Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupio sam Linux i sta dalje

[es] :: Linux :: Kupio sam Linux i sta dalje

[ Pregleda: 3935 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 15:05 - pre 233 meseci
Mozda ce vam pitanje zvucati glupo ali dali je procedura instalacije slicna kao kod Wina.Prvo u BIOS-u izaberem boot uredjaj,ubacim CD i pratim upustva ili je drugacije.I drugo pitanje kako nalazite drajvere za MB,Graficku,Modem...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 16:17 - pre 233 meseci
e bash tako kao sto si rekao samo ti citaj dokuimentaciju i bice ti jasno :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 18:29 - pre 233 meseci
Linuxi su ti razliciti - neki su tako spakovani i pripremljeni da stvarno lice na Win po nacinu instalacije, a kod nekih treba mnoge stvari podesavati rucno, pa nisu za pocetnike.

Sto se tice drajvera, to je uglavnom vec unutra, u kernelu Linuxa, i on obicno proradi odmah, nakon 1 ili najvise 2 restarta. Problemi sa drajverima se najcesce srecu kod winmodema, ali ima i nekih drugih.

Sa druge strane, vec postoje Linuxi koji automatski pokrecu neke winmodeme ili detektuju modem pa mozes da izaberes drajver, kao kod Windowsa.

Najvise sto ti treba za Linux je strpljenje, jer su mnoge stvari razlicite od Windowsa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 18:34 - pre 233 meseci
U pitanju je Slackware.Jer kod njega drugacija instalacija?
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.ptt.yu.

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 19:15 - pre 233 meseci
Slack ti je distro koji je jedan od najstarijih distribucija linux-a ...
Istalacija se vrsi u tekstualnom modu, i to je ako mogu da kazem bazicna istalacija, sto znaci da neces imati podesen modem, graficku, zvuk i dr. na kraju same instalacije, vec ces morati malo da se pozabavis konfigurisanjem u konzoli.

S obzirom da si tek poceo sa linux-om Slack je po tebe los izbor, jedino u slucaju da hoces da naucis kako treba linux, i normalno imas vremena, zivaca i strpljenja da podesis i instaliras Slack.

Moj predlog ti je na primer da ili za dz. narucis Ubuntu linux sa njihovog sajta http://www.ubuntulinux.org ili da ga pazaris on nekog lokalnog "dilera". Istalacija nije toliko teska s obzirom da se obavlja u tekstualnom rezimu, ali zato na internetu podtoji veoma dobra dokumentacija kako sta gde kud ...

II distribucija koja bi ti mozda dobro odgovarala je mozda Mandrake linux 10.1 ... graficka instalacija, next, next .... finish ...

Na lokaciji: http://www.linuxbalkan.com/books/ mozes da nadjes par knjizica u PDF formatu koje ce ti pomoci da "savladas" linux kako treba. Jedna od njih je i Unofficial Ubuntu 4.10 Starter Guide ... :)
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 20:08 - pre 233 meseci
Ukoliko imas Lucent modem (ali ne onaj naj-soft, samo sa "jednim" cipom), uzmi SimplyMEPIS Live CD, koji je predvidjen i za instalaciju na tvrdi disk - veoma laka instalacija, automatski prepoznaje i pokrece taj modem, ima multimediju i slicno, dobar forum itd. Ubuntu dolazi sa GNOME okruzenjem, koje je dobro, ali nesto redje od KDE. Imam osecaj da je za pocetak laksi KDE, mada nisam bas siguran.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

chak840
Caslav Sunjka
BGD

Član broj: 46876
Poruke: 16
*.83.beocity.net.



Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje30.01.2005. u 23:22 - pre 233 meseci
Matori, nemoj da te obeshrabri Slack. Vjeruj mi bolji je od vecine distroa, a probao sam ih dosta. Jeste da ce ti trebati dosta vremena da ga instaliras i podesis, ali vrijedi. Za pocetak swap particiju stavi na pocetak HDD, tako sam bar ja uradio i lilo instaliraj u MBR. Ukoliko nemas scsi uredjaje onda izaberi bare.i image. Nakon instalacije ces trebati da mu podesis xserver da bi ti podizao GUI, ali ni to nije komplikovano. Sve u svemu kreni u pricu sa Slack-om imaces podrsku. Dosta stvari i rjesenja ces naci i na forumima www.linuxo.com. Sve sto te interesuje pitaj pomoci cemo!!!!!
Dumy for Linux
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje31.01.2005. u 00:09 - pre 233 meseci
Citat:
chak840:Sve sto te interesuje pitaj pomoci cemo!!!!!


