Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje programa

[es] :: Linux :: Instaliranje programa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5859 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Instaliranje programa24.06.2005. u 16:08 - pre 229 meseci
Pozdrav svima,

I ja sam jedan od onih koji bi eto malo da nauce vise o Linuxu i da to vise ne bude bauk. Do sada mi je i kretanje na instaliranje sistema bilo strasno ali uspeo sam vec nekoliko sistema da instaliram i sve to lepo radi ... Samo treba hteti i biti uporan.

Medjutim imam problema sa instaliranjem programa ... ako npr nabavim source od nekog programa i probam sve ono kako pishu tutoriali da treba:
./configure
make
make install

ovo configure odradi i ispise sve sto treba ali kad kazem make on se pobuni i kaze nesto u fazonu "make STA" ... Tako da sam od toga odustao dok (bar se nadam) ovde saznam sta je ...

Probao sam i RPM-ove da instaliram ali se uvek nesto buni a ako se i ne buni tokom instaliranja - zavrsi sve a programa nigde.

Da odma kazem da sve ovo pokusavam iz terminala kao root (su - i root password)

Pa bih da vas pitam ima li neki poseban folder za instaliranje, da li ima sanse da je sve to zbog nekih zavisnosti (da imam instaliran samo KDE a program koji zelim da instaliram zahteva nesto od GNOME da je instalirano) i kako to reshiti, ... Sta biste preporucili za pocetak da skontam i koristim za instaliranje? Slicne problema, ako ne iste, imam i na Suse 9.1, Mandrake 10.1, Ubuntu, Centos 4.0, Fedora 3.

I drugo pitanje: Da li je moguce (i ako jeste kako) da neku od Live verzija koja mi se svidi instaliram na HDD?

Hvala unapred i pozdrav

Ljuba
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 16:17 - pre 229 meseci
Na Suse 9.1 imas opciju da desnim dugmetom kliknes na rpm i onda install whit YaST. lepo radi.
make ST
Citat:
ljuba:  "make STA" ... T

trebalo bi nista
pogledaj malo ranije u terminalu, mozda je ispisao nesto sto ti moze pomoci.
Meni je jednom tako 5-6 redova iznad prijavio sta je greska, a na kraju da je graska, jedva sam provalio
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 16:25 - pre 229 meseci
Da krenemo redom:

1. Instaliranje iz sourcea:

Potrebno je da imas instalirane pakete za razvoj (development). Recimo GCC, G++, GTK-devel, glib-devel, qt-devel, gnome-libs, kde-libs, automake, autoconf, m4, make i slicno. Pored toga moras obratiti paznju na zavisnosti programa kojeg kompajliras. Znaci moras instalirati sve zavisnosti.

2. Instaliranje iz RPMa:

Postoji nekoliko pravila i za instaliranje iz RPMa. Prvo: RPM mora biti za konkretnu distribuciju. Recimo Ako koristis Suse 9.1, uzimas RPM za Suse 9.1. Postoji nekoliko direktorijuma sa RPMovima koji nisu direktno iz Suseija (ili prodavca neke linux distribucije), a postoji i zvanicni Suseijev (ili neke druge distribucije) ftp server sa paketima. Drugo, obrati paznju na sta se buni Package Manager koji koristis za RPM.

Napr:

Ako kaze nesto poput ovoga:

Code:

Failed dependencies:
paket-0.0.0.rpm
paket2-0.0.0.rpm


Nadji te pakete na CDu distribucije ili na netu.

3. Instaliranje iz DEB paketa:

Nazalost jos nisam koristio Debian ili Ubuntu, tako da nemam iskustva u radu sa deb paketima i apt-getom ili synapticom.

Ako javi neke nezadovoljene zavisnosti, probaj da ih instaliras preko synaptica.

4. Druga resenja:

Autopackage - http://www.autopackage.org

Autopackage automatski (u vecini slucajeva) resava probleme zavisnosti i omogucuje da se softver instalira na nekoliko razlicitih distribucija.

Mada broj softvera spakovanih u autopackage pakete nije toliko veliki, ima ih. Recimo GAIM postoji u varijanti za autopackage.

Poz.
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 16:37 - pre 229 meseci
Hvala puno na odgovorima ... Taman lepo za vikend da se zanimam ;)

Osim ovoga imam jos jedan problem ... Privremeno sam na moju Windows masinu prikacio jedan HDD i tu sam stavio Linux. Linux sve to prepozna hda1 i hda2 i hdb ... GRUB boot loader je stavio po defaultu na HDD gde mi je Windows. Tako da kad se pokrene - biram lepo sta ocu da krene. E sad ... Zelim da sve to malo preradim i taj HDD za Linux da prebacim u drugu masinu koju mislim da skockam ali sad ako otkachim HDD gde je Linux - GRUB se pri boot-ovanju buni i kaze da mu fali jedan deo ... Kako mogu da to reshim da mi Windows masina ostane 'normalna' a da je nemoram formatirati? Da deinstaliram GRUB? Podesim da automatski dize Windows? ...?

