Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Suzbijanja piraterije

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Suzbijanja piraterije

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 56844 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:09 - pre 233 meseci
Citat:
a) stavljanje u promet kopije kompjuterskog programa, znajući da je kopija nedozvoljena ili imajući razloga za osnovanu sumnju u njenu nedozvoljenost;

b) držanje iz komercijalnih razloga kopije kompjuterskog programa, znajući da je kopija nedozvoljena ili imajući razloga za osnovanu sumnju u njenu nedozvoljenost;

c) stavljanje u promet ili držanje u komercijalne svrhe svakog sredstva čija je jedina svrha da olakša nedozvoljeno uklanjanje ili neutralizaciju svakog tehničkog mehanizma eventualno napravljenog u cilju zaštite kompjuterskog programa.

Pre nego što nešto postuješ, bar pročitaj ono što si postovao, jer to što piše je upravo ono što ja pričam, i to treba da budu prioriteti.Ako ja skinem neki DIVX sa neta i odgledam ga, nisam prekršio ni jednu odredbu, ni pod a, ni pod b, ni pod c, jer niti je stavljam u promet, niti je koristim u komercijalne svrhe.Čak i ako neki prijatelj dođe kod mene i odgleda film, opet nije u komercijalne svrhe ukoliko mu ja ne naplatim gledanje.I ja time jesam prekršio zakona, ali taj prekršaj ni izbliza nema onu težinu kao kad neko to prodaje javno ili recimo napravi kućni bioskop i naplaćuje ulaznice za gledanje.Nadam se da se sad razumemo.Meni najveća kazna može da bude oduzimanje medija na kome je film, eventualno ceo računar (naravno ukoliko se dokaže, tačnije ukoliko ja ne odgledam film i odmah ga uklonim sa računara, dokaza praktično nema), a za onog ko bi taj isti film javno prodavao ili prikazivao u cilju pribavljanja materijalne koristi, kazna bi trebalo da bude 10K+ evra, i moguće zatvorske kazne za ponovljeno krivično delo.I eto ti sređene situacije, nema tu mnogo da se palamudi.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:20 - pre 233 meseci
Marko_L nisam ocekivao ovakav gaf od tebe. Nemoj da se ljutis, ali nisi trebao da trcis pred rudu.
Pa zar ces divx film da nazoves programom????

Obrati paznju na ovaj deo koji sam i u proslom postu naglasio jer i jeste bitan jer je iz vazeceg zakona.

[quote]Ko bez dozvole nosioca autorskog, odnosno srodnih prava u celini ili delimično objavi, izvede,
predstavi, prenese izvođenje ili predstavljanje, snimi, umnoži, stavi u promet, emituje,
da u zakup, ili na drugi način iskoristi autorsko delo ili predmet srodnog prava kazniće
se za krivično delo novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:37 - pre 233 meseci
Citat:
Obrati paznju na ovaj deo koji sam i u proslom postu naglasio jer i jeste bitan jer je iz vazeceg zakona.

Naravno, to stoji, ali pravno telo ima prava i mogućosti da klasifikuje težinu prekršaja i prema tome odredi i kazne, što se razlikuje od slučaja do slučaja.I u svemu moraju da postoje prioriteti, a to ne mogu biti kućni korisnici, već na prvom mestu oni koji pirateriju smatraju legalnim biznisom, i pomoću nje zarađuju, tako što je prodaju ili koriste u svrhu pribavljanja materijalne koristi, bez obzira da li je u pitanju softver, filmovi ili muzika.Gotovo je nemoguće stati u kraj kućnim korisnicima koji se prošetaju gradom i pokupuju par diskova, jer kao prvo ne može se upadati svakom u kuću i pretresati imovina, osim ukoliko ne postoji nalog, a nalog se dobija ukoliko se posumnja da je izvršeno krivično delo ili je izvršenje u toku.Ukoliko neko drži low profile, tj. ne eksponira se previše, nema razloga za brigu.Ali, ukoliko neko javno krši zakon, zarađuje pare na tome, to je već nešto drugo.
Znam da ćeš opet da kontriraš, zakon za sve ovo-ono i dalje ćeš da se praviš da ne razumeš o čemu pričam, tako da ne moraš mnogo da se trudiš, jer ti praktično pokušavaš da krijući se iza nekih stavova, koje menjaš iz posta u post, na neki način opravdaš ljude koji valjaju diskove na ulicama, umesto da realno sagledaš situaciju i uvidiš šta je moguće i kojoj vrsti piraterije može da se progleda kroz prste, a kojoj jednostavno ne može.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:46 - pre 233 meseci
Citat:
Treba razlikovati ljude koji koriste pirate u svrhu zabave od onih koji pomoću pirata zarađuju, nebitno da li koriste piratski softver u vršenju delatnosti ili ih pak prodaju.

