Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.

[es] :: Advocacy :: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7187 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 15:19 - pre 234 meseci
http://www.vnunet.com/news/1160588

Iain Thomson
vnunet.com
17 Jan 2005

Linux systems are getting tougher for hackers to crack, security
experts have reported today.

A study by not-for-profit IT security testing organisation Honeynet
Project [1] has shown that, on average, Linux systems today take three
months to fall prey to hackers, up from 72 hours in equivalent tests
conducted between 2001 and 2002.

The 2004 results came after a team of researchers set up 19 Linux and
four Solaris 'honeypots' in eight countries including the UK.
Honeypots are unpatched internet-connected computers designed to be
targets for hackers.

"Default installations of Linux distributions are getting harder to
compromise," said the report.

"New versions are more secure by default, with fewer services
automatically enabled, privileged separation in services such as
OpenSSH, host-based firewalls filtering inbound connections, stack
protection for common threats and other security mechanisms."

During the tests only four Linux honeypots were compromised (three
running Red Hat 7.3 and one with Red Hat 9). Two of those systems were
broken by brute force password attacks rather than by operating system
vulnerabilities.

By contrast unpatched Windows systems exposed in a similar way in
tests last year by Symantec lasted a few hours, or in some cases
minutes.

But there was bad news for Solaris users, with three out of the four
honeypots running Solaris 8 or 9 hacked within three weeks. However, a
fourth has been online for six months without being compromised.

[1] http://project.honeynet.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 15:21 - pre 234 meseci
Citat:
unpatched Windows systems


:))))

Nemoj više.. testiramo sigurnost sa unpatched sistemima :)

Kako bi bilo da koristimo verzije od pre jedno 10 godina, bez firewall-a i slično tome? To bi bio super test :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 15:23 - pre 234 meseci
Usput,
videli smo na delu koliko je unpatched Linux na ES-u izdržao :>
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 17:55 - pre 234 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Pa, ok, vi vase okvire za te prozore krpite, kitujte, zovite majstora svaki cas, slobodno, ja necu
.

Ajd molim te. Instaliraj neku linux distribuciju staru 4 godine, onu moderniju, šarenu, tipa Mandrake, Red Hat, Suse, puna instalacija, ništa ne diraj, daj mi IP adresu pa ćemo vidjeti koliko ćeš izdržat.

Citat:
prvo, nije linux, vec free BSD


A to je onaj serverski unix? Nešto kao linux samo "sigurnije" ? :)

Citat:
gdrugo, nije problem u os-u, vec u third party skripti.


open source third party skripti. Šta bi sa onim milijunima koji nadgledaju šupljikavost open source koda? :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
195.252.107.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 18:54 - pre 234 meseci
Nemam ja vremena, a ni uslova da skidam update-ove.

Lepo instaliram najnoviju verziju moje omiljene distribucije i miran sam.

Zadrzim home foldere i ostalo, a sam sistem reinstaliram.


A sto windows izadje jednom u 5-10 godina, ko im je kriv.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:01 - pre 234 meseci
Jel?

A koja je razlika izmedju toga sto pricas i offline narudzbine CD-a sa, recimo, XP-SP2 i instalacije preko tvog XP-a bez gubitaka bilo cega - cak nema ni reinstalacije bilo kakve i gubljenja vremena sa konfigurisanjem svega ?!

Ovi iz linux tabora stvarno ponekad ne zele da sagledaju realnost.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:02 - pre 234 meseci
Inače, koliko je prosečna Linux distribucija, 2 CDa???

