Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baza podataka se toliko pokvari da access nemoze da je uopste prepozna?

[es] :: Access :: Baza podataka se toliko pokvari da access nemoze da je uopste prepozna?

[ Pregleda: 3808 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BlueSoniq
zaposlen / C#, ASP.NET senior
Beograd

Član broj: 11116
Poruke: 159
*.absolutok.com.



Profil

icon Baza podataka se toliko pokvari da access ne moze da je uopste prepozna?11.05.2005. u 10:06 - pre 230 meseci
Na jednom kompjuteru u mrezi je stavljena accessova baza. Bila je u svim formatima a sada je u access 2003 i dalje se desava isto.

Na pet kompjutera je instaliran program koji pristupa toj bazi. Desava se mada u ne tako cesto da baza jednostavno receno 'pukne' i to toliko da je access ne prepozna kao svoju kad probam da je otvorim iz accessa. Jedino sto pomaze (tj. trik koji sam koristio) je da program s vremena na vreme pravi kopije baze na harddisku i kad baza pukne da se obrise ta pokvarena baza i da se uzme neka od najnovijih kopija. To mora da uradi neko od zaposlenih u toj firmi.

Moje pitanje je sta bi mogao da bude uzrok?

Firma koja im je postavljala mrezu je testirala i kablove i mrezne kartice tvrdi da je sve sa hardwerom u redu. Mada ja nemam nacina da ih ubedim da mreza pravi problem, kad ni ja nisam siguran u to.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Baza podataka se toliko pokvari da access ne moze da je uopste prepozna?11.05.2005. u 13:58 - pre 230 meseci
Za pocetak, uz svakodnevno pravljenje kopija uvedi Compact/Repair u dnevnu praksu. Napisi malu proceduru koja radi obe stvari (backup & compact/repair) zajedno i zaduzi nekoga da to radi svaki dan pre kraja radnog vremena ili ujutru pre pocetka. Onda osmatraj sta ce da se desava. Zapisi datum kad god pukne i malo analiziraj podatke.

Ako je aplikacija traljavo napisana mozes da imas probleme. Na primer, ako koristis DAO rekordsete pa ne zatvoris rekordset kad zavrsis posao, oce podaci da se koraptiraju ('data gets corrupted', ne znam srpski prevod). Ako vise masina radi rapidni insert/update, pa se desi da mnogo rekorda treba da se INSERT/UPDATE u priblizno isto vreme, moze da se desi korupcija. Ako ljudi drze otvoren rekord dugo vremena (usred editovanja odu na pauzxu za rucak), slicno se desava. Ako baza nije pravilno normalizovana i indeksirana, rad je sporiji i lakse se zabrlja. Ako ima spuno pisanja/brisanja, koristis temp tabele na strani baze, isto se desava.

Vrati se na pocetak, radir redovan backup + compact/repair i osmatraj. Ako ti baza raste brzo, pa je Compact smanji drasticno, nesto ne valja u nacinu nakoji se radi Insert/Edit. sta ne valja, to moras sam da uhvatis.

:-)
 
Odgovor na temu

BlueSoniq
zaposlen / C#, ASP.NET senior
Beograd

Član broj: 11116
Poruke: 159
*.absolutok.com.



Profil

icon Re: Baza podataka se toliko pokvari da access ne moze da je uopste prepozna?11.05.2005. u 15:32 - pre 230 meseci
Na pocetku godine sam prebacio nepotrebne podatke od prosle godine u drugu bazu i dugo nije pucala. Kad se uradi taj compact neko vreme ne puca. Cini mi se da sto je veca baza da cesce puca. Koristim ADO konekcije iskljucivo i to tako sto otvrim konekciju uradim nesto sa njom i zatvorim je. Mozda neki put nekoliko stvari uradim sa istom konekcijom ali to je uobicajena praksa. Baza je oko 20MB pa me i to malo brine. U jednoj tabeli (KARTICE ROBE) ima i do 20 hiljada redova ?! Da li bi to moglo da pravi problem.

Kako je moguce da se programski toliko pokvari baza da ni access ne moze da je popravi?
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
217.71.52.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Baza podataka se toliko pokvari da access ne moze da je uopste prepozna?11.05.2005. u 16:23 - pre 230 meseci
Ne mogu bog zna sta pomoci ali da pokusam.
Sto se tice velicine baze mislim da nije, jer ja imam nekoliko baza koje su po 100 i nesto Mb.
Cuo sam cesto puta da kod nekih baza padne. Naravno da treba raditi backup baze i to se moze napraviti kodom iz programa.
Jos nesto da napomenem.
Nakon pregleda nekih programa kod koih je baza padala cesto puta sam uocavao da ljudi kodom prebacuju podatke npr. iz jedne tabele u drugu pa onda brisu podatke. Moje licno misljenje je da zbog toga pada baza medjutim nisam to analizirao i sa sigurnoscu nesmijem tvrditi.
zxz
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Baza podataka se toliko pokvari da access nemoze da je uopste prepozna?

[ Pregleda: 3808 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.