Evo i mene si ubedio, i ja cu da instaliram Slack (= Slackware). I ja sam probao 2 - 3 distribucije i tvrdim da Slack nije "bolji od vecine distribucija" jer bolje i ne-bolje distribucije jednostavno ne postoje. Svaka ima dobre i lose strane, neka je stabilnija, neka laksa za instalaciju, neka ovo, neka ono.

Sto se tice utrosenog vremena za podesavanje, tu se slazem: trebace mi dosta vremena. Da li vredi ili ne, to zavisi od cilja: da ucim Linux podesavanje ili da imam sto pre sistem koji radi bez preteranog udubljivanja u celu stvar. Recimo da sam bez ikakvih ambicija, studiram biologiju npr. ili bogosloviju. Osim toga, kad naucis Slack, znas mnogo, ali ono - onda znas sve Linuxe, nije tacno. Kazu - podesi tamo-nesto, sto u Slacku postoji, ja trazim, trazim - kod mene ne postoji - ne koristim Slack! Nije li onda bolje da sam ucio da podesavam svoju distribuciju? Zasto da ucim 2 x ? Da li se samo Slack "podesava" a ostale distribucije se bacaju na gomilu ili sta?

Sta je to swap particija i kako se stavlja na pocetak HDD-a? Sta je to lilo i zasto da ga instaliram u MBR?

Sta je to xserver? Zasto se ne podesi automatski? Zasto cu sa Slackom imati podrsku? Znaci li to da sa drugim distribucijama necu imati?

Eto, interesovalo me je i pitao sam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

chak840
Caslav Sunjka
BGD

Član broj: 46876
Poruke: 16
195.178.52.*



Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje31.01.2005. u 11:27 - pre 233 meseci
Swap particiju linux koristi kao virtuelnu memoriju. Ja sam je stavio na pocetak HDD jer mi je to savjetovao covjek koji vec godinama koristi Slack. Isto tako ces na sajtu shilo.is-a-geek.com naci gomilu interesantnih rjesenja i caka oko podesavanja slack-a. Samo particionisanje hdd-a ces uraditi pomocu cfdisk-a koji pokreces kad boot-ujues sa prvog cd-a. Prije nego sto pokrenes instalaciju. x server ti je zaduzen za graficko okruzenje, jer kod slack-a on se ne podize odmah po instalaciji kao kod vecine distribucija koje sam ja koristio i koje su nalik na windows u smislu da sve podesavas preko GUI-a. Slack je bez problema podrzao sav hardware koji mi je u masini. A sto se tice tananih podesasvanja to sve zavisi od tvojih potreba. Lilo ti je loader. Bez njega neces moci da podignes sistem nakon instalacije. Toliko za sada, ako te jos nesto zanima pitaj a ako ja ne znam onda cu ti preporuciti na kojim mjestima da nadjes odgovor jer ni ja nemam odgovore na vecinu pitanja.
Dumy for Linux
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.ptt.yu.

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje31.01.2005. u 11:39 - pre 233 meseci
Citat:
tdjokic: Evo i mene si ubedio, i ja cu da instaliram Slack (= Slackware). I ja sam probao 2 - 3 distribucije i tvrdim da Slack nije "bolji od vecine distribucija" jer bolje i ne-bolje distribucije jednostavno ne postoje. Svaka ima dobre i lose strane, neka je stabilnija, neka laksa za instalaciju, neka ovo, neka ono.

Svaka distribucija linux-a ima svog korisnika, sto znaci da npr tebi slack neogrovara, ali zato Miki odgovara :). Tacno je i to da svaka ima svoje lose i dobre strane. Svaka je posebna po necemu, po nacinu instalacije, broju paketa koji dolaze uz nju, nacinu konfigurisanja tj alatima za konfiguraciju (drakeconf, YAST, Synaptic ...). Vazno je znati sledece, to da je svaka linux distribucija ista kad se pogleda ispod haube .... :)
Citat:

Sto se tice utrosenog vremena za podesavanje, tu se slazem: trebace mi dosta vremena. Da li vredi ili ne, to zavisi od cilja: da ucim Linux podesavanje ili da imam sto pre sistem koji radi bez preteranog udubljivanja u celu stvar. Recimo da sam bez ikakvih ambicija, studiram biologiju npr. ili bogosloviju. Osim toga, kad naucis Slack, znas mnogo, ali ono - onda znas sve Linuxe, nije tacno. Kazu - podesi tamo-nesto, sto u Slacku postoji, ja trazim, trazim - kod mene ne postoji - ne koristim Slack! Nije li onda bolje da sam ucio da podesavam svoju distribuciju? Zasto da ucim 2 x ? Da li se samo Slack "podesava" a ostale distribucije se bacaju na gomilu ili sta?

