Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi Opere

[es] :: Web dizajn i CSS :: Pitanje u vezi Opere

[ Pregleda: 4403 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Pitanje u vezi Opere06.05.2002. u 06:42 - pre 267 meseci
Da li je u Operi moguce da se prikazuju skrollbarovi ako se definisu u okviru css-a znaci da izgledaju tako kako je autor definisao a ne uvek da izgledaju sivi kao po defaultu. Jedino to ne mogu nikako da provalim. Da li uopste i postoji opcija za ovo u Operi?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere07.05.2002. u 16:49 - pre 267 meseci
Citat:
Judge Dred:
Da li je u Operi moguce da se prikazuju skrollbarovi ako se definisu u okviru css-a

KOliko je meni poznato ne moze.... ne radi taj css za scrollbarove.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.ftl.fdn.com



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere07.05.2002. u 21:58 - pre 267 meseci
OK... To mu bash fali.
 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere20.05.2002. u 16:58 - pre 266 meseci
Citat:
Jbyn4e:
Citat:
Judge Dred:
Da li je u Operi moguce da se prikazuju skrollbarovi ako se definisu u okviru css-a

KOliko je meni poznato ne moze.... ne radi taj css za scrollbarove.


Ne samo to, nego ne rade ni TEXTFIELD stilovi...;( uzas...
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
195.252.64.*

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere20.05.2002. u 17:46 - pre 266 meseci
Ja nešto kontam. Browseri su smeće. Koji qrac proizvođači rade. Daj da naprave neki standard malo jači od w3c kojeg će se pridžavati sve koji naprave browser, a ne ovako ovaj podržava IFRAME ovaj ne, ova podržava JavaScript ovaj ne, ovaj da malo CSS al ne bas sve... baš su glupiiii
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.InfoSky.Net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere21.05.2002. u 01:00 - pre 266 meseci
Citat:
dr ZiDoo:
Ja nešto kontam. Browseri su smeće. Koji qrac proizvođači rade. Daj da naprave neki standard malo jači od w3c kojeg će se pridžavati sve koji naprave browser, a ne ovako ovaj podržava IFRAME ovaj ne, ova podržava JavaScript ovaj ne, ovaj da malo CSS al ne bas sve... baš su glupiiii


Slažem se u potpunosti!
 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere21.05.2002. u 10:52 - pre 266 meseci
Citat:
dr ZiDoo:
Ja nešto kontam. Browseri su smeće. Koji qrac proizvođači rade. Daj da naprave neki standard malo jači od w3c kojeg će se pridžavati sve koji naprave browser, a ne ovako ovaj podržava IFRAME ovaj ne, ova podržava JavaScript ovaj ne, ovaj da malo CSS al ne bas sve... baš su glupiiii


Kada radim sajt, testiram ga u OPERI 6.01 IE 6.0 i u NETSCAPE-u 6.2... U mnogim slucajevima se desava da NETSCAPE 4.7 izuzetno lose prikazuje stranice, brlja sa stilovima itd... Sta da se radi. Moja logika je da ako su sami proizvodjaci NETSCAPE-e uvideli bagove i napravili 6.2 verziju koja radi, sto bi se ja mucio da napravim sajt kompatibilan sa 4.7. Ko koristi 4.7 - sajtovi cemu biti ruzni, ali to njemu nije ni bitno jer da jeste, uzeo bi 6.2...;)))
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.beotel.net

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere21.05.2002. u 11:47 - pre 266 meseci
Opera je dobra (sa 5 sam sinoc presao na 6.02 i zadovoljan sam). Sto se dizajna tice ne vredi preterivati. Treba napraviti nesto prosto sto ce sigurno raditi pod svim browserima i to je to. Kompromis. Ima nekih opcija koje se moraju izbaciti, ali ste bar sigurni da ce sve izgledati kako ste zamislili na svacijoj masini.

[Ovu poruku je menjao MarQs dana 21.05.2002 u 11:49 AM GMT]
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere21.05.2002. u 11:49 - pre 266 meseci
Citat:
MarQs:
Opera je dobra (sa 5 sam sinoc presao na 6.02 i zadovoljan sam). Sto se dizajna tice ne vredi preterivati. Treba napraviti nesto prosto sto ce sigurno raditi pod svim browserima i to je to. Kompromis. Ima nekih opcija koje se moraju izbaciti, ali ste bar sigurni da ce sve izgledati kako ste zamislili na svacijoj masini.


