Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Internet cafe -- Sta je sve potrebno ?

[es] :: Enterprise Networking :: Internet cafe -- Sta je sve potrebno ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10284 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.verat.net



Profil

icon Internet cafe -- Sta je sve potrebno ?11.03.2001. u 14:54 - pre 280 meseci
evo shta me interesuje: treba da se otvori internet cafe (nije vazno gde), i oni hoce da za pochetak rade sa chetiri rachunara, znachi chetiri rachunara ce korisnici moci istovremeno da koriste, a dok bi jedan bio glavni. E mozete li mi reci koje bi vi konfiguracije preporuchili za ove rachunare, sa napomenom da ce se oni iskljuchio koristiti za net? I josh neshto. Ako vam kazem da jedino mogu da koriste PTT, koju vrstu veze bi im najvishe odgovaralo da koriste? Da li bi bilo dobro resenje satelitski internet? I koje mrezne kartice preporuchujete ?

p0zdrav i unapred hvala na odgovorima (pametnim)

[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 08.01.2002 u 11:37 PM GMT]
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe11.03.2001. u 18:37 - pre 280 meseci
Ne znam puno o tome ali sigurno bi jeftina celeron / duron konfiguracija pokrila sve potrebe. Za 800 dem danas moze celeron da se nadje i da peva


A za vezu, zavisi koliki im je pocetni budzet.

A ako su ograniceni na PTT, onda nije pitanje koje bi im resenje vise odgovaralo, jer im sigurno nijedno nece odgovarati, nego je pitanje koje bi bilo manje grozno i sporo! A to je sigurno permanentni isdn, ako je dostupan.. A taj satelitski po meni ne valja, barem ove jeftine kartice sto se kod nas prodaju nisu nizasta.. mislim na one Sky2 (satdvb 2) i Sky 1 komplete. Bolje kartice moraju da se traze u inostranstvu a i kostaju previse, a vrlo cesto ti jedna nije dovoljna nego moras imati 5-6 paralelno da rade posto cesto zakazuju. A kad je lose vreme nema govora o nekom protoku ... Ja znam tacno 2 CD kluba u mojoj okolini i oba imaju Astralink i iznajmljenu liniju ka provajderu, i bruka je koliko je to sporo

O mreznim karticama je bilo govora, uzmes 100Mbitni ethernet, u beogradu su takve kartice skoro dzabe, samo gledaj da je makar Realtek chipset posto je on koliko znam dosta pouzdan za te pare (tj za dzabe ).

A neki mali hub ce ti zadovoljiti sve potrebe, posto su tu verovatno mala pocetna ulaganja pa ne mozes ni razmisljati o autosensing switch-u ili necem slicnom. O tome bi mogao Ventura vise da vas uputi

Toliko za sad..
 
Odgovor na temu

UroS
uros.net inc. Head manager
yu/sr/bgd

Član broj: 3
Poruke: 1953
*.verat.net

ICQ: 44960289
Sajt: www.uros.net


+1 Profil

icon Re: Internet cafe11.03.2001. u 22:46 - pre 280 meseci
a ovo je najace...
"permanentni isdn"

haha

ja bih preporucio iznajmljeni vod do ptt-a nekih 56k i to bi izaslo ukoliko je internet cafe blizu provajdera nekih 300 din mesecno... i jos ptt-u sto se plati i to je to

onda ono... posto ima 4 kompa na win-u onda se tu preporucuje wingate posto je ruter nepotreban....

toliko
one-thousand, three-hundred and thirty-seven.
 
Odgovor na temu

gandalf
Goran Raovic
senior network engineer
Belgrade

Član broj: 52
Poruke: 248
*.041net.co.yu

Jabber: goran.raovic@gmail.com


+44 Profil

icon Re: Internet cafe12.03.2001. u 15:38 - pre 280 meseci
Da li se isplati kupovati neki od CISCO rutera ili je dovoljan PII na CISCO simulatorom ?

P.S. Ovo se odnosi na mrezu od 20-30 racunara ?
 
