Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta mislite o ovome (design rip-off)

[es] :: Web dizajn i CSS :: Šta mislite o ovome (design rip-off)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8258 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Šta mislite o ovome (design rip-off)10.02.2005. u 19:24 - pre 233 meseci
http://www.novisadonline.com/ vs http://www.macromedia.com/ (ni manje ni više)

Šta inače mislite o rip-offovima? Po meni je ovo nešto najseljačkije (al ga sročih) što web developer može da uradi.

Dragi moji, ako već nećete/ne umete da dizajnirate sopstvene stranice onda bar platite ko će vam to uraditi ili kupite gotov template. U svakom slučaju, nemojte da KRADETE.



PS: Ne znam da li je spomenuti sajt već pominjan. Ako jeste (tj. ja kasnim) nek se ova tema obriše.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

[nq]

Član broj: 31959
Poruke: 221
*.10.eunet.yu.



Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)10.02.2005. u 22:46 - pre 233 meseci
pa dobro lici ali nije da ga je mazno 100 % treba to umeti. :)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)10.02.2005. u 22:51 - pre 233 meseci
Dođe mi da topujem ovu temu pa da ovde objavimo sve ovakve slučajeve. Pravi bezobrazluk.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

mordor
Vladimir Cvetic
/dev/null

Član broj: 2797
Poruke: 420
195.252.87.*

Jabber: cvele@default.co.yu
Sajt: www.knowbies.com


Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)10.02.2005. u 23:16 - pre 233 meseci
zao mi je sto moram da vas obavestim ali ovo nije rip :)
mislim i jeste i nije...
ali macromedia je ovo objavila za javnu upotrebu cim je napravila to kao tamplate :)

nebih ni ja ovo znao al na faxu videh nekog lika kako klikce i postavlja ovaj tpl u DW
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 07:59 - pre 233 meseci
Nekad je bio postojao sajt plagijat.org (hrvatski) i tamo je bilo reci o ovome, mada su u stvari tekstovi bili glavna meta.

Zar se pocetnicima ne kaze: kad vidis nesto sto ti se svidja probaj da napravis? A kad napravi onda je kopirano. Ko je danas originalan? Video sam i (domace) sajtove web dizajnera (ili se bar tako presdstavljaju) koji nude primere. A oni u stvari kopirani sa nekog drugog sajta, pa jos tekst ostao na engleskom. Da su bar preveli, nego nista. Upotrebljivost skoro nikakva. Pocetniku nece pomoci, ko zna smejace se.

Velike firme daju primere koje pocetnici mogu da koriste. I sta je tu lose? Uostalom, to je za pocetnike. Koliko ste imali uspesnih ili manje uspesnih radova? Mnogo, dok vam se nije svideo vas rad.

I ima jos jedna stvar. Pogledate li sajt neke velike firme, recimo Peugeot, videcete da svi sajtovi njihovih partnera lice jedan na drugi. Nije uopste stvar da ljudi ne znaju da naprave drugaciji sajt, nego je firma postavila standard kako treba da izgleda. I to mora da se postuje. Da li se sad to nekom svidja ili ne drugo je pitanje.

Mogla bi da se pravi lista kopija ali bi bila jako dugacka. A da li ima smisla praviti je? Mislim da ne. Mozda bi se neki autor "originala" ponosio ali s druge stane sta ima od toga?


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 08:56 - pre 233 meseci
www.pirated-sites.com

Plagijat.org je radio dok nije krenula neka priča kako njihov sajt dosta liči na neki, čini mi se, holandski sajt. Oni su bilu u fazonu, pa kao ne bismo nikada mi, majke nam, do sličnog rješenja smo i mi i oni došli nezavisno... i onda bez traga nestali sa scene.


s druge strane:

http://www.sitepoint.com/article/copy-great-designers-steal
Know what happens when one boring designer steals from another boring designer? This article attempts to explain the connection.
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 09:46 - pre 233 meseci
dragancesu, ne bih se složio s tobom. Istina je da svi po malo kopiramo, ali kada se kaže rip zna se na šta se misli. To što recimo navigacija nekog sajta liči na onu sa Mozilla sajta ili što header idejno i konceptualno liči na header nekog tamo sajta uopšte nije rip. Uostalom, u dobrom delu slučajeva doći će ti klijent i reći: pazi, "Vidiš ovaj sajt. Hoću nešto slično". I opet, iako ćeš uzeti par ideja, konstrukciju stranice ili? to nije rip.

Takođe mi je poznato kako fukcijoniše sistem sa proizvođačima i auto kućama/servisima pošto je nedavno rađen sajt za jednog Opelovog dilera.

Ono o čemu sam mislio da se govori je prost rip. Čitaj otimačina.