Slackware je baziran na BSD organizaciji sistema u odnosu na Mandrake, SuSE i ostale distribucije koje su bazirane na System V organizaciji. Razlike u podesavanjima postoje, medjutim nisu toliko velike. Ono sto Slack uci korisnika jeste da se navikne na konzolu i da moze pomocu konzole da podesi bilo koju distribuciju, znaci uci nas da nekoristimo wizzarde. Slack je veoma stabilna linux distribucija i veoma je cenjena kod profesionalaca.
Koju ces distribuciju koristiti zavisi od tebe samog. Ako ti se Slack svidja i odradjuje ti posao... super .. a ko ti neka druga distribucija bolje radi posao, onda koristi tu distribuciju.

Dobra literatura na srpskom po pitanju linux-a:
http://www.conwex.info/draganp/books.html

Citat:

Sta je to swap particija i kako se stavlja na pocetak HDD-a? Sta je to lilo i zasto da ga instaliram u MBR?

Swap particija je ono sto se u windows-u zove pagefile, tj deo na tvrdom disku na kome operativni sistem smesta u toku rada privremeno neke podatke i pozeljno je da velicina te swap particije bude 2x sistemska memorija (npr ako imamo 256MB memorije, onda je preporuceno da imamo 512MB za swap particiju).

Lilo(Linux Loader) je softver tj program (nesto slicno kao sto je to NT Loader u Windows-u 2000/XP) koji sluzi da na pocetku odaberemo koji cemo operativni sistem da startujemo u slucaju da imamo npr Windows i Linux. On u stvari startuje jezgro operativnog sistema bilo windows-a ili linux-a, tj ono sto mu mi odaberemo u meniju koji dobijemo kad se lilo podigne. Obicno se instalira u MBR (Master Boot Record) tj u prvih par sektora na Hard disku, a sve se to radi jer je to najbolja kombinacija za dual boot racunare. Moguce je instalirati Lilo i na neku particiju, medjutim u tom slucaju nam je potreban npr NT loader koji ce da pokazuje i na lilo na onoj particiji gde smo ga instalirali.


Citat:

Sta je to xserver? Zasto se ne podesi automatski? Zasto cu sa Slackom imati podrsku? Znaci li to da sa drugim distribucijama necu imati?

X Server je softver koji omogucava iscrtavanje prozora u grafickom okruzenju. Kod Slack-a konfigurisanje X -a vrsi se tek nakon bazicne istalacije. Slack nema automatiku koja bi to mogla automatski da odradi kao nrp u SuSE-u ili u Mandrake-u. A kako se on podesava moze se naci na lokaciji: http://www.slackware.com/config/x.php

Sto se tice ostalih distribucija, i u njima isto imas xserver, i isto je moguce podesiti server na isti nacin kao sto se to radi u slack-u, jedino sto pored toga nacina postoji u takvim distribucijama i wizardi koji ce te u grafickom okruzenju voditi kroz instalaciju tj konfiguraciju ....
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje31.01.2005. u 11:57 - pre 233 meseci
takodje za vreme instalacije odaberi loopback kod podesavanja LAN mreze i opciju No modem kad dodje do toga.....

kad zavrsis instalaciju imaces samo root korisnika, pa za dalji rad MORAS kreirati "obicnog" korisnika....

posto to ide iz konzole, kucas : adduser (enter) pa pratis pitanja... najbitnije ti je da das ime tom user-u i da ga osim u grupu users, dodas u grupe wheel, sys i bin

o razlozima zasto NE TREBA koristiti root nalog sve vreme.. pogledaj malo po forumu... bilo je reci o tome xxxxxxxxx puta....

takodje ako imas Nvidia graficku karticu, skini sa njihovog sajta linux driver, pa PRE startovanja X-a, kao root odes na mesto gde si skinuo taj drajver (pretpostavljam na neku win particiju) znaci cd /mnt/win_x/download/nvidia (gde je x oznaka win particije c ili d ili gde si vec skinuo... a download/nvidia je pretpostavljeni direktorijum gde je nvidia drajver) kucas sledece:
./imeNvidiadrajvera (enter)
i prilikom instalacije odgovoris NE na pitanje da li zelis da installer skine odgovarajuci modul sa interneta... ostalo je logicno....

kad se zavrsi instalacija drajvera... izlogujes se sa root naloga.... ulogujes se kao obican korisnik i kucas startx (enter)

i voila.. eto GUI-ja... eto KDE-a

da bi imao i zvuk... kad si vec u KDE-u.. otvoris konzolu, logujes se kao root i kucas alsaconf (enter) i podignes sve "klizace" na maximum.... kada si to uradio... sa Ctrl+Z (ili bese Q) izlazis iz programa.... zatim skok na start menu i u multimedia sekciji nadji KMix i u njemu opciju da ti pokaze ikonu u taskbar-u...