Odgovor na temu

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Internet cafe15.03.2001. u 00:59 - pre 280 meseci
A moze li meni neko to sve lepo da kaze...pored chetiri rachunara na kojima ce se raditi, shta josh treba da imam od opreme (mrezne kartice, modem na svakom o compova...). To mi je potrebno, a ako preporuchujete ISDN vezu, preporuchite mi i neki dobar uredjaj za ISDN...

p0zdrav
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe15.03.2001. u 10:35 - pre 280 meseci
Pa ne znam sta ti je jos potrebno, zavisi sta hoces da pravis.
A za ISDN video sam strasan uredjaj ZyXel-ov ali ne znam oznaku tacnu
Uglavnom externi je i nije cist terminal adapter nego inteligentan uredjaj, povezuje drugi kanal po potrebi (kad ti se popuni prvi), sve se konfigurise (koliko da drzi povezan taj drugi i slicno..). Ma ludnica.

Ovaj je malo stariji, verovatno ima i novijih od drugih proizvodjaca koji su isto tako dobri. Uglavnom bez 300dem nema nista kako valja.
 
Odgovor na temu

UroS
uros.net inc. Head manager
yu/sr/bgd

Član broj: 3
Poruke: 1953
*.verat.net

ICQ: 44960289
Sajt: www.uros.net


+1 Profil

icon Re: Internet cafe15.03.2001. u 12:20 - pre 280 meseci
hahahahahahaaha
kako je smesan ovaj gojko

pa skoro svaki isdn uredjaj ima opciju BOD-a(bandwith on demand) znaci da kad ti zatreba da ukljuci i drugi kanal....

a za mrezu od 20-30 racunara potreban je ruter... sad jebiga ne treba ti neki ultra cisko... mozes neki home/office router od 400-500 maraka

al ja ne razumem to zasto bi u internet kafeu stavljao isdn... nisu valjda ljudi ludi da se svaki put konektuju kad oce da idu na net... to sto ti mislis "permamentni isdn" ti je u stvari poprecna veza
one-thousand, three-hundred and thirty-seven.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
199.217.245.*



+6455 Profil

icon Re: Internet cafe15.03.2001. u 14:08 - pre 280 meseci
Ne treba ti ruter ako nemas neku vecu mrezu od vise segmenata... a ukoliko ti zatreba imas Cisco 600 series koji su dobri i jeftini...

Izmi samo neke RTL2029 karte, povezi ih preko BNC-a, na glavnom serveru ti je najlakse da instaliras linux (oze i win, pa stavi wingate), podesi linux da ti radi kao DNS, i namesti mu routing table tako da se ponasa kao gateway, i to ti je to...

za vezu je najbolje da iznamis neku tel liniju, i da uzmes recimo 2 satelitske kartice...
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe15.03.2001. u 17:42 - pre 280 meseci
UroS-e ima uredjaja koji to ne podrzavaju zato sam rekao da pazi sta uzima.

A to sto ventura kaze 2 kartice je tacno. I ja sam cuo da ta astra vredi tek kad se upari vise kartica. Sto za kucne uslove nije bas jeftino
 
Odgovor na temu

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.verat.net



Profil

icon Re: Internet cafe16.03.2001. u 01:59 - pre 280 meseci
Joj, sad ste me zbunili.... Ja hocu da korisnici mogu da rade na 5 rachunara... chime ja te rachunare da povezem ?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe16.03.2001. u 09:46 - pre 280 meseci
Nadji 5 mreznih kartica od 20-25DEM bitan je Realtek chipset.
I nadji HUB 8-portni za svaki slucaj ako nesto prosirujete. Switch ti je verovatno preskup a i nemas potrebe za njime. Gledaj samo da sva oprema bude sa 100MBit oznakama. Moze i 10/100, svejedno..
 
Odgovor na temu

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.verat.net



Profil

icon Re: Internet cafe16.03.2001. u 10:10 - pre 280 meseci
Gojko, a reci mi posto ne znam kako izgleda taj hub, sigurno ima 8 rupica zbog povezivanja sa mreznim karticama, kada sve te mrezne prikljucim u Hub, gde onda da prikljucim taj hub i koja vrsta kabla se koristi...

p0zdrav i hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

agentsmith

Član broj: 101
Poruke: 92
*.net022.co.yu

ICQ: 7017280
Sajt: www.serbianlink.net


Profil

icon Re: Internet cafe16.03.2001. u 13:52 - pre 280 meseci
Evo jedan odgovor iz iskustva

