Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu

[es] :: C/C++ programiranje :: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu

[ Pregleda: 4813 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MAD-MAX
Marko Mitic

Član broj: 351
Poruke: 1060
*.ptt.yu

Jabber: MAD-MAX@jabber.com
ICQ: 65811355


Profil

icon C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu28.03.2002. u 21:59 - pre 268 meseci
Uskoro cu trebati da pisem neke GUI aplikacije za Linux pa me interesuje u kojem okruzenju je to najbolje raditi. Nisam nikada radio u C++ Builderu pa interesuje kako to "ide"? Da l' se tu "crta" kao u JBuilderu 6 ili kako vec? I da li je bolji za RAD od ostalih navedenih okruzenja?

Ti programi bi bili npr. za knjigovodstvo, neke baze (kao na primer za video klub ili tako nesto) itd.
"If you do what you always did! - You will get what you always got!"
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.108.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu28.03.2002. u 22:17 - pre 268 meseci
1) Primedba za naslov:

Kdevelop i C++ builder ne mogu bas da se porede, jer je kdevelop samo ide, a c++ builder je ide + nudi neke alate i pokodnost za rad sa borlandovim 'tehnikama' za pisanje guia.

2) Sto se tice 'crtanja' ko u jbuilder, to nece ici bas tako. Vrlo malo sam se bavio c++ builderom ai shvatio da ti mozes da 'nacrtas' formu ocas posla, ali odgovarajuci kod za odgovarajuci dogadjaj neces dobiti ko u jbuilderu samo duplim klikom na komponentu (inace duplim komponentu pravis kod koji odgovoara na podrazumevani dogadjaj vezan za tu komponentu. recimo ako ubacis dugme i dva puta kliknes na njega, tamo de je kursor stao treba samo da upises kod koji treba da se odradi nakon sto je korisnik pritisnuo to dugme). Do duse, stvarno bi bilo bolje da neko ko se bavio borland c++ builderom kaze nesto vise (leka?).

Pozdrav, Ivan
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu29.03.2002. u 01:40 - pre 268 meseci
autoexes, vidi se da nisi radio sa Builderom... :) Elem, C++ Builder i JBuilder rade na isti nacin - Borland se svojski trudi da svoje IDE aplikacije nekako "sinhronizuje" i olaksa zivot JAVA i C++ programerima. To je i logicno i to mi se zaista mnogo svidja, jer znam dosta JAVA programera koji su takodje i C++ programeri i oni su mi rekli da je to jedna od stvari zasto vole Borlandove alate...

KDevelop moze da se poredi sa Visual Developer Studiom (koji je neuporedivo mocniji od KDevelopa :), tacnije KDevelop tim se trudi da od tog projekta napravi nesto sto je toliko mocno kao Developer Studio...

Ja jos uvek ne shvatam sta treba ovom momku? Da izdizajnira aplikaciju? Ili mu treba sve skupa? Nesto sto ce da odradi 79% posla a da on sa par this->Close(); i this->txtBox->Text = "trt"; zavrsi posao? E pa nece moci brajko...

Generalno dobar programer ovako radi GUI aplikaciju:
1) prvo malo projektuje, znaci sedne za sto, zaboravi na kompjuter i razmislja sta mu sve treba za aplikaciju, koji/kakvi dijalozi, gde sta treba da bude, koji meniji i tako dalje.
2) To sto je smisli vizuelno dizajnira. Za to postoji sijaset programa - ja najvise volim FLUID (www.fltk.org), koji mi radi na svim zivim platformama koje koristim (cak i na MacOS X)! Naravno i neki drugi su takodje dobrodosli, GLADE je fantaaaazija (GTK) , a ako volite QT onda nema dileme - QT Designer je odlican program za tako nesto! Pazite, izlistao sam SAMO TRI, ima ih jos gomila! Za nalazenje istih pogledajte FreshMeat, ili nash Linux sajt sa pretrazivacem - www.linuks.org koji licno uredjujem, a koji ima pozamasnu bazu informacija o raznim aplikacijama.
3) Kad je dizajn gotov onda se lepo blago meni sedne, startuje obican editor, ili Emacs, ili vas omiljeni, recimo Anjuta IDE, ili KDevelop, ili MOTOR ili Nedit... I onda se kodira, debaguje, i tako redom...

I dizajner, i editor mogu da stoje istovremeno otvoreni (ja ih drzim u zasebnim desktopima)...

E sada na kraju poslastica za ljubitelje GTK/GNOME-a ... Poslastica se zove VDKBuilder (http://vdkbuilder.sourceforge.net/)! U pitanju je nesto kao Builder, GTK, GNOME, TOTALNO bespaltno i neverovatno mocno! SVIMA, ALI APSOLUTNO SVIMA PREPORUCUJEM VDKBUILDER! :)

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu29.03.2002. u 10:53 - pre 268 meseci
leko, kao sto sam reko nisam koristio borland c++ builder nesto, a i to je bilo dosta davno, ali se jednog sigurno secam, da sa dva klika na dugme recimo neces moci da upises kod za dogadjaj 'click' za to dugme. Ja nisam reko da je u c++ builder drugacije, al ovako nije ;)))


Inace sto se tice vdk buildera i slicnih stvari, hteo bih da pitam sta je na kraju najlakse a portabilno resenje?

Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu29.03.2002. u 14:43 - pre 268 meseci
Zavisi koliko portabilno i koliko zelis para da platis... Ako zelis strava okruzenje ali koje nije besplatno za Windows onda ti preporucujem QT Designer - KDevelop kombinaciju.

Ako zelis besplatno resenje i na Linux-u i na Windows-u, onda ti preporucujem GLIDE + Anjuta IDE (odnosno neki drugi IDE pod Windows-om).

Ako zelis maksimalno portabilno resenje za sijaset raznih platformi, besplatno na svim platformama, onda ti od srca preporucujem FLTK sa svojim FLUID-om (FLTK User Interface Designer), koji mozes naci na www.fltk.org. Odlicno se kompajlira u VIsualC++-u, recimo (sve je napravljeno - workspace, projekti bla bla), na Linux-u i svim zivim UNIX-ima radi ko lud, a ono zasto ga najvise volim je - aplikacija NE ZAVISI od dodatnih biblioteka! Recimo GTK+/GNOME aplikacije moraju da koriste libsigc++.dll , i slicno...

Sto se VDKBuilder-a tice, on radi samo na Linux-u, UNIX-u. Ako je VDK biblioteka portovana za Windows onda bi on mogao da se koristi i na Windows-u... Nazalost, ja nemam taj podatak.

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu01.04.2002. u 11:56 - pre 268 meseci
Zaboravio sam WideStudio, nova verzija je izasla pre par dana, imate informacije na www.linuks.org-u.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
*.ptt.yu

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu02.04.2002. u 15:06 - pre 268 meseci
Pazi ovako:
prvo u C++ builderu mozes na double click na komponentu da dobijesneki njen event(isto kao u JBuilderu). Drugo u KDevelopu ces se poprilicno tesko snaci pogotovu ako koristis QT. Onda VDKBuilder je odlican ako ne moras da radis dijaloge koji su vezani za baze podataka, us uprotnom ces se malo namuciti ,ali nije nemoguce. Za prostije aplikacije u svakom slucaju preporucujem Kylix(mozesda pravis i CROSSPLTAFORM aplikacije uz Delphi 6), ali i C++ Builder 6. Prvo ne zavise od gcc kompajlera, a drugo laki su za rad
His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.219.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu02.04.2002. u 19:34 - pre 268 meseci
Citat:
masetrt:
Pazi ovako:
prvo u C++ builderu mozes na double click na komponentu da dobijesneki njen event(isto kao u JBuilderu)


E ovo sam ceko da mi neko kaze :D

Da bih bio siguran u to sto pricam (ne volim da lupam napamet) snimio sam Borland C++ Builder 5.0, napravio mali dijalog i ckliknuo na dugme dva puta, pojavljuje se dijalog pod na kome pise

Properties: Button1

U kom mogu da unese caption i koordinate dugmeta, nigde ne vidim 'mesto' gde da unesem kod za dogadjaj clicka!!!!!
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
*.ptt.yu

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu03.04.2002. u 13:41 - pre 268 meseci
Pazi ja koristim C++ Builder4 tamo se na double klik dobija default handler .Ako u petici to nije tako nadji Object Inspector (ukljucuje se na view meniju) gde imas karticu Events i dobices spisak dogadjaja. Double click na prazno mesto pored dogadjaja i docices na event koji ti treba. Naravano sve ovo moze i rucno da se uvede i to u fajlu koji ti se zove napocetku Unit1.cpp ili neki Unit*.cpp dok ga ti drugacije ne nazoves
His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu03.04.2002. u 14:11 - pre 268 meseci
masetrt je u pravu sto se tice default hendlera... ja to zovem callback, svejedno. Default dogadjaj je mozda najbolji naziv. Kad se na komponentu klikne dvaput onda se "upadne" u editor i automatski se kreira pomenuti metod...

masetrt treba da pogleda vdkbuilder 2.0 i xbase koji po deafaultu dolazi uz njega... takodje treba da shvati da su "point and click" fore sa bazama duplo sporije od bilo kog native sistema. Konkretan primer je kad se iz Delphi-a ili VisualBASIC-a konektujete na ... mySQL bazu ili svejedno sta drugo. NISTA BEZ NATIVE veza... Jedino tu se izvlaci maksimum od brzine (kad pomenuh MySQL , onda su tu naravno MySQL C i C++ API-ji)

Ide ne treba da sluzi za takve stvari po meni. Baze i takve RAD zajebancije sa bazama su za lamere i za "programersku radnu snagu", znaci za ljude kojima treba nesto sitno... Za ozbiljne projekte to nije niti ce ikada biti...

Ponavljam, to je samo moje skromno misljenje.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

MAD-MAX
Marko Mitic

Član broj: 351
Poruke: 1060
*.ptt.yu

Jabber: MAD-MAX@jabber.com
ICQ: 65811355


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu03.04.2002. u 14:21 - pre 268 meseci
Slusaj leko. Sto se tice C++-a, programiranja, i tako tih stvari ja veoma cenim tvoje misljenje i zahvalan sam ti na tako iscrpnim odgovorima samo mislim da nije u redu s tvoje strane sto me ("me" jer sam ja postavio ovu temu) pravis na lemera ili fizikalca :).

