Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje

[es] :: Elektronika :: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 42826 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje28.03.2014. u 13:03 - pre 122 meseci
Još malo toga o tiristorima:

Tiristori, osim elektronskih cevi, spadaju među elemente sa najrobusnijom strujno naponskom karakteristikom u smislu preopterećenja. Za razliku od cevi i mehanički su kompaktni tako da su u prednosti kod mehaničkog stresa.

Sasvim uobičajena mogućnost svakog, pa i najmanjeg tiristora je da u kratkom vremenskom intervalu (tipično 8,3 ili 10mS, jedan mrežni polutalas 60 ili 50Hz respektivno) može podneti bar 10 puta veću struju od svoje nominalne.

Ta osobina veoma zavisi od kućišta u kom je tiriristor, pa u nekim slučajevima gde je relativno slab tiristor u kućištu namenjenom za jači (poput iskrinog tiristora za 40A u metalnom kućištu, koji je stavljen u kućište za tipičan 80A tiristor) taj faktor dozvoljenog overload može biti i mnogo veći.
Na primer pomenuti Iskra tiristor za 40A ima dozvoljenu ITSM (Non repetitive surge peak on-state current) 27 puta veću od nominalnih 40A, tj. 1080A.

Ta sposobnost je pretežno određena termičkim osobinama pelete i kućišta.

Kada je potrebno napraviti neki generator koji će proizvoditi kratke impulse enormnih snaga, u oblasti vremena većih od nekoliko uS, varničari i tiristori su nezamenljivi.

Tiristori se prave za napone reda nekoliko KV i struje reda nekoliko desetina KA.

Njima se još uvek prave pretvarači u oblasti snage reda stotina MW (iznad toga su još uvek samo elektronske cevi).

Za malo manje snage (reda MW) se još uvek koriste moćni GTO, koji ipak nisu toliko snažni kao klasični tiristori, ali su upravljiviji.

Tiristori se povezuju serijski i paralelno, u cilju dobijanja rada sa visokim naponima ili enormnim strujama. Tako se njima kontrolišu i stotine KV napona i MA struja.

U poslednje vreme bivaju sve više potisnuti razvojem modernih elemenata.
U igri su ponovo neke germanijumske supersnažne prekidačke strukture, Silicijum-karbidni prekidači, IGBT i slično tome (ABB grupacija), no i pored velikih napona i struja, ti elementi još uvek nisu dostigli izdržljivost običnog tiristora.

Na žalost, od samog njihovog nastanka, primenu tiristora je otežavala složena kontrola njihovog gašenja, te se kod manjih snaga izbegavaju i umesto njih koriste lakše upravljivi prekidači.
Sada su u oblasti srednjih snaga dominaciju preuzeli IGBT, a i njih će uskoro potisnuti SiC elementi.

Međutim, uvek kada nam je potrebno rešenje koje može podneti strahovite šokove preopterećenja, setićemo se starog dobrog tiristora, kome je (ako se sve dobro dimenzioniše) sasvim dovoljan obični topljivi osigurač kao zaštita...

Pozz
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje28.03.2014. u 14:34 - pre 122 meseci
Citat:
macolakgTiristor se ne može ugasiti dok je struja anode veća od struje držanja.

TO potvrđuje i ova knjiga !
Mađarsko izdanje o "Trikovima i Frikovim! u koriščenju,exploataciji,vezivanju i "Turiranju" Tiristora i Trijaka.

Ako nekome treba nešto iz teorije ,rado ču prevesti tekst iz knjige i okačiti korisnu šemu.
Ima 100+kusur čudnih,korisnih aplikacija,
Ako se neko nečeg seti u vezi Tiristora/Trijaka____nemo da se ustručava.

Na "Izvolite Sam" za pomoč.

Svako Dobro,

pOz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

savatije1000
Kv

Član broj: 299885
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje28.03.2014. u 17:40 - pre 122 meseci
Kratka opaska: Od 2009.god. , u gore pomenutom Macolakg postu, gospodin Mr Radojle Radetić je postao Doktor tehničkih nauka na Univrzitetu u Novom Sadu!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje28.03.2014. u 21:49 - pre 122 meseci
Dugujem izvinjenje gospodinu Radetiću jer za njegov doktorat nisam znao.

To i dalje ne menja Radojletov kvalitet kao autora i stručnjaka, samo ga povećava.

Pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Potrebna mi je sema za pobudu tiristora ili objasnjenje

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 42826 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.