Šta je to.. par gigabajta :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:05 - pre 234 meseci
Linuxaši ne shvaćaju da Windows nema taj luksuz da izdaje major update-a (dakle one koje će praktično redizajnirati glavne sistemske komponente) kao odvojen OS svakih godinu dana kao linux, pa zato izdaje SP, pri čemu se očuva tona kompatibilnosti unazad, osim možda kad je riječ o sigurnosnim poboljšanjima (kakve recimo donosi SP2 za XP) pa se "gluplje" aplikacije koje misle da mogu sve što misle da mogu - pucaju, i korisnici znaju da nisu kupili proizvod sa načičkanim Windows Logom i sljedeći će put biti malo pažljiviji :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:12 - pre 234 meseci
Interesantno da im ne pada na pamet da se zapitaju zašto Linux distribucije imaju nove verzije svakih pola godine? Možda što su te kupusare daleko od bilo čega završenog i ispeglanog..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:25 - pre 234 meseci
Fora je sa kompromitiranjem Win mašina da na netu postoje ogromni botneti čiji botovi aktivno traže ranjive žrtve i imaju exploite za hrpu najnovijih bugova, tako da se win mašine vrlo brzo kompromitiraju. Pogle samo real-time statistike:

.

Najviše botneta se nalazi u Europi (i najviše napada kao što vidite na port 445 :) jer je u istočnim dijelovima Europe (+sav ex-SSSR) najrazvijeniji cyber kriminal. Sjetite se samo Vodke koji je prodavao usluge DDoS-a!

Pogledajte recimo kako to izgleda u akciji:

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:34 - pre 234 meseci
Takodje, ako si obican user - ti si duzan da razresavas kompatibilnosti aplikacija i dinamickih biblioteka pod Linuxom...

Tipa aplikaxija XYZ zahteva QT taj i taj, ovakav i onakav sistem drajvera za zvuk... glibc taj i taj...

Dakle imas tri opcije:

- Da postanes zavistan od tvog distributera (suse, debian, stagod) i svakih nekoliko meseci kupis nova 2 CD-a, ili ih skines sa interneta / narezes od ortaka i instaliras to...

ili

- Da sam gospodaris svojim sistemom do koske (config fajlova, razresavanja zavisnosti modula, pracnjem security i ostalih bulletina, i sl..) , a to je svuda u svetu placeni full-time posao koji se naziva: IT sistem administrator

ili

- kod nekih distribucija da radis masivni update svega jer malo ko vodi racuna o kompatibilnosti unazad - i da se nadas da ce sve trece aplikacije da rade sa novim sistemom, zbog pomenute brige za trziste

I meni neko ovde prodaje maglu da je to lakse od:

- Automatskog regularnog apdejta sa interneta koji je testiran i proveren sa svim komercijalnim aplikacijama
ili
- Automatske instalacije patcha sa CD-a koji si kupio ili narezao od drugara, isti uslov...

Mislim... realnosti malo - mozda vi linuxovci volite da adminujete, al nije svako takav - neki vole da opravljaju svoja kola po ceo dan, a neko hoce samo da ih vozi :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 19:45 - pre 234 meseci
Malo o sigurnosti od ljudi koji su se tim "ozbiljnije" bavili:

Citat:
ventua:
Ali iskreno... Ja dok sam se bavio tim 'hakerajem' i tim glupostima... Do pojave onog exploita za IIS zaboravih vec kako se zove, onaj sto je mogao da pregleda fajlove na serveru (pa je PTT provajder bio kompromitovan istim), ja nisam znao nikoga koje uhakovao windows masinu...
I ako je neka win masina uhakovana to se obicno desilo jer je neko uspeo da mazne root password, dok je na linuxu to bila retkost jer si mogao preko exploita da udjes kako si hteo...
Ja nikada nisam uspeo da 'rootujem' windows, i mnogo mi je bilo lakse da odradim nbtscan linux/solaris/irix masine, poskidam verzije softvera, nadjem exploit i bez problema dobijem root-a...
Pod windowsom jedino sto sam mogao je da gledam dali ima backorifice instaliran, ili ima enableovan file sharing over tcp/ip ...


