Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?

[es] :: Storage :: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6112 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 14:31 - pre 230 meseci
Zanima me da li je bezbedno da jednom nedeljno izvadim hard disk da bih odneo kod druga. Da li bi mogao da ga pokvarim na taj način?
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 14:38 - pre 230 meseci
Pa pretpostavljam da ne, jer ako sa imalo paznje radis sa konektovanjem\diskonektovanjem sa IDE kablom, i nosis ga u odgovarajucoj (po mogucstvu originalnoj) ambalazi, sve bi trebalo da bude u redu. I da jos nesto izbegavaj to da radis ako su na njemu jako vazni podaci ili je veoma skup model.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 15:08 - pre 230 meseci
Ovaj problem se najelegantnije rešava "fijokom". Bile su jako popularne pre par godina.

Marko.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 15:14 - pre 230 meseci
Nosi i ne brini, mada je fioka zaista idelano rešenje. Gledaj da ga spakuješ u nešto mekano npr. anti-static sundjer iz, recimo, pakovanja matične ploče.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 18:26 - pre 230 meseci
Svaki put kada vidim ovakvu temu, ne mogu da se ne nasmejem. :)

Imam nekoliko prijatelja, koji večito vuku svoje diskove gradskim, ali i međugradskim (pa i međudržavnim) relacijama.

Rezultati su, blago rečeno - smešni. Čini se da Marfi, bar u vezi diskova, deluje savšeno uverljivo, u stilu "ništa nije onakvo kakvim se čini".

Prijatelj koji mazi i pazi svoj disk, jedva da je sastavio godinu dana i ovaj crk'o :)
Nikad ga nije iznosio dok se ne ohladi, pakovao ga je u 4 kese, sa sunđerima i ostalim kerefekama i... nije pomoglo.

Ovi ostali apsolutno ne haju za zbrinjavanje diskova. Ne brinu za elektrostatički, na znojave ruke, lupkanje tamo-amo. Jednom od njih je čak disk ispao sa visine od oko metar i po, i to tako što se odvalila ručica na reku (kvalitet, šta reći...). I? Radi im svima.

Ja lično nikada nisam imao problema sa "trasportnim rizikom", hvala Bogu :)

Ko je sad tu lud, prosudite sami.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 19:51 - pre 230 meseci
Da, to me podseća na ono pazio se, vodio uredan život-a onda ga pregazio tramvaj...
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 20:09 - pre 230 meseci
U tome i jeste stvar, jednostavno nema pravila.Ja sam baš pre jedno godinu dana postavljao pitanje na ovom forumu o tome, da li se cd rezač haba/troši kada se koristi i za čitanje podataka i dobio razne savete, ali odlučim se da ga "pazim", odnosno izbegavao sam da ga koristim za čitanje, osim ako baš nije apsolutno neophodno i već posle 3 meseca je počeo da zeza (slabije reže, slabije čita).Pošto je bio pod garancijom, otišao sam i zamenio ga za drugi i uopšte ga nisam pazio, vrteo sam filmove, muziku, ma sve i evo i dan danas radi super.Isto tako (i ovo sam pominjao na forumu) imam nekoliko No Name muzičkih diskova nabavljenih još 95.-96. godine koji su polivani pivom, gaženi, padali sa visine, provodili i po nekoliko dana van kutije i evo čitljivi su i dalje u bilo kom uređaju, a sa druge strane imam nekoliko Verbatim diskova narezanih prošle godine, koji su ili potpuno ili delimično nečitljivi, a nisu doživljavali nikakve vratolomije.Poenta je, nosi ga slobodno i ne brini.Jedini veći problem oko tog nosanja je ako ti je komp pod garancijom i ista prestaje da važi ako otvaraš kućište, pa onda ako nešto rikne iz nekog sasvim levog razloga, ne možeš da zameniš.U ostalim slučajevima, nemaš problema.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.7-246-81.adsl-fix.skynet.be.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 20:25 - pre 230 meseci
Citat:
imam nekoliko No Name muzičkih diskova nabavljenih još 95.-96. godine koji su polivani pivom, gaženi, padali sa visine, provodili i po nekoliko dana van kutije i evo čitljivi su i dalje u bilo kom uređaju, a sa druge strane imam nekoliko Verbatim diskova narezanih prošle godine, koji su ili potpuno ili delimično nečitljivi, a nisu doživljavali nikakve vratolomije


Hm, mislim da su ranije znatno kvalitetnije pravili diskove nego sad.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

VRKY

Član broj: 21087
Poruke: 4690
*.net.t-com.hr.



