Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows vs Linux - programiranje

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35234 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 23:41 - pre 231 meseci
Koliko arhitektura ti imaš kod kuće?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 23:45 - pre 231 meseci
Citat:
Nedeljko: E da, kad je prenosivost u pitanju, na koliko arhitektura radi Linux, a na koliko Windows?


To je različita klasa prenosivosti (porabilnosti). Mislim da je ID mislio na prenosivost razvojnih alata i njihovih platformi i API-ja na OS-u, ne na prenosivost OS-a na arhitekture.

Inače danas Win rade na x86-32, x64, IA-64. NT 4.0 i na MIPS i na Alphi još, CE mislim na ARM, MIPS, PPC, SHx i još poneki.

Dakle sve važnije arhitekture za ciljno tržište.

Citat:
Nedeljko:Ovo je bio moj odgovor na tvoje pitanje u vezi hyperthreadinga. Gde to imaš veći hyperthreading nego na superkomjuterima?


Samo ako su na Intelovim CPU-ovima koji podržavaju HT :)

A gdje to tamo piše da jesu???

Citat:
A ko priča o asembleru. Ja govorim o .NET platformi koju si ti pomenuo. Odgovaram vrlo konkretno na ono što si ti pisao.


A čuj, asembler i CLI ti dođu u troškovima isto što i nekonzistentan framework sa gomilom bugova i "caka" za svaku specifičnu distribuciju, verziju glibca, JVM-a i sl.

Citat:
Ne, ti si pričao o prenosivim hyperthreading aplikacijama sa naglaskom na hyperthreadingu. Kad to na Linuxu ne može da se radi efikasno, zašto onda toliki superkomjuteri (kojima je hyper ovo-ono najkritičnije) rade na njemu?


Zato što su to 2 različite klase problema, pisati HT aplikaciju koja će raditi na superkompjuteru i na vrlo divergentnom okolišu kao što je general-purpose OS.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 00:28 - pre 231 meseci
Nedeljko,

Hyperthreading je samo bio primer moderne aplikacije.

Ono o cemu ja pricam je produktivnost U RAZVOJU posto je pitanje teme bilo "Linux vs. Windows - Development"

Dakle, ne sumnjam ja da Linux+GCC podrzavaju i HT i jos stosta - ali ja uopste ne pricam o tome, pricam o alatima neophodnim da se moderna aplikacija razvije na vreme, i to u vrlo dinamicnom i konkurentnom okruzenju i zato sam pomenuo sve one alate.

To put it in a simplier way - moje misljenje je da, u Linux razvoju, za ekvivalentnu funkcionalnost/perormanse tipicnih Workstation/Desktop aplikacija, je neophodno uloziti vise vremena, a samim tim i novca - nego za istu takvu Win32/Win64/WCE aplikaciju.

Citat:

Nedeljko: E da, kad je prenosivost u pitanju, na koliko arhitektura radi Linux, a na koliko Windows?


Kao sto je Sundance primetio - pricamo o prenosivosti API-ja :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 01:53 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance:
Nedeljko: A na Linuxu radi najveći broj super kompjutera. Sve nešto smeta ljudima da na njemu rade hyperthreading programe.

To nema nikakve veze sa programskom podrškom za razvijanje takvih programa

Ja mislim da to ima isključivo veze sa tim, jer kad uložiš ogromne pare u nabavku superkompjutera, moraš odmah imati potreban softver za njega jer cena opreme svaki dan pada (to jest oprema zastareva).
Citat:
Sundance: Mislim linux i skaliranje...lolz....sve do jučer je ispred poziva svakog syscalla bio lock_kernel(). Grepaj malo 2.4 sorseve pa se divi tom divnom non-preemptive, SMP-unsafe kernelu.

Grepuj ti malo po Windows kernelu ako možeš, pa mi reci šta si video, ako ti daju da vidiš.
Citat:
degojs: Koliko arhitektura ti imaš kod kuće?

Tačno onoliko koliko mi treba. Kakvo je to uopšte pitanje? Pošto Ivan Dimković pominje programiranje za više platformi (što naravno nije isto), treba li da ga pitamo koliko ima platformi. Ja nisam komentarisao zašto on to želi. Možda mu neko traži takvu aplikaciju.

