Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16100 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
*.beotel.net.



Profil

icon Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 22:54 - pre 232 meseci
Sta da radimo ili da blokiramo auto put ili sta vec.
Ovo stvarno ne ide, ima da nas uniste totalno.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 23:31 - pre 232 meseci
Možda bi ipak najpametnije bilo da prestanete da kradete i platite softver od kojeg živite :-)

Marko.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 23:42 - pre 232 meseci
Fazon je sto nece moci da zive ako plate software...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 23:42 - pre 232 meseci
Fazon je što nemaju gde da kupe softver, odnsno nema ko da im izda licencu za korišćenje u igraonici (koliko sam shvatio obična end user licenca nije dovoljna), sve i da hoće, bar što se tiče igara, a i što se tiče licence za OS (Win), nju tumači ko kako hoće, pa onda ni ti što proveravaju legalnost softvera nisu sigurni da li u igraonici može da se koristi Home licenca, Pro licenca, ili ne može ni jedna, ni druga, ali im to neće smetati da naplate kaznu, za svaki slučaj.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 23:57 - pre 232 meseci
Ma i skroz ilegalan nije bio neki bog zna kakav biznis, zamisli jos kad bude sve trebalo da se placa....

I koja mainstream firma za PC igrice bi dala takvu suludu licencu i izgubila trziste (da svim tim klincima proda po jednu kopiju)...

Citat:

Fazon je sto nece moci da zive ako plate software...


Znaci da biznis nije rentabilan... jel to jedini biznis kojim neko moze da se bavi u zivotu?

Ako jeste, onda ideja o blokiranju puta sljaka - nek vlada napravi fond za vlasnike igraonica, ima para koliko hoces... :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.03.2005. u 00:59 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.15.03.2005. u 23:57 - pre 232 meseci
odusevljen sam... u srbiji kako neko nije zadovoljan, tako ide da blokira auto put. ali ovog puta je jos bolje, neko zeli da blokira put zato sto je "sprecen" da krshi zakon i realno krade od autora software-a.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 00:22 - pre 232 meseci
Citat:
Ma i skroz ilegalan nije bio neki bog zna kakav biznis, zamisli jos kad bude sve trebalo da se placa....

Ovo je doduše tačno.Neke veće igraonice su i imale nešto od toga, ali ovim sitnijim je samo kapalo.
Citat:
I koja mainstream firma za PC igrice bi dala takvu suludu licencu i izgubila trziste (da svim tim klincima proda po jednu kopiju)...

Pa mora da postoji i neka takva licenca.Kakvu licencu koriste ovi što organizuju turnire po svetu u Warcraft-u, Fifi, Starcraft-u, CS-u i sl...nije valjda da koriste pirate ? :)
A što se tiče ovog "da svim klincima prodaju po jednu kopiju", u Srbiji ćeš pre videti da masa petnaestogodišnjaka blokira auto-put i traži svoja prava, nego da ih vidiš kako uredno kupuju legalan softver.Uh, ček malo, a gde da ga kupe ? Hmmm...bogme moraće petnaestogodišnjaci lepo da vade pasoše, pa onda u red za vizu, pa u mađarsku po legalne igre :) (ovo petnaestogodišnjaci sam uzeo kao prosek, važi za sve od 5-25 godina :D)
Citat:
neko zeli da blokira put zato sto je "sprecen" da krshi zakon i realno krade od autora software-a.

Ne, to bi bilo za svaku osudu.Treba blokirati put ili na neki drugi način vršiti pritisak da se barem malo organizuju te institucije zadužene za legalizaciju, da sve to bar ima nekog smisla.Već sam pričao na ostalim temama, a i pomenuo na ovoj, pa da se ne ponavljam mnogo, ali ni ti što proveravaju legalnost softvera nisu sigurni koja licenca i gde može da se koristi, pa kako onda neko drugi da zna ? Jel treba sad svi vlasnici igraonica da kupe Win98, XP Home, XP Pro, i još Win2003 pride, onako za svaki slučaj, jer ne znaju kako će ko da tumači licencu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

gsi2000

Član broj: 15937
Poruke: 118
217.24.27.*



Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 01:09 - pre 232 meseci
A recimo solucija za linux?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 07:32 - pre 232 meseci
Citat:
STELLANOVA: Fazon je sto nece moci da zive ako plate software...