[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.01.2005. u 22:06 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 21:22 - pre 234 meseci
Opa bato, šta je sad to? Gde su ti gurui koji tvrde ja Linux sto puta sigurniji, pa iznose ovde neke statistike koje ne vrede ni pišljiva boba. Shvatite bre ljudi, ta kupusara od operativnog sistema nikad neće dostići Microsoft Windows. Gde je sad Gojko, koji dva puta iznosi podatke sa testova, gde je svaka druga reč "Unpatched system"?

Još da izbace i finalnu verziju Antispyware-a, a potom i antivirus, pa tek nema šta da pričamo.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 21:35 - pre 234 meseci
Citat:
Još da izbace i finalnu verziju Antispyware-a, a potom i antivirus, pa tek nema šta da pričamo.


Sve to imaš odavno na raspolaganju. Ne mora niko da čeka MS.

Inače, Gojko je opet u fazonu "našao sam neki tekst ajd da ga stavim na Advocacy da malo trolujem" :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 21:42 - pre 234 meseci
Ne ne ne, oni u stvari zameraju što to sve već nije integrisano u Windows i što mora da se koristi antivirus i antispyware "sa treće žurke". Uskoro će i to, pa da vidimo šta onda neće da im valja
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.18.01.2005. u 22:37 - pre 234 meseci
E pa.. onda će da se žale što MS ubacuje stvari u Windows :)))

Neki ljudi nikad zadovoljni..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.19.01.2005. u 00:36 - pre 234 meseci
I da Palma, nemoj da podižeš lažne nade i tenzije :))

AV zaštita od MS nije kao klasični AV programi. U stvari, ako koristiš Win Update, već si preuzeo prvi paket koji služi za detekciju i uklanjanje nekih 10tak jačih virusa.
Za spyware se još ne zna da li će biti besplatan apdejt, ali i bez toga pruža fenomenalnu zaštitu sistemskih podešavanja.

Stvar je u tome da imaš sve to na raspolaganju i danas.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

weB_KiLeR

Član broj: 238
Poruke: 1317
193.188.105.*



Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.19.01.2005. u 01:14 - pre 234 meseci
Ne znam zasto pravite jos ovakve rasprave, mislim jasno je da je linux predvidjen za networking i uopste da bude server, onaj X se raspada i linux uopste nije za desktop, mada moze da se koristi naravno :)

Mislim windows nije uopste pravljen da bude na serveru vec vise kao desktop OS, a windows-ov server vam je za male kancelarije i kucnu mrezu i nista vise, zna se tamo gde treba stabilan server stavlja se neki unixoid koji je i predvidjen za to...

Ne znam zasto stalno neko ide u krajnosti, potencira nesto bez razloga, na primer ja drzim kao server i ruter linux a desktop OS mi je win i to radi ko sat, jednostavno koristim alat koji je logican da se koristi u datoj situaciji, najgluplje je drzati se jednog kao pijan plota i dizati to u nebesa...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.19.01.2005. u 01:22 - pre 234 meseci
Citat:
Mislim windows nije uopste pravljen da bude na serveru vec vise kao desktop OS, a windows-ov server vam je za male kancelarije i kucnu mrezu i nista vise, zna se tamo gde treba stabilan server stavlja se neki unixoid koji je i predvidjen za to...


Au, otkud ti te informacije? Imaš neki link ili nešto slično?

Kapiraš li ti šta pričaš? Npr. Windows Server Datacenter Edition, je za male kancelarije i kućnu mrežu hehehe :) Ili Enterprise Edition :)

Through their own words
They will be exposed
They've got a severe case of
The emperor's new clothes.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.19.01.2005. u 08:11 - pre 234 meseci
Niko nije primetio da sam greskom napisao nbtscan umesto nmap scan :)

Sto opet samo pokazuje koliko su ovasnji diskutanti - linux 'gurui' upuceni u samo tematiku securityja, koji sve hvataju za svaku pravopisnu gresku, a da ne primete (i ispljuju) kada sam ja stavio nbtscan umesto nmap :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux sigurniji od windowsa, dokazano po ko zna koji put. Windowsaši negiraju činjenice.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7187 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.