naravno, ja ih razlikujem, ali ne onako kao ti, vec naprotiv, kriminal radi zabave najostrije osudjujem, a kriminal radi protrebe razumem, mada je to i dalje kriminal. Evo primera - uzmimo da mi je neko ukrao auto. Posmatrajmo 2 suprotne varijante, da je to ucinio neki klinac da se vozika po gradu i da je to ucinio covek da odveze bolesno dete kod lekara. I sad, recimo da je kradljivac priveden pravdi, ako se moze napraviti nekakva razlika, koga treba strozije osuditi? Pa onog ko je ukrao radi zabave, naravno. Pri tom ni ovaj drugi ne treba da prodje nekaznjeno, ali ja bih mu odredio mnogo manju kaznu.
Takodje, ako si ti ukrao Windows da bi se igrao, a neko drugi da bi radio web-design ili tako nesto kako bi omogucio prezivljavanje sebi i svojoj porodici, uvek bih pre osudio tebe nego njega.


Citat:
@Placebo:

Nisam mislo ni na koga konkretno. Ako si se prepoznao, to je drugo, mada me cudi s obzirom na to da koristis Linux.

Pomenuti gospodin je nekoliko poruka iznad koristio piratski WindowsXP, sto se jasno vidi odavde:
Citat:
P l a c e b O
Član broj: 11586
Poruke: 82
Lokacija: Novi Sad
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.
OS: Windows XP

Dobro, makar ovako dok koristi legalni software za izrazavanje protesta protiv nelegalnog software-a, vise ga postujem kao sagovornika nego ranije. Zamislite sad lopova kako krade na pijaci a kad ga ljudi primete i pocnu da vicu na njega on im se pridruzi i sa njima u glas vice "Drzte lopova!" Dajte, molim vas, budimo ozbiljni ljudi bez obzira sto smo lopovi i kriminalci.

Citat:
Za kućne korisnike me baš briga, nek dođu do mog programa i nek se zezaju koliko im je volja, ali ako neko to hoće da koristi u firmi, onda ima da plati.

Da radis programiranje igara, sigurno ne bi tako mislio. Ako se na to bude stvarno tako gledalo, doci cemo u situaciju da firme angazuju ljude da im sve kompjuterske poslove zavrsavaju kod kuce, a u poslovnim prostorijama ce drzati samo papir i olovku.

Citat:
Slavisa, vrsis zamenu teza - ne radi se ovde o tome ko KORISTI piratizovan softver vec ko PRODAJE (ili ga koristi da na njemu zaradjuje, opet svejedno)
Izjava tipa "nije svejedno da li ga koristi ili prodaje, sto je isto kao da koristi" je totalno konfuzna i ne moze se na nju odgovoriti.
NEMA NIKAKVE RAZLIKE da li onaj ko koristi nesto nedozvoljeno pri tom zaradjuje ili ne, ljudi kako ne razumete, koriscenje nelegalnih sredstava je stvar ministarstva unutrasnjih poslova, zarada je stvar ministarstva finansija, to su zasebni zakoni, mi ovde pricamo samo o prvom.

Citat:
tacno, ali nece drzava dobiti sankcije ako mali perica kod kuce vrti piratski windows, vec ako ljudi prodaju taj isti piratski windows u centru grada za 100 din


Citat:
tacno, ali nece drzava dobiti sankcije ako mali perica kod kuce vrti piratski windows, vec ako ljudi prodaju taj isti piratski windows u centru grada za 100 din
E, ovo je vec tacno, zato treba reci da se piraterija sklanja da ne vide "gazde", a ne da se suzbija. Za softversku industriju je svejedno da li ce se 1000 nelegalnih kopija skinuti sa interneta ili kupiti na ulici, ali ima za koga nije svejedno...


Citat:
kukati kako je sve to nepravda i ti si samo hteo da prehraniš porodicu i dvoje male dece...
Ja sam pomenuo dvoje male dece, pa da odgovorim...
Pogresno se smatra da su svi ti ljudi lenstine koje nista ne rade. Covek koga sam ja pomenuo radi 6 dana nedeljno po 12 sati za neke male pare, koje nisu dovoljne da se plati kirija, struja, voda, infostan, hrana, prevoz i ostalo sto u kuci mora da se placa. Ne kazem da je covek u pravu sto krsi zakon, ali ne podrzavam izjave tipa "to je lencuga koja nista ne radi vec izadje nedeljom da mlati pare", jasno je svima da to nije zarada tipa 100-200-300 EUR-a dnevno kao sto se tvrdi, vec je i 10 puta manji iznos nesto zbog cega je covek koji stoji napolju 10 sati na -10C presrecan...
Jos jednom kazem, "lopovi" neka kradu, policija neka hapsi, niti podrzavam niti osudjujem bilo koju stranu...

