Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nekada od silne automatike boli glava

[es] :: Advocacy :: Nekada od silne automatike boli glava

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5447 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 19:43 - pre 235 meseci
Problem je sledeci:

Na svom laptopu koristim PCMCIA karticu(modem+mrezna), i instalirao ja pored linuxa i windows XP . Pod linuxom sam sve lepo podesio medjutim XP ne ume lepo da podesi modem, inace modem je hardverski potpuno (ima uart cip na sebi) tako da mu ni jedan jedini drajver ne treba. Medjutim secanje me je sluzilo pa znam da u Control Panelu | System ima da se iskljuci automatsko podesavanje i da se za svaki uredjaj unesu parametri rucno(ioport,irq,dma...) medjutim tu naidjem na problem XP mi ne dozvoljava da odstikliriam use automatics jer je kontrola diseblovana !?! u cemu je caka, gledao sam dalje ostale uredjaje i ni jedan ne mogu rucno da podesavam u cemu je fora ?

E sada zamislite da sam glupa sekretarica koja treba da namesti modem, kako da to uradim? Toliko ste se busali u lakocu windowsa kako prepoznaje sav harver i kako sve radi savrseno, no da li sam ja kurate srece ili vi pricate neke urbane mitove ovde nama.

U svakom slucaju ljudi meni treba resenje kako da namestim modem pod windowsima :)

P.S. dinke nemoj da mi premestas temu neka vide drugovi advokati :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 20:20 - pre 235 meseci
Citat:
Na svom laptopu koristim PCMCIA karticu(modem+mrezna), i instalirao ja pored linuxa i windows XP


Instalirao XP pored Linuxa. Ne moraš dalje ništa da pričaš, sve je jasno.

:)


P.S.
Deki, pogledaj Ports (COM & LPT) i tu možeš da menjaš ona podešavanja IRQ, itd. Možda pomogne.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 21:14 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Instalirao XP pored Linuxa. Ne moraš dalje ništa da pričaš, sve je jasno.

Jasno je da taj laptop ne koristiim samo ja :), a ostali ukucani zavise od nekih win programa :)

A sto se tice podesavanja srecom pa jc_denton je znao za jadac :) pa je problem sredjen :)

Za gledaoce sa skupljim ulaznicama trebalo je promeniti sa ACPI na standardni kompjeter i skinuti irq steering, inace kada se skine ACPI hardver proradi ;) super su vam fore :), ono sto je vazna cinjenica da je to pod linuxom proradilo iz prvog pokusaja :) bez drndanja i dzaranja po Control Panelu ;) u svakom slucaju da ne treba sestri nebi Windows ni stigao na laptop.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 21:55 - pre 235 meseci
Stvarno ne znam koji ti je smisao ovog posta..

Kao, parodiras probleme sa instaliranjem winmodema na lindzi? E pa to je problem linuxa, a ne windowsa..

Ako napravis pretragu na Linux forumu za kljucnom rijeci modem vidjet ces da lista nema kraja...

S druge strane, malo tko od Windows (TM) korisnika ima uopce problema sa modemom.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 22:39 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance: Stvarno ne znam koji ti je smisao ovog posta..

Kao, parodiras probleme sa instaliranjem winmodema na lindzi? E pa to je problem linuxa, a ne windowsa..

Ako napravis pretragu na Linux forumu za kljucnom rijeci modem vidjet ces da lista nema kraja...

S druge strane, malo tko od Windows (TM) korisnika ima uopce problema sa modemom.


Cilj posta je bio da vas Win wannabe zealote pitam za savet kako da namestim modem, inace doticni modem sa kojim je bilo problema radi i pod dosom 6.22 :) samo da se razumemo nije me mrzelo da sa diskdupe napravim image starog dosa na kojem sam imam telemate, tako prosto receno windows XP je od moja dva pokusaja oba puta pao na ispitu zestoko, mozda sam ja te kurate srece ali oba puta sam imao problema sa hardverom sada sa PCMICA karticom a proslog puta sa SCSI skenerom. A linux ga je lepo bez blama pronasao vidi se odma kroz dmesg ttyS4 (ioport 0x4048 irq 11) . XP ga je prepoznao kada sam mu iskljucio ACPI i podesio ga kao normal PC .

