Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.

[es] :: Advocacy :: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4311 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.20.12.2004. u 03:37 - pre 235 meseci
Ovaj,
nedavno je na ovom forumu bilo reči o problemima koje donosi instaliranje SP2 na Windowsu XP. Dobro, dobro, ima problema (uglavnom sa starijim verzijama firewall-a), ali daj da mi vidimo malo kako stvari stoje sa drugim OS, npr. Linuxom, gde nove verzije izlaze svakog ponedeljka.

http://www.newsforge.com/article.pl?sid=04/12/14/152237

Kaže ovako:
Citat:
I guess that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.


I nastavlja:
Citat:

You have to reapply all manner of preferences
...
hunt around in the new Applications menus to find where your programs have moved to and what they're called this time around
...
get used to new ways of doing the simplest tasks
...
and there's usually a new firewall subsystem to boot
...
But the one that has always gotten under my skin is the fact that upgrading my distro always breaks the add-on software I've installed myself.
...
In fact, every support forum I've looked at flat-out recommends that you do a clean install instead of attempting an upgrade
...
But the repositories and the distros each act like they live in separate worlds, and when upgrade time comes, it's the user who is inconvenienced
...
I wouldn't have to re-install Mplayer after every upgrade
...
Sadly, there is no way to enforce this good behavior
...


Svaka čast čoveku na iskrenosti.

Da pogađam: treba opet koristiti onu drugu distribuciju? :)



Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.teol.net.

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.20.12.2004. u 05:08 - pre 235 meseci
Kako je 06h, moguce da nisam nesto dobro shvatio, ali here goes ...

Covjek u ovom textu spominje packaging probleme ? Upgrejd probleme ?
Let's start from begining.

Quote 1:
You have to reapply all manner of preferences, hunt around in the new Applications menus to find where your programs have moved to and what they're called this time around, get used to new ways of doing the simplest tasks, and there's usually a new firewall subsystem to boot."

Molim ? Ja kao ni likovi koji su postovali komentare na tom linku nemamo te probleme, a nikad cuo da ih neko ima u opste...
Ovo je totalna glupost i laz, sta je on radio ne znam .. ali ovo nije istina.
Kad uradis upgrejd, sve ostaje onako kakvo je bilo, a on upgrejda samo binarne fajlove, man stranice ne bitno ... konfiguracija ostaje ista, i sve se nalazi na istom mjesto gdje se i nalazilo.

Sam upgrejd proces je sledeci (isto je neko napisao dole u komentarima):
sasa@marvin:~$ sudo su -
marvin:~# apt-get update
(sacekas da skine fajl od 3 mB, Packages fajl u kojem se nalaze informacije paketa i sl.)
marvin:~# apt-get dist-upgrade
i onda tu dobijes listu, sta ce sve biti upgrejdovano, sta ce sve biti instalirano novo, sta ce sve biti obrisano, i na kraju dobijes:
571 upgraded, 44 newly installed, 4 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 360MB of archives.
After unpacking 102MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n]
Nesto ovako, na neupdejtovanoj masini nekih pola godine l;)

Ovde je u pitanju Debian unstable/testing distribucija, mada mislim da je slicno i u redhetu, jer after all, redhet je taj koji je portovao apt-get od debiana.

Nakon tog upgrejd procesa, SVE ostaje 100 % funkcionalno kakvo je i bilo prije updejta.

I ne kontam kakvo privikavanje, kad je sve sto si radio potpuno isto, mozda on ima neke specificne primjere, ali aplikacije sa kojim sam se ja susretao od `98 nisu zahtjevale takve stvari..

Quote 2:
"But the one that has always gotten under my skin is the fact that upgrading my distro always breaks the add-on software I've installed myself."

? Meni se takodje ovo nikad nije desilo ... zavisi sta je radio..

Quote 3:
"In fact, every support forum I've looked at flat-out recommends that you do a clean install instead of attempting an upgrade."