Pa da, ali recimo lejeri ne mogu lepo NIKADA izgledati u Netscape-u 4.7, niti u Operi DHTML moze izgledati isto kao u IE...;(

 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere21.05.2002. u 17:37 - pre 266 meseci
Citat:
string_:
Pa da, ali recimo lejeri ne mogu lepo NIKADA izgledati u Netscape-u 4.7, niti u Operi DHTML moze izgledati isto kao u IE...;(

Da, ali pitanje je KAKAV ti sajt radis i zbog cega. Ukoliko ti je cilj recimo prodaja na internetu (RECIMO!) - cilj ce ti biti da SVAKI kupac moze da ti vidi prezentaciju i kupi tvoj proizvod koji prodajes. Ukoliko ga radis samo za IE, ili samo za Netscape 6, svesno zanemarujes gomilu ljudi koji koriste ISTI racunar vec godinama, na kojem je MOZDA IE3, NN3, NN 4.x ili bilo sta drugo (lynx? ;))) Primera radi, knjizara.com je juce posetilo:
68.25%: MSIE
20.83%: Internet Cruiser Robot
8.50%: Netscape
1.55%: Opera
0.56%: Mozilla (compatible) .. itd itd sitno.
Ukoliko zanemarimo ovog pretrazivaca (Internet Cruiser Robot), adekvatno je 85% IE, oko 11% Netscape, itd.
Na osnovu ovoga vidis da si zanemario otprilike 15-ak % ljudi koji hoce da kupe nesto sa tvog sajta, ali ne mogu jer im ne radi u njihovom browseru, a oni nemaju pametnija posla nego da dovlace noi IE sa net-a. 15% ljudi je SVAKI 7-mi posetioc, znaci na kupovinu od 7 ljudi po 100 dinara - ti dobijas 600, jer sedmi ne moze da naruci jer ne vidi tvoj sajt kako treba... Jos ukoliko odbijemo onaj mali procenat ljudi u svetu koji verovatno jos koristi IE3 jer i ne zna za drugi ...

Druga je stvar ukoliko ti ne pravis sajt da bi svako mogao da ga poseti, vec sa ciljem da pokazes - znam ja i dizajn, i volim lepe velike slike (pa svatis animirani gif recimo od 300kb), ili znam ja DHTML , pa ti radi sajt samo u IE>5.5 i slicno...

Dakle, pitanje je ciljne grupe kako ces optimizovati sajt.. pa ti izvoli. Ja vise volim pure HTML nego dhtml, razne jave i flashove i tako to... i vise volim da mi je sajt pregledan i da se brzo otvara, i da daje korisne informacije ljudima, a ne da je tu samo da bi lepo izgledao.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
195.252.64.*

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 09:41 - pre 266 meseci
nemam ja ništa protiv opere i netscape (šta više koristim netscape), ali sajtove koje pravim samo prilagođavam Netscape 6+ InternetExplorer 5+ i KDE browser za linux...
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 12:52 - pre 266 meseci
Citat:

Dakle, pitanje je ciljne grupe kako ces optimizovati sajt.. pa ti izvoli. Ja vise volim pure HTML nego dhtml, razne jave i flashove i tako to... i vise volim da mi je sajt pregledan i da se brzo otvara, i da daje korisne informacije ljudima, a ne da je tu samo da bi lepo izgledao.


Pa ima istine u tome sto pricas, ali da li treba 'skresati' dizajn sajta samo zato sto se takav sajt ne vidi lepo na netscape-u 4.7?! Frejmovi se NIKADA nece lepo videti na NT 4.7.... Uzas... Ako neko vec voli NETSCAPE, neka nabvavi 6.2.3 verziju. Ako neko voli IE, neka nabavi bar 5.5. AKo neko voli OPERU, neka nabavi bar 5.11... itd....
Zaista je tesko optimizovati sajt da se vidi na SVIM browserima dobro... U 90% slucajeva i NEMOGUCE....;)
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.beotel.net

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 15:54 - pre 266 meseci
Nikada nisam video svrhu layera... Jeste da se pomocu njih i JavaScripta brzo moze napraviti prilicno lepa interakcija (za menije dusu dalo), ali prica o layerima zavrsava kada se spomene multiresolution!