Citat:
Da li ti stvarno ne vidis razliku izmedju distribucije i upotrebe, da li stvarno mislis da je to podjednako stetno?

Sa stanovista kompjuterske industrije, stetna je samo upotreba :-)
U slucaju da neko prodaje diskove da bi deca njima igrala frizbija, ili da bi ih neko okacio na retrovizor ili lepio po zidovima umesto tapeta nema nikakvog efekta na softversku industriju, steta jedino nastaje kada neko to ubaci u CD citac, uspesno zavrsi instalaciju i prvi put pokrene. Znaci, jos jednom, NIJE STETNA DISTRIBUCIJA VEC UPOTREBA, a prva se kaznjava samo u cilju sprecavanja druge.

Citat:
Naravno da je i upotreba i koriscenje ilegalno i da ne treba da se radi. Takodje i jedno i drugo treba da se suzbija u meri razuma. Medjutim, ispostavlja se da je vrlo tesko suzbiti kucnu pirateriju

sa ovim se slazem, tesko je, ali to nije razlog da se ne radi na tome.
Citat:
A juče si zastupao stav da sitni i krupni pirati nisu isto, to je velika razlika, ovi prave biznis a ovi zbog gladnih usta. Pa si se još bunio, što ne hapse krupne pirate, treba od njih početi.

Ako sam dobro razumeo, covek samo kaze da treba pohapsiti sve, i krupne pirate, i sitne i korisnike piratskih kopija, a ne samo ove druge hapsiti a prve i trece nista.

Citat:
potpuno se slazem, ma ne mora 50 din (na par hiljada komada to su prevelike pare)
evo 10 din, kao ovo s porezom, prijave studenti i penzioneri nekog ko ima 500 diskova i dobiju 2.5K dinara pa da vidimo koliko ce se pirata usuditi da prodaju tako otvoreno ono sto nije njihovo

Odobravate li to i kada vas neko prijavi za koriscenje nelegalnih kopija programa/igara/muzike u kuci?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:47 - pre 233 meseci
Slavisa,

Citat:

I sad kazes kako nema ko da skine i crackuje programe bez pirata?


Ne mogu da se raspravljam sa tobom - izvrces ono sto sam ja rekao u zavisnosti od konteksta - da objasnjavam zasto je piraterija na tezgi veca steta od piraterije preko kucnog downloada ne pada mi na pamet da vise radim (objasnio sam bar 2 puta), kao i da ti objasnim razliku izmedju klinaca hakera i obicnog coveka koji prolazi pored SKC-a i apsolutnim brojevima prve i druge grupe ljudi - mislim da je i tebi to vrlo jasno, nego ovde imas cilj da teras inat sa svima nama.

Takodje je i kristalno jasno zasto policija pre svega cilja na ulicne prodavce, dok je kucna piraterija daleko teza za suzbijanje - verovatno i nemoguca bez teskog narusavanja licnih sloboda - sto objasnjava i sablon akcija policije i zasto se kucna piraterija manje vise u celom svetu tolerise.

Iskreno, uopste mi nije jasno sta ti hoces da pokazes ovde - hoces da stopiras bilo kakvu dobru akciju zato sto ne odgovara nekoj tvojoj internoj listi prioriteta? Pa razmisli malo, svako od nas ima neku svoju "hit listu" za suzbijanje kriminala - da li to znaci da nista ne treba da se radi dok svima nama ne odgovara redosled.... ma daj.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 17:51 - pre 233 meseci
Uostalom dao sam ti primer, koja je razlika između krađe hleba iz prodavnice, tako što će neko da ga turi pod jaknu i oružane pljačke banke u kojoj je odneto nekoliko miliona dinara, koji tebi očigledno nije bio jasan, pa bih te upitao šta tu nije jasno.I jedno i drugo je kršenje zakona, ali u prvom slučaju je šteta minimalna, i praktično neosetna u drugom slučaju je ogromna.Isto tako u prvom slučaju, mala je verovatan scenario da se angažuje nekoliko desetina policajaca da jure "lebokradicu" i onda ako ga nađu i on izjavi da je pojeo hleb, a oni ga raspore nožem da vrate ono što je od 'leba ostalo, čak je mala verovatnoća da će prodavac uopšte to i da prijavljuje, jer je to neisplativa rabota, i čak i da ga nađu, mislim šta da mu naplate ? 20 dinara ? A izgubili su ko zna koliko vremena, a treba i da dokažu da je baš on maznuo taj hleb, što mogu da urade jedino ako ga je snimila kamera ili ako izvrše obdukciju na živom čoveku što se priznaćeš nikada neće desiti.Ali u drugom slučaju, to sigurno neće proći neprimećeno.E pa, tako i kod piraterije postoje oni koji čine minimalnu, praktično zanemarljivu štetu, a ima i onih koji prave nepopravljivu štetu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 18:04 - pre 233 meseci
Da ne bude zabune, ovo zadnje je bio odgovor na Slavišin prethodni post, ali su se ljudi poubacivali :)
Dalje, za pctela-a:
Citat:
naravno, ja ih razlikujem, ali ne onako kao ti, vec naprotiv, kriminal radi zabave najostrije osudjujem, a kriminal radi protrebe razumem, mada je to i dalje kriminal. Evo primera - uzmimo da mi je neko ukrao auto. Posmatrajmo 2 suprotne varijante, da je to ucinio neki klinac da se vozika po gradu i da je to ucinio covek da odveze bolesno dete kod lekara. I sad, recimo da je kradljivac priveden pravdi, ako se moze napraviti nekakva razlika, koga treba strozije osuditi? Pa onog ko je ukrao radi zabave, naravno. Pri tom ni ovaj drugi ne treba da prodje nekaznjeno, ali ja bih mu odredio mnogo manju kaznu.