+8 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?29.05.2005. u 22:15 - pre 230 meseci
Hmm, HDD je jedan od osjetljivijih uređaja ali mu neće (bar ne bi trebalo) škodit.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:00 - pre 230 meseci
Pozdrav,

kakve price? Nisu mi nikada opljackali kucu pa da je i ne zakljucavam onda?

Neverovatno...sto se tice Marfija, i ja znam jednu staru anegdotu iz perioda 286/386 racunara kada sam imao jednog zaposlenog koji je privatno raduckao tu i tamo i stalno vukao sa sobom svoj hard sa raznim korisnim programcicima. Znao je da mu je disk dobio BB ali sve iz dana u dan snimice na novi jer nijedan od tih privatnih poslica nije donosio dovoljno za novi/drugi disk. E jednom mu je "uleteo" i takav poslic, cik pogodite da li je bas tada ista mogao da procita sa svog diska?

Ovo naravno nista ne znaci ali svako premestanje, vadjenje, nosenje diska nosi odredjen rizik za nekakav udarac, pad i slicno ali ne i obavezno samo ne mozemo to tek tako savetovati ovde na forumu, niti znamo koliko je uopste covek vest sa vadjenjem diska niti znamo kako ce se ophoditi prema disku niti bilo sta drugo a svi uglas: ma samo nosi, nista mu nece biti... malo neodgovorno.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:04 - pre 230 meseci
HDD je izuzetno osetljiv na mehanicke vibracije dok radi. glava za citanje moze nepovratno da osakati plocu ako se za 1 mm previse priblizi. ali kada je disk iskljucen, bez napajanja, glave su zakljucane, i ne mogu da se mrdaju. tako da mozes slobodno da ga nosis gde i kada hoces, jedino sto bi trebalo da uzmes je anti-static kesica.
naravno ako se mnogo trese i drma u pokretu, postoje sanse da se mehanika pomeri unutra i da opet ostanes bez podataka. ali je dovoljan samo zdrav razum i nemas previse razloga za brigu.
drugim recima, mozes slobodno da ga nosis u rancu ili torbi, samo ukoliko ne ides na sprint trcanje i sl. aktivnosti, verovatno neces imati problema.


Citat:
mrkidivx: Hm, mislim da su ranije znatno kvalitetnije pravili diskove nego sad.


ali i cene su bile drugacije nego danas, zar ne? :) seti se koliko su kostali mediji pre 10+ godina :) jbg :)
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:22 - pre 230 meseci
Prilicno se slazem, ali jedan moj drug je "sirovo" gurao IDE kabal u HD, i zauvek ga zaustavio, unistio je nekoliko pinova, pa sam taj postupak naglasio kao naj rizicniji.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:24 - pre 230 meseci
a da. i to.

to je nesto najgluplje sto sam ikada video da ljudi rade.
npr, u windowsu, ode u device manager i disejbluje IDE granu na kojoj je hard, i onda dok je ukljucen comp izvuce IDE kabl i napajanje. i to je kao ok.

mislim ok je ako volis da igras ruski rulet sa svojim podacima.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.gromnet.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:26 - pre 230 meseci
Do sad sam jedno sest puta ispustio maxtor 40Gb Hd na asfalt dok sam isao bajsom do druga ( HD je bio u kartonskoj kutici bez ikakvog sundjera, stiropora i drugi sredstava protiv tumbanja) i da kucnem u kuciste i dalj mu nije nista ( jeste se jednom kvario ali to je u vreme kada nije ni vadjen iz kucista )
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 00:41 - pre 230 meseci
Primetih da nisam izrekao svoje mišljenje... :)
Ako nekog uopšte i interesuje....

Ja imam četiri diska, koja stalno nosim na razna mesta. Uglavnom kolima.
Godinama unazad, "razvio" sam neki svoj sistem, koji primenjujem uvek kada manipulišem diskovima.