Kazem dva puta sam instalirao XP kod sebe na racunarima i oba puta je pao na testu.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 22:42 - pre 235 meseci
Ma da, pusti Windows. Run Linspire (samo za one sa skupljim ulaznicama, tj broadband vezom).
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:01 - pre 235 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Cilj posta je bio da vas Win wannabe zealote pitam za savet kako da namestim modem


U tom si slucaju pogrijesio forum.

Citat:
inace doticni modem sa kojim je bilo problema radi i pod dosom 6.22 :)


Onda pokusaj win98SE/winME, trebao bi ga naci k'o od sale...

Citat:
tako prosto receno windows XP je od moja dva pokusaja oba puta pao na ispitu zestoko
.

Vidis, kad kupis modem, obicno sa njim dobijes nesto sto se zove driver, i koji je obicno za win. Ukoliko je modem prestar, stelis rucno.

Na linuxu sto se ovog prvog tice ima da krepas od muke dok nastelis winmodem, kojeg ces najvjerojatnije tresnuti od zid i kupiti za par desetaka eura u najblizoj trgovini hardvera novi "hardverski", kako "vi" to volite reci.

U oba slucaju stelis rucno bar koji sat, dok sve ne prosljaka u omiljenom dialeru/skripti.

Citat:
mozda sam ja te kurate srece ali oba puta sam imao problema sa hardverom sada sa PCMICA karticom a proslog puta sa SCSI skenerom. A linux ga je lepo bez blama pronasao vidi se odma kroz dmesg ttyS4 (ioport 0x4048 irq 11) . XP ga je prepoznao kada sam mu iskljucio ACPI i podesio ga kao normal PC.
.

Jeli ti to tvrdis da linux ima bolju podrsku hardvera od vindoza? Ako ne, ne znam cemu generalizirati tvoje iskustvo..

Citat:
Kazem dva puta sam instalirao XP kod sebe na racunarima i oba puta je pao na testu.


Ja sam probao 7 distribucija dok sam nasao neku koja ce mi prepoznati laptop sa defektnim BIOS-om. Citaj: bootati se dalje od hda1: lost interrupt....
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:08 - pre 235 meseci
Citat:
Dragi Tata: Ma da, pusti Windows. Run Linspire (samo za one sa skupljim ulaznicama, tj broadband vezom).


Da imam brz link vozio bi ja gentoo ili rock :) distribuciju :), ovi iz Lindowsa su najveci prevaranti za koje ja znam, naplacuju svaki skinuti program zato sto su se setili da ga kompajliraju, ne znam ko je dovoljno lud da koristi linspire.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:11 - pre 235 meseci
Citat:
a ostali ukucani zavise od nekih win programa


Čudo pa ne zavise od Lin programa :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:28 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance:
Onda pokusaj win98SE/winME, trebao bi ga naci k'o od sale..


Usudjujes se nazvati to operativnim sistemima ? sta da radim da stavljam na njega 3rd party patch, i da mi je svaka aplikacija u stanju skucati operativni sistem. Neka hvala dovoljno sam se u svom zivotu nagledao plavog ekrana gde pukne neki vxd.

Citat:
Sundance:
Vidis, kad kupis modem, obicno sa njim dobijes nesto sto se zove driver, i koji je obicno za win. Ukoliko je modem prestar, stelis rucno.

Na linuxu sto se ovog prvog tice ima da krepas od muke dok nastelis winmodem, kojeg ces najvjerojatnije tresnuti od zid i kupiti za par desetaka eura u najblizoj trgovini hardvera novi "hardverski", kako "vi" to volite reci.