Nokia BB128 modemi i Cisco 1005 ruter.
Oni ti rade znachi link, na ruteru postavish firewall i tako te gluposti,
dash mu da radi NAT i vezesh ga na hub.
Racunarima stavish neke realtek 8139 kartice mrezne
i dash im adrese u nekom opsegu (recimo 10.1.1.1-x)
i shljakash tako to ti je totalno opushtena varijanta.
E sad ako vec idesh na varijantu ovog linka mozesh da trazish
provideru da ti da nekoliko IP adresa pa da ih lepo raspodelish.
Takodje da bi shto manje rabio kablovski link uzmi neku mashinu
digni linux na nju, stavi joj satelitski modem i napravi transparentni
proxy da ti ide kroz nju i to ti je to...
When U Dream There Are No Rules
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Re: Internet cafe16.03.2001. u 16:43 - pre 280 meseci
Moze biti i mali i veliki, malo je bitan izgled. On se samo ukljuci u struju a u neke od tih rupica ubacis RJ45 ethernet prikljucak koji je nataknut na kabl klase (najmanje) UTP. Postoje i bolji kablovi ali malo ih i ima u jugi verovatno zbog cene. FTP i STP je za vece brzine koliko sam ja shvatio. Znaci mora na kablu da pise CAT 5 ili Level 5, to ti je minimum za 100MBitni ethernet.

Ostalo ti je objasnio covek u prethodnoj poruci cini mi se..
 
Odgovor na temu

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.verat.net



Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 00:00 - pre 280 meseci
A ono shto ste spominjali wingate, kako bi to islo? Jeli to radi tako shto ja pozovem sa prvog rachunara provajder i ostvarim vezu i onda ovi ostali idu jedan preko drugog, shematski ovako:
provajder <-> racunar1 <-> racunar2 <-> racunar3...
i shta bi bilo potrebno za ovaj wingate...Jel i tu treba neka mrezna kartica i chime se ti rachunari povezu...

pozdrav
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 00:17 - pre 280 meseci
Bez mreznih kartica ne mozes, i mozes slobodno da uzmes onako kako sam gore napisao. Kad to instaliras onda biras sisteme. Ako stavljas windows, mozes da na jedan od njih instaliras wingate server, a na sve ostale wingate client-e. Instalacija wingate-a je toliko trivijalna da ti necu nista vise pricati.. 10sec konfiguracija
 
Odgovor na temu

BaCkSpAcE

Član broj: 10
Poruke: 518
*.verat.net



Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 02:09 - pre 280 meseci
Wingate, je li i to neki program ili samo tip veze tih rachunara. Ako je to program, recite mi koja je najnovija verzija da je pochnem downloadovati. I shta mislite, kakve jachine bi trebalo da bude ona glavna masina koja ce imati vezu sa internetom? Da li je dovoljno Pentium III na 733Mhz (133Mhz) ili je bolje neka dual kombinacija... I posto cu sve podesiti u windowsima a glavni ce imati win2000, da li je glavnom dovoljno 256 rama? Bojim se da on to ne pojede ili ne "izgubi" poznavajuci windows sisteme...I josh neshto, evo kako sam mislio za vezu. Da kupim satelitski internet i kvalitetniji satelitski modem (posto mi ionako i ova roba dolazi iz inostranstva) i preko jedne iznajmljene linije da cimam... da li ce moci normalno da se surfuje sa tom brzinom?

p0zdrav i hvala svim na odgovorima, samo josh malo mi treba informacija i necu vas vishe daviti !

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.brick.net



+6455 Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 06:14 - pre 280 meseci
A sto ti lepo ne platis nekoga da ti to odradi, nego se zajebavas sa tim kad pojma nemas.. i na kraju ces i ako uspes sklepati nesto, bice to najverovatnije s***** mreza...

Gojko.. etvo nek ti da covek 100-150dem, i otidji i namesti mu mrezu.. ja mislim da je to fer cena..
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 10:55 - pre 280 meseci
Ako on hoce, tu sam. Javi se na icq. Mogu i da ti nabavim svu tu opremu dosta povoljno i da ti donesem tamo..

ventura hvala
 
Odgovor na temu

agentsmith

Član broj: 101
Poruke: 92
*.net022.co.yu

ICQ: 7017280
Sajt: www.serbianlink.net


Profil

icon Re: Internet cafe17.03.2001. u 14:21 - pre 280 meseci
To bi mu bilo najbolje.
Nece da ga boli glava.
When U Dream There Are No Rules
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Internet cafe -- Sta je sve potrebno ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10284 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.