Hvala i pozdrav

Ljuba
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 16:58 - pre 229 meseci
U /boot/grub imas fajl menu.lst

Kod mene to izgleda ovako:

Code:

color white/blue black/light-gray
default 0
timeout 1
gfxmenu (hd0,1)/boot/message

title SUSE LINUX 9.2
    kernel (hd0,1)/boot/vmlinuz root=/dev/hda2 vga=0x31a selinux=0 splash=silent resume=/dev/hda3 desktop elevator=as showopts
    initrd (hd0,1)/boot/initrd

#title Failsafe -- SUSE LINUX 9.2
#    kernel (hd0,1)/boot/vmlinuz root=/dev/hda2 showopts ide=nodma apm=off acpi=off vga=normal noresume selinux=0 bar#rier=off nosmp noapic maxcpus=0  3
#    initrd (hd0,1)/boot/initrd

#title Memory Test
#    kernel (hd0,1)/boot/memtest.bin


Failsafe i Memory Test sam iskomentirao, a vreme prikazivanja grafickog menija postavio na 1. Na ovaj nacin menu se cak ni ne pojavljuje.

E, sad ovaj fajl i nije toliko komplikovan za editovanje. Uloguj se kao root otvori /boot/grub/menu.lst u nekom tekst editoru, kopiraj i pastuj ovde. Onda ce ti lako neko odgovoriti kako to da resis.

Ja ne mogu napamet, jer nemam vise dual boot i ne secam se tacno kako to ide. Ali kad bi video menu.lst, mogao bi da ti pomognem.
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:02 - pre 229 meseci
A da bi prebacio da ti se ne bootuje prva opcija (napr kod mene Suse Linux 9.2) po defaultu vec druga (kod mene Suse Linux 9.2 failsafe) izmeni liniju

Code:
default 0


u

Code:
default 1
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.co.yu
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:04 - pre 229 meseci
Na Win instalacionom disku imaš programe za popravku boot sektora HD-a na
kojem ti je Win. Dakle, podigneš sistem sa tog CD-a, i sa njega pokreneš
"fixmbr" ili "fdisk /mbr", i on će ti izbrisati GRUB i ubaciti win boot
loader.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:07 - pre 229 meseci
Ajoj. Mala greska. Nisam dobro citao. Ako ti je GRUB na disku koji sklanjas, onda ignorisi ovo sto sam napisao. To mozes podesiti na novoj masini. Izbrises deo na kome se podize windows i ostavis samo Linux.

A na masini koja fura Windows uradis ono sto je covek iznad napisao (klasika fdisk /mbr). ;)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.kbkbroker.co.yu.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:13 - pre 229 meseci
Instaliranje programa: koristim uglavnom Debian bazirane distribucije, Knoppix, Mepis, sada Kanotix. Apt-get je vrlo dobar. Ima i GUI - kpackage, synaptic, a moze i iz konzole itd. Pretpostavljam da te njegovo koriscenje uglavnom spasava kompajliranja itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:23 - pre 229 meseci
A, da... Da bi instalirao grub na mbr novog diska, koristi napr neku live distribuciju (knoppix).

Udjes u root konzolu ukucas

Code:
chroot /mnt/hda1 /bin/bash
grub-install /dev/hda1 


To mozes izbeci ako pre sklanjanja linux diska iz masine napravis boot disk. U tom slucaju bootujes Lin sa diskete i otkucas u konzoli:

Code:
grub-install /dev/hda1


Zameni /dev/hda1 odnosno /mnt/hda1 sa odgovarajucim oznakama diska.
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 17:29 - pre 229 meseci
E, da... :D Ovo je simptomaticno. Moracu da skuvam jos jednu kaficu. Stalno zaboravljam stvari...

U menu.lst moras da promenis particiju...

Ako ti je na starom disku lin bio na 2 disku onda je to u menu.lst zapisano nesto poput ovoga:

kernel (hd1,0)/boot/vmlinuz root=/dev/hda2 ...

hd1,0 oznacava 2 disk, particiju 1.

U tom slucaju zameni hd1,0 sa hd0,0:

Tj hd0,0 = 1 disk, 1 particija.
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 20:57 - pre 229 meseci
Citat:
I drugo pitanje: Da li je moguce (i ako jeste kako) da neku od Live verzija koja mi se svidi instaliram na HDD?


