zeznute instalacije. Gentoo jeste dobar izbor, ali za nekog ko ima poprilično iskustvo u radu sa linuxom, dok za početnika - apsolutno je neprihvatljiv. Čak i ako nekim čudom uspe da ga instalira, zamrzeće linux i sve što podseća na njega nakon 10 dana.

Što se Mandrive tiče, ja ne volim taj distro, pa neću o njemu, da ne bih izazvao animozitet onih koji ga vole i koriste. Nakon Mandraka 10 PP, ništa što počinje na "mandr" što se mene tiče, ne dolazi u obzir. Ipak, smatra se da je dobra za početnike.
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 15:14 - pre 224 meseci
Predlozio sam gentoo zato sto sa njega i naravno treba imati koju knjigu naucice linux najbrze. Zahvaljujuci dokumentaciji koja se nalazi na gentoo-ovoj stranici, instaliranje, podesavanje gentoo-a je veoma lako, ucenjem tih deset stranica da bi instalirao bazni gentoo sistem mnogo se toga dobija.
Jedina mana je sto instalacija jako dugo traje, mislim na kompajliranje.
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

HisteriX
Beograd

Član broj: 26800
Poruke: 79
*.sowireless.co.yu.

Jabber: histerix@jabber.cc


Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 16:25 - pre 224 meseci
ako si bash zheljan linuxa....onda definitivno slackware (uz njega cesh da nauchish "kako shta radi" zapravo)..."idi0t-pr00f" distroi tipa mandrive (o debilnog li imena) itd....su po mom mishljenju neshto najgore shto mozhesh da stavish na mashinu....kad-tad (a to ce biti verovatno vec drugog dana korishcjenja istog) cesh morati malo da se pozabavish sa konzolom...i pashcjesh u "down"....bolje umesto toga mozhda da malo prvo istrazhish teren sa nekim live distroom tipa slax....chisto da vidish shta te cheka ahead ;] zato lepo....slackbook u ruke...pa od pochetka....kasnije,kad shvatish kako mozhesh da imash full controll nad svojim sistemom i bez GUI-ja....nece ti biti teshko da predjesh na bilo koji drugi distro.....

(mada bih ti ja preporuchio radije FreeBSD,sa njegovom predivnom detaljnom dokumentacijom,u kojoj postoji odgovor na SVAKO tvoje pitanje) :]
"He who makes a beast of himself,gets rid of the pain of being a man"
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?28.10.2005. u 16:31 - pre 224 meseci
Šta nema? Pa svašta. Sećam se kad sam instalirao SuSE 9.3, prvih 5 programa koje sam hteo da instaliram nisam našao. Glupo bi bilo da sad pokušavam da nabrojim što više, ali probaću da pokažem na jednom primeru -- Jabber klijent. Tražio sam Psi. Tražio sam Tkabber. Tražio sam imcom. Tražio sam cjc. Tražio gajim, kf, Coccinelu... Nijednog nema. Ali nijednog. Ima samo Gaim koji mi ne radi posao.

Slično sam se proveo i sa drugim aplikacijama koje sam tražio. Kako god mi je padao neki program na pamet (cplay, iptraf, itd., čak ni xmame :o)), ispadne da ga nema. A dobrih community-driven repository-ja nema. Na kraju sam se smorio i zgazio SuSE.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

milanbabic1

Član broj: 69770
Poruke: 50
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?30.10.2005. u 20:57 - pre 224 meseci
Citat:
HisteriX: ako si bash zheljan linuxa....onda definitivno slackware (uz njega cesh da nauchish "kako shta radi" zapravo)..."idi0t-pr00f" distroi tipa mandrive (o debilnog li imena) itd....su po mom mishljenju neshto najgore shto mozhesh da stavish na mashinu....kad-tad (a to ce biti verovatno vec drugog dana korishcjenja istog) cesh morati malo da se pozabavish sa konzolom...i pashcjesh u "down"....bolje umesto toga mozhda da malo prvo istrazhish teren sa nekim live distroom tipa slax....chisto da vidish shta te cheka ahead ;] zato lepo....slackbook u ruke...pa od pochetka....kasnije,kad shvatish kako mozhesh da imash full controll nad svojim sistemom i bez GUI-ja....nece ti biti teshko da predjesh na bilo koji drugi distro.....

