Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto VB (ne) valja?

[es] :: Advocacy :: Zasto VB (ne) valja?

[ Pregleda: 5177 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fLuXx
Luka Borkovic
Student
Pančevo

Član broj: 21183
Poruke: 363
212.200.124.*

Jabber: fluxx@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 13:43 - pre 236 meseci
Mnogi ljudi mi govore recenice tipa: "VB je SR*NJE , Ma to je skolski program, nevalja ni za sta". Meni nije jasno zasto? Stalno neko ima nesto protiv VB-a, a nece da kaze zasto! Zeleo bih da se ovde obavi rasprava o tome zasta je VB nepogodan, a zasta je pogodan, ali da se iznose pravi argumenti, a ne gorenavedene recenice i recenice slicne njima. Dakle prosto: iznesite svoje (strucno) misljenje AKO MISLITE DA STE KOMPETENTNI da o tome raspravljate.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 13:50 - pre 236 meseci
Hmmm to je više tema za advocacy nego za VB forum...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 14:37 - pre 236 meseci
BytEfLUSh je u pravu.
Mogu da prihvatim primedbu da npr. VB nije potpuno objektno orijentisan i oni koji rade u VBu znaju da to neki put zna da bude problem, ali kad mi neko kaze VB je s***** nema garbage collector onda poludim.
Kako bilo, VB nije savrsen, ali mislim da uopste nije toliko los i "naivan" koliko ga pljuju i omalovazavaju. U stvari, mislim da je problem sto "pljuvaci" nisu videli ozbiljne aplikacije radjene u VBu, a takvih aplikacija jos kako ima.

 
Odgovor na temu

VRKY

Član broj: 21087
Poruke: 4690
*.net.htnet.hr.



+8 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 15:32 - pre 236 meseci
I meni je malo glupo što mnogi ljudi loše govore o VB. Meni je jasno da on nije jedan od "viših" programski jezika i da nema tolko mogućnosti, ali je inače sasvim dobar P. Jezik. I sa željkom se slažem u vezi da mnogi po njemu pljuju zato što nisu vidjeli ozbiljniju aplikaciju u njemu napravljenu... Ali vjerujte mi mnogo se s njim miože...
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 15:37 - pre 236 meseci
Kada naučiš VB, poslije je malo teško preći na neki objektno orijentisan programski jezik. VB nema nekih naprednih mogućnosti kao C/C++, ali je odličan za baze podataka. Sa VB-om za par dana možeš napraviti prilično ozbiljan program.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 16:00 - pre 236 meseci
Citat:
Not now, John!: Kada naučiš VB, poslije je malo teško preći na neki objektno orijentisan programski jezik.


Zasto?

Ako poznajes koncept OOP onda znas i sta VBu nedostaje. Ako predjes na neki OO jezik, onda menjas i svoj "koncept programiranja" tako sto prihvatas ono sto ti alat nudi, tj. prilagodjavas svoj nacin razmisljanja alatu i koristis njegove mogucnosti. Ne vidim sta je tu tesko.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 17:04 - pre 236 meseci
@Not now, John!. To za prelazak na OOP nije tacno. Ja sam bar vrlo lako presao na VB.NET koji je (gotovo) potpuno OO (nema samo visestruko nasledjivanje). A i pitanje je sta se podrazumeva pod VB-om, VB6 ili VB uopste (ukljucujuci i VB.NET). Ako je ovo drugo, onda VB ima i OOP.
U svakom slucaju, VB je lak za ucenje tako da siri krug ljudi moze da pravi programe u njemu. Tako ima vise losih programera koji prave neke jednostavnije aplikacije na los nacin i time narusavaju utisak o VB aplikacijama. Onda se jave programeri koji koriste neki drugi programski jezik (koji se teze uci i ima veci procenat dobrih programera medju onima koji su uspeli da ga nauce) i kazu da VB ne valja i navode mnogobrojnost losih aplikacija u VB-u.

Ima onih koji tvrde da su aplikacije u VB-u spore. Pa, svakako mozes da pises aplikacije koje koriste API i radice brzo kao i one u C++u. Osim toga, u vecini slucajeva se na danasnjim (a i jucerasnjim) konfiguracijama to i ne vidi.

Po meni je najnezgodnija stvar sa VB-om (mislim na verzije pre .NET-a) to sto su mu potrebani runtime .dll-ovi.