Sećam se jednog primera gde je čovek uzeo CSSove i bukvalno leechevao slike sa originalnog sajta. Autor je video da se sa te adrese vuče previše protoka i otišao je da vidi o čemu se radi. A tamo... Ima šta da vidim. Znači, ne samo da je ukrao dizajn već se koristio i njegovoim protokom.


Ma da ne dužim. Znate o čemu pričam.

Nego, zna se šta se radi ako ne možete da odradite samostalno dizajn:

1. kupite neki template
2. platite nekog freelance dizajnera da vam odadi dizajn

Ali krasti...
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 12:50 - pre 233 meseci
Moram da se javim da ne ispadne da podrzavam rip ili kradju.

Sto se toga tice, obicno je ocigledno. To uradi neko ko ne zna da radi, pa da bude interesantan ili zapazen. Mozemo reci ja je to bezobrazluk, i ne mnogo vise, jer sta mu mozes? Da li ga je recimo provajder "skinuo" kad si se zalio. Ili, da li je tvoj dizajn zasticen? Verovatno ne, a opet mnogi olako stave znak/rec copyright na sajt. Iza toga bi trebalo da stoji neki papir. Nisam pravnik, ali mislim da se moze otvoriti lepa diskusija na tu temo. Mada, mozda i ne bas lepa.

Na nasu zalost stanje je ocajno. I da hoces da se zalis ili tuzis kako bi to uradio?

A stanje naseg web je stvarno ocajno. Gomila sajtova samo da bi postojali. A i kad se napravi neki kvalitetan onda se ne osvezava. Sta pomislite kad vidite "zadnji put azurirano datum.2002 godine"

Iznenadio sam se i kad sam video da postoji udruzenje web dizajnera i asocijacija i sindikat i ko zna sta sve ne. I da smo zateceni njihovim postojanjem ili bolje receno zaprepasceni njihovim neradom. A sta smo mi uradili da bude bolje? (Ovde mislim na one koji se profesionalno bave tim, ja pravim sajtove, ali vise za svoju dusu, ne zivim od toga)

Da bi se nesto kvalitetno radilo to treba na neki nacin nagraditi. Ne mora materijalno. Recimo da kod nas ne postoji izbor za naj web prezentaciju. Mozete reci da postoji nekoliko i u pravu ste. Ali onda nema kvaliteta. Prezentacija www.jeftino.co.yu je usla u "50 najboljih sajtova na domacem webu 2004" u izboru casopisa PC PRESS. Koliko bi vam minuta trebalo da je napravite? Da nije sve tako lose ima jako dobrih prezentacija.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Im_a_Veggie
Dragan Babić
Novi Sad

Član broj: 39965
Poruke: 163
*.www.dial-up.TeamNET.ws.

Jabber: averagejoe@jabber.org
Sajt: www.dnevnikeklektika.com


Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 13:34 - pre 233 meseci
informativno, i zanimljivo glediste na temu :)
http://www.sitepoint.com/article/copy-great-designers-steal

bajteri:
http://www.ripperhunting.com/

EDIT:
PS
primecujem bitne promene u dizajnu ESa u proteklih par dana, izvinite sto sam neupucen (ili to mozda nije javna informacija?), ko ga radi?
btw, izgleda mnogo bolje. :)
 
Odgovor na temu

VRKY

Član broj: 21087
Poruke: 4690
*.adsl.net.t-com.hr.



+8 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 17:40 - pre 233 meseci
Pa to je Template koji dobiješ uz DW.... Samo je malo modificirano, ja mislim da to nije tolko strašno, jer je template zato namjenjen, a drugo je kad bi se radilo o čistom rip-u
 
Odgovor na temu

BYTEman
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 42453
Poruke: 57
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)11.02.2005. u 20:16 - pre 233 meseci
Ne da si prekopiro nego ti je još ostalo kada pređeš preko gornje navigacije pojavi ti se subglobal link [broj].

Znam da nije jednostavno ali se potrudi da sam napraviš nešto, potroši barem nekih 5-6 sati da bude savršeno. Poigraj se malo!
Advice is least heeded when most needed.
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)12.02.2005. u 09:56 - pre 233 meseci
Ovaj tekst sam čitao jako davno. Jako zanimljivo štivo. Ali ako ti neki sajt posluži za uzor ili da počneš od njega onda ne treba bukvalno da prekopiraš. I sam autor teksta kaže da kao izvor uglavnom treba koristiti ne tako popularne izvore. A Macromedia sajt i nije baš nezapažen. Posebno je poznat među pobornicima CSS dizajna jer je jedan od prvih sajtova velikih kompanija koji je urađen na ovaj način.

Doduše, ne znam da je ovo možda template koji se isporučuje uz Dreamweaver. Čak i da jeste ne verujem da je kupio DW tako da opet nema nikakva prava da ga koristi. U tom slučaju nije reč o ripu, ali je opet dizajn nelegalno iskorišćen.