(mada bih ti ja preporuchio radije FreeBSD,sa njegovom predivnom detaljnom dokumentacijom,u kojoj postoji odgovor na SVAKO tvoje pitanje) :]

Ako početnik posluša ovakve savete i odabere Slackware,Debian ili Gentoo,koristiće Linux 2-3 dana a onda će frustriran bataliti Linux i oduševljeno se vratiti Windowsu.Stvarno je žalosno nazivati široko rasprostranjene i priznate distribucije kao što je Mandriva "idiot-proof" distroima.To što su ovakve distribucije prilagodjene širem krugu korisnika nije njihova mana već ogromna prednost bar kada su u pitanju početnici.
Zato je najbolje da se početnici ne obaziru na ovakve preporuke,i da instaliraju bez ikakve bojazni Mandrivu,Suse ili neki drugi sličan distro(Mepis i sl.) a da Slackware zaobilaze u širokom luku.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?30.10.2005. u 22:50 - pre 224 meseci
Citat:
milanbabic1: Stvarno je žalosno nazivati široko rasprostranjene i priznate distribucije kao što je Mandriva "idiot-proof" distroima.To što su ovakve distribucije prilagodjene širem krugu korisnika nije njihova mana već ogromna prednost bar kada su u pitanju početnici.
Zato je najbolje da se početnici ne obaziru na ovakve preporuke,i da instaliraju bez ikakve bojazni Mandrivu,Suse ili neki drugi sličan distro(Mepis i sl.) a da Slackware zaobilaze u širokom luku.


To što si rekao ima rezona, jer je za početnika najlakše prilagoditi Mandrivu SuSe, i takve distroe. Početnici ne nazivaju Mandrake idiot-distroima, već to rade neki malo iskusniji korisnici, kojima se ne svidja neprestana jurnjava za najnovijim kernelima prepunim bugova, što može da prouzrokuje razne vrste nestabilnosti, pri mnogo čemu. Ja za Mandrake nemam reči hvale. Početnicima uvek preporučujem SuSe, a kad se upoznaju sa linuxom, šta i kako radi, onda Slackware, koji je moja omiljena distribucija, ili od volje im Debian. U principu, lično izbegavam sve rpm bazirane distroe, imam neku averziju prema njima, možda čak i nepravedno. Iako najviše cenim Slack, priznaću da je on za početnika velik zalogaj.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?31.10.2005. u 16:46 - pre 224 meseci
I ja se slažem sa prethodne dvije poruke. Ovdje je spomenut Gentoo, distribucija koja je na svim mojim mašinama koje trče pod Linux-om, i kod kuće i na poslu.

Gentoo još uvijek nije na nivou gdje ima smisla preporučiti ga početnicima. Proces instalacije je previše veliki zalogaj za nekog prosječnog freškog izbjeglicu iz MS Windows svijeta.

Možda će se u budućnosti to promijeniti (priča se po distribucionim listama o grafičkom programu za instalaciju), ali to sad definitivno nije slučaj.

Početnicima treba preporučiti distribucije gdje je maltene garantovano da će u najkraćem mogućem vremenu vidjeti grafičko okruženje i moći da se "navuku" na upotrebljivost sistema.

Vidim da je opšte mišljenje na forumu da je Ubuntu/Kubuntu nešto što je "malo komplikovanije" što je velika šteta. Ja sam se sve nadao da će postati "bolji i prostiji" Debian a na mjesto Debiana (koji je veoma ozbiljna distribucija), ali što da se čini.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?31.10.2005. u 17:45 - pre 224 meseci
Citat:
Apatrid: Vidim da je opšte mišljenje na forumu da je Ubuntu/Kubuntu nešto što je "malo komplikovanije" što je velika šteta. Ja sam se sve nadao da će postati "bolji i prostiji" Debian a na mjesto Debiana (koji je veoma ozbiljna distribucija), ali što da se čini.
Evo, nesto se radi i po tom pitanju http://genieos.toluenterprises.com/ . Nisam jos probao, ali nameravam:

GenieOS

"This project is not about creating an additional
distribution, rather, a CD that will help newer users with installing a Debian proper system along with common plug-ins (DVD,
Flash, Java, and Mplayer). The CD includes options to install either the Gnome or KDE desktops."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11782 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.