Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka

[es] :: Muzička produkcija :: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 98378 | Odgovora: 466 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka01.11.2005. u 08:33 - pre 225 meseci
Pošalji je kao 192-256 Kbps MP3 na moj mail.

[email protected]

Mislim, nemoj da ima više od 4-5 Mb!

Čim je preslušam, javiću ti se ovde!

Pozdrav!
 
0

kompozitor

Član broj: 72733
Poruke: 504
80.74.166.*



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka01.11.2005. u 09:22 - pre 225 meseci
Ok.
Apsolutni subjektivizam !
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.sajam.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.11.2005. u 06:38 - pre 224 meseci
@ton_majstor

Na PP sam ti poslao pitanje u vezi sa piramidalnim apsorberima (posto sam ih video na slici tvog studija) tj. gde si ih nabavio...ali nisi odgovorio....a mozda sam ja zeznuo nesto, pa nisi primio poruku....
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.11.2005. u 11:37 - pre 224 meseci
Nisam ništa dobio. Ali, ovako online neću nikoga da reklamiram.

Pozdrav!
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.sajam.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.11.2005. u 12:02 - pre 224 meseci
Pa, ok....onda mi posalji na PP
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.11.2005. u 16:44 - pre 224 meseci
Citat:
ton_majstor: Nisam ništa dobio. Ali, ovako online neću nikoga da reklamiram.

Pozdrav!


Aman majstore bre, nije reklamiranje ako ti objasnis nekome kako si obradio akustiku u svom studiju. Kad bi tako gledali, ti vec neko vreme reklamiras PreSonus, Digidesign, Symetrix, Rode, Sony.. Covek se interesuje za tvoje profesionalno objasnjenje i misljenje - nema nikakve veze sa reklamiranjem.
FBzP
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dial.b92.net.



+30 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.11.2005. u 21:17 - pre 224 meseci
Ma ne zalim se ja i da mi posalje na PP :) ....

Ja sam nasao te sundjere u jednoj prodavnici u gradu, ali su katastrofalne izrade i neke odvratne svetlo-zute boje...katastrofa
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka08.11.2005. u 09:13 - pre 224 meseci
Alo, naravno da mu neću online dati telefon te fabrike ili prodavnice! Za to me nemoj prozivati. A on nije tražio moje rešenje, nego gde sam ih kupio, što JESTE reklama. Da sam kupio u Londonu, rekao bih mu...

Ali, reći ću mu sledeće: ovi sunđeri što sam ih kupio su ODVRATNO ružni, upravo se desilo to što se tebi najmanje sviđa. Izgubili su onu sedefastu ili neboplavu boju i POŽUTELI kao da sam najgori pušač na svetu (a nisam). To je neminovan hemijski proces kod domaćih proizvođača, seronje...

Akustički su ok, estetski NULA! Mada, m2 je minimum oko 10 evra, što smatram PLJAČKOM! Sunđer se inače gradira po težini, kilograma po m3. Ovaj je kao 22-24, a ima i manjih i većih gustina-težina.

Ne znam... bio sam pre par dana u jednom drugom studiju, gde su stavili kupovne apsorbere i bass-trapove, i oni su i LEPŠI i bolji. Verovatno i skuplji. Strani su i čekaju se par nedelja. Ustvari, znam i cenu: 18 komada od po 100 cm x 50 cm su oko 200 e. Znači, kvadrat je oko 22 evra...

Zaista neću da ti ove, domaće, olako PREPORUČIM! Javi mi se na PP šta ti to TAČNO treba, pa ću ti odgovoriti. Onda ću ovde da iznesem CELU priču, sa ARGUMENTACIJOM o izolaciji!

Pozdrav!
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka26.11.2005. u 11:29 - pre 224 meseci
Ok, nedavno je otvoren mailbox nalog na Yahoo, koji ćemo koristiti za razmenu, veselje i učenje.

Adresa je: [email protected]

Lozinku tražite od mene na PP. Zbog poverljivosti i potencijalnih problema, nećemo je svakome dati. Tj. imam evidenciju ko sve ima pass, osim ako neko od vas ne želi da dopusti da mu neko zlonameran obriše puno rada...

Za početak uploadovao sam par test zvukova i pluginova u odgovarajuće foldere tamo.

Pozdrav!
 
0

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka26.11.2005. u 19:15 - pre 224 meseci
Za male prostore mnogo je veci problem bas i stojeci talasi. To se regulise(ako vec nije regulisano u projektovanju prostora) bass trapovima. Procitaja na internetu malo vise o tome siguran sam da je mnogo bolje(a mozda cak i jeftinije) resenje problema akustike u malim rezijama.

http://www.ethanwiner.com/acoustics.html
http://www.ethanwiner.com/basstrap.html
http://www.musicplayer.com/cgi...et=0;start_point=0;DaysPrune=0


^--- Ovi linkovi ce sigurno da pomognu. Pazljvo citanje!
 
0

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka29.11.2005. u 13:09 - pre 224 meseci
Trebam pojašnjenje:

Što je točno "stereo zvučna slika"?
Koja je razlika kada rihtam BALANCE i PAN kod nekog zvuka?
Što je to "stereo enhancement" (FLstudio ima takav plugin)?
Što "radi" stereo separacija?