Koliko sam uspeo shvatiti uz google svi PCMCIA modemi moraju da budu pure hardverski (da imaju uart cip na sebi)

Citat:
Sundance:
Jeli ti to tvrdis da linux ima bolju podrsku hardvera od vindoza? Ako ne, ne znam cemu generalizirati tvoje iskustvo..


Ne tvrdim ja nista samo konstatujem da u dva slucaja kada sam stavljao XP na masinu imao sam probleba sa hardverom a da je pri tom linux prosao bez problema. a sto se podrske hardvera tice seti se samo kada izadje novi Windows koliko se ceka na drajvere. Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000.

A sto se tice winmodema pod linuxom, pa moram da ti kazem da se situacija drasticno promenila i da sada za vecinu modema mozes naci drajver. A sada ako je nekome tesko procitati README i INSTALL za dva minuta da vidi kako ce si instalirati neki program ili novi drajver pa ne znam sta onda da kazem tamo u tim fajlovima sve uvek detaljno pise i to vreme se meri minutima a ne satima.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:35 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Čudo pa ne zavise od Lin programa :)


Zavise i od ovih Lin programa koji su nisu pod nekom OS lincencom :) pa se zbog tih programa instalirao stari glibc2.1 da bi sve radilo kako treba :) no te softverske probleme sam lako otklonio ;) najvaznije je da hardver proradi kako treba ostalo posle je poslastica :).
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:43 - pre 235 meseci
Citat:
Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000


A koliko se čekalo da izađe drajver za SB Live za XP i Win 2003?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava18.12.2004. u 23:49 - pre 235 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:Usudjujes se nazvati to operativnim sistemima ?


Da, imas nesto protiv?

Citat:
Neka hvala dovoljno sam se u svom zivotu nagledao plavog ekrana gde pukne neki vxd.


Sta u linuxu kad driver napravi pizdariju u ring0 sve dalje radi kao da se nista nije dogodilo? I don't think so... BSOD je uglavnom problem losih drivera, a ne samog OS-a.

Citat:
A sto se tice winmodema pod linuxom, pa moram da ti kazem da se situacija drasticno promenila i da sada za vecinu modema mozes naci drajver. A sada ako je nekome tesko procitati README i INSTALL za dva minuta da vidi kako ce si instalirati neki program ili novi drajver pa ne znam sta onda da kazem tamo u tim fajlovima sve uvek detaljno pise i to vreme se meri minutima a ne satima.


A cuj, meni je trebalo da sat i pol vremena da nadjem SmartLink-ove drivere za HSP56 MR, podesim ih i da stvar radi. Ali istina, dosta toga ide nabolje. Cak ga neke nabrijane distre same nadju (kanotix, suse). I smatram se valjda naprednijim korisnikom, zaliboze da vidim nekoga tko u zivotu nije otipkao u konzoli da pravi neke opskurne symlinkove i editira conf datoteke..

Citat:
Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000.


Opet generaliziranje iz nekog banalnog primjera...

Ma znas sta, linux RULJZ, sav opskuran hardver radi iz prve, win su smece. A oni modem-related problemi na linux forumu su trivijalni, jelte.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 00:09 - pre 235 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Da imam brz link vozio bi ja gentoo ili rock :) distribuciju :), ovi iz Lindowsa su najveci prevaranti za koje ja znam, ...


Mislio sam na spot "Run Linspire". Lud je :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 00:10 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance:
Sta u linuxu kad driver napravi pizdariju u ring0 sve dalje radi kao da se nista nije dogodilo? I don't think so... BSOD je uglavnom problem losih drivera, a ne samog OS-a.


pa sa win9x/winme mozes da pises i citas sa bilo kog prorgama kako te je volja ne treba ti ring0 sve radis ne u kernel space-u nego u user space-u, a to je poprilicno velika razlika da neki program od malog perice zablokira ceo kompjuter.

