Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?

[ Pregleda: 13212 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

savovuk
Podgorica

Član broj: 5831
Poruke: 90
*.crnagora.net.



+1 Profil

icon Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?11.10.2004. u 13:55 - pre 236 meseci
Nabavio sam 2 bassa 6 ohms, 60w pa bih htio da napravim sam kutije za njih.
interesuje me dali neko zna treba li da budu precizirane dimenzije za ove zvucnike, koje su i koja velicina bass reflex-a treba da se postavi?

P.S. precnik zvucnika je 17cm.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?11.10.2004. u 15:40 - pre 236 meseci
Da je "sklapanje" kutije tako jednostavno - svi bi ih pravili.

Dobijanje dimenzija kutije zavisi od toliko mnogo faktora da bi se mogao napisati doktorat. Elem, impedansa i dimenzije drajvera utiču na potisnu snagu zvučnika, ali je nemoguće pogoditi dimenzije. Tim pre, što možeš naći bar 200 potpuno različitih zvučnika, koji zadovoljavaju dve pomenute karakteristike, a opet se sasvim drukčije čuju. To zavisi od materijala od koga je drajver (membrana) napravljena, materijal od koga je napravljeno vešanje, induktivnost, da li ima skretnicu i kakvu...

Za projektovanje zvučnika postoje specijalni programi, kao što je Speaker Workshop ili JBL SpeakerShop. Samo pokretanje programa otkriva koliko je takva operacija komplikovana.

Naravno, ja ne pretpostavljam da ti želiš profesionalno da se baviš izradom zvučnika, već samo želim da skrenem pažnju da je nemoguće odrediti idealnu veličinu kutije, a bez nekih testova i merenja/proračuna.

Ako ti je ipak bitno da znaš okvirne dimenzije (zapremine), nisam siguran koliko će ti ovo pomoći. Najmanje kutije u koje se stavljaju zvučnici te klase (17-20cm) ne bi trebala biti manja od 20 litara (za pasivni radijator i manje), a svakako ne veća od 50.

Ove zapremine treba još dodatno razmotriti, ako se u celu stvar umešaju reflexi, jer je onda zvučni pritisak totalno drukčijeg profila.

Nadam se da sam barem malo pomogao.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

savovuk
Podgorica

Član broj: 5831
Poruke: 90
*.dial.MontSky.Net.



+1 Profil

icon Re: Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?23.02.2005. u 11:05 - pre 232 meseci
Pozdrav.
Ja sam sklopio dvije bass kutije sa pomenutim zvucnicima dimenzija 25x25x35, sa bass reflexom.
Moram da napomenem da sam ovo radio potpuno amaterski bez predznanja.
Bass koji sam dobio je fenomenalan (soba se prakticno trese) a i izgled kutija je odlican. Pravio sam ih od obicne iverice 18mm debljine.Spojeve sam lijepio drvofix-om pa onda sarafio, a na svaki unutrasnji ugao nanio sloj silikona za izolaciju.
Takodje sam prilijepio sundjer debljine 1cm samo preko zadnje ploce (iznutra), po savjetu drugara (radi boljeg zvuka).
Sve u svemu, prezadovoljan sam.
Hvala na savjetima
 
Odgovor na temu

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Koje dimenzije zvucne kutije za bass ?

[ Pregleda: 13212 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.