I nemojte više skretati temu na asembler. Ja ga nisam ni pomenuo. Ivan Dimković se uhvatio tog asemblera, kao da ne postoje viši programski jezici. Ne vidim kontekst takve priče.
Citat:
Sundance: Samo ako su na Intelovim CPU-ovima koji podržavaju HT :)

Me nemoj mi reći da svi superkompjuteri rade na intelovoj arhitekturi, ili da im hipernitnost ne treba, ili da intel drži monopol nad hipernitnošću.
Citat:
Ivan Dimkovic: Nedeljko, Hyperthreading je samo bio primer moderne aplikacije.

U stvari ti praviš hipernitni klijent za elektronsku poštu, ili program koji radi nešto jako zahtevno kao što je renderovanje filmova, ali koji treba da radi i na ručnim beležnicama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 02:04 - pre 231 meseci
Citat:
Tačno onoliko koliko mi treba. Kakvo je to uopšte pitanje? Pošto Ivan Dimković pominje programiranje za više platformi (što naravno nije isto), treba li da ga pitamo koliko ima platformi. Ja nisam komentarisao zašto on to želi. Možda mu neko traži takvu aplikaciju.


Šta ja imam sa tim što ti nisi pitao Ivana? Mislim, pitaj ga ako te interesuje zašto to pominje. Ja pitam tebe, a ti nećeš da odgovoriš.



Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 12:51 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ko je pricao da ne moze... after all, imas i kompandnu liniju i cist asembler.

Ja sam pricao o razvojnoj produktivnosti, integraciji vise alata i boljem odnosu OS vendora sa ISV-ovima, a ti pricas o nekakvim apsolutnim mogucnostima OS-a.

Elem, ponovicu - smatram da je Linux razvoj Workstation/Desktop aplikacija mnogo skuplji zbog nedostatka integrisanih i sofisticiranih tehnologija koje Windows svet poseduje.



Java = write once, debug everywhere
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 16:50 - pre 231 meseci
Citat:

U stvari ti praviš hipernitni klijent za elektronsku poštu, ili program koji radi nešto jako zahtevno kao što je renderovanje filmova, ali koji treba da radi i na ručnim beležnicama.


A mobilna multimedija... a, da, to ce na Linuxu stici za jedno 10 godina :-)

Jel to sve sto moze da se kaze za alate za produktivnost na Windows sistemu? Da li je moguce da je samo taj deo poruke interesantan...

Citat:

Tačno onoliko koliko mi treba. Kakvo je to uopšte pitanje? Pošto Ivan Dimković pominje programiranje za više platformi (što naravno nije isto), treba li da ga pitamo koliko ima platformi. Ja nisam komentarisao zašto on to želi. Možda mu neko traži takvu aplikaciju.


Eto, tebe recimo interesuje interoperabilnost izmedju desktop i mobilne aplikacije. To mogu biti 2, a i vise platformi.

Pitanje organizacije je kako to sve efikasno podrzati uz sto manje ulaganje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 17:10 - pre 231 meseci
Citat:

U stvari ti praviš hipernitni klijent za elektronsku poštu, ili program koji radi nešto jako zahtevno kao što je renderovanje filmova, ali koji treba da radi i na ručnim beležnicama.


A mobilna multimedija... a, da, to ce na Linuxu stici za jedno 10 godina :-)

Jel to sve sto moze da se kaze za alate za produktivnost na Windows sistemu? Da li je moguce da je samo taj deo poruke interesantan...

Citat:

Tačno onoliko koliko mi treba. Kakvo je to uopšte pitanje? Pošto Ivan Dimković pominje programiranje za više platformi (što naravno nije isto), treba li da ga pitamo koliko ima platformi. Ja nisam komentarisao zašto on to želi. Možda mu neko traži takvu aplikaciju.


Eto, tebe recimo interesuje interoperabilnost izmedju desktop i mobilne aplikacije. To mogu biti 2, a i vise platformi.