I sad mi treba da se sazalimo i da kazemo jaoo jadni ljudi, daj da opet po n-ti put neki tamo likovi izadju na autoput pa se bore za svoja 'prava' ...

Kako bi bilo kada bi ja ukrao jedno 10-tak automobila, pa otvorio rent-a-car firmu i rentirao te automobile... I onda dodje inspekcija i zapleni mi te automobile, i jos mi i naplati kaznu, i onda se ja sa svojim drugarima koji su naisti nacin otvorili rent-a-car firme skupim, i blokiram autoput da se borim za svoja 'prava', i onda dodje TV i ja kazem kako nas ova drzava ugnjetava i ne dozvoljava nam da hranimo porodice, stvarno sramota sta ova drzava radi...
Boze, pa ja da nisam ukrao auta, ne bi ni mogao da prezivim... Ko je jos video da se auta kupuju za rentacar, pa znate li vi koliko kostaju novi automobili?

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 10:13 - pre 232 meseci
Ventura, u pricu ubaci pretpostavku da se za auto posebno kupuje linenca da bi se on mogao iznajmljivati, da nasa drzava ne priznaje strane licence koje su inace svugde u svetu legalne, a u zemlji nema ko da izda tu licencu.

Manje vise ovo ne dotice samo igraonice. Ja imam softver koji sam licencirao preko Interneta, platio sam ga karticom, on-line, a na email mi stigao key i ja imam legalan softver ali nema ni racun niti neki dokument, a da ne pominjemo da nemam nikakvu licencu izdatu od domace firme. Porizvodjac softvera uopste nema predivdjeno drugacije izdavanje licenci, jer on smatra da je sam kljuc koji posedujem, dokaz da je softver licenciran.

Ili, kupio sam laptop i na njemu dobio preinstaliran sav softer vec licenciran. Medjutim, nemam nikkavu papirnu licencu (osim nalepnice za Windows).

I sta sad kad mi dodje inspekcija?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 10:39 - pre 232 meseci
Citat:
Marko_L: Ne, to bi bilo za svaku osudu.Treba blokirati put ili na neki drugi način vršiti pritisak da se barem malo organizuju te institucije zadužene za legalizaciju, da sve to bar ima nekog smisla.Već sam pričao na ostalim temama, a i pomenuo na ovoj, pa da se ne ponavljam mnogo, ali ni ti što proveravaju legalnost softvera nisu sigurni koja licenca i gde može da se koristi, pa kako onda neko drugi da zna ? Jel treba sad svi vlasnici igraonica da kupe Win98, XP Home, XP Pro, i još Win2003 pride, onako za svaki slučaj, jer ne znaju kako će ko da tumači licencu.


U principu, ima tu nesto. Pod uslovom da je uopste legalno moguce postojanje takvih igraonica (da li neko zna, da li negde u svetu postoje ?), legitimna je zabrinutost njihovih vlasnika, pogotovo ako imaju dobru volju da postuju zakon i plate sve sto je potrebno i neko bi trebao da se pozabavi time da im skine brigu i neizvesnost sa vrata, da znaju sta treba da ispostuju ako zele da nastave da rade.

U principu, verujem da postoji pravni okvir za svaku situaciju.

- Da li je pravno moguce preprodati licencu za softver? Vidim da se na eBay "prodaje" "polovni" softver, pa zakljucujem da je moguce.
- Da li je dozvoljeno iznajmljivanje kompjutera (hardvera)? Ne vidim ni jedan razlog protiv.

Konkretno, u krajnjem slucaju, igraonica bi svakako smela da ti iznajmi racunar, a da ti postanes privremeni licencor (polovnog) softvera na njemu, za sta ti fiktivno daju pozajmicu (ko se seca price o ratnom "Zakonu o najmu i zajmu" kojim je SAD postala svetska ekonomska metropola po zavrsetku IISR?) i refundaciju (znaci, suma: nula) po isteku perioda najma, a da ti naplate najam kompjutera po nekoj fer ceni oko koje se slazete.

