Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nesto se cudno desava

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nesto se cudno desava

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3478 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Nesto se cudno desava03.06.2005. u 23:56 - pre 230 meseci
Ovako...

Sve je funkcionisalo normalno dok nisam pre neki dan iskljucio onaj prekidac pozadi na napajanju (Chieftec 300W) jer sam nesto cackao po kablovima. Zaboravio sam da ga ponovo ukljucim i kada sam to uradio posle jedno 8 sati i ukljucio kompjuter, pojavila mi se greska BIOS CHECKSUM ERROR - LOADED DEFAULTS. I nista, ja vratio dve, tri opcije na staro i sve ok.

Onda primetim da se prilikom resetovanja, ponekada ne uvek, desi da kompjuter kao zastane na 10-ak sekundi, onda se cuje KLIK i onda se lepo podigne Windows. A posto je meni FSB blago podignut, SAMO FSB mi vrati na degault a sve ostale opcije u BIOS-u mi ostanu netaknute. To po meni iskljucuje da je baterija u pitanju. Ploca je stara dve godine.

Ne verujem da ovo ima veze (ali ko zna, u slucaju racunara je sve povezano) ali to se upravo pocelo desavati BAS kada sam napravio drugaciji razmestaj molex-a u kucistu, jer su mi rekli da moja nova Leadtek 6600gt mora da ide sama na granu napajanja, odnosno da nije preporucljivo da bude vezana za HD kao sto je moja isprva bila. Tako sam ja stavio nju samu, a ostala cetiri uredjaja, DVD RW, 40GB Maxtor, jedan prastari HD koji verovatno nista i ne trosi (a i ne koristi se, odnosno sluzi kao neka vrsta back-up-a) i tri godine stari LG combo (koji se takodje vise ne koristi), stoje na drugoj grani.

Malopre sam posle jedno 2-3 sata uklucio kompjuter, on se na samom pocetku podizanja, znaci jos uvek je bio crn ekran, zaustavio na nekih 10-ak sekundi a onda se culo to famozno KLIK i SVE je u redu osim sto mi je FSB ponovo vratio na default (???) ?

Moze li to imati neke veze sa time sto su sada mozda ta cetiri uredjaja na neki nacin "preopterecena" iako mi nije jasno zasto bi bila, jer sve je to jedno napajanje?

Drugar mi kaze da probam sa opcijom LOAD OPTIMIZED a ja ne znam ni za sta to konkretno sluzi niti kako funkcionise.

U cemu je stvar?
 
Odgovor na temu

mleposavic_lepi
Milan Leposavić
Privatno
Trstenik

Član broj: 16661
Poruke: 585
*.vdial.verat.net.

Jabber: mleposavic@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 00:00 - pre 230 meseci
To KLIK mi sve mirise na hard disk. Proveri i tu opciju. Poiskljucuj sve hard diskove u racunaru i ukljuci racunar i vidi da li ce se cuti KLIK ponovo!!!

Pozdrav!!!
::DFI LP DK 790FXB-M2RSH::AMD PhenomII [email protected] +100mV::TT BigWater735+BlackIce 360::4GB Corsair XMS2 Dominator 1066MHz::Gainward HD4870 512MB GDDR5::2xWD Raptor 74GB RAID::Auzentech X-Fi Prelude 7.1::BigTower TT Armor+::Enermax Galaxy 1000W PSU::LG Flatron W2252TQ 22"::APC SmartUPS 1500I::BluRay LG GBW-H10N::Logitech Z5500::Logitech Desktop MX 5500 Revolution::
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 00:08 - pre 230 meseci
Ali to KLIK nema nikakve veze sa ovim problemom, ne znam ni sam zasto sam to napisao, valjda da bih sto slikovitije objasnio. :)

Inace, to KLIK 99% i jeste HD i to taj prastari od 1.1GB. Culo se to i ranije.

 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 11:58 - pre 230 meseci
Ja bi ti savetovao da ipak probas da stavis drugu bateriju.Isto taku uradi
ClearCMOS i ponovo izvrsi podesavanja u BIOS-u.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 12:27 - pre 230 meseci
nema razloga za paniku, izuzev ako imas Epox NForce2 plocu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 13:31 - pre 230 meseci
Ne, imam Gigabyte 7vt600 plocu.