Loše ti je poređenje, jer u tvom primeru ni jedan, ni drugi nisu ukrali auto u cilju pribavljanja materijalne koristi.Izmeni malo primer tako da taj što je ukrao auto da odveze dete u bolnicu, usput iskoristi taj isti auto da prošvercuje nekoliko kila heroina, pa ćeš dobiti pravu sliku onoga što pokušavam da kažem.Koga bi onda pre osudio ?
Citat:
Da radis programiranje igara, sigurno ne bi tako mislio. Ako se na to bude stvarno tako gledalo, doci cemo u situaciju da firme angazuju ljude da im sve kompjuterske poslove zavrsavaju kod kuce, a u poslovnim prostorijama ce drzati samo papir i olovku.

Da, isto bih tako mislio.Ako vidim da neko koristi moju igru u igraonici, a ne plati, jurio bih ga svim sredstvima.Isto tako, ako neko hoće da igra preko neta, opet, može ali plati licencu.A ukoliko se neko dokopa igre i igra je onako sam sa sobom, šta mu ja mogu, taj ionako nikad ne bi kupio tu moju igru.Moje je da ponudim lepo pakovanje sa uputstvom, ponekim dodatkom za igranje, pa će i neki od onih što bi samo kući da igraju, da kupe original jer njime dobijaju mnogo više.
A što se tiče držanja programa kod kuće i rada za firmu, to je nešto drugačije od onoga što ja pričam, jer ja takav rad smatram korišćrnjem programa u firmi, jer se koristi u radu kojim se zarađuju pare.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 18:14 - pre 233 meseci
Uostalom, vezano za ovo poslednje u vezi programa kod kuće, a koristi se za firmu.Koliko to softvera ima svrhu da se koristi kući a ne u firmi.Recimo ja napravim program za apoteku, koji sadrži stanje magacina, količinu lekova na lageru, štampanje računa itd...Kakvu on svrhu ima u kući ? Pa valjda mu treba u apoteci da može brzo da utvrdi da li nekog leka ima ili nema u magacinu, da može da odštampa račun, da odmah po zatvaranju ima informaciju o dnevnom pazaru, a ne da mora da trči kući i sve to prepisuje, pri čemu mu količina lekova na lageru ili magacinu ne pomaže previše, valjda je korisnije da u toku radnog vremena zna šta mu fali, i šta može da ponudi.Dakle, koja je svrha držanja takvog programa u kući.Ako je samo zbog proračuna, pa lakše mu je da zamoli nekog da mu napravi neki šablon u Excelu, nego da se zeza sa kompletnim programom za vođenje apoteke, samo da bi dobio dnevni pazar.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 18:37 - pre 233 meseci
Citat:
Marko_L: Loše ti je poređenje, jer u tvom primeru ni jedan, ni drugi nisu ukrali auto u cilju pribavljanja materijalne koristi.Izmeni malo primer tako da taj što je ukrao auto da odveze dete u bolnicu, usput iskoristi taj isti auto da prošvercuje nekoliko kila heroina, pa ćeš dobiti pravu sliku onoga što pokušavam da kažem.Koga bi onda pre osudio ?


A zasto klinci koji se zabavljaju ne mogu da prosvercuju neko kilo heroina?
Evo ja dajem primer da su klinci za vreme voznje prosvercovali 50 kila heroina.
Mislis da je nemoguce?

Citat:
Ako je samo zbog proračuna, pa lakše mu je da zamoli nekog da mu napravi neki šablon u Excelu, nego da se zeza sa kompletnim programom za vođenje apoteke, samo da bi dobio dnevni pazar.


Nisam znao da je Excel free.
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 18:45 - pre 233 meseci
Citat:
A zasto klinci koji se zabavljaju ne mogu da prosvercuju neko kilo heroina?
Evo ja dajem primer da su klinci za vreme voznje prosvercovali 50 kila heroina.
Mislis da je nemoguce?