Sta da kazem ... gledao je na krivim mjestima, i komunicirao je sa idiotima l;)
Kao sto rekoh, (apt-get update; apt-get -y dist-upgrade) u konzoli,i to ce da ti uradi upgrejd sistema, bez ikakvih problema, ostavis po noci, probudis se ujutro i sve done.. ne moras ni reboot i slicno.
To ja radim redovno sa svojim Linuksima.

Quote 3:
"But the repositories and the distros each act like they live in separate worlds, and when upgrade time comes, it's the user who is inconvenienced."

Ako koristis Debian npr. sta te briga za RedHat repozitorije i slicno ?
Ne razumjem problem ...

Quote 4:
"I wouldn't have to re-install Mplayer after every upgrade."

sasa@marvin:~$ which mplayer
/usr/local/bin/mplayer
sasa@marvin:~$

I ne moram da uradim reinstall mplayera nakon upgrejda, sve radi.

Bottom line je da se covjek i ne snalazi u Linuksu najbolje.

Distribucije ? Sto da ne ... imas da biras, odaberes koja ti se najvise svidja, koji packet manager, ... i uzivas, nisi prinudjen da koristis samo jednu distribuciju.

ctrl+d

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:16 - pre 235 meseci
Apt-get? To su Debian-like distribucije?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:32 - pre 235 meseci
Ili BSD-like, kako hoćeš.

Slična fora postoji na Gentoo, tamo se čitava update procedura startuje sa jednom (dobro de, i jedna prije nje da se uradi sync definicija paketa sa serverom) komandom: "emerge --update --deep --ask world". Prvo ti pokaže što sve treba da se uradi, pita te hoćeš li da nastaviš, skine sve nove pakete, iskompajlira, završi, kaže ti što još treba da uradiš kao posljedicu tog procesa.

Inače, ima istine u tome što čovjek piše, jer se ne bi takva OSS riješenja pojavljivala u Debian, Gentoo, *BSD slučajevima. Nije to od mekih krušaka, nego ima zašto se na to prelazi.

Doduše, ovaj čovjek ga je malo nakitio. Ti problemi nijesu baš toliki pakao na zemlji bili da je nemoguće raditi sa binarnim distribucijama koje ne spadaju u ove koje su ovdje spomenute. OSS jeste svijet koji se mijenja... ali ima podosta toga novog u svakom MS operativnom sistemu, a na koji se treba navići kad se pređe. Ček samo Longhorn i ove .NET ljepote o kojima mi je Sundance pričao prije neku noć...

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 20.12.2004. u 06:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:35 - pre 235 meseci
Citat:
Ti problemi nijesu baš toliki pakao na zemlji


Ali je zato, obaveštenje o (mogućem) apdejtu antivirusa ili Windowsa pravi pakao na zemlji, o čemu ti pričaš ove noći? :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:42 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Ali je zato, obaveštenje o (mogućem) apdejtu antivirusa ili Windowsa, pravi pakao na zemlji? :)


1. Update Linux distribucije ne mora da se radi svaki dan. Radi se sa frekvencijom koja je manja od frekvencije skidanja AV updates.

2. U MS svijetu, ja moram da provjeravam: MS update web stranicu, AV update, drivere za svaki od uređaja koji imam, web stranicu za svaki od posebnih ne-MS paketa koje imam. Na Gentoo mi je to jedna komanda, sve se dovuče.

3. Na Linux-u se ređe zahtijeva resetovanje mašine.

4. Na Linux-u ja određujem kad ću update da pokrenem. Gentoo mi gura GLSA warning poruke na moj mail, nema nekog fantomskog procesa u pozadini koji će da mi uvalja novi kernel i da mi ispiše poruku "e sad resetuj mašinu".
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:47 - pre 235 meseci
Kod Linuxa se radi o OS-u čija je raširenost jednaka 1-2% tržišta. Pređi na neki sa još manje zastupljenosti pa nećeš morati ni toliko da se trudiš.

