Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

izbor kursa - dilema

[es] :: Sertifikati :: izbor kursa - dilema

[ Pregleda: 4281 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mojusername
BG

Član broj: 32484
Poruke: 18
*.ybc.bg.vline.verat.net.



Profil

icon izbor kursa - dilema12.11.2004. u 14:51 - pre 235 meseci
Ako vam neko ponudi:
MCSA kurs za 550EUR ili
neki CISCO level 1 (ne znam skracenicu) za dzabe ili
VB .NET broj 2373 (Programming with Microsoft Visual Basic .NET) za dzabe


a uzeti u obzir da mene SVE interesuje ...

sta mi savetujete da odaberem?

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema12.11.2004. u 15:12 - pre 235 meseci
To su DIJAMETRALNO razlicite oblasti, ako imas takve dileme, onda ne verujem da bi ti ijedan od njih mnogo koristio. :(

Prvi je priprema za polaganje ispita za Microsoft Certified System Administrator zvanje - procitaj syllabus ovde. Kurs te uci upravo tome kako mu i naziv glasi - sistem administraciji windows servera u mreznom okruzenju.

Cisco level 1 kod CET-a je priprema za polaganje Cisco Certified Network Associate (i delom i CCDA i Network+ od comptia) ispita, kao i generalni uvod u administraciju mreza. Ovo nema nikakve veze sa sistem administracijom za koju bi te spremao prvi kurs i podrazumeva se da dobar deo stvari sa MCSA vec poznajes. Radi se dosta teorije o mrezama (specificno ciljano o Cisco mrezama), konfiguracija rutera i switcheva (cisco) i tako.. to je generalno cisco-centric ispit, za ljude koji planiraju da se bave cisco mrezama.

A vb .net... mislim mom cudjenju nikad kraja - odakle taj sa prva dva u istom kosu? Pa nismo na pijaci da tako odokativno po nazivu biramo ispite. Hoces li ti da budes programer, network admin ili system admin? To prvo dobro razjasni u svojoj glavi i citaj malo po netu o samim ispitima i oblastima kojima se bave, pre nego sto odes na kurseve. U suprotnom si samo bacio vreme (i/ili pare).

A to sto te 'sve interesuje' po meni mozes da zaboravis jer ces takvim razmisljanjem imati povrsno znanje (koje ti kursevi zapravo jedino i daju). Mnogo je korisnije danas specijalizovati se za nesto sto te zanima i/ili sto ces moci posle da naplatis.
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.dialup.sezampro.yu.



+39 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema12.11.2004. u 15:24 - pre 235 meseci
Cisco Level 1 jel mislis na ceo CCNA kurs ili Level 1 od Cisco Akademije posto je to samo 1/4 kursa za CCNA?
Samo bi hteo da dodam da CCNA i MCSA ne iskljucuju jedno drugo jer pricaju o osnovama razlicitih nivoa mrezne komunikacije i bez obzira sta ces na kraju da radis (win, unix ili cisco admin) oba kursa su vrlo korisna, skoro kao nadogradnja.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema12.11.2004. u 15:30 - pre 235 meseci
Cisco level 1 u cet-u je kompletna priprema za CCNA. Ubrzana doduse i trazi dosta samostalnog rada, ali po meni bolja - ne gubis toliko vremena kao na akademiji. No sve je stvar licnog afiniteta i kako si navikao da ucis, verujem da su oba kursa dobra.
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.dialup.sezampro.yu.



+39 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema12.11.2004. u 15:49 - pre 235 meseci
Nisam hteo da uporedim Cisco na akademiji i kod CET-a nego da vidim sta to covek dobija za dzabe jer je velika razlika izmedju celog CCNA kursa i 1/4-ne.
 
Odgovor na temu

mojusername
BG

Član broj: 32484
Poruke: 18
*.beotel.net.



Profil

icon Re: izbor kursa - dilema13.11.2004. u 13:02 - pre 235 meseci
OK, razumem.
Ja sad radim sistemsku administraciju a u predhodnoj firmi sam radio kao
programer-projektant! Trenutno nisam car ni u jednoj ni u drugoj oblasti (sistem i programiranje) ali mogu odlicno da se snadjem u obe.