Prema tome, u igraonici ti ne iznajmljujes instalacioni materijal igre koju si licencirao (sto je sigurno eksplicitno zabranjeno), nego samo uz nadoknadu dozvoljavas koriscenje svog racunara, na kome se nalazi (nadam se) legalan, licenciran softver. Mislim da ni u jednoj EULA ne pise da ako dozvolis da neko sedne za racunar na kome je instaliran, moras da ga sprecis da koristi taj konkretan softver ako nije vlasnik racunara. U suprotnom, ne bi smeo da dozvolis ni prijateljima, komsijama, rodjacima u gostima da se ikad poigraju na tvom kucnom racunaru, a onda i podsisitem odvojenog snimanja napredovanja za razlicite igrace, koji vecina igara ima, takodje nema smisla.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 10:57 - pre 232 meseci
@salec - rezon je dobar, ali ipak mislim da ovo nece paliti.

Sa ovom konstrukcijom bi ti mogao da iznajmljujes "Namestenu sobu sa TV-om, plejerom i video kasetama, najam na sat" - a u sobi se sasvim slucajno nalaze video kasete sa najnovijim filmovima (koje si ti sasvim legalno platio), i ti, de facto, imas bioskop koji se u stvari zove "soba sa hi-fi opremom na iznajmljivanje"

Verujem da bi industrija filma na ovo vrlo blagonaklono gleadala ;)

Elem, posto te (C) Balkan postapalice i pokusaji zezanja sa zakonom u glavnom ne sljakaju, bar kada je ophodjenje sa firmama u razvijenom svetu u pitanju - treba potraziti bolje metode koji su legalni za sve.

Na Internetu sam video firme koje najme video igrice za koriscenje u kuci - u pitanju su kertridzi i CD-ovi za konzole, ali ocigledno taj biznis model postoji i sljaka - i po meni je primenjljiv i u igraonicama (ti najmis igricu i PC racunar na odredjeno vreme)

http://www.gamefly.com/

Treba ih kontaktirati i pitati pod kojim uslovima oni dobijaju pravo da rentiraju igrice.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 11:02 - pre 232 meseci
Citat:
I sad mi treba da se sazalimo i da kazemo jaoo jadni ljudi, daj da opet po n-ti put neki tamo likovi izadju na autoput pa se bore za svoja 'prava' ...


Da ne bude pogresno shvaceno, moj post nije bila podrska za blokadu puteva i slicno...

Citat:
U principu, ima tu nesto. Pod uslovom da je uopste legalno moguce postojanje takvih igraonica (da li neko zna, da li negde u svetu postoje ?)


Ja u Italiji nisam video nijednu igraonicu.
Prvo treba da se zapitamo koja je svrha igraonice i zasto one postoje.
Postoje jer ljudi zele da igraju jedni protiv drugih u mrezi. Na zapadu ljudi to resavaju tako sto igraju preko interneta. Kod nas trenutno ne postoji infrastruktura za igranje preko interneta tj. postoji ali je poseduje zanemarljiv broj ljudi. Takodje dosta ljudi ide u igraonice jer kod kuce nema racunar.
Dakle sve ovo je samo posledica ekonomskog stanja u zemlji. Ne mozete ocekivati da ce ljudi masovno kupovati igre koje kostaju po 50-100e, jednostavno standard to nedozvoljava. S'druge strane mnogi ce reci:''Ok, nije veliki standard, nemoj da igras igre ako nemas para da kupis legalno.'', ovo je nemoguce da neko prihvati ako zna da moze da na ulici kupi istu tu igru od 100e za 100 dinara. Nisu ljudi koji zele da igraju igre krivi za stanje u zemlji, ne treba neki klinac od 15-16 godina da bude uskracen za tako nesto iako on nikakvog uticaja nije imao na razvoj okruzenja u kome zivi...
 
Odgovor na temu

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 11:51 - pre 232 meseci
Sto se tice rentiranja automobila. zamisli situaciju da ti bas tako radis sa ukradenim kolima i dodje inspekcija da te kazni, a i njihov automobil je ukraden. Oni traze od tebe da kupis legalan automobil a svi opstinski i sudski automobili u gradu i skoro u svim firmama su ukradeni.