A ima li neki odgovor na ovo?
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programa24.06.2005. u 22:03 - pre 229 meseci
Citat:
ljuba: A ima li neki odgovor na ovo?
Mogu se instalirati na hdd. Knoppix se ne preporucuje, jer je optimizovan za Live, ali moze. Imas odlican video, totalno uputstvo za instalaciju, samo ce ti moda biti sporo. Snimi ga na disk, pa pogledaj par puta: http://www.irongeek.com/i.php?page=videos/knoppix1 Kanotix je bolji za instalaciju na HD, video uglavnom vazi i za njega, jer su bliski rodjaci sa Knoppixom. Na Mepisu imas pod Live, na desktopu, opciju "Install me" i ides redom.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 00:21 - pre 229 meseci
Jeste da je Knoppix mnogo dobar, automatski sve (vecinu) pronalazi, ali mislio sam mozda na Suse-a ili Ubuntu-a ... jer mi se oba jako svidjaju.
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 00:56 - pre 229 meseci
Za SUSE nisam siguran da se moze instalirati sa Live CD-a. "Proizvojdaci" Linuxa tu imaju razliciti pristup. Kod nekih je Live samo za pokazivanje sta taj Linux moze, tj. kako izgleda a za instalaciju imaju drugaciji CD. Za Ubuntu to sigurno znam, za SUSE mislim da je isto tako, nisam siguran. Zasto je to tako? Live nacin obicno angazuje maksimalno raspolozive resurse, narocito memoriju i kad krenes tako da instaliras mozes imati probleme. Osim toga, Live distribucije su obicno po sistemi "sve ili nista", nema biranja paketa pre instalacije, pa ako imas nesto manji hdd ne mozes da ga instaliras. PCLinuxOS nece ni da mrdne bez 256MB RAM-a.

Generalna napomena: na svim mogucim forumima mozes videti: "Na (Mepisu) mi ne radi to-i-to a na (Ubuntu) radi" i obrnuto. Dakle, dogadja se, zavisno od hardvera, da je nekome jedna distribucija odlicna a drugome nije. Treba probati vise (to bar nije skupo). Ako si dobio Ubuntu preko njihove besplatne sluzbe za slanje, onda imas i Live i instalacioni. Kod Ubuntu imas relativno malo programa, a ostalo skidas po zelji. Zato je kod njih i instalacioni jedan, ali je to malo cudna stvar, jer jos uvek nemaju svi korisnici brzi Internet.

Dakle, svakome savetujem da proba ovih nekoliko (za upotrebu sa hdd-a), pogotovu ako neka stvar pocne da ga zafrkava - bolje probati drugu distribuciju, nego se muciti - Kanotix (ima ugradjene drajvere za Lucent winmodem, samo treba upotrebiti jednu komandu (skriptu) za njihovo aktiviranje), Mepis (ima drajvere za par winmodema, jedan od njih je Lucent, RADE BEZ IKAKVIH DODATNIH RADNJI, i pod Live i sa fiksnom instalacijom), Ubuntu (GNOME kao default), PCLinuxOS. Nemoj sada neko da me kamenuje: "Odvracas ljude od ucenja!" daleko od toga, ali stavis recimo Kanotix na jedan deo hdd-a, pomocu njega radis kako-tako, a ako volis da ucis podesavanja, stavis na drugi deo hdd-a sta hoces, pa tamo ucis i eksperimentises itd..
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 01:17 - pre 229 meseci
Mene konkretno interesuje da skontam kako mogu da instaliram i deinstaliram programe a ne da mi nakrka sta on oce ... ko fol da je default ... Npr Fedora i Centos ... Ajde instaliram ja sta hocu ali prilikom pokretanja za update i dodavanje nekog paketa on prijavljuje da ima nesto sto nisam ukljucio i da moram prvo to pa tek onda to sto sam zeleo ... Ajde de ... razumljivo ... Ali stvar je u tome sto idem 1 po 1 stavku ... i default i extra pakete i nigde nemogu naci to sto trazi ... Sta u tom slucaju da radim ... Kolege su mi savetovali onaj neki YUM koji kao "trci po netu i trazi i sam instalira" ... To mi se cini nesto kao idiot-foto-aparat ... ali za pocetak je OK ... Znaci poentu zelim da skontam kako da podesim sistem da bude minimalno i maksimalno sto ja zelim ... bez manjaka ili visaka stvari ... Konkretno prve stvari koje zelim da instaliram su XMMS, GAIM i Firefox (ako ih vec nema) ali i to zna da zeza kao sto opisah na pocetku ... Verovatno je to sto nemam mozda sve kompajlere ... Takodje sam probao i Webmin-a da instaliram pa je on kao instalirao nesto ali je zezao zbog httpS jer ga nemam podesenog ... Ali OK ... 1 po 1 ...