Mislim da ce u buducnosti potreba za "univerzalcima" biti sve veca jer ko je u stanju ove ekspanzije IT-a, i nemogucnosti rada bez istog, da placa posebno ljude za jedno a posebno za drugo!?!?

Mislim da ce se vecina firmi okretati ka ljudima koji mogu da odrade bazicne stvari u obe oblasti a sve vece projekte iz obe oblasti, a oni se dogadjaju jednom u 5 godina (nova mreza, novi OGROMAN software-ski projekat ...) ce outsource-ovati !

E sad ... neko sebe vidi u tim velikim projektima, a neko u onih 5 godina ...

Ja volim da znam sve i za sada se nezalim. :))
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.dialup.sezampro.yu.



+39 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema13.11.2004. u 16:25 - pre 235 meseci
Jack of all trades, master of none => kad dodjes do odredjenog nivoa iz bilo koje oblasti da bi dalje napredovao moraces da joj se posvetis 100% i zanemaris ostalo jedino ako si genialac moci ces da pohvatas dve totalno nepovezane stvari (programiranje<=>administracija) istovremeno.


P.S. Ni posle kursa neces postati "car" samo ces mozda bolje sagledati situaciju gde se realno nalazis.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema14.11.2004. u 03:13 - pre 235 meseci
e prijatelju, ako ti firma to vec placa, izaberi nesto. ovde ce
sigurno neko da ti pomogne. ali samo nemoj da budes univerzalan.
pogresno ti je razmisljanje, jer kapitalizam, onakav kakav danas
postoji, je izmedju ostalog, bio vodjen pojmom da jedan covek treba da
radi jednu stvar. za razliku od nama opste poznate ruske skole :(

prema tome, bolji ti nauci nesto, nego sto ocekujes da ce oni da
menjaju pravila igre, i to ona pravila koja su im donela dobro.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema14.11.2004. u 05:59 - pre 235 meseci

specijalizacija je za insekte..



 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: izbor kursa - dilema14.11.2004. u 10:15 - pre 235 meseci
Malo o insektima :-).

U nama dobro poznatoj zermlji pod nazivom SAD, postoji izvesni Joe Sixpack. Njegov posao je da zavrće šrafove u fabrici aviona. Joe predstavu nema kako se šraf pravi, kakva je njegova uloga u celom projektu ili pak kako se šraf odvrće. Joe zna kako se šraf zavrće i od njega nema boljeg u tom poslu. Joe je za to plaćen $6 na sat i zadovoljan je. Joe radi sa još 150 ljudi, od kojih je svako specijalista za po jednu stvar. Zajedno, oni proizvode Cadillac. Zajedno, kao tim, oni su uspešniji od bilo kog jedinstvenog specijaliste.

Slična stvar je i u IT industriji. Sistemsko programiranje, biznis programiranje, "naučno" programiranje, sistemska administracija, administracija baze podataka, security administracija, administracija mreža... Sve su to različita zanimanja. Čovek može doći do određenog stepena poznavanja svih ovih oblasti, onda mora da se odluči da usavršava samo određenu granu. Onda postigne određeni stepen znanja u toj oblasti, pa mora da se usavršava u manje oblasti. Sve su ovo ogromne količine informacija, ne može se biti stručnjak za sve. Što više znaš, to si više svestan koliko zapravo ne znaš...

Marko.

P.S. Gde mi je onih 19, kad sam sve znao!
 
Odgovor na temu

mojusername
BG

Član broj: 32484
Poruke: 18
*.beotel.net.



Profil

icon Re: izbor kursa - dilema14.11.2004. u 12:15 - pre 235 meseci
A ko vodi i reprezentuje ovaj tim?
Pretpostavljam neko ko zna nesto malo o zavrtanju srafova ali pomalo i o ostalim segmentima ovog zavrsenog tima ... mislite o tome!



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.11.2004. u 13:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: izbor kursa - dilema

[ Pregleda: 4281 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.