Naravno da mogu i to je već teži prekršaj, ali isto tako mogu samo da se vozikaju i ne urade ništa.Dakle isto tako, neko može da downloaduje nešto i to preprodaje, a i ne mora.U prvom slučaju kazna mora da bude mnogo veća, a ovom drugom i može da se progleda kroz prste.
Dakle ja sam samo naveo da pctel greši u poređenju pošto poredi softver, muziku i filmove u svrhu zabave sa vozikanjem kroz grad, a softver, muziku i filmove u svrhu zarade sa prevoženjem bolesnog deteta, što nije adekvatno poređenje, jer ni jedan ni drugi ne pribavljaju materijalnu korist, pa sam ubacio švercovanje heroina kako bi ovom drugom dodao i materijalnu komponentu u odnosu na puku zabavu iz prvog slučaja.Dakle isto kao što čovek koji vozi dete u bolnicu (koje je pctel uporedio sa prehranjivanjem porodice od strane pirata preprodavaca) kršenjem zakona spašava dete, ako isti taj čovek prošvercuje heroin i prodaje ga, načiniće veoma veliku štetu jer će taj heroin dospeti u ruke ko zna koliko dece, pa je možda spasao jedno, ali će uništiti 50-oro druge dece, a ovaj što se vozika, nije ugrozio nijedno dete, iako je izvršio krivično delo.Ti si rekao da može i taj što se vozika da švercuje heroin, što je tačno, ali to onda više ne spada u domen zabave, i treba drugačije da se tretira.Tako je i kod piraterije, možda pirat prehranjuje svoju porodicu, ali on time uništava porodice mnogih domaćih programera, dizajnera, komercijalista...itd, a ovaj što skine DIVX sa neta i gleda ga, iako čini krivično delo, ne ugrožava ni jednu porodicu.Valjda se sad razumemo.
Citat:
Nisam znao da je Excel free.

Jedna reč : OpenOffice
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 18:54 - pre 233 meseci
@Marko_L:

Moram da ti postavim konkretno pitanje na koje cu, nadam se dobiti i konkretan odgovor.

Da li ti koristis Open Office ili MS Office?



Hvala na iskrenosti
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 19:57 - pre 233 meseci
Ček ček malo da razjasnimo stvari. Pričamo ovde o razlici između gledanja piratskog filma i prodaje istog.

Bojim se da gledanje ne potpada pod
Citat:
Ko bez dozvole nosioca autorskog, odnosno srodnih prava u celini ili delimično objavi, izvede, predstavi, prenese izvođenje ili predstavljanje, snimi, umnoži, stavi u promet, emituje, da u zakup, ili na drugi način iskoristi autorsko delo ili predmet srodnog prava kazniće se za krivično delo novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
jer, da potpada, onda bi i slušanje radija (tj. autorske muzike na istom) bilo krivično delo. Ono što piše u zakonu je: ako ti deliš tuđe autorsko delo, dobiješ do godinu dana, ako ga prodaješ, dobiješ do tri. Ne kaže se ništa o gledanju u toplini doma svog. Postoji debela razlika između gledanja i valjanja DivX-a, pre svega pravno i ekonomski (što je relevantno), a i etički (što je potpuno nebitno). Tačka.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 08.02.2005. u 22:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 19:58 - pre 233 meseci
@Marenović Slaviša
Ne vidim kakve to veze ima sa ovom diskusijom, al ajde.Na poslu koristim Office, a kod kuće ni jedno, ni drugo.Doduše imam Excel viewer, Word viewer i ostale viewer alate, koji su freeware, jer ponekad mi ustreba da nešto pogledam (recimo kad skinem neki dokument sa neta ili mi neko nešto pošalje), a izradom dokumenata se ne bavim, niti imam potrebe da kod kuće nešto pravim sa istim i iskreno malo mi je glupo da držim instalirano nešto što ne koristim.Ako me pitaš da li bih koristio piratovani MS Office da mi treba za nešto, odgovor je zašto da ne, ali ga ne bih koristio u svrhu zarade, već za lično moje potrebe.Naravno, ukoliko bih radio nešto profesionalno (dakle u svrhu zarade) i ako ne bih imao para za Office, stavio bih OpenOffice, jer svi sa kojima sam pričao o njemu i koji su ga probali, tvrde da isti ima većinu mogućnosti koje i ovaj i da jako dobro funkcioniše.Ja ga nažalost nisam probao još, ali verujem ljudima sa kojima sam pričao o njemu.
Dalje, ja nikada nisam tvrdio da sam čist od glave do pete, pošto te to verovatno najviše interesuje i na to ciljaš sve vreme, ali sve sa čime zarađujem je legalno i to mi je dovoljno, i što je najvažnije ja nikada nisam prodao nijedan piratski disk, ni divx, ni softver, ni muziku, niti bilo šta drugo, a niti sam ih ikada delio naokolo, a i moju kolekciju diskova, uključujući filmove i muziku možeš na prste da prebrojiš (doduše, prste obe ruke).E ako ja sad treba da budem tretiran na isti način kao neki koji instaliraju 100 različitih piratskih programa od kojih 90% nikada neće ni pokrenuti i neki koji kopiraju na stotine diskova i preprodaju ih u centru grada, ili pak oni koji zarađuju koristeći piratski softver, onda ***i ga.
Znači, ja nemam ništa protiv da ti ili bilo ko drugi pravite sebi kući kolekciju DIVX-a i mp3-ja ili se drndate sa nekim programom kući, ali javna prodaja diskova i korišćenje istih u svrhu zarade na bilo koji način je nešto sasvim deseto i prema šteti i prema nekom nazovi moralu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 20:33 - pre 233 meseci
Citat:
Loše ti je poređenje, jer u tvom primeru ni jedan, ni drugi nisu ukrali auto u cilju pribavljanja materijalne koristi.