Sto se tice blokade puta, normalno da sam se salio, ali pravo da vam kazem ako dodju kod mene da mi traze legalne windowse i legalne igrice, i jos me kazne, a u mom gradu niko nema original software cak ni opstina niti fakultet, i jos sam samo ja registrovao firmu i placam porez od svih internet klubova koji su registrovani na razna udruzenja i stranke i ubijaju mi cenu. E pa nisam ni ja budala ima sve motkom da ih oteram. Kada srede situaciju u gradu da se prvo registruju svi klubovi u gradu ili neka se zatvore i ja cu sve da platim. Ja ne bezim od placanja windowsa i igrica, jer bi meni na neki nacin to i odgovaralo jer bi ostao samo ja i jos mozda 2 kluba u gradu, sto bi dovelo do porasta cene koriscenja i totalne zarade, medjutim ono sto mene najvise nervira je sto na 10 m od mene ima jos jedan klub koji nije prijavljen, ne placa industrijsku struju niti telefon takodje ni porez. Jeftiniji je od mene. I sta ja sad kupim original windowse i igrice i imam ukupno 5 igrica u klubu a on ih menja svakih mesec dana. pa sta mislite ko ispada budala.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 11:58 - pre 232 meseci
Citat:
Sto se tice rentiranja automobila. zamisli situaciju da ti bas tako radis sa ukradenim kolima i dodje inspekcija da te kazni, a i njihov automobil je ukraden. Oni traze od tebe da kupis legalan automobil a svi opstinski i sudski automobili u gradu i skoro u svim firmama su ukradeni.


Ruzna situacija - ali opet si i ti kriv, a kako ide ona pesma

Citat:

I got a letter from the government
The other day
Opened it and read it
It said they were suckers
They wanted me for their army or whatever
Picture me givin’ a damn, I said never
Here is a land that never gave a damn
About a brother like myself
Because I never did
I wasn’t wit’ it, but just that very minute...
It occurred to me
The suckers had authority




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 12:04 - pre 232 meseci
Ne radi se o tome ko je kriv, nego sto je ocigledno da ljudi koji rade legalno ispadaju budale, ko sto rece kolega na drugoj temi.

Kada radis legalno troskovi su ti mnogo veci i odmah si nekonkurentan u odnosu na one koji rade nelegalno i sve sto uzmu para trpaju u svoj dzep.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 12:08 - pre 232 meseci
Cek, brokeru.. ok, ja kontam sve to sto ti pricas i to 101% ima smisla, ali eto - ovi krenuli u suzbijanje ilegalnih igraonica.

Zar to nije korak ka tome da oni koji posluju legalno mogu da ostvaruju dobit, ili sam ja sve pogresno shvatio?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.213.158.85.in.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 12:41 - pre 232 meseci
Ako dozvolite, ja bih ovde prezentovao svoj biznis plan.

Rešio sam da otvorim pekaru, ali sam zaključio da je brašno mnogo skupo, pa bi i moj hleb bio skup. Odlično rešenje za to je da ja zapravo kradem brašno od proizvođača (on ga em ima dovoljno, em je bogat i ne treba mu više para). Tako ću ja moći da proizvodim hleb i prodajem ga po znatno povoljnijim cenama od konkurencije. Ah, da, ako država bude htela da me zatvori & uhapsi zbog toga, javiću vam da organizujemo blokadu auto puta!

Smrdi, jel' da?

Marko.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 13:11 - pre 232 meseci
Ivane bilo bi tako kada bi oni sve redom potkacili a ne da postoje zasticeni. Iskorenjivanje jednog kriminala u korist drugog kriminala je i samo kriminal.

S druge strane, ako propis legalan softver proglasava nelegalnim onda mi imamo zesci problem.

Ne radi se ovde samo o igraonicama nego i o svima drugima, jer ispada da se broj onih koji imaju legalan softver drasticno smanjuje i da mnogi misle da nece imati problema sa zakonom a u stvari ce ih zakon samleti kad ih se dokopa.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.16.03.2005. u 14:14 - pre 232 meseci
Ovde se stalno preplicu dve teme, pa hajde da se dogovorimo i organizujemo :

Kao prvo, ima li ovde na temi uopste nekoga ko se zalaze da igraonice rade sa nelegalnim (nelicenciranim, piratskim, ...) softverom? Pitanje potrebe da softver bude placen, a u ovom slucaju jos manje kontroverzno pitanje potrebe da oni koji od tog softvera zaradjuju posteno plate, reseno je maltene sveopstim 100% prihvatanjem da sve firme (sto znaci i igraonice) treba da imaju sav softver legalan. To je valjda jasno u svacijem etickom sistemu. Mislim, malo malo pa se neko javi i "bori se protiv pirata" iako to sustinski i nije predmet rasprave.