Evo, uspeo sam malo da iskristalisem situaciju.

Sinoc sam iskljucio jedan opticki i jedan hd koje ne koristim misleci da nije nesto do napajanja. Znaci, ostali su mi samo jedan HD i DVD RW na jednoj grani i graficka na drugoj.

Jutros se desila ista stvar. Ukljucio sam kompjuter, on je zastao na 10-ak sekundi, onda se normalno podigao osim sto je FSB ponovo vratio na default. To se ocigledno desava kada kompjuter ne radi neko vreme jer sam ga sinoc normalno iskljucio i ponovo ukljucio a jutros, posle jedne noci, nije hteo pravilno da se ukljuci.

Nije mi jasno da baterija moze da vraca SAMO fsb, da je baterija u pitanju, zar ne bi BIOS "zaboravljao" i ostala podesavanja?

Nisam probao da fsb drzim na default-u da vidim da li ce i onda da se koci mada je vrlo moguce da nesto nije u redu sa BIOS-om jer koliko sam upucen, pri ukljucivanju kompjutera BIOS je prvi koji se "ucitava" a meni do kocenja dodje CIM ukljucim racunar, znaci na ekranu se jos uvek ne pojavi nista.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.252.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 13:47 - pre 230 meseci
Meni to baš i nije neobično, iako nisam u detalje upoznata sa karakteristikama (tj. svim osobenostima) te ploče ali... Takodje sam vlasnik Gigabyte-ove ploče, medjutim malo novijeg datuma i za K8 procesore, ali i moja kad joj neodgovara, vrati samo klok porcesora (kod mene se tako podešava) a sve ostalo ostavi. Ono što znam za svoju ploču jeste da je napravljena tako da to radi ako joj neko podešavanje ne odgovara. S obzirom da je u pitanju isti proizvodjač moguće je i da je isti feature u pitanju. Razlog zašto podizanje sistema traje tih 10ak sekundi duže je upravo proces vraćanja odredjenog podešavanja na default vrednost. I to, bukvalnom znam kad se desi jer je POST nešto kasnije nego obično.

Razlog zašto je to počelo da ti se dešava sada a ne ranije leži možda (ovo je samo pretpostavka) u promeni spoljašnje temperature. U suštini kao jedino trajno rešenje se nameće da FSB ostaviš na default vrednosti.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 14:13 - pre 230 meseci
Drago mi je sto kazes da se i tebi to desava.

Ipak, ja sam upravo kupio novu bateriju pa cemo da vidimo da li to ima veze sa tim.

Ipak, kazem, sumnjivo mi je, jer zasto bi samo FSB vratio na default a ostalo ostavio isto.

Mada, posto mi je prijavio error bios-a i vratio podesavanja na default, mozda mi je kao sto kazes vratio neko podesavanje pa mu sada ne odgovara. Zaista ne znam sta bi to moglo da bude jer sam upravo, rekoh, zamenio bateriju i samo sam par opcija promenio, nikada nista drugo i nisam menjao (ac97 disabled, warnings, first, second boot i FSB, to je sve) .

Proslog leta mi je sve radilo ok a sada mi je najveci bedak sto se desilo upravo u momentu kada sam menjao raspored molex-a u kucistu i zaista mislim da to nema apsolutno nikakve veze sa time ali opet me tripuje da mozda ima veze sa tim, jer ko zna, kompjuteri su cudna stvar........



Ajde da ne pravim novi topic, je l' moze neko da mi da adresu onoga sajta gde moze da se proveri koliko ti napajanje treba za odredjenu konfiguraciju, znaci ima da se bira svaka komponenta. Imao sam ali sam izgubio.

Koliko sam W "oslobodio" otkacinjanjem jednog staaaaarog HD-a od 1.1GB (koji se mnogo grejao a ne znam da li je to povezano i sa potrosnjom struje) i LG combo-a ?

Imam napajanje Chieftec 300W .

E, da, sta je POST ? Sam pocetak podizanja sistema? Period kada meni zastane na 10-ak sekundi?

 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 17:58 - pre 230 meseci
Ne vredi! Isto i sa novom baterijom!

Kako me nervira sto ne znam sta mu je.


[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 04.06.2005. u 23:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.19.EUnet.yu.



