Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!

[es] :: Linux :: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5059 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.panline.net.



+3 Profil

icon SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!19.02.2005. u 15:47 - pre 233 meseci
Imam 19'' monitor koji u WinXP radi 1280/960@85Hz a u SuSe-u 9.2 na toj rezoluciji mi radi na samo 60Hz sto je opasnost za moje oci! Prinudjen sam da spustam na 800/600 da bi imao bar 80Hz...
Kako da resim ovaj problem?
Linux mi je na primarnom master ATA prikljucku a WinXP na RAID prikljucku na ploci. Moram stalno da ulazim u BIOS i iskljucujem boot sa IDE ATA grane da bi startovao WIN sa RAID grane, jer je SCSI/RAID poslednji u redu za boot (Award BIOS).
Da li mogu instalirati ili postaviti neki boot menadzer gde cu birati koji OS cu boot-ovati?
Da li postoji nacin da nekako iz SuSe-a vidim NTFS particije koje su na RAID (2+0 stripe {FtastTrack Promisse}) grani?
 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!19.02.2005. u 17:38 - pre 233 meseci
Upotrijebi neki modeline generator kao sto je amlc (koji je meni osobno prilicno dobar)
http://delenn.tky.hut.fi/amlc/
Odgovori na par pitanja i dobit ces modeline koje ubacis u xorg.conf/XF86Config
Boot manager pogledaj za lilo i grub .
You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

psihodel
Beograd

Član broj: 9706
Poruke: 200
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!20.02.2005. u 09:15 - pre 233 meseci
Nisi naveo koji je monitor u pitanju. Da li je pri instalaciji prepoznat tačan model ili je ostavljen kao generic. Ukoliko je generic, probaj sledeću stvar...
Izaberi neki monitor koji za koji sigurno znaš da može da izvuče 85 na dotičnoj rezoluciji, a da je od istog proizvođača, zatim restartuj X i probaj da namestiš rezoluciju...
Meni je ovo upalilo baš pre neki dan, istina na Mandrake 10.
bLOW yOUR mIND
 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
*.blueisp.co.yu.

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!20.02.2005. u 19:17 - pre 233 meseci
ako drugacije ne ide editituj xorg.conf (ako suse koriti xorg)

i rucno namesti

HorizSync (u kHz)
i
VertRefresh (u Hz)

samo budi siguran koje vrednosti tvoj monitor koristi na toj rezoluciji, or else...

a boot manager mozes staviti koji hoces:
lilo, grub, onaj koji ide uz Partition Magic, cak se moze srediti i sa windows-ovim boot managerom (editovanjem boot.ini)
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!21.02.2005. u 01:52 - pre 233 meseci
Citat:
Cileinteractiv: Imam 19'' monitor koji u WinXP radi 1280/960@85Hz a u SuSe-u 9.2 na toj rezoluciji mi radi na samo 60Hz sto je opasnost za moje oci! Prinudjen sam da spustam na 800/600 da bi imao bar 80Hz...


Offtopic: Zasto u WinXP ne drzis na 1280x1024 @85Hz?

A problem ces najlakse resiti citanjem dokumentacije za tvoj monitor i editovanjem conf fajla kako je rekao:

Citat:
homoludens: ako drugacije ne ide editituj xorg.conf (ako suse koriti xorg)

i rucno namesti

HorizSync (u kHz)
i
VertRefresh (u Hz)

samo budi siguran koje vrednosti tvoj monitor koristi na toj rezoluciji, or else...
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.mainstream.co.yu.



+3 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!25.02.2005. u 21:07 - pre 233 meseci
Hvala na savetima, resio sam probleme sa monitorom!
Ostao je problem sa tim sto ne vidim NTFS particije na RAID-u(2+0) Stripe!





-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IT-ovci, pomirimo se sa sudbinom i budimo spremni na to da stalno moramo uciti!!!