Pitanje organizacije je kako to sve efikasno podrzati uz sto manje ulaganje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.biz.mindspring.com.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 18:57 - pre 231 meseci
Da skrenem malo sa skrenute teme - mene čudi nedostatak script kulture na Windowsu. Jeste postoje svi alati kao i za Unix (sh, Perl, ...) a i neki kojih nema na Unixu (VBS + WSH) ali nekako sve to deluje kao ilegala: alati su primitivni, na MSDN-u se skripting jako malo pominje. To je u stvari šteta, jer za mnoge ad-hoc zadatke skripte su primerenije nego npr VB ili C#. Evo sad razvijam jedno takvo programče kojim treba da importujem neke tekst fajlove u bazu i dvoumio sam se između Perla i C#a, pa sam ipak uzeo C# zbog toga što je lakše sklepati UI a i podrška za baze mi se dopada više u .NETu. Ipak je C# previše teška artiljerija za ovakvu sklepačinu. Ne treba mi ni OO ni type-safety za program koji ću da koristim verovatno samo ja i to jednom u životu.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 19:19 - pre 231 meseci
Dobro, ne ulazim u licne preferencijale, ali ne mogu da ne zapitam: a kakav UI (posto si C# odabrao kao laksi za implementiranje UI, po tvojim sopstvenim rijecima) ti treba na "programcetu" koje ces koristiti par puta?

Mislim, tvoja sloboda da napravis programce kako je tebi ceif je van diskusije, vise pokusavam da kazem "pa zar se u tome ne krije odgovor na pitanje zasto se scripting ne koristi vise u Windows svijetu?".
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.biz.mindspring.com.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 19:55 - pre 231 meseci
Treba mi UI, veruj mi na reč. Inače, rado pravim command-line programe, ali mi je za ovo čudo UI skoro neophodan.

Uglavnom, ne vidim da je to odgovor. Gde piše da skripte moraju da se izvršavaju samo preko komandne linije? Evo, Tcl je skript jezik, pa se njime prave GUI aplikacije. Kao što rekoh, čudi me da MS razvija alate isključivo za "ne-skript" jezike: C++, C#, VB, J#, a prilično zapostavlja skript jezike (JS, VBS).
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 20:24 - pre 231 meseci
Pa, koliko se ja sjecam zivota u Windows svijetu, kad god mi je zatrebao nekakav GUI (makar jednostavni system modal box i jedno "OK" dugme), meni je bilo sve-svejedno da li sam ga napisao u VB ili u Visual C++. Wizardi obave posao da izgenerises kostur aplikacije, dopises par linija za to sto treba da uradis... Jednostavno, okruzenje je bilo takvo da se ne isplati uciti novi script jezik (i cake) cak ni za jednostavne poslice. Dovoljno brzo je to moglo da se uradi i iz VC++.

A nagledao sam se jednostavnih utility-ja za Windows koji su imali banalan, ali ipak graficki UI. U tom svijetu je nekako "off" dat drugome program, ma kako banalan bio, koji nema ikonu i ne moze da se pokrene klikom misa.

Mislim da pricamo o stvari koja je vise u domenima psihologije. Nikakvih tehnickih razloga nema zasto se scripting manje radi na Windows, cini se meni.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 20:53 - pre 231 meseci
How nice, ajde da opet skrenemo sa skrenute teme...

Konkretno, znam mnogo ljudi koji su zauzeli stav da za .NET aplikacije treba koristiti samo C# ili samo VB. Ali ono što me interesuje je koja je pojedinačna prednost C#-a nad Basic-om i vice versa? Koliko sam ja upućen u materiju, oba jezika se razvijaju prilično ujednačeno, ali prosto bode oči to što npr. Visual Basic .NET u verziji 2005 dobija neke vrlo cool stvari (npr. Edit and Continue, Code Snippets) dok toga za C# nema ni u naznakama, ili se najavljuje tek za neku buduću verziju. Isto tako, i C# dobija nešto što VB verovatno nikada neće dobiti. I još, šta je po vama bolje - VB.NET ili C# i zašto.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:07 - pre 231 meseci
Odakle ti da C# 2.0 nema E&C? :)

U biti to su 2 99% slična jezika, koji se razlikuju tek na semantičkoj razini (da li preferiraš ključne riječi sa Pascal casingom - fuj! :) i sl.

Stvarno su razlike tek u sitnicama.

Zato i postoje ovakvi konverteri.

Naziv VB.NET je više tu psihički da privuće stare VB6 developere.