Hoces da nesto radi na svim browserima? Tesko, ali znamo neke osnovne stvari: jako mali broj koristi stare verzije browsera (ie3 i sl); jako mali broj korisnika (prosecnih) koristi brosere klase ie 6. Dakle, skoncentrisemo se na verzije izmedju 5 i 6. Ako vec zelite detalje procunjajte malo po netu i nadjite dobar uporedni opis web browsera.

Sustina je sledeca. Za lepo dizajniran sajt vam ne treba mnogo stvari. Kao prvo tu su tabele. Njih svi browseri podrzavaju. Drugo, tu je CSS. Imam listu u kojoj je navedeno koje atribute koji browseri ne podrzavaju (idite na webmonkey, ima jedan opsiran tutorijal o CSS). Trece, JavaScript. Maskiranje radi svoj posao kada su u pitanju stari browseri, JavaScript je Natscapeov proizvod, tako da ni tu ne biti trebalo da bude problema, a kako sam cuo IE dobro podrzava JavaScript. Dakle, nema problema. Ako dobro kombinujete slike i ove elemente sajt vam moze izgledati prelepo a da ga u sustini svi vide podjednako dobro. Sve preko ovoga bez nuznosti je preterivanje.

Tabele su najmocnije. Uz pomoc njih mozete praviti nevidena cuda. Samo, namestite tako da su velicine fiksne.

Sad, ako ste iskompleksirani kompleksnoscu :o) to je vas problem.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 16:12 - pre 266 meseci
Citat:
string_:
Pa ima istine u tome sto pricas, ali da li treba 'skresati' dizajn sajta samo zato sto
se takav sajt ne vidi lepo na netscape-u 4.7?! Frejmovi se NIKADA nece lepo
videti na NT 4.7.... Uzas... Ako neko vec voli NETSCAPE, neka nabvavi 6.2.3

Ne, samo treba videti da se ikako vidi i u drugim browserima (ne racunajuci samo NN, vec i mnoge druge manje poznate browsere (npr. AOL-ov broswer - ti ni ne znas kako ce ti prezentacija izgledati u njihovom brosweru dok ti se ne jave da nesto ne valja... a ako imas prezentaciju za prodaju stvari, i jos ti je ciljna grupa inostranstvo - zamisli onu ogromnu kolicinu ljudi koja dolazi sa AOL-a a tebi ne moze da napravi profit... ko je tu u gubitku?). Btw. postoji i webtv, koji se relativno dosta (recimo oko 1-2%) koristi...
A sto se tice frame-ova, ako nemas neke egzibicije, frame-ovi ce se sasvim lepo videti i na Netscape-u 3, a tek na 4.x da ne pricamo. Uzmi NN 4.7x i pogledaj www.knjizara.com - to ti je u frame-ovima, ne vidim da se nesto ne vidi kako treba...
Citat:

verziju. Ako neko voli IE, neka nabavi bar 5.5. AKo neko voli OPERU, neka nabavi bar 5.11... itd....
Zaista je tesko optimizovati sajt da se vidi na SVIM browserima dobro... U 90% slucajeva i NEMOGUCE....;)

Prijatelju, o tome i pricam sve vreme. Nece tamo neki Amer (a ni neka nasa sekretaruica, direktor firme ili bilo ko) da sad ide i da trazi da nabavi IE >5, ili Operu 6, ili bilo sta, ima instalirano recimo Netscape Gold 3 i njega to sasvim zadovoljava. On kad vidi da nesto se preklapa i nista ne vidi - on ce samo da kaze vidi kako su glupo napravili prezentaciju i da ode dalje, nece mu pasti na pamet da on treba da update-uje svoj browser. A takvih ljudi nije malo, veruj mi , i mnogi imaju krseve od racunara u firmama (pa ja radim na PI na 233 ovde u firmi!). To sto je nemoguce optimizovati da se vidi dobro u svim browserima - ok,. ali ti optimizuj da se VIDI u svim browserima, a ne u nekim da imas preklapanja recimo layera i da se NISTA ne vidi kad dodjes sa odredjenim browserom na doticnu prezentaciju. E to bi (valjda) trebalo da bude cilj.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 16:32 - pre 266 meseci
Citat:

A sto se tice frame-ova, ako nemas neke egzibicije, frame-ovi ce se sasvim lepo videti i na Netscape-u 3, a tek na 4.x da ne pricamo. Uzmi NN 4.7x i pogledaj www.knjizara.com - to ti je u frame-ovima, ne vidim da se nesto ne vidi kako treba...