Bilo je jos par tema gde se o ovome manje ili vise raspravljalo. Mozes i njih da pogledas.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 17:27 - pre 236 meseci
@ Shadowed & mladenovicz: Govorim iz ličnog iskustva. Duže vrijeme već programiram u VB-u i iako sam učio C/C++, još uvijek nekako "proceduralno" razmišljam. Kada sam počeo da učim VB vrlo brzo sam se "ufurao" i pravio prilično složene programe. Možda je za to kriva činjenica da sam u gimnaziji počeo sa BASIC-om.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 17:37 - pre 236 meseci
Ne znam, i meni je prvi jezik bio BASIC na C64, zatim Pascal, VB6, C pa VB.NET. Znaci, nisam uopste imao OOP do VB.NET-a ali mi to nije pravilo problem. Doduse, kocept OOP-a sam naucio iz knjige C++ za 21 dan ali nisam naucio C++. Knjigu sam procitao do otprilike 10. dana i to za dva dana :) bez racunara.
Mozda je greska u tome sto dopustis da programski jezik preuzme kontrolu nad tvojim nacinom razmisljanja. Trebalo bi, jednostavno, kada koristis proceduralni jezik da razmisljas "preceduralno orjentisano" a kada koristis neki OO programski jezik razmisljas OO.
 
Odgovor na temu

fLuXx
Luka Borkovic
Student
Pančevo

Član broj: 21183
Poruke: 363
*.teleportgroup.net.

Jabber: fluxx@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 19:34 - pre 236 meseci
E, istina je! I ja sam ucio C++ (i dalje ucim), ali mi to tesko polazi za rukom, dok sam VB6 naucio veoma brzo i to bez knjiga, a C++ tesko shvatam i sa knjigom. Proceduralno programiranje mi se uvuklo u mozak i ne razmisljam objekt(iv)no. :)
 
Odgovor na temu

GoranVucicevic
Novi Sad

Član broj: 28045
Poruke: 66
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.clickersoftware.com


Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?21.11.2004. u 22:23 - pre 236 meseci
Moje je misljenje da ne treba pljuvati po necemu od cega zivis, znam koji su objektivni nedostaci VB-a, ali znam takodje i sta su prednosti.
Mislim da je trulo pljuvanje po bilo kom programskom jeziku, nikad ne ucestvujem u raspravama na tu temu (ovo mi je prvi i poslednji put), nista nije bogom dano da bi se toliko emotivno primao, juce si radio Pascal, danas VB, sutra C# ...
Svaki projekt moze da se uradi na raznim IDE-ovima, u raznim jezicima, ali je najbitnije da se posao uradi kvalitetno, i da ti neko plati za tvoj rad.
Vidi: GoranVuc #4934
 
Odgovor na temu

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?24.11.2004. u 03:17 - pre 236 meseci
Pitanja:
1. Jesi li "TI" mjerodavan da sudis o VB, odnosno koliko poznajes VB?
2. Jel' neko od "VAS" naisao na problem koji nije mogao da rijesi pomocu VB, na ovaj ili onaj nacin, iskljucujuci mogucnosti sto nije htjeo dovoljno da se trudi ili sto ne zna dovoljno o VB?
3. Jel ima neko ko kritikuje VB, a da mu je to prvi programski jezik koji je naucio?

Ova tema je malo monotona,isto kao kad se dva pijanca prepiru oko neke stvari, pa
svako drzi svoju tezu i nece da popusti, al' da se i ja ukljucim u diskusiju.

Naravno ja cu da branim VB al samo sa argumentima. Nekome smeta sto VB nije
tesko nauciti, u odnosu na neke druge programske jezike, pa kazu da ne valja.
Ako je lako programirati u VB to ne znaci da taj programski jezik ne valja.
Naravno da ima nedostataka, al daj se malo spustite na zemlju i recite ko to od vas "mslim na one koji ucestvuju
u diskusiju na ovom forumu" pravi neki "Operativni sistem" ili neku 3D igru ili sta ti ja znam vec...? Za neke normalne, necu reci jednostavne, programe i aplikacije VB je najbrzi i najjednostavniji, a samim tim je i NAJBOLJI.
Naravno da se mogu raditi i neki komplikovaniji programi, ukljucujuci koristenje API-ja, dodatnih komponenti i kontrola.
Ako VB ne valja, zbog cega Microsoft-ov Office, recimo Access, nije baziran na C++
nego na VB. Ili recimo zasto ASP postaje sve popularniji kako raste broj servera koji rade pod Windows-ima?

Mislim da je o ovom suvisno raspravljati ali.......???
 
Odgovor na temu

fLuXx
Luka Borkovic
Student
Pančevo

Član broj: 21183
Poruke: 363
*.teleportgroup.net.