Hvala svima na pomoci i zivcima da pomognete :)

Pozdrav

Ljuba
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 02:45 - pre 229 meseci
Ljubo, ides pravim putem. Ti si sada "otkrio" poznatu stvar tzv. "zavisnicki pakao" , tako nekako ga zovu. Sa time se bori cela Linux zajednica, svako na svoj nacin. Kao sto sam vec rekao, ja koristim distribucije bazirane na Debianu, a on koristi program koji sam ti vec spomenuo, apt-get. Taj program radi upravo to - kad sam zeleo da instaliram jedan mali program za kontrolu protoka ADSL konekcije, Knetload, ja sam iz grafickog instalera izabrao samo njega, a apt-get se pobrinuo da se instalira sve sto je tom programu potrebno. Tu ti nista ne mozes da biras, samo "da" ili "ne". Ti mozes da biras hoces li ili ne da instaliras Knetload, ali ako odlucis da ga instaliras, sa tvojim odlucivanjem je gotovo. Odredjeni fajlovi moraju biti instalirani ili Knetload nece raditi.

Znam da ti to sve zvuci mozda cudno, maglovito, ali kad bi jednom imao priliku da vidis, shvatio bi u momentu. Klik, klik - gotovo. Tu postoje drugi problemi, koje jos nisi "otkrio", ali ti to sada nije toliko vazno.

Druge distribucije koriste druge programe za to i druge sisteme, svako na svoj nacin. Tako da to sto ti govoris ja skoro da ne razumem. Doduse, ne poznajem Fedoru detaljno, ali sumnjam da se i tamo ide 1 po 1 program.

Na samom pocetku instaliranja ti mozes da biras pojedine stvari u globalu, ali koju god da izaberes, za nju ce biti instalirani i svi potrebni programi, bez kojih ne moze da radi. Moraju da budu "nakrkani" mnogi programi koji se tebi cine nepotrebni.

Uzmimo Firefox. Ti ga mozes neposredno skidati itd. A sad da pogledamo u moj kpackage, to ti je graficki pristup apt-get-u. Upisem u Search Firefox, on ga nadje, ja ga oznacim za instalaciju i to je sve. Nista ne treba da kompajliram itd. Sve se instalira sto je potrebno za pocetak rada. Kompajliranje i sve ostalo dolazi u obzir samo za onosto vec ne postoji ili neke specijalne zahteve.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 10:28 - pre 229 meseci
Citat:
Na Win instalacionom disku imaš programe za popravku boot sektora HD-a na
kojem ti je Win. Dakle, podigneš sistem sa tog CD-a, i sa njega pokreneš
"fixmbr" ili "fdisk /mbr", i on će ti izbrisati GRUB i ubaciti win boot
loader.


Ubacio sam Win 2000 instalacioni disk ali nije prepoznavao fdisk komandu (!?). Onda sam uzeo Startup floppi od 98-ce i odradio fdisk /mbr i sve radi ko zmaj ... hvala puno
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.kbkbroker.co.yu.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programa25.06.2005. u 16:28 - pre 229 meseci
Citat:
ljuba: Ubacio sam Win 2000 instalacioni disk ali nije prepoznavao fdisk komandu (!?). Onda sam uzeo Startup floppi od 98-ce i odradio fdisk /mbr i sve radi ko zmaj ... hvala puno
Cini mi se da je u Win 2000 komanda drugacija, nesto fixmbr ili slicno ili je to za XP. http://www.microsoft.com/resou...ocs/en-us/bootcons_fixmbr.mspx
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Instaliranje programa26.06.2005. u 12:59 - pre 229 meseci
Ako radiš update sa zvaničnog servera, onda

1. ako update paketa X zahteva i noviju verziju paketa Y, onda i paket Y mora da se pojavi u spisku.
2. ako ne, pošto nisi mogao da instaliraš X inače, Y ti je već instaliran i nemaš problema.

Ako ne radiš update već instaliraš nov paket, onda moraš sve potrebne da nađeš na netu. Prvo pogledaj na tom istom serveru gde skidaš X, a ako ga nema tu je google, ili rpmfind.net.

Da bi nešto više naučio, čitaj dokumentaciju. Ima je dosta na netu, i uspeh neće izostati.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instaliranje programa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5859 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.