Prvo i (po meni) najvažnije - "mobilni" diskovi NE SMEJU, NI PO KOJU CENU, da budu jedini nosači važnih podataka. Znači, kada nešto prenosim, trudim se da to bude samo jedna u nizu kopija originala, koji se nalaze na stacionarnom (čvrsto fiksiranom) disku. Taj ne pomeram, taman da padaju bombe.

Svi "mobilni" diskovi mi stoje u Chieftec rekovima, propisno zašrafljeni. Tako osigurane, obavezno ih pakujem u deblje, plastične kese, oko kojih obmotavam sunđer, kada vršim transport van grada.

Pri unošenju u prostoriju, NIKADA ga ne priključujem odmah, već pošto se aklimatizuje (oko 15-20min).

Napominjem da je rek možda i najbitnija stavka u celoj priči. On će onemogućiti defekte (kako mehaničke, tako i elektronske), koji mogu nastati usled nepažnje prilikom manipulisanja (kačenje, otkačinjanje itd). Takođe, poželjno je da rek bude kvalitetniji, jer diskovima može produžiti vek. Recimo, ovi Chieftec rekovi su kompletni od aluminijuma, sa rebrastom površinom, koja obezbeđuje daleko najefikasnije hlađenje. Tako moj Maxtor 60GB, koji inače izaziva opekotine III stepena :), u reku ostaje mrtav 'ladan :)

Ovaj "sistem" primenjujem godinama unazad i rezultat je: 0 mrtvih diskova, 0 bed sektora.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.blueisp.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 07:11 - pre 230 meseci
Hvala svima na odgovorima.

Kad se sve sabere i oduzme ispadne ovako:
1. Biti pažljiv prilikom priključivanja i isključivanja.
2. Biti pažljiv prilikom transporta (ali me ipak plaši pomisao da ga vučem po autobusima ).
3. Kupiti "fioku", poželjno Chieftec.
4. Imati više HDD-ova (ispravnih, naravno ).

Zaključak:
Ipak ću da sačekam da skupim malo više para


@m4rk0
Kako si to uspeo? Meni je jedanput isti taj HDD (Maxtor 40GB) ispao na tepih sa ~1m visine i pokvarila se mehanika.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 09:34 - pre 230 meseci
Pozdrav,

pa kako je uspeo? Nije uopste za neverovati ali kao storekoh, to sto te niko ne opljacka ne znaci da ne treba da zakljucavas kucu ubuduce. Cekam samo da se pojavi ranikolahdd pa da on opise svoje iskustvo sa pucanjem kese i ispadanjem diskova...a btw. on je osoba koju sam licno gledao kako vadi diskove "iz mrtvih".

U svakom slucaju, rezime Ti je dobar i nastoj da se drzis u skladu sa njim jer si sasvim dobro protumacio napisano, opasnost nije prevelika ali tek uz dobre mere opreza prilikom vadjenja i transporta ali slucajnost koja uvek postoji itekako moze da nanese veliku stetu.
 
Odgovor na temu

Joseph B.
Vojvodina

Član broj: 35932
Poruke: 421
*.leased.neobee.net.



Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 09:46 - pre 230 meseci
A sto ne bi kupio USB fijoku? Onda ne moras ni da ga stavljas u kuciste...
Osim ako ti je jedini disk sa operativnim sistemom, ali je onda bolje kupiti jos jedan disk i fijoku. Ja tako nosim jednog maxtora 120-ku vec duze od godinu dana. Samo ga bacim u torbu sa ostalim alatima i to je to.
Freedom of mind!
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 10:19 - pre 230 meseci
Pa to i kažem: da skupim pare za još jedan HDD+fioku pošto sad imam samo jedan.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?30.05.2005. u 10:27 - pre 230 meseci
Citat:
ali i cene su bile drugacije nego danas, zar ne? :) seti se koliko su kostali mediji pre 10+ godina :) jbg :)


Tačno, plus što su rezači kojima su rezani bili mnogo kvalitetniji nego ovi danas.
Masovna produkcija.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Koliko je ospasno često nošenje HDD-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6112 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.