Druga stvar, kod samog Windows-a i antivirusa, apdejt je automatizovan, u čemu je problem? Što se raznih aplikacija tiče, tu se slažem. Mada, ako pričamo o firmama, ni to nije baš problem.

Resetovanje mašine? U čemu je problem sa istim? Majkrosoft zakrpe izbacuje u mesečnim intervalima. Ah, problem je resetovanje desktop mašine jednom mesečno?

Citat:
4. Na Linux-u ja određujem kad ću update da pokrenem.


A na Windowsu?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 20.12.2004. u 06:51 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.teol.net.

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.20.12.2004. u 05:47 - pre 235 meseci
Ne samo Debian like, mada jeste, Debian je 'izmislio' taj alat. l;)

Kad se pokazao kao superioran packaging alat, pojavili su se portovi za RedHat, i apt-get repozitoriji za RedHat, cini mi se da se to pojavilo za RedHat od verzije 8.0, ali nisam siguran..
Takodje postoji i za slackware port, zove se slapt-get (tako ga je slackware team nazvao).

Nakon toga, kad je Fedora izasla, ljudi koji odrzavaju isti su napravili yum, koji je klon apt-geta, i ima cini mi se sve funkcionalnosti pomenutog, samo malo drugaciji interfejs, komande i sl.. ali to je to.

Ja nikad nisam imao problema sa apt-getom, doslovno, a koriscenje istog je perverzno lako i funkcionalno ... dve komande, i imas up2dejt sistem, sa svim informacijama sta je uradjeno.

Instalacija se svodi na apt-get install ime_paketa.. evo jedan primjer:
marvin:~# apt-get install gcombust
Reading Package Lists... Done
Building Dependency Tree... Done
The following extra packages will be installed:
cdrecord mkisofs
Suggested packages:
xcdroast cdrtools-doc cdlabelgen
The following NEW packages will be installed:
cdrecord gcombust mkisofs
0 upgraded, 3 newly installed, 0 to remove and 570 not upgraded.
Need to get 1422kB of archives.
After unpacking 3486kB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n]
Get:1 http://http.us.debian.org unstable/main cdrecord 4:2.0+a38-1 [575kB]
Get:2 http://http.us.debian.org unstable/main mkisofs 4:2.0+a38-1 [525kB]
Get:3 http://http.us.debian.org unstable/main gcombust 0.1.55-1.1 [322kB]
Fetched 1422kB in 11m35s (2044B/s)
Preconfiguring packages ...
Selecting previously deselected package cdrecord.
(Reading database ... 95182 files and directories currently installed.)
Unpacking cdrecord (from .../cdrecord_4%3a2.0+a38-1_i386.deb) ...
Selecting previously deselected package mkisofs.
Unpacking mkisofs (from .../mkisofs_4%3a2.0+a38-1_i386.deb) ...
Selecting previously deselected package gcombust.
Unpacking gcombust (from .../gcombust_0.1.55-1.1_i386.deb) ...
Setting up cdrecord (2.0+a38-1) ...

Setting up mkisofs (2.0+a38-1) ...
Setting up gcombust (0.1.55-1.1) ...

marvin:~#

Eto jedan mali primjer ...

A tu je i naravno ncurses frontend za apt-get koji se zove dselect, mada naravno postoje i GUI frontendovi, synaptic cini mi se, ne koristim isti.

ctrl+d

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 05:50 - pre 235 meseci
Citat:
Takodje postoji i za slackware port, zove se slapt-get


To je onaj što Sundance reče da mu je valjda skršio čitav sistem?

Imam i ja primer - Mandrake 10. Potraži temu ovde na advocacy, mislim da je naslovljena ".. još malo o bagovima." Hvala, ne bih.

//update:

Ah, evo ovde: http://www.elitesecurity.org/tema/69579/4#456058

Super, nema šta.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.teol.net.

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.20.12.2004. u 06:04 - pre 235 meseci
Licno ti ne mogu reci nista o slapt getu, i slicnim DERIVATIMA ... ali ja sa 'orginalom', apt-getom problema nemam niti sam ikad imao, niti sa instalacijom, updejtovanjem paketa, updejtom citave distribucije.
Mada sam cuo da je lose uradjen .. slapt get that is.

