Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)

[es] :: Advocacy :: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11282 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 07:27 - pre 234 meseci
Jos kad bi neko bio ljubazan da mi objasni svrhu ovog 'Linuxa na Windowsu' bio bi mu veoma zahvalan..

Ja se nesto trudio i trudio da provalim u cemu je fora, ali nikako mi ne ide?

Da li je za kompanijsku upotrebu? Pa ja nesto razmisljam, pa reko, ne moze da bude, placas licencu za windows da bi na njemu pokretao linux...

Da li je za desktop upotrebu? Pa opet mi se javlja to sa licencama, al sto bi pokretao linux iz windowsa kad em radi sporije, em sve te neke alate samo mnogo kvalitetnije imas i na windowsu...

Da li je za serversku upotrebu? Pa to mi je malo cudno... al sta znam... Ima mnogo cudaka medju tim linux svetom..

I tako sam ja razmisljao i razmisljao, i na kraju ne mogu da zamislim ijednu prakticnu primenu tog programa...

Mada je verovatno napisano samo da mali linux perica kaze 'eto, i to moze' ... Jerbo tako je sa svim programima u linuxu, kao i sa celim tim OS-om... Koga briga dal to moze da se iskoristi za sta, daj samo kvantitet da ima neceg... Ionako se ne bavimo nicim produktivnim u zivotu...
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 07:42 - pre 234 meseci
ali ali.....RADI HEBALO MATER!

Malo sporije...malo nestabilnije....malo nesigurnije.....malo ružnije....malo kompliciranije....glavno da RADI!

Kao i sve ostalo na linuxu.

Ako je meni bilo komplicirano dijeljenje Internet konekcije, bit će i 95% početnika.

Pričekat ćemo još malo kad naprave clickety-click installer, pa kad se djeca u vrtiću budu hvalila: "Jao, danas sam instalirao onaj lajnuks, dobar program, samo zauzima puno mjesta na disku, maknuo sam ga da mogu instalirat Halo 3".

Pa će prodavači hardvera imati reklamu "Sa predistaliranim i konfiguriranim Longhornom I linuxom. Po želji mičemo ovaj zadnji."

Mene ovaj linux podsjeća na XML. Prvotno zamišljen kao oruđe specifične namjene, a sad se čini kao da želi pokoriti svijet - više ga guraju tamo gdje mu nije mjesto, nego gdje jest.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 08:24 - pre 234 meseci
Citat:
ventura:
Jos kad bi neko bio ljubazan da mi objasni svrhu ovog 'Linuxa na Windowsu' bio bi mu veoma zahvalan..


Pa recimo ako te zanima da malo naučiš neke stvari. Ne moraš da izlaziš iz Windowsa, a radi kako treba (naravno, pri tom mislim na upotrebu iz komandne linije). Sigurno manje ometa rad za kompjuterom nego da ga resetuješ i podižeš drugi OS.

Nema mnogo smisla koristiti to za nešto ozbiljno tipa server i slično. Ili ako imaš dodatni kompjuter na koji ćeš da staviš Linux, onda takođe nema potrebe za istim.

Na kraju krajeva, niko te ne tera da ti to koristiš.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 08:46 - pre 234 meseci
Citat:
degojs: Pa recimo ako te zanima da malo naučiš neke stvari. Ne moraš da izlaziš iz Windowsa, a radi kako treba (naravno, pri tom mislim na upotrebu iz komandne linije). Sigurno manje ometa rad za kompjuterom nego da ga resetuješ i podižeš drugi OS.

Nema mnogo smisla koristiti to za nešto ozbiljno tipa server i slično. Ili ako imaš dodatni kompjuter na koji ćeš da staviš Linux, onda takođe nema potrebe za istim.


Pa ako hocu da ucim linux, onda cu uzeti knjigu pred sebe, instalirati verziju linuxa i uciti... Sigurno necu uciti na nekoj obogaljenoj verziji, zar ne?


Citat:
degojs:
Na kraju krajeva, niko te ne tera da ti to koristiš.


Ma ja i ne pomisljam uopste ni na kakav linux a kamoli na tu igracku...

Ali me samo zanima sa psiholoskog stanovista, sta treba da bude u glavi nekome da utrosi deo svog zivota pisuci tako beskoristan kod? A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?