Citat:
Ili, da li je tvoj dizajn zasticen?


Sve na mom sajtu je pod CC licencom i jasno je naglašeno šta se sme raditi, a šta ne:

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Citat:
Na nasu zalost stanje je ocajno. I da hoces da se zalis ili tuzis kako bi to uradio?


Dave Shea je napisao tekst o ripovima i šta radi ako naleti na takav sajt. Moram potražiti pa ću postovati link.

Update: spmenuti tekst - Dealing with Ripoffs

Ukoliko bi u pitanju bila neka veća firma tužio bih. Ako ne, sigurno bih se postarao da toj osobi zagorčam život na webu. Ima niz načina, a ako još malo novčano podmažete braću Ruse može svašta da se uradi =]



A šta ovaj prethodni post treba da znači? Da nije čovek kojim slučajem pomislio da sam ja radio ono i da tražim review? =]


- OT:

Citat:
Iznenadio sam se i kad sam video da postoji udruzenje web dizajnera i asocijacija i sindikat i ko zna sta sve ne


Ne pričaj mi o tome! Ocrneo sam ih nastrašnije.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

number

Član broj: 13805
Poruke: 25
*.putnik.com.



Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)14.02.2005. u 10:05 - pre 233 meseci
Template se isporucuje sa DW MX 2004
Ilija pozdravlja te Molly Holzschlag
ggg212
 
Odgovor na temu

[viper]
Novi Sad

Član broj: 48488
Poruke: 1
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)14.02.2005. u 20:43 - pre 233 meseci
Ok...momci su skinuli template sa DW-a....sta je sad tu toliko lose? Nije da ih branim ali da li se neko od Vas uopste zapitao sa kojom namerom je postavljen taj sajt i koja mu je funkcija? Svi ste zapeli oko vizuelnog izgleda kao da moze nesto da se uradi povodom toga...jako se dobro zna da zakon o web-designu i web-u uopste, kod nas nije regulisan nimalo....neka ih neka uce, a kad se zakon regulise gomila takvih sajtova ce da nestane ionako...nisam siguran da je to uopste vredno foruma i postova.....
 
Odgovor na temu

Zlatko
Uzice

Član broj: 845
Poruke: 27
*.sattvmeteor.co.yu.

Sajt: www.ue.co.yu


Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)21.02.2005. u 09:33 - pre 233 meseci
... ma...
ova dva sajta ne liche uopshte
macromedia nema marquee koji treperi
 
Odgovor na temu

Ghogilee
Vlasnik Agencije za marketing, grafički
i web dizajn
Novi Sad

Član broj: 31160
Poruke: 58
*.96.208.247.194.in-addr.arpa.

Sajt: www.id-studio.co.yu


Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)21.02.2005. u 10:32 - pre 233 meseci
Pih...šteta što je baš Novi Sad tako ukaljan...ma kad malo bolje pogledam i ne liče ... bar po tekstu, ako ništa drugo ..xexe
:)) :| :( :P
 
Odgovor na temu

MileG

Član broj: 28981
Poruke: 997



+7 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)21.02.2005. u 11:35 - pre 233 meseci
Apsolutno sam protiv toga, a opet s druge strane... :o) Koliko % onih koji ce pogledati sajt, su bili na makromedijinom sajtu? To sto je rip-off-ovan primijete poznavaoci kojih je malo i kojima to moze da smeta.
Na jednu stranu 99% zadovoljnih + jednostavna izrada i dobar dizajn a na drugu 1% ne zadovoljnih + rip-off pa sad... :o) Znam da nije u tome stvar ali posmatrajte to sa te strane.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)21.02.2005. u 13:02 - pre 233 meseci
Citat:
MileG:Znam da nije u tome stvar

Upravo tako. Nije u tome stvar. End of discussion.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

sEaGhOsT
Beograd

Član broj: 133
Poruke: 433
*.blueisp.co.yu.

Jabber: seaghost@elitesecurity.org
ICQ: 65119403
Sajt: apple.com


Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)25.02.2005. u 11:01 - pre 233 meseci
Ja sam protiv toga ali kad pogledate svaki sajt je manje vise slican nema tu sta puno da se izmislja u 800x600 ili 1024x768...
Music is essential for my life...
 
Odgovor na temu

sharpshooter
Kiev

Član broj: 14299
Poruke: 167
*.ukrtel.net.



Profil

icon Re: Šta mislite o ovome (design rip-off)25.02.2005. u 11:06 - pre 233 meseci
Ovo nije dizajn ripoff, ali se koristi (skoro) ista slika. Microsoft i Nerodigital.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Šta mislite o ovome (design rip-off)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8258 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.