Ajmo ljudi pliz help.

[Ovu poruku je menjao Evil Noob dana 02.12.2005. u 01:39 GMT+1]
 
0

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.adsl-mo.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka30.12.2005. u 11:00 - pre 223 meseci
Stereo slika je slika koju usi stvaraju kad zvuk dolazi (u idealnom slucaju) od zvucnika koji su sa glavom slusaoca postavljeni u istostranicni trokut. Uoci razliku od binauralne slike kod koje su u idealnom slucaju zvucnici upereni direktno u lijevo i desno uho. Balance mijenja odnos lijevog i desnog kanala, pan pomjera centar zvucne slike. U osnovi rade vrlo slicnu stvar samo sto pan uracunava i krivulju promjene odnosa lijevog i desnog kanala takvu da se drzi utisak kruznog kretanja stereo signala u novodobijenoj slici (tzv. panning law). Jedna od poslijedica je da bi signal na centru slike trebao biti 3dB nizi nego kad je hard-panniran na bilo koju stranu.

Stereo separacija "odmice" lijevi i desni kanal ponistavajuci sadrzaj koji im je zajednicki. Prva faza je pretvaranje L R signala u M S signal.

M = L + R
S = L - R
L = 1/2 (M + S)
R = 1/2 (M - S)

Nadam se da je ovo jasno. M je dakle mono signal, a S fazna razlika stereo signala. Stereo enhanceri su isto sto i separacija, mijenjaju tezine M i S signala:

L = a*M + b*S
R = a*M - b*S
a + b je uvijek = 1

Povecavanjem vrijednosti a (i reciprocnim smanjivanjem vrijednosti b) suzava se stereo slika jer na oba kanala ostaje sve vise zajednickog (mono) dijela signala, dok u obrnutom slucaju stereo slika se siri jer je u signalu sve vise razlika izmedju kanala. mislim da se nikad ne ide u totalno ponistavanje M signala, ali se moze ici u ponistavanje S signala (da se dobije cisti mono tj. L=R=M).

Inace zgodno je primjetiti da su ovi M i S signali vrlo slicna stvar kao signali dobijeni MS snimanjem.

MS snimanje se obavlja sa dva mikrofona, jedan sa kardioidnom karakteristikom se uperi u sredinu zvucne slike, a drugi, sa osmica karakteristikom u lijevu stranu pod uglom od 90° na prvi. I oni daju M i S signale za koje vaze iste relacije kao gore, samo sto nije bas ista "ortogonalnost" M i S signala pa nije moguce dobiti toliku sirinu slike.

Ovi procesi stvaraju cesto fazne probleme koji rezultiraju gubljenjem odredjenih frekvencija i definiranosti slike pa treba biti pazljiv, narocito u slucijau mikrofona koji ce rijetko imati i priblizno slicne frekventne karakteristike. Licno cesce koristim suzavanje nego sirenje slike u FL Studiju, iako ce neiskusan producent pozeljeti rasiriti stereo koliko god moze.

MS se koristi i kod vinil masterovanja, da se ukloni stereo razlika u basu koja izaziva iskakanje igala. Signal se podjeli na niski i visoki pojas eliptickim crossoverom, pa se niski dio podjeli na MS kao gore. M dio se doda (malo pojacan) visokom signalu, a S dio basa se odbacuje. Ovo se moze izvesti i nekim pluginovima (Ozone, MonolizerLT itd).

Danas postoje i EQ ili fazno bazirani stereo separatori koji razdvajaju pojaseve frekvencija lijevo desno ili vrse neuniformna fazna pomjeranja razlicito za kanale. U svim slucajevima pretpostavka je da zvukovi nad kojima se vrsi ovo svetogdrje nisu perkusivni i ne treba da budu jasko snazno definirani u mixu.

Dakle nikad bubnjevi bas i lead vokal, ali moze reverb od vokala pa cak i backing vokali, ako je to your thing. Inace ove efekte ostavite za ambijentne zvukove kao sto su padovi ili neka pozadinska prosviravanja.
 
0

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.adsl-mo.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka30.12.2005. u 11:17 - pre 223 meseci
Htio bih napomenuti da Highpass filter efektivno uklanja DC iz signala pa to nije potrebno dvaput raditi. DC signal je sa stanovista signala&sistema ekvivalentan harmonijskoj komponenti od 0Hz. probajte, vidjet cete da sljaka, highpass na oko 25Hz ne vise. Za pop produkciju Ok, ali klupski sistemi su u stanju reproducirati dole do 30Hz pa i nize, i taj dio zvuka iako ne cujemo, mozemo osjetiti na "plesnjaku" :D

Inace ja licno radim 24dB highpass na oko 10Hz (-24dB za 5Hz, -48dB za 2,5dB, -96dB za 1,25Hz -- vrlo efektivan DC removal), ali dodam i low shelf na oko 30Hz kojim samo malo oblikujem subsonike. Nikad nize od -6dB i relativno blagi rollof.