Dva su osnovna pitanja:

- Da li igraonice mogu ikako da postoje legalno bez krsenja licencnih prava?
- Ako da, onda kako, ko to jemci i gde to pise (zakon, uredba) ?

Citat:
Ivan Dimkovic: @salec - rezon je dobar, ali ipak mislim da ovo nece paliti.

Sa ovom konstrukcijom bi ti mogao da iznajmljujes "Namestenu sobu sa TV-om, plejerom i video kasetama, najam na sat" - a u sobi se sasvim slucajno nalaze video kasete sa najnovijim filmovima (koje si ti sasvim legalno platio), i ti, de facto, imas bioskop koji se u stvari zove "soba sa hi-fi opremom na iznajmljivanje"

Verujem da bi industrija filma na ovo vrlo blagonaklono gleadala

Siguran sam da tako nesto postoji, na primer u luksuznijim hotelima, ali svakako nije konkurencija bioskopima - cena je neisplativo visoka da bi to neko iznajmio samo da bi gledao film. No, nigde ne postoji zakon koji odredjuje minimalnu cenu iznajmljivanja sobe. Ono sto sam napisao je bio samo primer. Stvar je u tome da ne postoji jasna granica izmedju privatnog, zatvorenog i javnog prikazivanja. To je nesto sto bi na primer porota naknadno odlucila na osnovu svog osecaja "koliko mnogo je puno". Uvek postoji neka forma koja zaobilazi zabranu, kad god nemas vrlo jasno definisane granice.

Da budem iskren, samo sam parafrazirao model prostitucije koji je nekad postojao u Japanu i nekim drugim drzavama, "privremeni brak" (koji je dospeo cak i u operu "Madam Baterflaj"), a koji je bio jasno zaobilazenje propisa o potpunoj zabrani prostitucije. Danas je na primer fiktivni (ustvari, pravno sasvim realni, ali privatno i intimno najcesce nepostojeci) privremeni brak sredstvo za protivpravno dobijanje boravisne i radne dozvole u nekim zemljama, a suzbijanje te pojave je vrlo tesko upravo zato sto ne postoje jasne granice u tome kakav brak je "pravi".

E pa, jasne granice ne postoje ni u slucaju pustanja nekog drugog da koristi tvoj racunar. Cinjenica je da u igraonici ti ne placas za konkretnu igru koju ces igrati, nego za "seat", a mozes da igras ono sto je instalirano, pola sta jedno, pola sata drugo, ili kako ti god drago. Mozes i da ne igras nista nego da npr. otvoris Notepad i pises sors nekog programa ili sastav za domaci zadatak, niko ti ne brani. Ti placas sat vremena koriscenja racunara ("racunarske ucionice" ) i to je to.


Samo jos jedan mali rant na temu licenciranja po principu "dodjes mi" i gestapoidnog guranja nosa u nacin upotrebe legalno kupljene kopije autorskog dela po trzisnoj ceni:

Po logici koja je nametnuta, ako bi je primenili principijelno, biblioteke ne bi smele da dozvoljavaju ljudima da citaju knjige (jer ih nisu oni kupili) ni u citaonici biblioteke, a kamoli da ih nose napolje, mislim intelektualna svojina je intelektualna svojina! Ti ljudi bi kupili knjige da bi ih citali kad ne bi postojale biblioteke, a ovako su pisac i izdavac na gubitku ... Ustvari, ma ko je uopste dozvolio te biblioteke ?!

Ne, bez sale, da nisu tradicionalno postojale i da nisu smatrane za "hramove kulture", danas bi sigurno bile zabranjene zakonom jer one rade sa knjigama upravo ono sto je zabranjeno (ako je zabranjeno) videotekama ili igraonicama. Pri tome, biblioteke ne moraju da placaju knjige po visoj ceni od trzisne niti posebna "prava rentiranja". Cak primaju i donacije knjiga i niko ih ne ganja zbog toga. Clan biblioteke ne placa naknadu prorporcionalnu ceni knjige koju je uzeo da cita.

Filmska, muzicka i softverska industrija su ocigledno i jasno prestupili preko granice prethodno uobicajenih prava, verovatno zahvaljujuci pritisku svoje novcane moci na politiku. No, da ne zapocinjemo jos jedan flamewar oko toga ...
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Vlasnici igraonica i internet klubova, hajde da se organizujemo.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16100 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.