Hteo sam da ucinim ociglednijom razliku izmedju zabave i potrebe, ali mozda i nije najbolji primer, ali ne mogu sad da smisljam bolji. Ono sto hocu da kazem je da kriminalne aktivnosti treba strozije kazniti ako se ako se desavaju radi zabave nego radi potrebe, i to vazi za svaki kriminal i svaku potrebu.

Citat:
Marko_L: Uostalom, vezano za ovo poslednje u vezi programa kod kuće, a koristi se za firmu.Koliko to softvera ima svrhu da se koristi kući a ne u firmi.Recimo ja napravim program za apoteku, koji sadrži stanje magacina, količinu lekova na lageru, štampanje računa itd...

Mogu da ti navedem milion suprotnih primera:
1) treba mi web-dizajn, umesto da kupim FrontPage, pozovem Peru da mi to uradi kod kuce
2) treba mi bilbord, umesto da kupim Photoshop, pozovem Lazu da to uradi od kuce
3) treba mi program, umesto da kupim Delphi pozovem...
4) treba mi prevodjenje, umesto da kupim Word i recnik...
6) treba mi snimanje CD-a, umesto da kupim Nero...
7) treba mi obrada zvuka...
...
Ti izgleda radis samo programe jedne vrste, pa druge i ne uzimas u obzir kao vazne...

Citat:
Tako je i kod piraterije, možda pirat prehranjuje svoju porodicu, ali on time uništava porodice mnogih domaćih programera, dizajnera, komercijalista...itd, a ovaj što skine DIVX sa neta i gleda ga, iako čini krivično delo, ne ugrožava ni jednu porodicu.Valjda se sad razumemo.

Ne, Marko, ne razumemo se uopste...
Ako skines DIVX sa neta i gledas, ugrozavas tu filmsku kucu isto koliko i onaj ko isti kupi ispred SKC-a. Jos jednom, steta ne nastaje kopiranjem, vec koriscenjem. Znaci, ako ja sad napravim 1000 kopija filma "Mi nismo andjeli 2" i, spakujem ih u sanduk i zakopam u basti gde ih niko nikad nece naci, ja nisam ostetio porodice glumaca, rezisera, producenata i ostalih koji od tog filma zive. Sa druge strane ti koji ces taj film skinuti sa Interneta si ih ostetio! I jos jednom prodaja se sprecava kako bi se sprecilo koriscenje jer je jedino koriscenje stetno. Ako ja napravim 1000 kopija, spojim ih i koristim kao zavese, nisam izvrsio povredu intelektualne svojine, takodje ni u slucaju da to sve prodam nekom ko nece koristiti intelektualnu svojinu koja je tu snimljena. Dakle, upravo korisnici nelegalnih kopija su oni koji ugrozavaju opstanak ljudi koji od te intelektualne svojine zive, a ne prodavci. Prodavci se hapse samo da bi se na indirektan nacin korisnicima onemogucilo da ugrozavaju te ljude. I ja da kazem, valjda se sada razumemo?

Citat:
Jedna reč : OpenOffice

Za tebe samo informacija da programski paket Open Office ne sadrzi programo pod nazivom "Excel"

I na kraju, malo sale nije na odmet:
Citat:
moju kolekciju diskova, uključujući filmove i muziku možeš na prste da prebrojiš (doduše, prste obe ruke).

Neki veci pirati imaju kolekciju diskova koju mozes da prebrojih na prste jedne ruke (doduse hard-diskova)
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 20:51 - pre 233 meseci
Citat:
Ti izgleda radis samo programe jedne vrste, pa druge i ne uzimas u obzir kao vazne...

