Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tracking visitors ...

[es] :: PHP :: Tracking visitors ...

[ Pregleda: 3401 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gagi
Dragan N.
Ottawa, Canada

Član broj: 166
Poruke: 162
*.travel-net.com.

ICQ: 28662024
Sajt: www.z8m.net


Profil

icon Tracking visitors ...14.02.2005. u 02:02 - pre 232 meseci
Pozdrav,

Pokusajem da napravim neki sistem koji ce da prati posjetioce po sajtu. Trenutno sam uspjeo da dodjem do par informacija koje mi trebaju, ali nisam siguran da li je to "zdravo" sto sam uradio. Nekako mi sve blesavo izgleda ...

Na svakoj stranici, provjeravam da li je postoji sessija --- ako ne, zapocnem novu. Zatim, skupim informacije koje mi trebaju i zapisem u MySQL. Tj. Svaki korak zapisujem u MySQL, nakraju za jednog posjetioca imam x redova i to mi izgleda nesto ovako;


id | session_id | page4 | date | time | ip | city | state | country | refferd | system
id | session_id | page3 | date | time | ip | city | state | country | refferd | system
id | session_id | page8 | date | time | ip | city | state | country | refferd | system
id | session_id | page2 | date | time | ip | city | state | country | refferd | system
...


Da li je dobro da zapisujem svaki korak u MySQL? Strah me da poslje nekog vremena sve ne rikne? Koliko je "normalno" imati redova i kolona u bazi? Mislio sam da zapisem samo na kraju sessije, tj. kad posjetio napusti sajt da uradim samo jedan zapisi sa svim informacijama;

id | session_id | page4, page3, page8, page2 | date | time | ip | city | state | country | refferd | system

.. ali onda nisam znao (i dalje ne znam) kako da sacuvam sve stranice koje je posjetio, pa tek nakraju kada sessija isteken da napravim zapis u bazu.

Takodje, poslje sam dosao do problema ... ako bi samo jedan zapis uradio, kao sto sam htjeo, kako bih znao koliko vremena provede na svakoj stranici? Trenutno pratim kad je dosao npr. na page3 - 7:20 , a u 7:27 bio je na page8 znaci da je proveo 7min na page3. ALI opet problem, kako zadnju stranicu da izracunam --- jer nema nista poslje toga pa da izracunam vrjeme. Znaci, trebao bih da znam kad se sessija zavrsila .... a kako doci do ove informacije?


Uvjek neki probam, pa zaglavim, probam da zaobidjem problem, zaobijdje, pa onda nakraju opet zaglavim ... i vratim se na isto. Uh! Da li je ok ovo sto radim? Da li ima neki pametnij laksi nacin? Kako bi vi ovako nesto izveli? Sh'a da radim ... :\


Thanks!



DDSD!
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Tracking visitors ...14.02.2005. u 20:36 - pre 232 meseci
Pa poslednju stranicu ces jako tesko uspeti da "zahvatis"...Iz PHP-a ne mozes da uhvatis unload event ako covek zatvori stranu, a osim toga sta ako je uopste ne zatvori, nego otvori novi tab i nastavi da brauza dalje? Mislim da tu nema resenja...barem ne jednostavnog.





Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

gagi
Dragan N.
Ottawa, Canada

Član broj: 166
Poruke: 162
*.travel-net.com.

ICQ: 28662024
Sajt: www.z8m.net


Profil

icon Re: Tracking visitors ...14.02.2005. u 23:57 - pre 232 meseci
Hvala na odgovoru ...

Vjerujem da ima neka solucija, npr. mozda bih mogao sa JavaScriptom da napravim onLoad i onUnload i zapisem vrjeme. Ja sam tako isto pokusavao sa sessijama, kada se sesija zavrsi --- dakle kada taj link napusti sajt ili sta vec da zapise to vrjeme. Nikako nisam mogao da nadjem kako da saznam kada je sezija zavrsena. Mozda ovo sto imam sada je ok za klienta, ako znam statiske za 10 stranica a 1 ne znam tacno ... no big deal, right?

Takodje, predpostavljam da ove statisike nece biti 100% tacne --- sve zavisi o necemu, a to nesto zavisi nekoj desetoj stvari nad kojom ja nemam kontrolu. Pogotvu ja, koji sam pocetnik u svemu ovome, i svaki dan nesto novo saznam i otkrijem. Npr. Trebao sam da uzmem IP, s'njim da nadjem city, state i country ... za sada sve radi, ali znam da necu uvjek uspjeti doci do tih informacija, ebiga, ne znam sta drugo da radim. Za sada krpim kako znam, kada otkrijem nesto novo ... promjenit cu.


Da li ostalo izgleda ok ili ... ? Svaka informacija je vise nego dobro dosla ;)

Jos jednom, hvala!
DDSD!
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.blueisp.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Tracking visitors ...15.02.2005. u 01:14 - pre 232 meseci
Pre nego sto si krenuo da razvijas program za pracenje statistika trebao si da definises sve potrebne zahteve (sta treba da radi) i da budes siguran da sa postojecom tehnologijom mozes da ih ispunis. Ovako kako si postavio svoj problem izgleda kao da ni sam nisi siguran u to sta tvoj program treba da radi. Mozda bi prvo mogao da pogledas kakve sve mogucnosti imaju vec postojeci programi, pa tek onda da krenes da razvijas svoj program.

Sto se tice tvog konkretnog problema ne znam zasto ti je bitno da znas koliko je taco vremena proslo pre nego sto je korisnik otisao na drugu stranu (ionako to vreme ne odrazava stvarno vreme za koje je korsnik gledao tu stranu). Sasvim je OK da za svaku posetu imas po jedan red, mada je nad predlozenom strukturom tabele moguce izvrsiti dalju normalizaciju.