Eh da se jos uvek odrzava YALP, pa da ovaj program stavimo u 'Useles Utility' kategoriju, siguran sam da bi odneo prvo mesto...
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 09:30 - pre 234 meseci
Apsolutno se slažem sa degojsom. Programi te vrste su savršeni ne samo za učenje, već i za administratore pa čak i za development. Ja sam svojevremeno koristio cygwin za slične stvari, i baš ću probati ovo čudo.

Ja znam brdo ljudi (including me) koji su za slične stvari koristili VMWare na Windowsu. VMware je omogućavao da kreiraš neku virtualnu mrežu između hosta (Windows) i guest OS-a, pa si tako mogao da se igraš administracije na jednom kompu. A VMware je komercijalan program, a ovo čudo je besplatno. I za razliku od tebe Ventura, smatram ga vrlo korisnim kodom. Mnooogo korisnijim od igrica koje Sundance pominje.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 02.02.2005. u 11:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 09:47 - pre 234 meseci
Citat:
ventura:
Pa ako hocu da ucim linux, onda cu uzeti knjigu pred sebe, instalirati verziju linuxa i uciti... Sigurno necu uciti na nekoj obogaljenoj verziji, zar ne?


Pa pazi, možeš i tako. Ali recimo meni se ne resetuje kompjuter i podiže Linux --- treba mi Windows praktično celo vreme.

Druga stvar, ne vidim odakle si zaključio da je ovde reč o obogaljenoj verziji Linuxa? Svakako, X jeste sporiji i nestabilan, ali već smo pomenuli to ograničenje, a i većina ljudi se složila da to i nije neophodno pošto već imaš Windows. Odnosno, ne bih bio tako oštar prema tom coLinuxu - ima svoju primenu. Kod mene ovo radi fino, uprkos tome što je tek u verziji 0.6.x. I to je u pitanju Debian, koji slovi kao "the real deal" za Linux. Što sam gledao i čitao po uputstvima i probavao - sve je radilo. Doduše, zbog vremena nisam stigao jako daleko, ali svakako dalje nego da ovog nema. Ako mi sutra zatreba, mogu fino na rezime da napišem da bar poznajem malo *nix, a da praktično nisam napuštao udobnost Windowsa. Ne znam šta tu ima nerazumljivo?
Ako me zainteresuje više, svakako uvek mogu da odem do dilera polovnih kompjutera i za bagatelu kupim PC koji, kako upravo ovde vidim, lepo može da radi u Windows mreži (doduše ne znam za AD).

Citat:
Ali me samo zanima sa psiholoskog stanovista, sta treba da bude u glavi nekome da utrosi deo svog zivota pisuci tako beskoristan kod? A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?
Eh da se jos uvek odrzava YALP, pa da ovaj program stavimo u 'Useles Utility' kategoriju, siguran sam da bi odneo prvo mesto...


Izvini, a čemu, kako dinke već reče, služe komercijalne aplikacije tipa VMWare i Microsoft Virtual PC? Dalje, SFU i Cygwin? Sve je to useless? Ne znam..

Možemo jedino da se složimo da se ne slažemo :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 10:09 - pre 234 meseci
Citat:
ventura:
A uz to jos i gomilja ljudi trosi svoje zivote na komentare o tome kako je super i propagirajuci taj beskoristan kod?


Meni ovo jeste OK. U stvari, pitanje bi bilo zašto ti trošiš svoje vreme uveravajući nas da je ovo beskorisno, a ja znam da nije tako - što se mene tiče.

Meni je beskoristan tvoj savet o resetu Windowsa i podizanju Linuxa. Zašto tako, kad mogu ovako? Kao da si mi savetovao da podignem Linux da bi koristio OpenOffice ili Firefox. E pa, imam ih i na Windowsu.

Radi to, hebalo mater:

Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 14:37 - pre 234 meseci
@degojs: Ima li taj kooperativni linux nativnu podršku za 3D akceleraciju u igricama?

Samo me taj mali, sitni, detalj zanima...

Jer kao što dinke reče:

Citat:
dinke: A VMware je komercijalan program, a ovo čudo je besplatno. I za razliku od tebe Ventura, smatram ga vrlo korisnim kodom. Mnooogo korisnijim od igrica koje Sundance pominje.


prosječnom je korisniku zanimljivije imati neki dž program sa konzolnim interfejsom instaliran nego najnoviju igricu.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 15:19 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance:
@degojs: Ima li taj kooperativni linux nativnu podršku za 3D akceleraciju u igricama?