Citat:

A cuj, meni je trebalo da sat i pol vremena da nadjem SmartLink-ove drivere za HSP56 MR, podesim ih i da stvar radi. Ali istina, dosta toga ide nabolje. Cak ga neke nabrijane distre same nadju (kanotix, suse). I smatram se valjda naprednijim korisnikom, zaliboze da vidim nekoga tko u zivotu nije otipkao u konzoli da pravi neke opskurne symlinkove i editira conf datoteke..


A ja izgubih ceo dan na windows i da se razumemo nije problem bio sa drajverom za modem nego sa samim XP-om. Cik da vidim koliko bi trebalo onoj vasoj "cuvenoj" sekretarici da sredi problem :) nego sva sreca naleteh na coveka koji je imao slican problem pa sam dobio resenje iz prve :) degojsa sam isto cimao :) pa nije imao pojma sta da mu uradim.


Citat:

Citat:

Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000

Opet generaliziranje iz nekog banalnog primjera...

Nisu to generalizacije nego cinjenicno stanje, ja sam isto tako cekao oko 6 meseci da mi sav hardver bude podrzan za win2000 i na kraju kada sam video da 2000 je uzimala nekih 60mb (od moja 64 u to vreme) rama samo za operativni sistem smorio sam se neverovatno mnogo i vratio win 98 na masinu a poceo intenzivno da koristim linux.

A sto se tice opskurnog hardvera i linuxa u globalu ne znam, ja samo pricam licna iskustva, tj ono sto sam video svojim ocima. A taj modem na laptopu je bash onaj kakav "mi" linuxasi prizeljkujemo cisti hardverski. A takav modem radi na bilo kojem OS-u bez drajvera :) no eto windows se malo zaglupeo sa njim.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 00:37 - pre 235 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: pa sa win9x/winme mozes da pises i citas sa bilo kog prorgama kako te je volja ne treba ti ring0 sve radis ne u kernel space-u nego u user space-u, a to je poprilicno velika razlika da neki program od malog perice zablokira ceo kompjuter.


Istina, znam to i vise nego dobro, ali ti si govorio o vxd-u koji zablokira komp, a ne o nekom ring3 programu. Neki AV postave -w+r na te page-eve jer taj propust najcesce iskoristavaju neki kernel-mode virusi. I na linuxu bug u LKM najcesce ucini OS neupotrebljivim.

Enivej, win9x nije dizajniran kao OS koji bi bio siguran i ultra-stabilan, vec kao OS koji bi bio 99.9% kompatibilan sa svim (tada) starim DOS programima. Normalnoj se sekretarici nece rusiti puno, nekome tko voli puno eksperimentirati hoce.

Citat:
A ja izgubih ceo dan na windows i da se razumemo nije problem bio sa drajverom za modem nego sa samim XP-om.


Cek, jeli na taj laptop dosao predinstaliran XP BEZ podesenog i instaliranog modema? I bez recovery CD-a?

Citat:
a sto se podrske hardvera tice seti se samo kada izadje novi Windows koliko se ceka na drajvere.


Arhitekturalne promjene izmedju NT kernela 5.0 (win2k) i 5.1 (winXP) su cisto kozmeticke prirode, bar 70% drivera je kompatibilno unazad (moja procjena, ne bih znao tocan broj). Longhorn ce biti u cijelosti baziran na .NET-u i u poboljsanju sigurnosti ce najvecu ulogu imati virtualizacija kroz VM, a kernel ce se jos vise stegnuti, nece vise biti moguce tek-tako sarati po KM page-evima, hookirati syscalle i sl. zbog cega ce najvise popusiti rootkitovi i pisci losih drivera. Mozda nesto nece raditi, ali ce biti toga vrijedno...

Citat:
no eto windows se malo zaglupeo sa njim.


Problem je rijesen. U cemu je problem?

Citat:
Nisu to generalizacije nego cinjenicno stanje...


Rekao si:

Citat:
Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000.