Svi ovi programi koje si naveo stvaraju nešto opipljivo, neki dokument, proizvod (dakle web stranicu, program, muzički fajl...) koji jesu važni ali su drugačije namene i legalnost istih se proverava drugačije, a ja pričam o konkretnom proizvodu koji ne pravi novi proizvod, već vrši nekakve proračune, daje informacije...
Citat:
I ja da kazem, valjda se sada razumemo?

Ma važi, ubedio si me, dakle bitnije je sprečiti zabavu, nego sprečiti činjenje štete.Ima logike u tvom izražavanju, ali u praksi je malo drugačije.Ako neko koristi softver i s njim zarađuje, on čini ogromnu štetu itekako osetnu za sve, a ovaj ko skine DIVX sa neta i pogleda ga, a ne distribuira dalje, minimalnu i ne baš osetnu.Šta tu nije tačno ?
Citat:
Za tebe samo informacija da programski paket Open Office ne sadrzi programo pod nazivom "Excel"

Dobro, dobro Spreadsheet :)
Nije šija, nego vrat.
A imaš i OO Calc, bitno je da ima alternative, i to dobre.
Citat:
Neki veci pirati imaju kolekciju diskova koju mozes da prebrojih na prste jedne ruke (doduse hard-diskova)

Još ako je drvo šljiva, ijaooo :D
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 22:06 - pre 233 meseci
Citat:
jablan: Ček ček malo da razjasnimo stvari. Pričamo ovde o razlici između gledanja piratskog filma i prodaje istog.

Bojim se da gledanje ne potpada pod jer, da potpada, onda bi i slušanje radija (tj. autorske muzike na istom) bilo krivično delo. Ono što piše u zakonu je: ako ti deliš tuđe autorsko delo, dobiješ do godinu dana, ako ga prodaješ, dobiješ do tri. Ne kaže se ništa o gledanju u toplini doma svog. Postoji debela razlika između gledanja i valjanja DivX-a, pre svega pravno i ekonomski (što je relevantno), a i etički (što je potpuno nebitno). Tačka.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 08.02.2005. u 22:25 GMT+1]


jablane ako ti slusas muziku na nekom radiju sta se ti sekiras? Radio stanica koja je emituje ima dozvolu za to. Ako nema-bice zatvorena.
Dobro si primetio za godinu i tri, a da li si primetio mozda ovo:

Ko bez dozvole nosioca autorskog, odnosno srodnih prava u celini ili delimično objavi, izvede,
predstavi, prenese izvođenje ili predstavljanje, snimi, umnoži, stavi u promet, emituje,
da u zakup, ili na drugi način iskoristi autorsko delo ili predmet srodnog prava kazniće
se za krivično delo novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.


E to je ona toplina doma....
Kada ti u toplini doma svog gledas ukradeni film. Nema veze sto niko drugi nema vajde od toga sto si ti ukrao, ali je poenta u tome da jesi ukrao.
To ti je kao da kazes kakve veze ima ako sam ukrao drva u komsijskoj sumi / zabranu vazno je da me greje toplota doma mog....

I jos nesto. Kako mozes reci da je nesto eticki nebitno?????


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.63.eunet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba08.02.2005. u 23:34 - pre 233 meseci
Citat:
Marko_L:Ako neko koristi softver i s njim zarađuje, on čini ogromnu štetu itekako osetnu za sve, a ovaj ko skine DIVX sa neta i pogleda ga, a ne distribuira dalje, minimalnu i ne baš osetnu.Šta tu nije tačno ?


pa to je neko cudno misljenje koje vlada ovde na forumu...
za Kapital je apsolutno nebitno da li ti tom kopijom zaradjujes, ne zaradjujes, da li je drzis na polici ili u rerni, da li si je kupio na ulici, skinuo sa interneta ili si je teleportovao mislima. Kapital nije dobio pare. ti si kupac i tvoja potreba za kupovanjem je zadovoljena iz nekog drugog izvora. znaci Kapital je ostecen.

a odnos izmedju "pirata kod skc-a" i vas "pirata za po kuci" je isti kao odnos "pravih pirata na sipke" i "pirata ispred skc-a"... da se stite interesi Kapitala udarilo bi se po velikim piratima. a da se krece u "borbu protiv kriminala" udarilo bi se po politickim buldozima sto drpe jednim ugovorom koliko svi ovi pirati zajedno za tri reinkarnacije.