Uostalom, poanta frameworka jest da uopće nije ni važno u kojem jeziku pišeš kod, zbog 100%-tnog interopa. Mislim da na channel9 ima prezentacija programa koji je napisan po dijelovima u 6-7 različitih jezika.

Ako nisi ovisnik o sub-ovima i sl. nema razloga da se zamaraš sa VB.NET.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.biz.mindspring.com.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:10 - pre 231 meseci
Tehnički gledano, teško je reći da je C# bolji od VBa ili obratno. Ima na CP-u jedan članak u kome autor tvrdi da je razlika "u kulturi", mada nisam siguran ni koliko to ima veze sa istinom - čini mi se da i C# i VB programeri rade slične poslove.

Pomenuti članak:
http://www.codeproject.com/useritems/CSharpVersusVB.asp

 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:13 - pre 231 meseci
Što se tiće GUI-ja i windoza, to može biti samo prednost, a ne gubitak.

Tko hoće unix-like shell, ima SFU, ima ActivePython/Perl i sve što mu srce poželi. Može pod windozom u vi-u ručno pisati makefile i kompajlirati.

Ali čemu kad imamo tako kul editore poput ultraedit i alate poput VS-a? :)

Ali nema to baš puno smisla sad učiti IMHO...Za godinu dana će izaći prve bete novog najboljeg i najrevolucionarnijeg shella na svijetu - MSH, pod kojim se bash loveri mogu poklopit ušima :>

Untyped jezici == smrt za mozak.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:23 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Jel to sve sto moze da se kaze za alate za produktivnost na Windows sistemu?

Čekaj, ti si prvo startovao sa nekim hyper-cross-multi-ovo-ono-trt-mrt zahtevima, da bi se onda odjednom prebacio na neko ovozemaljsko programiranje. Ja se držim tvojih pređašnjih postova i odgovaram na njih, a ti skrećeš temu sa njih.

Ja ne tvrdim da je Linux bolja platforma za razvoj ovozemaljskih aplikacija. Naprotiv, ako ništa drugo, Windows ima tu ogromnu prednost što korisnici žele njega, kao i programe, baš za njega, što programerima omogućava da žive. Takođe smatram da su razvojni alati pod Windows platformom (pogotovo VS.NET) daleko razvijeniji, ali ono o čemu si u prvom postu pisao se komotno može raditi i pod lindžom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:26 - pre 231 meseci
Ako se može Nedeljko, reci nam, koji bi ekvivalentni skup alata pod linuxom, po komforu, intuitivnosti i integraciji, zamijenio opisani skup alata koji je ID naveo za windoze.

Ajd baš me zanima.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.biz.mindspring.com.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:26 - pre 231 meseci
Slažem se da su untyped jezici nešto što nikad ne bih koristio za aplikacije koje će neko drugi da vidi, a kamoli da ozbiljno koristi. Međutim, za ad-hoc skripte, takvi jezici stvarno mogu da olakšaju posao. Ne znam da li si nekad radio sa Perlom: ružan i nečitljiv, spor, ali kad treba da se na brzaka pretumba neki tekst pravi ubica.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje24.05.2005. u 21:38 - pre 231 meseci
perl je vrlo ružan jezik i nisam ga (niti se nadam da ću morati) ikad koristiti.

Jednostavno, ne podnosim organski jezike čija gramatika obiluje interpunkcijskim znakovima.

Recimo python je zato jako simpatičan, u odnosu na perl.

bash konkretno sam spomenuo, baš kao shell, koji je sam po sebi jako primitivan i nepotpun, i služi više kao ljepilo za ostale CLI utilitye koji procesiraju tekstualni pipline (sed, awk..).

Recimo kad sam čitao ABS Guide, dio o manipulaciji stringovima mi je izazvao povraćanje : http://www.tldp.org/LDP/abs/html/refcards.html#AEN16835

Užas :)

Ne volim čitati duge regexove, ne volim kad se mislim u kojem je kontekstu najobičniji slash (/) naveden u programu. Radije ću napisati program od 50 linija koda koji se odmah vidi što radi, nego onaj od 10 kojeg zna pročitati samo Larry Wall.

Mislim da če IntelliSense u shellu biti jako, jako, jako kewl stvar :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35234 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.