sa ovim bi trebalo da imas 3D i zvuk .... (pod uslovom da imas Nvidia graficku...) a ako je u pitanju ATI.... ima (konacno) i novi drajver za njihove kartice koji je pravljen za xorg (X server koji dobijas uz slack) pa vidi kako ide sa tim.... procitaj readme.txt pa polako....


e da.. a sto se particionisanja tice... ako si ikad radio sa fdisk-om iz DOS-a... snaci ces se sa cfdisk-om.... samo PAZI gde pomeras kursor... da ne bi OBRISAO win particije....
nakon kreiranja particija, MORAS odabrati opciju writeout (ako se ne varam... davno bese) da bi sve to sto si uradio bilo i primenjeno.... tj. da bi se kreirale particije...

za vrstu file sistema odaberi ext3, dok za swap naravno swap.... (bese to opcija 82 i 85 u spisku file sistema)

i jos jedna napomena.... prilikom instalacije... OBAVEZNO odaberi da ti se postojece windows particije upisu u fstab fajl i da se ucitaju prilikom podizanja sistema.... kad te pita gde hoces da mount-ujes te particije... najbolje resenje je da upises /mnt/win_c (i /mnt/win_d ako imas 2 win particije....) tako da u svakom momentu mozes da "skoknes" tamo i da prevuces drajvere ili da vidis svoje dokumente....


previse je ovo zbrda-zdola.... ali valjda ces nesto skontati..... i PRE nego sto pozuris da postavis podpitanja... prvo probaj nesto i sam da uradis vidi sta kaze google ...procitaj readme.txt fajlove za ono sto hoces da instaliras.... itd....

a za "dodavanje" tockica na mis... moracu kasnije da se dopisem... ne znam na pament.... ili ako neko drugi hoce... neka napise sta&gde treba da se dopise....
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje31.01.2005. u 20:48 - pre 233 meseci
Sad sve ovo ide na print pa da mi neko prevede:)Po vasim postovima odlucio sam da je najbolje da mi neko drugi instalira,ali ako me bude mrzelo da ceka probacu uz vasu pomoc.
 
Odgovor na temu

mikson
Miroljub Simić
Beograd

Član broj: 19162
Poruke: 51
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje01.02.2005. u 02:55 - pre 233 meseci
Citat:
tdjokic: tdjokic
Puno ime: Tomislav Djokic
Član broj: 6736
Poruke: 1371
Lokacija: Beograd
*.verat.net.
OS: Linux

tdjokic nije (koliko se meni čini:) neko ko želi po prvi put da instalira Linux, što se možete uveriti ako pogledate njegove generalije. Pitanja koja je on naveo su najčešća pitanja početnika.

Citat:
Corey: ... da mi neko prevede:)Po vasim postovima odlucio sam da je najbolje da mi neko drugi instalira

To nikako, ako želiš da naučiš nešto, treba sam da se potrudiš, a imaš i prijatelja ako ti negde zapne ;) I treba da čitaš neku literaturu, a ovde na forumu sam video link ka vrlo dobroj knjizi koja se bavi administracijom Linux sistema (os-unix-linux.pdf). Ako odlučiš da instaliraš Slackware, idi na www.slackware.com/book i naći ćeš uputstvo za instalaciju i konfiguraciju.

"So many people seem to see the word "error" and then stop... few seem to actually read the words on the OTHER side of the colon."
- Chris Phillips from the mplayer-users mailing list
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje01.02.2005. u 14:31 - pre 233 meseci
OK.Jos samo jedno pitanjce.Kako da namestim da mogu sa jednog HDD-a da podizen Win a sa drugog Lin jer nisam uspeo da nadjem pravi odgovori.
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.ptt.yu.

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Kupio sam Linux i sta dalje01.02.2005. u 16:21 - pre 233 meseci
Sve preko Lilo loadera ..
Znaci potrebno je da podesis u njenu da se windows dize npr sa /dev/hda1 ... a linux sa /dev/hdb1. Lilo se inace instalira na prvi disk u njegov MBR.

hda - primary master disk
hdb - primary slave disk
hdc - secondary master disk
hdd - secondary slave disk

Code:

message = /boot/message
timeout = 80
prompt
lba32
default = Windows
boot = /dev/hda

image = /boot/vmlinuz
    label = Linux
    initrd = /boot/initrd
    optional
    root = /dev/hda1
    vga = 733

other = /dev/hdb1
    label = Windows


--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kupio sam Linux i sta dalje

[ Pregleda: 3935 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.