Citat:
Kazem dva puta sam instalirao XP kod sebe na racunarima i oba puta je pao na testu.


Po toj logici broj "palih" instalacija linuxa visestruko nadmasava broj "palih" instalacija windoza. Ako si ti imao problema, ne znaci da ca imati i neka tamo sekretarica, mozda ona bas bude pazila da kupi modem koji win odmah nadju. Sto se obicno i dogodi.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.6.eunet.yu.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 01:27 - pre 235 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic::
Usudjujes se nazvati to operativnim sistemima ? sta da radim da stavljam na njega 3rd party patch, i da mi je svaka aplikacija u stanju skucati operativni sistem. Neka hvala dovoljno sam se u svom zivotu nagledao plavog ekrana gde pukne neki vxd.


E stvarno mi je dosta vise da slusam ove price o tome kako je na linuxu sve savrseno, i kako radi besprekorno, a kako je na Windowsu sve bezveze, lose i nikakvo... Eto ja imam na starom kompu Win98 i nemam instaliranu nijednu zakrpu, vec je sve onako kako je po defaultu instalirano, i uopste ne vidjam BSOD u ono meri u kojoj vi pricate. A cak sam locirao da kad mi se i javlja da se desava obicno kod odredjenih programa, npr. MailWasher Pro, ili u nekim verzijama WebZip-a... Inace, ostalo sve radi besprekorno... I jako retko se desavaju BSOD...

Sto se tice linuxa imao sam iskustva na staroj masini PI200 sa Red Hat-om 6.0 i nailazio sam na blokiranje sistema, onda na neki bug koji je dovodio ponekad do izuzetnog usporavanja sistema, i nemogucnosti da se ista iole normalno radi, onda da mi OS preko jednog programceta automatski prepozna i nasteluje Sound Blaster 16, a da mi OS prilikom nekog kasnijeg boot-a, ponovo kaze da ja nemam zvucnu karticu i da mi iskljuci zvuk. A zamislite jos da je Red Hat distro namenjen pocetnicima? Pa, kako to onda izgleda u verzijama za linux Gurue? Uistinu dobro mi je radila probno, jedna verzija SuSe-a 6.2 (cini mi se, a mozda je i samo 6)... i od tada sam zavoleo SuSe distros.

MADA... Na novoj masini PIV3GHz sam instalirao SuSe 9.1 iz razloga sto mi SuSe 9.0 nije mogao da se instalira, jer se sama instalacija nekako blokirala i pri tom mi nije javljao gresku, u cemu je problem. Potom, citam ovde na forumu, neku varijantu da su mozda u pitanju novi SATA diskovi... SuSe na toj novoj masini radi super, ali boot nije bas toliko brz kao sto vi linuxovci tvrdite (u poredjenju sa Windows XP-om).

Dalje... Da ne kazem da mi je trebalo da onu stvar otegnem dok sam namestio obicnu Workgroup mrezu, tj. Samba server, sa Win98, iako SuSe, moja omiljena linux distro, to navodno radi automatski. Pogubio sam se i satima sam morao da proucavam smb.conf i kako Samba funkcionices... a da bih mogao da namestim jednu tako prostu stvar (za Windows). Dok sam WindowsXP Home Workgroup Network napravio preko WinXP Wizarda za 5min. Ej, bre 5min. znaci samo par klikova, i on mi je snimio neke stvarcice na disketu, koju sam odneo na Win98, i startovao mali program sa iste, i sve mi se automatski ispodesavalo, i mreza je pocela da radi! A da ne govorim, ni da dan danas nisam uspeo na linuxu SuSe 9.1 da namestim da mi radi winmodem... a niti imam vremena i zelje da se smaram sa istim (a ponajvise vremena).

Na linuxu izgleda da moras biti Guru, da bi ti sve radilo automatski... tj. bolje reci, da bi OS radio automatski.