Mandrk... ne znam, ne ulazim u diskusiju o tim low class linux distribucijama .. ja takvo misljenje o njima imam, i nikad ih necu staviti ni na desktop ni na server. l;)
Mozda i grijesim, ali to je moje misljenje ..

Upravo je to dobra stvar sto ima toliko distribucija, uvjek mozes da izabres ono sto se tebi najvise svidja.

Meni je zao sto si ti probao prvo mandrk, i razocarao se sa razlogom u njega ... ali dogadja se.

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.teol.net.

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.20.12.2004. u 06:10 - pre 235 meseci
Pao prvi snijeg kod nassssss !!!

Napokon cu moci da uzivam u "real thing", xsnow me smorio l;)

Enivej, voleo bi da si blize, pa da ti demonstriram, kako to debian radi l;) sta znas, mozda bi ti se i svidelo ... ja sam jedanput instalirao mandrk i nikad vise l;)

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 06:22 - pre 235 meseci
Vidim i ja da od Ljinuxa jedino taj Debian vredi tih para :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 06:24 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Kod Linuxa se radi o OS-u čija je raširenost jednaka 1-2% tržišta. Pređi na neki sa još manje zastupljenosti pa nećeš morati ni toliko da se trudiš.


To je samo dio problema, degojs. Microsoft sistemski ne čini ništa da natjera korisnike da rade u ograničenom user-modu, već toleriše da su svi korisnici na Win mašini administratori. Ne propagira prelazak na mod gdje su igre, naprimjer, napisane tako da mogu da se pokrenu sa naloga sa ograničenim pristupom sistemu, ne vrši pritisak na softverske kuće da prepišu svoje pakete da mogu da se voze pod user privilegijama.

Nije Linux supermen koji je neosjetljiv na malware, već ima tu i čisto tehničkih stvari koje Microsoft ne čini.

Microsoft, takođe, meni redovno kad uradim win-update pokrene sve servise koje sam ja onemogućio, tjerajući me da vozim funkcije operativnog sistema koje mi ne trebaju, pokušavajući da me natjera da vozim njihove pakete "jer su tu", a ne neka druga riješenja. I ja svaki put popizdim, dok nijesam uveo profile od kojih je jedan samo na kopčanje na Windows update. Ja moram da resetujem mašinu da pokrenem Windows update, e da bi se odbranio od "dobroćudnih" MS poriva da mi uključi gomilu svog smeća "koje meni treba". Eto, ne znam ja što mi treba, nego će mi to MS uključiti.

Citat:
degojs:Druga stvar, kod samog Windows-a i antivirusa, apdejt je automatizovan, u čemu je problem?


U frekvenciji update i činjenici da mnogi od tih update traže da resetujem mašinu.

Citat:
degojs:Mada, ako pričamo o firmama, ni to nije baš problem.


Nije. Meni automatizovano sa jednog mjesta stiže bilo kakva promjena. Onda me ili masira da tu aplikaciju zatvorim (što je manji problem), ili me aka da mašinu resetujem kad se meni o tome ne radi.

Citat:
degojs:Resetovanje mašine? U čemu je problem sa istim?


Što AV engine mora da se dorađuje maltene na dnevnoj bazi da se izaka sa virusima koji su počeli da napadaju AV engine (meni prvo razakao AV, pa se spremio da se razmnožava i šalje dalje). Dakle, nijesu samo definicije u pitanju, nego stiže svako malo novi kod.

Citat:
degojs:A na Windowsu?


Ako se isključi automatika, onda mora ručno da se posjeti N mjesta da se skinu potrebni updates. MS, AV, anti-spyware moraju veoma ažurno da se posjećuju, minimum jednom nedeljno. MS je tek nedavno uspio da dovoljno pokrpi OS da izbacuje update na mjesečnoj bazi. Cijelu prošlu godinu je frekvencija neminovnih posjeta bila malo veća.