Jabber: fluxx@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?24.11.2004. u 13:28 - pre 236 meseci
Citat:

1. Jesi li "TI" mjerodavan da sudis o VB, odnosno koliko poznajes VB?

Pa, ja nisam ni rekao da sam kompetentan da raspravljam na ovu temu. Ovu temu sam pokrenuo samo zato sto nisam siguran da li bi ja trebao da nastavim rad u VB-u ili bi trebao da podjem drugim putem (recimo C++ ili delphi), jer mi ljudi oko mene govore da batalim VB i predjem na nesto drugo (a citao sam to i na ovom forumu pre nekog vremena). Ne bih za sada ostavljao VB, pa me cisto interesuje sta gubim tim postupkom, odnosno sta bih dobio uceci C++ ili Delphi.
Citat:

2. Jel' neko od "VAS" naisao na problem koji nije mogao da rijesi pomocu VB, na ovaj ili onaj nacin, iskljucujuci mogucnosti sto nije htjeo dovoljno da se trudi ili sto ne zna dovoljno o VB?

Pa, za sada samo na jedan, ali takav problem ne bih SIGURNO resio ni u bilo kom drugom jeziku. Dakle, sam VB nije kriv.
Citat:

3. Jel ima neko ko kritikuje VB, a da mu je to prvi programski jezik koji je naucio?

Meni je ovo prvi jezik sa kojim sam se susreo, i skroz mi se svidja. Ne razumem zasto ga neki ljudi pljuju, pa sam zato i pitao. Programiram nekih godinu i po, i od tada sam dosta napredovao, ali sam svestan da mogu i jos. Znam nekoliko ljudi iz moje okoline kojima se VB takodje dosta svideo, ali su digli ruke zbog toga sto im neko ispricao (jedan moj poznanik, pljuvac, inace 'iskusan' u Delphiu) kako nisu probali delphi i kako je VB najvece SR*NJE na svetu. STETA!!!

Zakljucak:

Necu da menjam VB, jer za sada nevidim razloga
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?24.11.2004. u 21:14 - pre 236 meseci
Citat:
Ne bih za sada ostavljao VB, pa me cisto interesuje sta gubim tim postupkom, odnosno sta bih dobio uceci C++ ili Delphi.

Pa, realno gledano, dosta bi dobio ako bi pored VB-a, savladao i C++, jer bi tada imao veće šanse za zaposlenje u nekoj firmi, odnosno veće mogućnosti pri odabiru firme u kojoj želiš da radiš, tačnije mogao bi da radiš i u firmi u kojoj je razvojna platforma VB, kao i u onoj koja koristi C++.Što se tiče samog rada sa jednim od ovih alata, možda C++ i ima svojih prednosti, ali pitanje je da li je tebi lično sve to potrebno.
Citat:
Ne razumem zasto ga neki ljudi pljuju, pa sam zato i pitao.

Rasprava Visual Basic vs C++ po mnogo čemu je slična raspravama tipa Windows vs Linux (pogledati Advokacy forum), BMW vs Mercedes, Partizan vs Zvezda itd...odnosno, gotovo nemoguće je doći do nekog objektivnog odgovora, već se sve svodi na subjektivno mišljenje.Isto kao što je nekom Windows zakon, a Linux boranija, a ovim drugima obrnuto, tako je nekome VB najbolji, a nekom drugom C++ ili Delphi ili neki sasvim deseti alat.

Što se mene lično tiče, već dugo radim u VB-u (počeo '95-'96 sa VB 4.0) i za to vreme još nisam naišao na nešto što se ne može (doduše bilo je nečega što nisam umeo da uradim iz prve, ali kao što ti reče, to nije do VB-a) uraditi, a radio sam i neke prilično ozbiljne aplikacije.I posle toliko vremena, ja i dalje ne vidim nijedan dovoljno dobar razlog da promenim alat sa kojim radim.

U principu, valjanost aplikacije više zavisi od programera, nego od programskog jezika.Recimo, dobar (u smislu neko ko je dobro savladao principe programiranja) programer će znati VB da iskoristi kako treba i u njemu napraviti odličnu aplikaciju, dok lošiji programer može da koristi šta god hoće, neće moći da napravi ono što i ovaj prvi.

Tako da, sve zavisi od toga šta ti "paše", i ako već kažeš da radiš više od godinu dana u VB-u i to ti leži, zaista ne vidim potrebu da to menjaš, eventualno da kad savladaš VB, naučiš još neki jezik, čisto iz razloga koji sam naveo gore.

Ne bi trebalo da se opterećuješ tim stvarima previše, jer nikada neće postojati alat, niti program za koji će SVI reći da je najbolji i uvek će biti rivaliteta, kao što već rekoh, tipa Windows vs Linux, VB vs C++, IE vs Opera...itd, tako da za neki alat ili softver nemoj da se odlučuješ na osnovu nečije negativne ili pozitivne kritike, već na osnovu tvog subjektivnog mišljenja.Ako ti je VB ok, onda piči s njim i uživaj.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?24.11.2004. u 21:40 - pre 236 meseci
Ovako... Slažem se sa Markom da će te malo koja firma zaposliti ako kažeš da znaš da programiraš isključivo u VB. Takođe, VB je Windows-only..... Dobro, ima i nekih Linux alata koji bi navodno mogli da kompajliraju VB programe (mada nisam imao uspeha sa njima) a za MacOS nisam siguran... Koliko ti je to bitno ne znam, ali meni je VEOMA bitno. Ajde neću pominjati runtime fajlove, pošto mi se čini da za VB .NET nisu potrebni...