Ne bih rekao... mozda funkcionise, ali vizuelno ne izgleda onako kako treba...;) Ja ipak pricam o vizuelnom efektu... mogu ja napraviti sajt koji radi pod SVIM browserima na svetu - ali kakav?
Po tvojoj logici NI SLUCAJNO ne treba radi u FLASH-u, jer ga mnogi nece videti?! :) pa sta da im radim....;) No, ako je slucaj sa nekom prodajom - onda je ok tvoje razmisljanje...



 
Odgovor na temu

string_
Novi Sad

Član broj: 3923
Poruke: 13
217.26.72.*

Sajt: www.neobee.net


Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 16:41 - pre 266 meseci
Citat:


Tabele su najmocnije. Uz pomoc njih mozete praviti nevidena cuda. Samo, namestite tako da su velicine fiksne.
Sad, ako ste iskompleksirani kompleksnoscu :o) to je vas problem.


:)))) ok, samo ne mozes vecno raditi u tabelama...:) ipak. html napreduje.... lejeri su cudo...;)
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Pitanje u vezi Opere22.05.2002. u 16:51 - pre 266 meseci
Citat:
string_:
Ne bih rekao... mozda funkcionise, ali vizuelno ne izgleda onako kako treba...;) Ja ipak pricam o vizuelnom efektu... mogu ja napraviti sajt koji radi pod SVIM

Kao sto rekoh - ako hoces SAMO da lepo izgleda a nije ti bitna funkcionalnost - onda je to razmisljanje OK.
Citat:

Po tvojoj logici NI SLUCAJNO ne treba radi u FLASH-u, jer ga mnogi nece videti?!

Pa ne samo to, jer nece biti indexiran po pretrazivacima, pa osim ukoliko ti je ultra poznat sajt - niko nece ni doci na njega... koliko znam pretrazivaci jos uvek nisu uspeli da pretrazuju po .swf fajlovima. A kao sto rekoh - sajt radis u zavisnosti od toga sta hoces da postignes. Recimo da sam i ja imao prilike da koristim FLASH jerbo je to klijent zahtevao. Isto sam koristio i animirane gifove kad su trazili. Layere hvala Bogu jos niko nije zahtevao, uglavnom zele da to lepo izgleda, ali i da bude pristupno sto vecem broju ljudi, da ima sto manje gresaka, da ga svi vide otprilike jednako, sto se prilicno dobro moze postici tabelama. Jeste da je kod onda mozda vei, ali malo bolje optimizujes slike - i sve dodje na isto. Flash naravno treba koristiti kao mogucnost ukoliko ti to odgovara, ali uvek bi trebalo da postoji (bar zasad) flash i non-flash prezentacija zbog onih koji ne zele da imaju flash instaliran (iz bilo kojih razloga) ili nemaju pojma kako da instaliraju flash. To sto ti kazes - nije me briga sto ne vide sajt - mislis li da postoji neki uspesan sajt koji je ogranicen na gledanje jednim browserom? Mozda microsoftov :) xexe.
Ono sto hocu da kazem - kad radis sajt za sebe i da bi pokazao svoje umece - napravi ga kakotebi odgovara, ali pazi kad radis za nekog klijenta, da ti ne dodje posle sa prituzbama - zale mi se da se sajt ne vidi, da ne radi ovo-ono itd. Zadace ti mnogo vise glavobolje i muke nego ukoliko odradis sajt na jednostavnuiji nacin, lep i funkcionalan, bez upotrebe nestandardnih ili nepodrzanih stvari, veruj mi. Opet, ukoliko klijent kaze - zelim sajt da mi nesto tu skace, trci, da bude lepo kad dodje neko da se odusevi kako izgleda (naravno samo sa odredjenom vrstom browsera) - onda opet ne treba raditi onako kako sam rekao za drugu vrstu sajta, vec onda treba upotrebiti sve moguce sto ti padne na pamet da trci, skace, leti preko ekrana i slicno.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Pitanje u vezi Opere

[ Pregleda: 4403 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.