sve u svemu, ovo je kozmetika, niko ovde ne tvrdi da ne treba to da se skloni sa ulice, ali prvo se okupas pa se onda namirises a ne obratno.
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba09.02.2005. u 02:32 - pre 233 meseci
Pa ne znam, ali valjda je sve što krši zakon kažnjivo i nelegalno, bez obzira u kolikoj meri ga krši.
Ili hoćete da kažete da bi neku veliku akciju protiv kućnih pirata bilo teško ili skoro nemoguće sprovesti? To je istina. U potpunosti se slažem.
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba09.02.2005. u 08:59 - pre 233 meseci
Citat:
drgrozozo
pa to je neko cudno misljenje koje vlada ovde na forumu...
za Kapital je apsolutno nebitno da li ti tom kopijom zaradjujes, ne zaradjujes, da li je drzis na polici ili u rerni, da li si je kupio na ulici, skinuo sa interneta ili si je teleportovao mislima. Kapital nije dobio pare. ti si kupac i tvoja potreba za kupovanjem je zadovoljena iz nekog drugog izvora. znaci Kapital je ostecen.


Taj deo je delimicno tacan - onaj koji nije tacan, i koji vi koji drecite ovde kao da su vas licno uhapsili namerno preskacete je:

POTENCIJALNA STETA

Potencijalna steta piraterije ispred SKC-a je daleko veca od potencijalne stete nekog pametnog klinca koji je downloadovao najnoviji Longhorn, Avalon Beta - iz prostog razloga sto SKC piraterija cilja na siroke mase, i omogucava masovnu pirateriju, i masovni gubitak novca za industriju. Ne samo sto pravi masovni gubitak novca, vec takodje i unistava druga radna mesta i tera ljude da se bave sivom ekonomijom i razvoja masovno svest kod ljudi da je kriminal nesto normalno, i lako dostupno bez posledica.

Takodje, upad u kuce je daleko skuplji, teze izvodljiv i manje produktivan.

Dobio si sve odgovore koji su ti potrebni da shvatis zasto su javni eksponirani tezgarosi "dezurni krivci" i zasto snose vecu krivicu od onih koji to rade za licne potrebe (iako je to isti takav kriminal, podjednako kaznjiv, cisto da ne bude zabune) - ako i dalje nastavite sa vasom pricom "svi smo mi jednaki" samo cu morati da se slozim da imate problem sa percepcijom nekih stvari.

A, i to je dobar znak - poznato je da u Srbiji kada god krenu da sprovode neki zakon svi se pozivaju na tu jednakost u kriminalu kao izgovor da bas njih niko ne treba da dira, pa se predje na decu, porodice i smrzavanje, pa onda na pokazivanje na druge, vece, kriminalce... kao da ljudi koji rade posteno poslove po 12 sati dnevno nemaju decu i porodice.

Citat:

sve u svemu, ovo je kozmetika, niko ovde ne tvrdi da ne treba to da se skloni sa ulice, ali prvo se okupas pa se onda namirises a ne obratno.


O kakvim bre "velikim piratima" pricas - pa kako da dodjes do "velikih pirata" (ako takvi danas uopste postoje - sve sto ti treba za pirateriju je brz rezac + dobar internet link) - osim ako ih "mali pirati" ne druknu i na sudu svedoce da kupuju repro-materijal od njih... evo, ovih 55 su ispitali od koga kupuju - videcemo sta ce biti.

Zar nisu zatvorili jednu vrlo veliku fabriku diskova pre par godina? Koliko mislis da takvih fabrika moze da ima u Srbiji - kako doci do njih osim ako ih neki maloprodajni kupac ne izdruka i prihvati da svedoci?

I gde pise "da prvo treba da se okupas pa da mirises" kad je zakon u pitanju - u pitanju je ulica... zakon ne pravi prioritete - koga mozes da uhapsis, apsi. Kad se razracunaju sa manjima, i veci ce postati dostupniji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

iscelitelj

Član broj: 13866
Poruke: 23
*.gromnet.net.



Profil

icon Re: U akciji suzbijanja piraterije u Beogradu privedeno 55 osoba09.02.2005. u 12:01 - pre 233 meseci
Sada vidim zasto neki ljudi imaju 1000 postova )
Kakva rasparava....18 strana gluposti i poneko vredno misljenje...
Bolje bi bilo da malo nesto i prochitate, recimo knjigu "1984" Prichate o nerealnim stvarima, zabrani kucnog emitovanja, DL-a sa interneta....itd itd...
Uzmite samo primer gmail-a koji daje 1 GB prostora i ko moze da zabrani i meni a i google-u da tamo na mom nalogu stoji RAR arhiva sa DIVX filmom pod passwordom i kriptovanim imenom fajla unutar arhive ?
Niko...a gmail postoji i tamo se to radi a firma je iz USA...
Ko ce da zabrani e-mule, e-donkey, kazaa itd itd....mozda vase STRUCNO laichko tumacenje....batalite to...raspravljate se bre a nemate pojma o pravima....
Ova tema samo bespotrebno gusi SQL bazu i treba je kompletno izbrisati.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Suzbijanja piraterije

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 56844 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.