[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 26.02.2005. u 01:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Unilux
Sam Svoj Majstor
Capital, CAD

Član broj: 40585
Poruke: 39
*.sympatico.ca.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!25.02.2005. u 22:23 - pre 233 meseci
NTFS se lepo moze pristupati sa oba OS (XP i SuSe 9.2), ako se radi o sekundarnoj
particiji, jer SuSe 9.2 podrzava taj file system.
Jedino ne preporucujem da se igras sa primarnom NTFS particijom koja se koristi za XP boot.
Nadam se da si koristeci grup boot loader, inace isporucen sa SuSe, resio dual boot
pitanje.


Al' je lep ovaj svet, ...
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.mainstream.co.yu.



+3 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!26.02.2005. u 00:52 - pre 233 meseci
Nisam resio ni dual boot! Molim te ako znas objasni mi ukratko ili ostavi link za 'how to'. Jos cu videti dal nesto o tome pise u SuSe help-u.
 
Odgovor na temu

Unilux
Sam Svoj Majstor
Capital, CAD

Član broj: 40585
Poruke: 39
*.sympatico.ca.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!28.02.2005. u 01:52 - pre 233 meseci
Dual boot le lepo objasnjen u SuSe knjigama (ako ih imas).
Princip je da instalacija koristeci parted uradi re-size i sacuva XP particiju, ti dodas
SuSe-jeve i jos jednu shared NTFS. Podesis grub kako da se ucitava (takodje u instalaciji) i uzivas posle.

Kako je XP mnogo manje flexibilan, prvo osiguras de je on instalisan i radi.
U slucaju da nisi adresirao ceo disk za XP, resize nije potreban i SuSe instalacija ce biti jednostavnija.


Al' je lep ovaj svet, ...
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!28.02.2005. u 08:11 - pre 233 meseci
Citat:
Unilux: NTFS se lepo moze pristupati sa oba OS (XP i SuSe 9.2), ako se radi o sekundarnoj
particiji, jer SuSe 9.2 podrzava taj file system.

To je ok, ali da li postoji neki jednostavan nacin da ntfs particiju podesim da ne bude read-only? Intervencija na fstab ne pomaze...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!28.02.2005. u 09:32 - pre 233 meseci
U ovom trenu je najjednostavniji nacin da napises, odnosno izmenis postojeci, drajver za ntfs. Srecno...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!28.02.2005. u 09:49 - pre 233 meseci
E, ako je samo to, onda u redu...

A sad malo ozbiljno: kako je ostatak populacije sa SuSE 9.2 resio problem write pristupa ntfs particijama (ukoliko ste ga uopste resavali)? Jel ste svi pisali drajvere :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ybc.bg.vline.verat.net.



+3 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!28.02.2005. u 10:07 - pre 233 meseci
Nisi ukapirao ono sto je VRider hteo da ti kaze: Ne postoji za sada bezbedan nacin pisanja na ntfs particije iz linux-a
 
Odgovor na temu

Unilux
Sam Svoj Majstor
Capital, CAD

Član broj: 40585
Poruke: 39
*.sympatico.ca.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!01.03.2005. u 02:54 - pre 233 meseci
Ako je FS mountovan propisno i sa +w (write) opcijom, stvar radi.
Ja lepo pisem po istom FS i iz XP i iz SuSe 9.2.
Ne predlazem pisanje driver-a, posto je stvar more "native" ako je doticni FS podrzan.

Proverio sam to uradio na mojoj masini, i u stvari radi se o FAT32 file system tipu.
Taj FS mi samo sluzi za "povezivanje" linuxa i XP i odlicno radi posao.
NTFS koristim samo za OS deo XP-a.

Druga je stvar ako izvesne fileove ne mozes lako da citas sa aplikacijama iz linux i iz XP. To je vec kompatibilnost izmedju apps, ne FS.





Al' je lep ovaj svet, ...
 