Ako klijent nema strogo definisane zahteve u pogledu statistika, onda ne bi trebao sam sebi da pravis sto vise posla (pogotovo ako nisi iskusan sa web programiranjem).
Owl
 
Odgovor na temu

gagi
Dragan N.
Ottawa, Canada

Član broj: 166
Poruke: 162
*.194-70-69.mc.videotron.ca.

ICQ: 28662024
Sajt: www.z8m.net


Profil

icon Re: Tracking visitors ...15.02.2005. u 06:58 - pre 232 meseci
Komplikovana je situacija, ali uglavnom klient dodje i kaze gazdi: "Ja bih neke statiske, sta mi predlazete?" Zatim meni gazda dodje; "Klient bi neke statiske, nadji sta bi mogli da mu predlozimo." i onda ja lutam po net-u, nadjem par opcija i predlozim gazdi, klient prihvati i onda ja trebam da skontam kako to da izvedem. Znaci; trazim, predlazem, ucim, pravim i naravno dizajniram. Rado bih sjeo i razmisljao prije nego sto pocnem ovo sve, ali opet klient i gazda; uradi sta znas za sada, poslje cemo se vratiti i popraviti.

Zasto mi treba vrijeme po stranici? Radi se o sajtu za jedan magazin, i njima je bitno da znaju gdje ljudi idu, koje artikle citaju tj. da li citaju (vrjeme provedeno na strani) ili samo lutaju po sajtu, iz kojeg grada/zemlje dolaze, s'kojeg sajta su dosli, itd. E sada, da li je neko klikno na stranicu i otisao da pije kafu ili je tih 30min proveo citajuci... to nije moj problem.

Poceo sam da se baratam s'PHP i MySQL pre neki 4-5mjeseca kada sam poceo da radim na ovom projektu. Citao sam nesto o strukturama baza i MySQL Databse Design mi je dosta pomoglo da shvatim bazu. Kazes da bi mogao jos bolje ovo da sredim? Moze vise detalja, sta bi ti promjenio i zasto, ... ili ako imas neki dobar link, ostavi da proucim.


Thanks!

DDSD!
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
195.252.103.*

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Tracking visitors ...15.02.2005. u 08:23 - pre 232 meseci
Meni pada na pamet nešto ovakvo. Ima korisničke sesije. Čovek je došao, kreirala se sisija, otvorio je 56 stranica, ali on je ista osoba, tj. sesija je ista.

Dakle, u jednoj tabeli pamtiš podatke o sesiji. Vreme kada je sesija kreirana, IP, browser, geografske podatke na osnovu opsega i tako dalje. U drugoj tabeli pamtiš podatke o posebnim stranicama koje je posetilac otvorio (vreme, sama stranica...). Stranice vežeš sa sesijom pomoću session_id ključa. Ovo je dobro jer ne dupliraš podatke o sesiji (kao što je kod tvog rešenja slučaj).

Još ako imaš neki sistem za praćenje sesija (kao moje aplikacije) onda je ovakva statistika još jednostavnija za implementiranje.

Što se vremana provedenog na određenim stranicama tiče, ja se sa tim ne bih zamarao. Bar ne preterano. Analiza se ionako ne vrši metod: "Ha! bio je na ovoj stranici 5 minuta, a na ovoj 30 sekundi, znači ovaj drugi članak ne valja nizašta". Nego - od otvorenih 30 stranica 21 je u kategoriji sport, pri tom je imao problema sa pretragom rezultata vezanih za englesku ligu, a najviše je čitao tekstove posvećene Liverpulu... Lupam primer, ali valjda kontaš šta hoću da kažem. To bi tvoj klijent trebalo da zna bolje od tebe ;)

Pozdrav
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

gagi
Dragan N.
Ottawa, Canada

Član broj: 166
Poruke: 162
*.194-70-69.mc.videotron.ca.

ICQ: 28662024
Sajt: www.z8m.net


Profil

icon Re: Tracking visitors ...16.02.2005. u 01:13 - pre 232 meseci
Hvala Ilija, totalno si upravu za strukturu tabele. Imam jos tabela koje vjerovatno mogu da normalizujem, pogledati cu to kasnije.

Recimo ako je 500 ljudi kliknilo na jedan artikal, u pocetku su vjerovatno bili zaintersovani da procitaju, i od njih 500, 400 je napustilo stranicu u roku od 30sec. tu nesto nije u redu. Ja (idiot) sam ovo predolzio, gazda i klient prihvatili ... sada trebam da se zezam oko ovoga. ALI ako ovaj projekt doguram kraju, bice to the balls ... i mogucnosti da radim s'Polo, American Red Cross, Home Depot, Major League Baseball, ... ako userem e onda cu da ribam pod.

So, bilo kakav link, tekst, knjiga, whatever .... vezano za php/mysql/e-marketing samo ostavite a ja vam se mnogo zahvaljuem!

D.


DDSD!
 
Odgovor na temu

gagi
Dragan N.
Ottawa, Canada

Član broj: 166
Poruke: 162
*.194-70-69.mc.videotron.ca.

ICQ: 28662024
Sajt: www.z8m.net


Profil

icon Re: Tracking visitors ...18.02.2005. u 22:40 - pre 232 meseci
Tracking system skljaca nekako (nisam rjesio vrjeme za zadnju stranu) pa smo jutros objavili novi broj za magazin. So komentari, kritike, bugs, ... ? Trenutno lutam po sajtu i trazim greske koje su mi izmakle ... i gledam sta bih mogao da popravim.

www. inspireyourworld .com


10x!
DDSD!
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Tracking visitors ...

[ Pregleda: 3401 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.