Uglavnom, i dalje mislim da je ova tema za Advocacy pošto niko neće govoriti nešto protiv VB-a na VB forumu... Oni koji su protiv njega verovatno imaju ovaj forum na ignore listi.........

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

copypaste

Član broj: 40382
Poruke: 2
195.250.122.*



Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?25.11.2004. u 11:18 - pre 236 meseci
Dakle..
VB6 je dovoljno "ozbiljan" programski jezik kao i svi ostali. Naravno uvek ce se lomiti koplja oko toga "ciji je veci" :)
VB6 ima vrline i nedostatke kao i ostali jezici, s' tim sto ima prednost u odnosu na druge kada je u pitanju programiranje desktop aplikacija jer vizuelni rad gde ne moras uvek iz pocetka da izmisljas dugme i formu, e od velike vaznosti pogotovu sto je danas potrebno za sto krace vreme razviti aplikaciju. Naravno posto ja licno nemam potrebu da pisem novi operativni sistem, tako i nenam nasusnu potrebu za znanjem jezika iz C porodice. Inace radim i ASP, VB.Net i VB6 u zavisnosti od potrebe. Samom pojavom .NET tehnologije gubi se svaki smisao za dalju raspravu o kvalitetu ili prednosti C-a ili Jave u odnosu na VB, jer u .NET Studiju 2003 je stvar izbora u cemu ce se raditi.
Samo za informaciju...
institucija gde radim koristi vb6, a razvijen je za odredjene potrebe softver koji je procenjen na oko 55.000,00 Eur, prema tome bitno je da li to sto izradis radi ili ne radi, ima upotrebnu vrednost ili ne... a krajnje korisnike, najmanje interesuje u cemu si to radio, i kako to u stvari funkcionise iza zavesa dugmica, padajucih menija itd...

 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Zasto VB (ne) valja?25.11.2004. u 11:22 - pre 236 meseci
• VB sigurno nije najbolji programski jezik
• od programera zavisi da li ce aplikacije biti dobre ili ne, ne od alata, tj. jezika
• delimicno se slazem sa tim da treba znati jos neki programski jezik, ali mi je bliza teza da dobar programer ne zavisi od programskog jezika. Znaci, bitan je koncept, a ostalo je stvar sintakse, helpa i Googlea .
• VB je spor. Stvari kod kojih je brzina kriticna implementiraju se u C++, a onda se te funkcije pozivaju iz VBa.
• proceduralni nacin razmisljanja. U VBu mozes da razmisljas objektno koliko ti alat dopusta. Znaci, mozes da pravis klase, interfejse i sl. Vec rekoh da nije moguce napraviti sve potpuno objektno (u pravom smislu reci), ali bi trebalo iskoristiti sve ono sto VB nudi.
• API. Ja ih koristim do besvesti (oni koji prate VB forum, verovatno su primetili tu moju sklonost ), jer neke stvari jednostavno nije moguce drugacije realizovati
• runtime fajlovi. Meni licno to ne predstavlja neki problem, installer treba da pokupi sve sto je potrebno aplikaciji za rad. VB tako radi, a to moze da se nekom svidja ili ne - visa sila.
• OS. Jos jedna stvar koja je nekome bitna, a nekome ne. Ja na ovo mogu samo da dodam da znam da jedna velika VB aplikacija radi na Macu pomocu necega sto se otprilike zove VirtualPC. Nije najsjajnije resenje, ali izvodljivo.

Znaci, VB je daleko od savrsenog (btw, cini mi se da to nije niko ni rekao) i za neke stvari je potrebno dovijati se. Nekome je to smaranje, nekome izazov. U VBu moze dosta toga da se napravi, a da li ce u nekom drugom alatu to biti jednostavnije, brze i sl. to je vec druga stvar. Po meni, VB i C++ ne mogu da se porede, jer je C++ ozbiljnija prica, ali to ne znaci da nije moguce napraviti ozbiljne aplikacije u VBu.

Za kraj, koliko god vam je VB dovoljan za vase potrebe, predjite na na .NET.

Ukoliko zelite da nastavite ovu diskusiju u Advocacy forumu, kontaktirajte nekog SM ili TC koji moze da prebaci temu u taj forum.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto VB (ne) valja?

[ Pregleda: 5177 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.