Ja nisam profi programer i jos sam mlad :) pa imam vremena da to mozda i budem. Meni ti RAD alati (Rapid Application Development alati) trebaju bas za tako neke sitne programe jer mi treba nesto brzo da napravim i bas zato to i pitam.

Eto to sam samo hteo da kazem!
"If you do what you always did! - You will get what you always got!"
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu03.04.2002. u 18:43 - pre 268 meseci
Ne pravim koga lamerom niti fizikalcem, govorim svoje misljenje... Hteli to da priznamo ili ne vecina nas C++ i Java programera su fizikalci, dakle "odradjuju" poslove... Ja sam srecan kao malo dete kad ne moram da radim milion dijaloga, formulara i slicno... Pazo to je mozda za nekoga strava posao - nekada i jeste, ne moras puno da razmisljas, ali za programera to je smrt! Srecom moji projekti su uvek mesoviti, tako da nekad radim neko smaranje, nekad radim interesantne stvari, a svakodnevno radim na OpenSource projektima... To je osvezavajuce kad se vratis sa posla i krenes da kodiras neke zanimljive stvari! :)

Ne, ja zaista nisam imao nameru da pokretaca ove teme omalovazavam, vec prosto da ukazem na neke stvari koje su svakodnevica...

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu03.04.2002. u 18:50 - pre 268 meseci
Citat:
masetrt:
Pazi ja koristim C++ Builder4 tamo se na double klik dobija default handler .Ako u petici to nije tako nadji Object Inspector (ukljucuje se na view meniju) gde imas karticu Events i dobices spisak dogadjaja.


Aghm, opet moram da ulozim zalbu ;)

U view meniju se nigde ne pojavljuje rec Inspector, a o Object Inspector da ne govorim :P

I u help nije nasao nista ovog tipa, jedino sto se pojavljuje slicnog imena jeste Properyy Inspector (to je ono cudo koje dobijem kad dva puta kliknem na komponentu).


Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

masetrt
Marko Djurovic
Programer, Omni-Explorer
Beograd

Član broj: 3129
Poruke: 228
*.ptt.yu

Sajt: www.vast.com


+2 Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu04.04.2002. u 13:19 - pre 268 meseci
Prvo za AUTOEXES-a .Kazem ti ne koristim peticu buildera nego 4, ali malo mi je cudno da odstupa od svih ostalih borlandoih alata.Koliko jos danas cu da nabavim peticu ili sesticu pa cu da probam. A i spomenuo sam uvek rucno mozes da uvedes event za neki objekat .Malo konsukltuj Help vidi kako se event poziva i samo ces dva reda vise ukucati nego sto bi onako. Obrati paznju malo na osnove C++!!
Drugo za Leku:Leka i ja bi voleo da mogu da sedim i programiram neke intelighentne agente(ili neki drugi oblik AI-a) i da experimentisem sa time, ali od malih baza (koje se najlakse razvijaju upravo u borlandovim RAD-ovima) moze najlakse da se zaradi kinta "za grad"
His majesty Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.yubc.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu04.04.2002. u 15:47 - pre 268 meseci
Citat:
masetrt:
Prvo za AUTOEXES-a .Kazem ti ne koristim peticu buildera nego 4, ali malo mi je cudno da odstupa od svih ostalih borlandoih alata.Koliko jos danas cu da nabavim peticu ili sesticu pa cu da probam. A i spomenuo sam uvek rucno mozes da uvedes event za neki objekat .Malo konsukltuj Help vidi kako se event poziva i samo ces dva reda vise ukucati nego sto bi onako. Obrati paznju malo na osnove C++!!


Naravno da moze da se direktno iz koda odradi sve sto je potrebno i to ne samo za events vec i za 'crtanje' samoh komponenti po formi i to niko nije sporio, ali ja sam ulozio zalbu na onaj doubleclick :))))))


Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

edyson
Sarajevo

Član broj: 1845
Poruke: 22
217.75.207.*



Profil

icon Re: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu07.04.2002. u 18:29 - pre 268 meseci
Ovdje izgleda niko nece da odgovori na postavljeno pitanje.
Ja koristim Builder 5.0 (ali pod Windowsom) i pri samom startovanju (default postavka) dobijaju se 4 prozora.

Glavni prozor sa paletama gotovih komponenti.

Form1 - na ovaj prozor stavljas komponente (dugmad, edit box-ove, ...)

Unit1.cpp - kada npr. dvaput kliknes na dugme u ovom prozoru ti se otvori zaglavlje u koje upisujes kod koji se izvrsava pritiskom na dugme(tako je i za ostale komponente)

Object inspector - ovo je prozor koji daje opis svih mogucih osobina i dogadjaja vezano za selektovanu komponentu
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C++ Builder 6, KDevelop, Glade ili sta vec za RAD u Linuxu

[ Pregleda: 4813 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.