Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Video obrada i montaza

[es] :: Video produkcija :: Video obrada i montaza

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23282 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Video obrada i montaza23.08.2007. u 14:36 - pre 203 meseci
U forumu video softver imas par tema (tutorijala) koje ce ti pomoci da "upoznas premiere".
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Video obrada i montaza23.08.2007. u 22:48 - pre 203 meseci
Pozdrav,

stvari umeju biti relativne ali ja Premiere koristim profesionalno u vlastitoj video-produkciji, cak stavise, dalje od 6.5 verzije nisam ni isao a mislim i da necu ici. Profesionalan je onaj program u kome mozes zadovoljiti potrebe montaze za narucioce koji to placaju a da ne ugrozis vlastiti profesionalni rejting. Tu negde pronadjes i program za sebe, ne mora nuzno biti Premiere. U audio delu svog posla nisam nikada shvatio Nuendo recimo te sam ostao na SF-u i dan danas...a vala sto vreme odlazi, sve cesce i miksujem u Premieru i audio :)


...matoro i lenjo, jednako to sto sam napisao :)
 
Odgovor na temu

d4rk3lf
Boban Krsmanović

Član broj: 84104
Poruke: 268
87.116.128.*



Profil

icon Re: Video obrada i montaza24.08.2007. u 09:38 - pre 203 meseci
Još jedan glas za premiere 6.5!
Ne verujem da ću ikada da ga menjam, iako na poslu silom prilika koristim premiere pro 1.5. Osim montiranja video materijala i nameštanje zvuka je prilično lako u 6.5 verziji.

Što se tiče pravila montaže i montiranje svadbi, tu je teško iznaći pravi odgovor.
Radi se o tome što uglavnom naručioci svadbi žele da se sve vidi, materijal od početka do kraja, poželjno nakićen sa efektima poput nekih leptirića, balončića, srcašca... a kako je mušterija uvek u pravu, tu onda nema ništa od dobrog montiranja.

Ipak, ako hoćeš ozbiljno da se posvetiš montaži, predložio bih ti da poslušaš prethodne savete i odmah da se maneš bilo kakvih efekata.
Sve što ti treba je čist rez, mix i fade out.
Evo ti par primera:
- Ništa ne može da da sceni dobru dinamiku kao lepo postavljen rez. Pogledaj recimo Fashion TV. Oni nemaju nikakve tranzicije (prelaze) sa leptirićima i ostalim glupostima već sve uglavnom rade na rez. Pogledaj posebno kad se ode u backstage. Sve su to brzi kadrovi, sa dobrim timeingom, za nekoliko sekundi vidiš manekenku od glave do pete. Pogledaj spot bilo koje ozbiljnije grupe. Rez može i da uspori i da ubrza dinamiku pesme. Pogledaj bilo koju ozbiljniju reportažu, dokumentarac, crtani film, film.
U filmu se eto u 99% slučajeva samo koristi rez, a kad se koristi mix između kadrova ili fade out, mora da postoji debeo razlog za to. Spori miks se, kao što znamo, ponekad koristi kad se lik zamisli duboko i onda može čak i da se eksperimentiše sa slikom (da bude crno bela, mutna, nejasna poput vizije...), dok se fade u crno i u filmovima i u serijama ponekad koristi da se razdvoji neka scena od druge. Recimo, velika eksplozija... junak odleti u tri lepe... gledaoc ne zna šta je sa junakom, pa se ide polako u crno da bi tenzija još malko potrajala i gledaoc sabrao misli... sad dalje zavisi od radnje. Ako se želi dramatični efekat gde je junak dobio super moći, može se na rez odmah skočiti na njegovo oko, koje će se uz silan zvuk naglo otvoriti. Ako li je pak junak ranjen, onda može kamera polako iz crnog da upliva gledajući odozgo povređenog karaktera koji drhti uz setnu muziku u pozadini. :)
Nadam se da si me shvatio, hoću samo da kažem da treba da razmišljaš o razlozima pre nego postaviš neki efekat. Ne treba postavljati efekat radi efekta.
Ostala pravila možeš da pročitaš u knjigama ili da pitaš nekog dobrog montažera. Ipak, preporučio bih ti da na to ne gledaš kao na pravila, već na skup najlogičnih stvari koje su zapisane i koje po zdravom razumu ne treba da radiš. Naravno da nećeš da staviš dva vezana kadra sa sličnim ljudima gde je kamera u istom položaju, jer ćeš time samo zbuniti gledaoca, pošto on neće da zna ko je ko. Naravno da nećeš da staviš krupan kadar nekog lika koji nešto govori previše dugo (seti se samo sebe dok šaltaš kanale na TV-u, pa kad neko govori više od 20 sek. instinktivno promeniš kanal). Naravno da nećeš da pređeš na total (širok kadar) kada jedan lik pokazuje nešto drugom liku, osim ukoliko ne želiš da se vidi taj predmet.... i td.

to je to... nadam se da je makar malo bilo od pomoći... a ja begam sad... srećno u svakom slučaju.
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Video obrada i montaza24.08.2007. u 11:12 - pre 203 meseci
^Dobar post!
Zamisli da je recimo u Titaniku svaki, pa i svaki drugi kadar povezan tranzicijama sa balončićima i leptirićima (kao što je rečeno u predhodnom postu) na šta bi to ličilo.
He he, malo karikiram ali suština je ta da se izbegavaju bilo kakave tranzicije. Pogledaj kako se montiraju filmovi, profi reklame, spotovi... Možeš na prste ibrojati slučajeve gde je upotrebljena neka tranzicija (a da nije rez, fad in/ut i crossfade).
Što se tiče izbora softvera - sve je stvar navike. Samo oni koji su "profesionalci" u montaži i oni koji su početnici tvrde da je samo Premiere profi program - jer su samo za njega čuli ili su čuli da je on profi pa da pokažu da se razumeju i oni prihvate taj stav.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

bytefx192
Freelancer, ByteFX,

Član broj: 130651
Poruke: 1117
212.200.100.*



+8 Profil

icon Re: Video obrada i montaza31.08.2007. u 11:04 - pre 202 meseci
Hehehe...
Bas mi je smesno ovo za TITANIC, ali upravu si...
pozZ
 
Odgovor na temu

[es] :: Video produkcija :: Video obrada i montaza

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23282 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.