Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard disk se greje

[es] :: Storage :: Hard disk se greje

[ Pregleda: 6419 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ddz
Dušan Dželebdžić
Pravni fakultet UUB
Beograd

Član broj: 3272
Poruke: 711
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Hard disk se greje03.12.2004. u 09:34 - pre 235 meseci
Imao sam Maxtora od 30GB, i pre nekoliko meseci rešio sam da mu kupim društvo - takođe Maxtora, ali od 80GB. Sve je fino radilo, dok se jednog dana nisam opekao na njega. Instalirao sam neki hw monitor, i primetio da temperatura novog harda varira oko 80 stepeni Celzijusa.
Bilo mi je malo čudno, ali nisam se mnogo nervirao oko toga. Hard radi pa radi, greje se - pa šta. A onda sam pre nekih nedelju dana prošetao sa hardom do komšije. Disk je u njegovom računaru radio dobrih sat i po, i skoro se uopšte nije zagrejao.

Da li mi je komp zreo za novo napajanje, novu ploču, ili sve zajedno?
If you can't beat your computer at chess, try kickboxing.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Hard disk se greje03.12.2004. u 09:39 - pre 235 meseci
Ako sve ostalo radi stabilno preporucujem ti da samo kupis kuler za HDD. Mozda ti je samo losa cirkulacija vazduha u kucistu, pa bi ti trebalo novo vece kuciste, a zamena kucista generalno nije bas preporucljiva operacija.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ddz
Dušan Dželebdžić
Pravni fakultet UUB
Beograd

Član broj: 3272
Poruke: 711
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Hard disk se greje03.12.2004. u 09:42 - pre 235 meseci
Mislim da nije u tome problem, pošto se hard usija za relativno kratko vreme, čak i kada je kućište otvoreno (a to mu je default stanje )
If you can't beat your computer at chess, try kickboxing.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Hard disk se greje03.12.2004. u 11:43 - pre 235 meseci
Ne znam kako je kod tvog komsije, da li je i njemu otvoreno kuciste, a meni se desilo sledece: stari hdd od oko 4G je poceo cudno da se ponasa i porodicni savet je odlucio da se kupi nov. Najmanji - 40G. Probam ga ja kao sto sam navikao od pre onako nemontiranog, samo ga stavim na njegov sundjer. Uskoro - vreo. Montiram ga kasnije u pleh, gde mu je mesto. Kuciste otvoreno, on se opet greje. Kad sam kuciste zatvorio a na prednjoj plasticnoj masci uklonio jedan deo, kao napravljen da se ukloni i omoguci bolju cirkulaciju vazduha hdd-u, hdd se ohladio i sad je stalno hladan. Imam u kucistu pozadi 1 ventilator od 80 mm a u licno preradjenom napajanju je ventilator od 120 mm, koji duva i galami ko lud, tako da je promaja u kucistu poprilicna.

Otvoreno kuciste ne usmerava protok vazduha dovoljno na hdd. U tom slucaju morao bi imati i za njega hladnjak (onaj sa 2 ventilatora). Mozda je kod komsije bolje nalegao na neki lim ili slicno. Kako si ga uopste tamo koristio - u slobodnom polozaju, fijoci, ugadjenog?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vragec
Beograd

Član broj: 4220
Poruke: 25
*.ekc-ltd.com.



Profil

icon Re: Hard disk se greje03.12.2004. u 12:29 - pre 235 meseci
A jesi li probao da izmeris napone na konektorima kabla koji ide u HDD? A onda da napone usporedis sa drugim granama iz napajanja...
 
Odgovor na temu

ddz
Dušan Dželebdžić
Pravni fakultet UUB
Beograd

Član broj: 3272
Poruke: 711
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Hard disk se greje03.12.2004. u 13:41 - pre 235 meseci
@vragec:
Pokušao sam nešto slično - ubadao sam redom razne power konektore, i isto se ponašao

@tdjokic:
Moguće je da ima veze sa ovim. Komšija ima novo fancy kućište (providni bok, neonke), a hard je bio ubačen u ležište predviđeno za njega. Znači, ili novo kućište ili hdd cooler.

Da li hardu smetaju ovako visoke temperature?
If you can't beat your computer at chess, try kickboxing.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Hard disk se greje04.12.2004. u 01:23 - pre 235 meseci
Smetaju mu, samo što nas proizvođači već godinama ubeđuju da nismo u pravu (kao oni vole da se greju). Mislim da ćeš problem teško efektno rešiti, jer je Maxtor šampion grejanja. Sada su se stvari malo promenile, pa i drugi proizvođači nisu ništa posebno bolji, ali neka normalna temperatura diska bi trebala da bude slična sobnoj ili koji stepen više. Ova temperatura je "iskorenjena" kao pojam vezan za diskove zajedno sa pomenutim 30GB Maxtorom, koji je bio poslednji Mohikanac po tom pitanju. I danas imam jedan i prosto se oduševim svaki put kad vidim da je "mrtav hladan".

Eh... nekad su ljudi umeli da proizvode diskove.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Hard disk se greje04.12.2004. u 11:06 - pre 235 meseci
iz licnog iskustva mogu da potvrdim ovo sto je STORM48 rekao - topao disk izdrzi da radi jos par dana posto istekne garancija. Sa druge strane, ja nikad nisam video da HDD koji je imao hladjenje crkne. Ne kazem da je nemoguce, ali je svakako veoma retka pojava. U sve racunare na kojima se drze makar malo vazni podaci, po default-u i bez pitanja vlasnika ugradjujem 2 ventilatora 80x80mm.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

LEOjasminela

Član broj: 40381
Poruke: 4
*.europronet.ba.



Profil

icon Re: Hard disk se greje08.12.2004. u 20:40 - pre 235 meseci
Ne mogu da vjerujem da ti se hard zagrijao do 80 stepeni i stabilno radio.Pošto sam korisnik maxstor diskova (trenutni koji koristim već 1.5 godinu je od 120 gb) prilično im poznajem narav.Njegova radna temperatura je oko 47-48 stepeni i nešto je veća od ostalih hard diskova drugih proizvođača kojima je radna temperatura oko 42 stepena.Najveća temperatura koja je dopustiva za rad je 52 stepena(maxtor diskovi) i sve preko toga je nenormalno i predstavlja znak za uzbunu.Tvoj disk može raditi na 80 stepeni,ali pitanje je do kada!Ne vjerujem da ,ako dopustiš da radi na toj temperaturi,se isplati ikakav ozbiljniji rad na njemu jer je pitanje trenutka kada će otkazati.Zašto se toliko grije ne bih sa sigurnošću mogao reći dok to pogledam.
 
Odgovor na temu

kevin
Vrachar

Član broj: 36843
Poruke: 124
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 15743239


Profil

icon Re: Hard disk se greje09.12.2004. u 00:22 - pre 235 meseci
1. HW monitor je u svakom sluchaju rekla-kazala, da je stigao do 80 stepeni, ne bi se na tome zaustavio

2, 1 x 80mm koji duva preko harda nije na odmet
Pritajeni tiganj, skriveno lonche
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Hard disk se greje

[ Pregleda: 6419 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.