+4 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 18:20 - pre 230 meseci
POST==Power On Self Test, test koji sprovodi BIOS nad svim komponentama (primarno testira samog sebe, memoriju i procesor) pred podizanje sistema.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 18:21 - pre 230 meseci
Sve potrebne linkove možeš naći kao TOP teme. Za Fleš BIOS-a je u zaglavlju ovog foruma, a za računanje potrebne snage napajanja u forumu OSTALI HARDWARE.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 18:50 - pre 230 meseci
Ok, izvinjavam se zbog toga sto sam otvorio novu temu, smatrao sam da tako treba.


@Storm Sto se tice flesovanja BIOS-a, zasto mislis da bih mogao da flesujem pogresnom verzijom ako sa oficijelnog sajta skinem isti, samo treba da saznam koja mi je revizija ploce? Na istom sajtu je dat taj program kao jedna od mogucnosti sa opsirnim uputstvom.

Inace, moja ploca nema tu vrstu flesovanja, iz samoga biosa.



I na kraju, zar niko ne zna sta bi moglo da bude uzrok toga sto moj BIOS od pre dva dana nece da zapamti FSB ?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 19:10 - pre 230 meseci
To sa pogrešnom verzijom sam ja mislila a i nisam mislila nego mi se desilo.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava04.06.2005. u 20:17 - pre 230 meseci
Pa kako si promasila verziju?

Sta si onda radila? Ima li pomoci u toj situaciji?
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava05.06.2005. u 12:46 - pre 230 meseci
Od kako sam stavio bateriju vise nemam onih problema, odnosno kada sam PRVI put ukljucio kompjuter po stavljanju bilo je isto, a posle toga, kao i posle prospavane noci, nije vise bilo tog problema.

Da li je moguce da mu je potrebno neko vreme da "primi" novu bateriju?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.157.EUnet.yu.



+4 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava05.06.2005. u 13:08 - pre 230 meseci
Ima nekoliko načina.

http://www.elitesecurity.org/poruka/507994
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava05.06.2005. u 13:43 - pre 230 meseci
Citat:
na napajanju (Chieftec 300W)

Izvini, ovo mi je promaklo, u zivotu nisam naisao na gore napajanje od Chieftek-a 300W, o cemu sam vise puta pisao ovde:
http://www.elitesecurity.org/poruka/461872
http://www.elitesecurity.org/poruka/481332
http://www.elitesecurity.org/poruka/538637
http://www.elitesecurity.org/poruka/594503
http://www.elitesecurity.org/poruka/701373
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava05.06.2005. u 19:02 - pre 230 meseci
Svejedno, pisao ti o tome ili ne, ja godinu dana nemam apsolutno nikakvih problema sa njim, a inace sam slusao te price i pre nego sto sam ga kupio ali nisam mogao da biram.

Znaci, ne bih se slozio sa tobom, a imam dosta uredjaja u kompjuteru koje je to napajanje guralo bez ikakvih problema. Pre par dana sam uzeo i Leadtek 6600GT i opet nema problema.

Mozda ima vise verzija tog istog napajanja.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Nesto se cudno desava05.06.2005. u 21:40 - pre 230 meseci
Pozdrav,

pa sad na osnovu jednog napajanja cemo prosuditi citave serije? Kanda malko neozbiljno ali konacno, ako Ti je u redu to napajanje, drzi se toga i ne obracaj paznju ako neko sa iskustvom od nekoliko desetina napajanja proguranih kroz ruke pomene da su ta iskustva uglavnom losa.

...a i jesu losa, da se razumemo, ali kao sto rekoh...
 
Odgovor na temu

Raptor!
Beograd

Član broj: 60301
Poruke: 36
212.200.120.*



Profil

icon Re: Nesto se cudno desava06.06.2005. u 02:19 - pre 230 meseci
Znam da smaram ali ovo me izludjuje a ja ne znam sta mu je.

Znaci, ponovo mi se malopre DVA puta desilo zastajanje prilikom butovanja i vracanje FSB-a na default. Prosto ne mogu da poverujem. Prethodnog dana je sve bilo u redu. To se desava bez ikakve povezanosti, ocigledno kada mu padne na pamet, razlog je nepoznat jer se kompjuter inace ponasa normalno.

Da li je moguce da bas niko ne zna STA MU JE!?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nesto se cudno desava

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3478 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.