Problem je nefleksibilnost, ili si potpuno na automatizovanom update (što meni smeta na dječjoj mašini) ili ti ručno moraš da odradiš sve.

Ja biram da li ću gento komandu da stavim u cron job ili ću ručno da je pokrenem jednom sedmično.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 06:36 - pre 235 meseci
Žališ se na frekvenciju apdejta, a Microsoft izbacuje apdejte jednom mesečno.

Žališ se na izbor na Windowsu (automatizovan ili ručni apdejt) a ne znam šta je treća mogućnost?

Žališ se na resetovanje nakon apdejta, a reset ne moraš odmah da uradiš.

Citat:
Microsoft, takođe, meni redovno kad uradim win-update pokrene sve servise koje sam ja onemogućio


O kojim je to SVE servisima reč?

Citat:
I ja svaki put popizdim, dok nijesam uveo profile od kojih je jedan samo na kopčanje na Windows update.


Žališ se na nedostatak forsiranja različitih profila, a onda pizdiš kad to moraš da uradiš?

Citat:
Što AV engine mora da se dorađuje maltene na dnevnoj bazi da se izaka sa virusima koji su počeli da napadaju AV engine (meni prvo razakao AV, pa se spremio da se razmnožava i šalje dalje). Dakle, nijesu samo definicije u pitanju, nego stiže svako malo novi kod.


Ma hajde. Nije nego :) Dugo koristim Norton i nisam primetio taj slučaj. Jednostavno, nema reseta. Kad možete da non-stop savetujete: "Promeni Linux distribuciju," u čemu je problem da promeniš antivirus na Win?

Citat:
MS je tek nedavno uspio da dovoljno pokrpi OS da izbacuje update na mjesečnoj bazi. Cijelu prošlu godinu je frekvencija neminovnih posjeta bila malo veća.

Prošla godina je prošla godina. Sad nije tako, te ne znam zašto se žališ onda. Da li je rešenje sada lošije od onog: "Linux će sledeće godine da zablista.."?
Sa MS smo ipak dočekali tu sledeću godinu, dakle.

Citat:
(što meni smeta na dječjoj mašini)


Zašto? Automatic updates se podesi da skida zakrpe u recimo svaki dan (ili svaki crni petak :) u 4:00 am i mirna Bosna.. U čemu je tačno problem sa tim i decom?


[Ovu poruku je menjao degojs dana 20.12.2004. u 07:49 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 06:43 - pre 235 meseci
Citat:
AV, anti-spyware moraju veoma ažurno da se posjećuju, minimum jednom nedeljno


Lepo ti kažem: to je cena koju plaćaš što koristiš popularan OS. Isto kao što imaš gužvu, kriminal, itd. u Otavi, za razliku od neke vukojebine u Northwest Terroritories.

AV se lepo apdejtuju sami, a za anti-spyware nisam siguran kako stvari stoje. Doduše, MS je kupio neki dan jednu kompaniju koja se tim bavi najavili su i nešto po tom pitanju vrlo skoro. Videćemo šta će biti,a trač je da će biti gotovo sledeće godine :)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 06:54 - pre 235 meseci
Sad pogledah svoj anti-spyware (Spybot Seek & Destroy, besplatan). Ima mogućnost da se odredi kada će da uradi skeniranje sistema, kao i da automatski preuzme dopune.

Hvala, ne bih ni znao :)

Sad će čiča degojs i njega da stavi da to sve odradi u gluvo doba noći, isto kao i Windows Automatic Update i kao AV. Jebem li ga, mašina je to, pa nek' radi dosadan posao. Leba ne traži :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 07:23 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Žališ se na izbor na Windowsu (automatizovan ili ručni apdejt) a ne znam šta je treća mogućnost?


Sa jednog mjesta, ručno, kad ja tako odlučim, da mi donese sve pakete koji mi trebaju. Da se omogući korisnički mod, pa da se na taj način gomila tog smeća pošalje u istoriju, tako da mi obavezni virus sken traje kraće. Što MS ne nudi drugim korporacijama, čak i za pakete koji uopšte nijesu njima konkurencija, da se učlane u Windows update, da se ne akam?