Odgovor na temu

zderavko

Član broj: 11554
Poruke: 247
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!03.03.2005. u 21:10 - pre 233 meseci
1) Ne mogu da gledam DVD filmove zbog autorskih prava na kodek za pushtanje istih iz SuSE 9.2. Koji je dobar DVD player koji ce da radi pod SuSE-om i preko koga cu moci da pustam DVD bez problema? ( da znam uradio bi sam )

2) Imam Asus-ovu Ati Radeon 9600 XT grafichku kartu koja radi lepo osim shto nema OpenGL podrshku pod linuxom. Koje je drajvere potrebno instalirati ili shta je potrebno uraditi da se ukljuchi OpenGL? Na Ati-jevom sajtu pishe da prvo pokrenem check.sh da bi odabrao pravi drajver ali ne mogu da ga pokrenem zbog 3)

3) *Vazhi i za pod 2)... Kad pokusham da instaliram firefox ili neki drugi program (flashplayer, drajver za VGA) a da nije .rpm odnosno da ne ide preko YaST-a uvek mi ispishe "linux:/windows/d/Linux/ff/firefox-installer # ./firefox-installer
bash: ./firefox-installer: /bin/sh: bad interpreter: Permission denied"
Pogledao sam (www.mozilla.org/products/firefox/releases/) online uputstvo sa instaliranje firefox-a i pishe da tako treba da se uradi, ali meni izbacuje ovu greshku bilo da sam ulogovan kao user bilo kao root. Na Mandrake 10.1 sam sasvim normalno mogao da ovo instaliram.

Ako vec postoje teme sa reshenjem za ove stvari molio bih da ih napishete kad ih ja vec nisam video ili da napishete reshenje ako znate

*Ako neko hoce da prelozhi da gledam DVD iz Windowsa, igrom sluchaja nemam Windows instaliran.
"All paid jobs absorb and degrade the mind."

"Man will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest."

 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.net
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!04.03.2005. u 09:44 - pre 233 meseci
Redom:
1) Mplayer: www.mplayerhq.hu
Već ga imaš u SuSE-u, ali u osiromašenoj verziji. Skini kompletnu verziju sa
sajta koji sam ti dao. Skini i fontove i neki skin. Prati upustva na sajtu i
pročitaj INSTALL koji ćeš dobiti uz arhivu koju ćeš skinuti.

2) i 3) Mislim da nemaš instaliran "sh". Pogledaj u YaST-u, da li je
instaliran, ako nije, naravno instaliraj... Ako ovo nije slučaj, onda ne znam
u čemu je problem.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

psihodel
Beograd

Član broj: 9706
Poruke: 200
*.EUnet.yu.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!04.03.2005. u 11:36 - pre 233 meseci
1. Takođe koristim SUSE 9.2 i bez problema puštam DVD pomoću Xine plejera (LINK). Pod ovim "bez problema puštam DVD" mislim da ih puštam sa instalcijom Xine sa gore navedenog sajta i bez instalacije ikakvih dodatnih biblioteka. Inače, za puštanje DVD-a ti je neophodna biblioteka libdvdcss. Proveri preko YAST-a da li je instalirana, a zatim instaliraj ili Xine ili Mplayer.
bLOW yOUR mIND
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!04.03.2005. u 12:26 - pre 233 meseci
Za 3) moguce da ti je particija sa koje pokusavas da instaliras mountovana sa flagom "noexec". To je default ako je stavljeno "users", cini mi se. Remountuj sa "exec" flagom, ili to dodaj u /etc/fstab.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

psihodel
Beograd

Član broj: 9706
Poruke: 200
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!04.03.2005. u 13:29 - pre 233 meseci
Sad videh - imaš OVDE detaljno uputstvo za instalaciju Mplayer-a i Xine-a.
bLOW yOUR mIND
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.mainstream.co.yu.



+3 Profil

icon Re: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!05.03.2005. u 23:18 - pre 232 meseci
Uspeo sam da gledam DVD na tek instaliranom SuSe-u 9.2! (Kafeine)Samo morao sam da otvorim plej listu i u nju ubacim name_0x.VOB fajlove sa DVD diska i gledao sam film bez problema. Na DVD filmovima sa AC3 kompresijom tona zvuk se ne cuje (naravno jasno je zbog cega) ....
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: SuSe 9.2 ODLICAN! Ali par banalnih problema!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5059 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.