A što bi to bilo bitno? Pa igrice teraj pod Windowsom. Upravo to i jeste prednost coLinuxa.

Citat:
prosječnom je korisniku zanimljivije imati neki dž program sa konzolnim interfejsom instaliran nego najnoviju igricu.

Pa imaš mogućnost za oboje, u isto vreme. Upravo to i jeste prednost coLinuxa (hmm.. kao da sam ovo već napisao skoro).



This is Earth calling Sundance.. Do you copy? I repeat, do you copy?

Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 16:01 - pre 234 meseci
Citat:
degojs: A što bi to bilo bitno? Pa igrice teraj pod Windowsom. Upravo to i jeste prednost coLinuxa.


Dakle ništa od igranja pod colinuxom. To bi bio jaaaako veliki minus. Samo geekovi instaliraju novi OS da bi nešto naučili :>

Plašim se da ni ja ne vidim tko bi ovo mogao koristiti... Da hoću paralelno win i linux složio bih virtualnu mrežu na VMware/VirtualPC + kul opcije vraćanja "stanja" OS-a na neku prijašnju točku ako se nešto sjebe.

Osim toga, uvijek mogu recimo, čak i kad imam linux instaliran, sa VMware bootati ga iz fizičke particije i raditi sve kao da je instaliran pod virtualnom mašinom. A mislim da bi i performanse bile znatno bolje nego ovako "kooperativno".
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 16:20 - pre 234 meseci
Niko ti nije kriv što ne možeš da podesiš mrežu Win-coLinux da radi kako treba, pa ti sad ostaje da pričaš priče.

Slobodno nastavi hvatajući se za sve samo da bi pokazao da si u pravu, meni ostaje da zakolutam očima kad to pročitam... heheh imaju li igrice na coLinuxu.. misssim...

Samo napred, ne daj se zbuniti.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 16:43 - pre 234 meseci
I tako zaključismo da colinux ima smisla tek kao još jedna ikonica u trayu...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 20:54 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance: I tako zaključismo da colinux ima smisla tek kao još jedna ikonica u trayu...
Kako ko...
1. http://www.elitesecurity.org/poruka/601264 Covek ima risiver sa hardom pod Linuxom(!?) i ne moze da ga prelgeda iz Win-a. Eto jedne primene CoLinuxa - instalira ga bez muke, a narocito BEZ OPASNOSTI da nesto u****e prilikom particionisanja; licno mislim da ce ovo napraviti najvise "stete" MS-u, ovo je mnooogo opasnije od Live CD-a. Live stavis, pokrenes, probas, izvadis i zaboravis, a CoL je stalno tu, pa mozes kad hoces ...

2. neki moj "daljni rodjak" (ista nam majka, verovatno i otac ) sa Floride, radi u nekoj skoli i, normalno, koristi Win XP. Sad treba da predaje Osnove Unixa 'sirokim narodnim masama' - najlakse mu je da instalira CoLinux, da mogu do mile volje da ulaze i u jedan i u drugi OS bez onog dosadnog rebutovanja

3. navodno se na bogosloviji proucava marksizam - znaci: da bi unistio protivnika, treba ga prvo dobro upoznati - sve vrline (ako ih ima) i mane; najlaksi nacin za upoznavanje Linuxa i u ovu svrhu - CoL.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 22:23 - pre 234 meseci
Citat:
tdjokic: Covek ima risiver sa hardom pod Linuxom(!?) i ne moze da ga prelgeda iz Win-a.


Koliko sam vidio čovjek ni ne zna šta ima. Ima tona win utlitya koje čitaju sve popularnije linux filesysteme.

Citat:
Eto jedne primene CoLinuxa - instalira ga bez muke, a narocito BEZ OPASNOSTI da nesto u****e prilikom particionisanja


Sve se to može i sa live linux cd-om.

Citat:
licno mislim da ce ovo napraviti najvise "stete" MS-u, ovo je mnooogo opasnije od Live CD-a. Live stavis, pokrenes, probas, izvadis i zaboravis, a CoL je stalno tu, pa mozes kad hoces ...


Zaboravljaš da je CoL program koji se vrti na/paralelno sa windozima. MS ništa ne gubi.