Druga stvar koju bih vam preporucio je da "bacite" Waves PAZ u "smece". Jer, da parafraziram Billa Hicksa u njegovoj recenziji Skrivenih Strasti: "Three words: piece of shit!".

SmexScope (smartelectron:x) je besplatan osciloskop, za peakmeter i spektralnu analizu koristite Voxengo SPAN jer je precizniji, tacniji, pregledniji i mocniji. SPAN usto nudi kalibrirane karakteristike opadanja koje mozete fino odabrati koristenjem par masterovanih materijala. Ona karakteristika koja je najbliza ravnoj liniji za muziku slicnu vasoj, nju koristite i "tjerajte" vase mastere na ravnu liniju. Vjerujte ovo ce vam zlata vrijediti u trenucima kad vam se usi umore i vise niste sigurni sta cujete a sta ne.
 
0

kompozitor

Član broj: 72733
Poruke: 504
80.74.166.*



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka20.01.2006. u 19:33 - pre 222 meseci
Da li se tehnickim ( strucnim ) terminima mogu opisati sledeci pojmovi :

1. " muda "

2. " masno "

3. " analogni filing "

4. " skup zvuk "

Postovao sam ovu u demistifikaciju , mada su ti pojmovi vec odavno prerasli mistifikaciju . To je vec MITOLOGIJA !

A niko nikada nije reagovao .

Pozdrav ...


[Ovu poruku je menjao kompozitor dana 22.01.2006. u 21:37 GMT+1]
Apsolutni subjektivizam !
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka20.01.2006. u 20:53 - pre 222 meseci
http://www.elitesecurity.org/poruka/623122

Možda?

Daću ti sutra malo ozbiljniji odgovor.

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 20.01.2006. u 21:55 GMT+1]
 
0

kompozitor

Član broj: 72733
Poruke: 504
80.74.166.*



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka22.01.2006. u 20:38 - pre 222 meseci
Citat:
ton_majstor:Daću ti sutra malo ozbiljniji odgovor.


OK. Hvala !

Pozdrav ...
Apsolutni subjektivizam !
 
0

Hirurg

Član broj: 82191
Poruke: 7
*.veze.net.



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka22.01.2006. u 23:52 - pre 222 meseci
Sta se desava sa skolom audio produkcije, jel' to jos radi, ili..?
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.01.2006. u 08:42 - pre 222 meseci
@kompozitor:

1. " muda " i 2. " masno " su slični ili isti pojmovi. Trebalo bi da subjektivno označe zvuk koji je pun, snažan i zasićen određenim frekvencijama i njihovim harmonicima. U ovom slučaju, to su uglavnom niske frekvencije, koje prijaju slušaocu.

"Muda" se obično vezuju za pevače, tj. ako pevač ima "muda" (a ima ih)... znači da je snažan i dobar interpretator. "Masno" je subjektivan opis zvuka, ali ne mora biti vezan ni za kakavu određenu kategoriju. "Masan" može biti i kick i reverb i mix...

3. " analogni filing " je nastao kao odgovor na narastajuću digitalnu tehnologiju. Do tada taj termin nije postojao, tj. bio je ne-svesno podrazumevan . Najlakše će biti opisati ga preko sintisajzera.
Analogni, matori sintisajzeri su imali fine varijacije u zvuku, koje su bile posledica nesavršenosti tehnologije. Digitalni sintisajzeri su, nasuprot tome, poprilično tačni ili dosadno savršeni. "Analog feel" je kvazi parametar kojim se u taj moderan, savršen zvuk dodaju sitne imperfekcije (greške), ne bi li se eto, emulirao nekakav analogni sklop.
Treba reći da su to uglavnom varijacije u štimovanju i eq instrumenta... znači, poprilično zgubidanski trip, po meni. Pametno pakovanje parnih i neparnih harmonika...

Dalje, postoji cela kategorija zaista "analognih" naprava koje danas koriste taj analogni feel, ali na drugi, iskreniji način. To su "cRevna" pretpojačala, mikrofoni, pojačala, mixeri, EQ, itd... koji svojim karakteristikama treba da doprinesu PUNOĆI i dopadljivosti zvuka koje slušalac "upija".


4. " skup zvuk " može da bude šta god ti to odlučiš i odbraniš pred drugima.


@Hirurg:

Radi, mada sam malo bolestan, a i zima je, pa sam usporio. Nemoj da se ovde to reklamira, idi na PP, ako te zanima!

Pozdrav!

 
0

kompozitor

Član broj: 72733
Poruke: 504
80.74.166.*



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.01.2006. u 16:48 - pre 222 meseci
Hvala na odgovoru .

Na kojim frekvencijama se nalaze harmonici od 100 HZ ?

Na 200 , 400 , 800 , 1600 HZ ... ?


Apsolutni subjektivizam !
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka24.01.2006. u 11:04 - pre 222 meseci
Parni, da. Čista matematika, plus muzička teorija... oktava od 440 Hz je 880 Hz...

Pozdrav!
 
0

[es] :: Muzička produkcija :: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 98378 | Odgovora: 466 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.