Citat:
degojs: Žališ se na resetovanje nakon apdejta, a reset ne moraš odmah da uradiš.


Kući ne moram, što jeste jeste, na poslu odbrojava counter i imam par minuta da se spremim za neminovni update... oću reć reset.

Citat:
degojs: Zašto? Automatic updates se podesi da skida zakrpe u recimo svaki dan (ili svaki crni petak :) u 4:00 am i mirna Bosna.. U čemu je tačno problem sa tim i decom?


- Što se ta mašina gasi noću da bi moglo da se spava u istoj prostoriji.

- Što kad stigne AV update treba da se uradi skeniranje mašine, a i za spyware takođe.

- Što moram ja da budem u okolini da reagujem na ono što će da se desi, e moj osmogodišnjak slabo kapira što treba da se uradi kad se nađe virus, aggressive cookie ili cipan-cijela spyware skalamerija.

To je sve održavanje koje se plaća vremenom.

Citat:
degojs: O kojim je to SVE servisima reč?


Pođi ovdje, naći ćeš dosta kandidata koji ti ne trebaju. Neki od njih, naprimjer "Indexing service" su prav-pravcijati resource hogs, a meni trebaju koliko so u oči. Automatic updates, drugi. Ima toga ohohoho još... neki od njih su baš patetični... "Help and Support", naprimjer ;).

Citat:
degojs: Žališ se na nedostatak forsiranja različitih profila, a onda pizdiš kad to moraš da uradiš?


Čekaj, ovdje se ne radi o korisničkim profilima, već o hardverskim profilima za koje može da se definiše koji servisi su uključeni. Tako ja koristim jedan hardverski profil za normalan rad, rebutujem mašinu u drugi (gdje su servisi ostavljeni po defaultu, da se MS ne sjekira što ja nemam pokrenuto ono što bi gazda Bill volio da se vrti na mojoj mašini) za pokretanje WinUpdate.

Citat:
degojs: Ma hajde. Nije nego :) Dugo koristim Norton i nisam primetio taj slučaj. Jednostavno, nema reseta. Kad možete da non-stop savetujete: "Promeni Linux distribuciju," u čemu je problem da promeniš antivirus na Win?


Što sam, valjda, AV platio? Meni se baš na Symantec evo DANAS resetovala mašina.

Citat:
degojs: Prošla godina je prošla godina. Sad nije tako, te ne znam zašto se žališ onda.


Što Microsoft do nedavno nikad nije bio u tom modu da updates izlaze jednom mjesečno i što mi se nešto ne vjeruje da to tako može dugo?

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 07:29 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Doduše, MS je kupio neki dan jednu kompaniju koja se tim bavi najavili su i nešto po tom pitanju vrlo skoro. Videćemo šta će biti,a trač je da će biti gotovo sledeće godine


Microsoft-ov anti-spyware? Pa to je oksimoron. Pola tog operativnog sistema je gazda Bilov spyware.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 07:48 - pre 235 meseci
Citat:
Sa jednog mjesta, ručno, kad ja tako odlučim, da mi donese sve pakete koji mi trebaju. Da se omogući korisnički mod, pa da se na taj način gomila tog smeća pošalje u istoriju, tako da mi obavezni virus sken traje kraće. Što MS ne nudi drugim korporacijama, čak i za pakete koji uopšte nijesu njima konkurencija, da se učlane u Windows update, da se ne akam?


Pa kad odeš na Windows Update imaš mogućnost da sam odabiraš šta hoćeš a šta nećeš. Svašta.
Pa kad koristiš Automatic Update, takođe imaš mogućnost da zakrpe samo preuzme i obavesti te, ali ne i da ih instalira.

Zašto MS ne nudi apdejte za third-party aplikacije? Pa verovatno zato što ih nisu ni pisali niti žele da onda odgovaraju na pitanja vezano za iste.