Citat:
2. neki moj "daljni rodjak" (ista nam majka, verovatno i otac :-)) sa Floride, radi u nekoj skoli i, normalno, koristi Win XP. Sad treba da predaje Osnove Unixa 'sirokim narodnim masama' - najlakse mu je da instalira CoLinux, da mogu do mile volje da ulaze i u jedan i u drugi OS bez onog dosadnog rebutovanja


Sve to može i VMware/VirtualPC, a može usto i spremiti stanje OS-a (nešto slično kao System Restore na win gdje može, ako čak i nešto shebe, u dva klika mišem vratiti na prijašnje stanje.

Citat:
da bi unistio protivnika, treba ga prvo dobro upoznati - sve vrline (ako ih ima) i mane; najlaksi nacin za upoznavanje Linuxa i u ovu svrhu - CoL.


Nisu svi linux antizealoti. Onaj tko ga hoće učiti 10 puta mu je bolje da intalira nešto na disk, onaj tko hoće samo jednom probati, radije će skinuti live distribuciju da vidi uživo kako to radi, nego se mučiti sa editiranjem nekih conf datoteka, stvaranjem virtualne mreže... A onaj tko želi pljucati po linuxu, e njemu je dobar.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)02.02.2005. u 22:32 - pre 234 meseci
Sundance,
zanimljivo da ti znaš šta je drugim ljudima bolje.

Rekao si šta misliš na temu i to je OK. Stvar je da postaješ dosadan i odvlačiš raspravu u bespotreban flame koji nikog ne interesuje.

Dalje pisanje na temi nije ti dozvoljeno.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)03.02.2005. u 07:16 - pre 234 meseci
Zivela sloboda govora!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)06.02.2005. u 01:02 - pre 233 meseci
February 05, 2005:

Released 0.6.2. This released is based on the 2.6.x kernel, and not guaranteed to work out-of-the-box with Gentoo root file systems that are based on the 2.4.x kernel. Consider the Wiki when upgrading.



Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)06.02.2005. u 05:20 - pre 233 meseci
dinke, evo jednog komentara za tebe :)



I have been using colinux for over 8 months now and have found it *very* useful for PHP development.

Here are a few things you may find interesting.

- Colinux with the Debian installation (sid or is it sarge? not sure...) can run MySQL, sqlite, postgres, Apache, PHP, perl, Imagemagick without a problem. (and Openoffice, gimp , quanta etc... you may need a lot of memory depending on what you want to do.)

This allows me to exepriment with postgres.

- You can view your web pages from your colinux browser by typing http://colinux (this has really helped speed up web development)

- You can also run an FTP server or ssh and conect to colinux FROM windows, using an FTP client or putty.

- However it is better to install samba and map your "/var/www" directory to a windows network drive. This makes it extremely easy to back up and share files from windows to colinux and vice-versa.

- You can install KDE or Gnome and use VNCserver to access your linux desktop. So yes you can use colinux to surf the web and receive emails and windows for other stuff. However using vncviewer is a bit slow. The nomachines client is a lot faster but not super stable (at least that was 6 months ago when I last tried it.)

You could use lynx to browse the web of course ;)

- The best way to use X is in full screen mode and simply ALT-TAB to switch over to your windows apps.

- The linux image can easily be backed-up.

There are a lot of other interesting things you could do but I will leave it at that for now.

In summary, colinux can really speed up web developement and is a safe environment to experiment with new software. Suprisingly solid and hassle free once set up properly.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)06.02.2005. u 05:23 - pre 233 meseci
Inače, sad sam poterao X pod Cygwin-om u fullscreen režimu (X -fullscreen -query 192.168.0.xxx) i čini mi se da zaista radi brže. U svakom slučaju, mislim da uopšte neće razočarati.

Pazi kad može da se lepo surfuje koristeći Firefox na coLinux/Debian na Windowsu :)

A instaliranjem sambe (i eventualno smb4k) zaista nema ni najmanjih problema za razmenu fajlova na relaciji Windows<->coLinux, bilo da je reč o lokalnom NTFS disku na kom je i coLinux i Windows ili udaljenom kompjuteru. Hehehe..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)06.02.2005. u 08:59 - pre 233 meseci
Samo da prijavim da radi i sa ovom novijom verzijom koja ima kernel 2.6.10.

Cak je sve toliko OK da ovu poruku ostavljam iz Firefoxa sa coLinux/Debian/KDE 3.3.2 :) Jeste sporo, ali nije neupotrebljivo (pogotovo ako se uzme u obzir da je to uglavnom i nepotrebno).
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Cooperative Linux....coLinux? (aka Linux na Windowsu - RADI hebalo mater :)

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11282 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.