Citat:

Ne tvrdim ja nista samo konstatujem da u dva slucaja kada sam stavljao XP na masinu imao sam probleba sa hardverom a da je pri tom linux prosao bez problema. a sto se podrske hardvera tice seti se samo kada izadje novi Windows koliko se ceka na drajvere. Primera radi za SB Live se cekalo 8 meseci da izadje drajver za Win 2000.


A na linuxu izlaze drajveri cim se pojavi neki novi hardware...

Citat:

A sto se tice winmodema pod linuxom, pa moram da ti kazem da se situacija drasticno promenila i da sada za vecinu modema mozes naci drajver. A sada ako je nekome tesko procitati README i INSTALL za dva minuta da vidi kako ce si instalirati neki program ili novi drajver pa ne znam sta onda da kazem tamo u tim fajlovima sve uvek detaljno pise i to vreme se meri minutima a ne satima.


Prvo, ne bih rekao da je 2 min. a drugo, zasto bih ja morao uopste i da citam upustva za instalaciju drajvera, ako na konkurentnom OS-u (Windowsu), to u vise od 99% slucajeva ne moram, vec samo kliknem setup.exe, i sve se automatski instalira i ja posle samo malo dostelujem?

Svako gleda da koristi ono sto je bolje, a u ovom slucaju to je definitivno Windows u vecini slucajeva. Ne kazem, i da kod Windowsa ne moze da bude problema prilikom instalacija drajvera kao i da tu ne mora uvek sve da radi automatski, ali po defaultu je u vecini slucajeva tako, dok kod linuxa bilo koju distro da uzmes, vecinu drajvera (u odnosu na Windows), moras manuelno da podesavas, dostelavas, u startu, i da sto je najvaznije pri tom izgubis mnogo vise vremena da bi to sve naterao da radi kako treba.

A da ne govorim kako se nekad instaliraju ti drajveri na linuxu, i sta znaci to citanje readme-ja i install-a... A ponekad je potrebno ici i u konzolu, pa to sve kompajlirati, a neki novi korisnik kao zna i da koristi osnovne naredbe ls, cp, i ostalo, a kamoli jos i gcc? I zasto bi se on uopste time zamarao, kad je to na Windowsu sve lakse i jednostavnije?
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
66.11.190.*



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 05:42 - pre 235 meseci
Citat:
neo01:Na linuxu izgleda da moras biti Guru, da bi ti sve radilo automatski... tj. bolje reci, da bi OS radio automatski.


Ne, ne moraš (mada ne boli ako jednog takvog imaš u okolini ), već kupuješ hardver koji je podržan. Problemi o kojima pričaš se javljaju kod korisnika koji prvi put prelaze sa Windows na Linux, a kupovali su mašinu ne vodeći računa o tome da će im Linux jednog dana trebati. Oni koji na Linuxu već jesu, a neće da imaju glavobolju sa novim stvarima, kupe hardver koji je vec podržan i sve radi "out of the box". Velika kompanija u mom komšiluku je nedavno kompletna završila na Linux-u, iskustva ovih iz IT-a su sjajna. Instalacija očas i "sve radi" (nema winmodema ni komponenti koje su problematične), a dodatnog akanja naknadno (skini nove drajvere, skini update za antivirus, skini MS zakrpe) ima manje. "Ima manje" nije isto što i "nema".

Sad, sama koncepcija "kupiš hardver prema operativnom sistemu" suludo zvuči ako se uračuna široka rasprostranjenost piraćenog softvera, ali za one koji softver plaćaju ta mala neugodnost (pažljivo se biraju komponente pri kupovini mašine) nije baš kraj svijeta.

Kad se pođe od logike "Win je jefitiniji od Linux, dolazi na manje diskova", a i kad je kopčanje modemom norma (ko će da skida distribucije kroz tako tanku "cijev"), sve je to sasvim drugačije.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.41.eunet.yu.



Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 07:51 - pre 235 meseci
Citat:
Apatrid: Sad, sama koncepcija "kupi� hardver prema operativnom sistemu" suludo zvu�i ako se ura�una �iroka rasprostranjenost pira�enog softvera, ali za one koji softver pla�aju ta mala neugodnost (pa�ljivo se biraju komponente pri kupovini ma�ine) nije ba� kraj svijeta.


Kad se po�e od logike "Win je jefitiniji od Linux, dolazi na manje diskova", a i kad je kop�anje modemom norma (ko �e da skida distribucije kroz tako tanku "cijev"), sve je to sasvim druga�ije.



Pa, pazi veliko je pitanje i koliko je sam linux besplatan, jer uzmimo npr. da i ta moja omiljena SuSe distribucija kosta ko WinXP Home Edition... Jeste da ja dobijam, uz SuSe, i pandan MS Office paketu i jos mnogo toga, ali zar ja to isto ne mogu da dobijem i koriscenjem istog OpenOffice-a i na Win-u, i drugih alternativnih programa u Freeware verzijama, a ima ih pregrst, za raznorazne oblasti, a da pri tom opet imam automatizovaniji sistem gde je sve to mnogo lakse instalirati i koristiti, jer su generalno u vecini slucajeva Windows programi vise user-friendly. Tako stvari stoje barem sada. Dzabe tebi ako ti kupis ili cak i download-ujes besplatan linux kernel sa dodacima (znaci da se odlucis za varijantu da instaliras linux bez distro, kada je linux u totalu 0$, a btw ko zna koliko Vas linuxasa koristi neku linux distro, a da je nije platio...), ako ti treba mnogo vise vremena da bi provalio kako sve to da instaliras i namestis. A posto je vreme novac... :-) Sami dodjite do

zakljucka... ;-)


A da ne govorimo jos i o varijanti koliko bi kostao download preko modema...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Nekada od silne automatike boli glava19.12.2004. u 13:10 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance:
Cek, jeli na taj laptop dosao predinstaliran XP BEZ podesenog i instaliranog modema? I bez recovery CD-a?


Laptop je kupljen polovan i dosao je sa winMe na sebi, prozveden je u svibnju 2000, a koliko vidim XP je izasao 2001. Drugim recima pravi harver za XP :) da neduzimo dalje pricu svi drajevri dolaze uz sam instalacioni disk od XP-a. A XP se po defaultu instalira u ACPI modu i tamo ne ume da radi sa modemom, i kada ga spustis kao standardni PC onda sav hardver proradi bez problema. Medjutim ja sam izgubio ceo dan dok sam to provalio a na kraju mi kolega sa foruma otvorio oci sta ga zeza. I kada je dignut kao standardni PC sve je proradilo.

Citat:
neo01: Prvo, ne bih rekao da je 2 min. a drugo, zasto bih ja morao uopste i da citam upustva za instalaciju drajvera, ako na konkurentnom OS-u (Windowsu), to u vise od 99% slucajeva ne moram, vec samo kliknem setup.exe, i sve se automatski instalira i ja posle samo malo dostelujem?


Pa i na linuxu u 99% slucajeva svodi se na ./configure && make install ako je drajver iz source-a ili promer sa NVIDIOM koja ima isto tako setup :) koji sve sam odradi, ili treca varijanta koristiti user friendly distribucije koje dolaze sa vec dosta dodatnih drajvera.

Pominjete novi koncept drajvera na Longhornu :) pa cini mi se kao scenario za win2000 koji je bio dosta drugaciji od nt4.0 jer nista od drajvera nije bilo portabilno :) tako da cete cekati opet drajvere :). A to je realnost i kada je win i kada je lin u pitanju, proizvodjacima harvera ipak treba vremena da prilagode svoje drajvere drugom operativnom sistemu :) windows je prosao kroz taj period, linux je prosao kroz isti( mada jos nije izasao iz tranzicije, mada jako malo novog hardvera cete naci a da nema drajvere za linux), longhorn-a ce to isto sacekati.

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Nekada od silne automatike boli glava

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5447 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.