Citat:
Kući ne moram, što jeste jeste, na poslu odbrojava counter i imam par minuta da se spremim za neminovni update... oću reć reset.


Dakle, radi se o takvoj politici IT odeljenja u tvojoj kompaniji. Pa ko je tu "kriv"? MS?

Citat:
- Što se ta mašina gasi noću da bi moglo da se spava u istoj prostoriji.

Dobro. Podesi da to uradi preko dana.
Citat:
Što kad stigne AV update treba da se uradi skeniranje mašine, a i za spyware takođe.

Jednom nedeljno ti reče. Podesi ga da to uradi kad je dete u školi. OK?
Citat:
Što moram ja da budem u okolini da reagujem na ono što će da se desi, e moj osmogodišnjak slabo kapira što treba da se uradi kad se nađe virus, aggressive cookie ili cipan-cijela spyware skalamerija.

Nope. Koliko je meni poznato Norton ima opciju da uradiš ovako nešto:
When virus is found
a) clean virus from the file
if that fails,
b) quarantine infected file.
Nema problema. Tako je kod mene.

Napominjem, kod mene Norton nikada nije tražio reset. Šta da radim, iskustva su nam dakle potpuno različita.
Citat:
Neki od njih, naprimjer "Indexing service" su prav-pravcijati resource hogs..

Kod mene se još nije desilo da se ti servisi pokreću zbog posete Windows Apdejta, ako ih ja isključim i podesim da se ne pokreću automatski.
a) Indexing Service je po difoltu isključen. Još nisam video da se pokrenuo sam od sebe, a još manje zbog Win Update.
b) Automatic Updates servis si ugasio - a zašto i kako? Odnosno, nemoj uopšte da ga gasiš, već lepo idi na Control Panel->Automatic Updates->Turn Off Automatic Updates. I koristi Windows Update web sajt i dalje. Sam servis u Services snap-in-u nemoj da diraš. I to je to.
c) Help servis? Sad sam ga ugasio, otišao na Windows Update, skinuo neku zakrpu i instalirao je. Servis se nije pokrenuo, a nije trebao ni reset.
"Installation Summary
The following updates were installed successfully:
Cumulative Update for Outlook Express for Windows XP (KB887797)"
Citat:
aggressive cookie

:)
Agresivan kuki. Ovo je kao u Monti Pajtonu: Killer Rabbit :)

Inače, nisam znao da su kukiji nešto vezani za Windows.
Citat:
Što Microsoft do nedavno nikad nije bio u tom modu da updates izlaze jednom mjesečno i što mi se nešto ne vjeruje da to tako može dugo?

Ma sad, rekoh ti već - pusti priče šta je bilo i šta će biti. Sad JESTE u tom modu, a koliko će izdržati, videćemo. Kad se to promeni, onda ćemo o tome.
Pričaj ti meni malo kako često izlaze nove verzije Linux kernela, Apache servera i ostalog..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 20.12.2004. u 09:21 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks abo20.12.2004. u 08:05 - pre 235 meseci
E da, daj molim te prestanite sa tom pričom o resursima. Na jednoj mašini kod mene koja radi na 400 MHz, sve je to uključeno (osim Indexing Servisa koji mi i ne treba - stoji isključen po difoltu. Inače, čini mi se da isti radi samo kada je Screen Saver aktivan, ako je uključen..), a sad pogledam Task Manager, CPU usage je na 2-3%. Memoriju ni ne gledam, niti me interesuje. Šta ima ja o tome da brinem, nek brine OS.

Što reče Relja lepo jednom: ne moramo valjda da znamo u svakom trenu šta nam je tačno sa memorijom, osim ako nismo takvi pa da u svakom trenu vodimo računa i o ženi, autu i novčaniku :))) Tim redom, dodao bih :)

P.S.
Inače, majstori ste da odvučete temu u off-topic.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: ..that's one of those dirty little secrets every Linux user knows, but that none of us talks about.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4311 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.