Za odbranu ljudskog organizma od svakovrsnih neprijatelja zaduženi su antigeni, među tim neprijateljima nalaze se i određeni sastojci hrane, jedan od najmoćnijih antigena u ljudskom organizmu je onaj koji određuje njegovu krvnu grupu, dakle u suštini, vaša krvna grupa određuje koje su namirnice vaši naprijatelji a koje prijatelji
Možda neočekivano, nauka pokazuje da stara narodna izreka "snaga na usta ulazi" sadrži više smisla i istine, nego što na prvi pogled izgleda. U prošlom broju smo prikazali evoluciju krvnih grupa i sklop antropološko-istorijsko-socijalnog okrilja koji je uslovljavao njihov nastanak. Iako je za mnoge i danas jedino bitna prilikom transfuzija, operacija ili porođaja, krvna grupa ima mnogo širi značaj - oduvek je bila, i danas je, pokretačka snaga preživljavanja ljudske rase, razvoja i adaptiranja na nove životne uslove. Od Kromanjonca do danas, krvna grupa je bila i ostala ključ imunog sistema, kontrolor uticaja virusa, bakterija, infekcija, hemikalija, stresova i niza drugih faktora i uslova koji utiču na imuni sistem. U vezi s tim, i bitni faktor našeg probavnog sistema. Krvna grupa je, smatraju naučnici, individualni pečat, mnogo više nego rasna ili etnička pripadnost. Svaka krvna grupa sadrži genetske poruke naših predaka koje su nam ostale u amanet upravo zapisane u krvi. Čovek se i dalje razvija, i u naučnim krugovima se veruje da će se u budućnosti, kako je to bivalo i ranije, pojaviti nova krvna grupa koje će svoje "vlasnike" učiniti mnogo otpornijim i prilagodljivijim na nove uslove života - od bakterija i virusa koji se razvijaju jednako kao i čovek, do klimatskih promena i raspoložive hrane.
Sofisticiranost i važnost našeg imunog sistema ogleda se u njegovoj sposobnosti da odredi prijatelja i "neprijatelja". Za to su zaduženi antigeni, koji u svakoj živoj formi - od virusa do ljudskog organizma - predstavljaju njen hemijski otisak. Jedan od najmoćnijih antigena u ljudskom organizmu je onaj koji određuje njegovu krvnu grupu, i shodno tom antigenu i krvna grupa nosi slovnu oznaku (krvna grupa A ima antigen A, krvna grupa B - antigen B, AB ima oba antigena, dok krvna grupa O nema antigena). Antigeni stvaraju antitela, i njihova prva dužnost je da otkrivaju mikrobiološke i druge "neprijatelje", među kojima je i - hrana, tačnije određeni njeni sastojci. Tu na scenu stupa važnost probavnog sistema, konkretnije - hemijske reakcije kojom naša krv reaguje na hranu. U tom klupku se krije teorija o važnosti ishrane prema određenoj krvnoj grupi koju je, počev od očevih istraživanja od pre pedesetak godina, razradio naturopata dr Piter D'Adamo. Veza krvi i hrane se prelama, kako on tvrdi, preko lektina - "opasnog lepka" - koji predstavlja skup obilatih i raznovrsnih proteina koji kroz hranu dolaze u našu krv. Kada jedemo hranu koja sadrži proteinske lektine nekompatibilne sa antigenima naše krvne grupe, organizam odmah započinje proces aglutinacije kako bi odbacio neprijateljske lektine koji istovremeno traže skrovište i "lepe" se za ćelije određenih organa. Najjednostavnije rečeno, kroz tu borbu se prelama, na krvnim grupama zasnovana, teorija o blagotvornim i štetnim namirnicama, a dalje i kompletnom načinu života.
Računajući da na našim prostorima ova teorija - i, što je ne manje važno, njena praktična primena - nije dovoljno poznata ovde ćemo dati kratak pregled najosnovnijih psiho-fizičkih karakteristika (pripadnika) svake krvne grupe i najopštiji prikaz korisnih i štetnih namirnica za svaku krvnu grupu, odnosno opšte preporuke za ishranu kojim se može poboljšati imuni sistem, optimizirati metabolizam i opšta zdravstena kondicija. Sve namirnice koje nisu uvrštene u jednu od ove dve kategorije spadaju, po klasifikaciji D'Adama, u "neutralne", i samim tim nemaju nikakvog zdravstvenih implikacija. Primera radi, pileće meso koja sadrži izuzetno štetne lektine za određene krvne grupe, može uvek biti zamenjeno "neutralnom" ćuretinom ili nekom drugom vrstom mesa koja nije na listi štetnih. Detaljne informacije o ovome mogu se naći na web-stranici D'Adama i njegovog tima -
www.dadamo.com. No, pre konkretnih preporuka, još dve napomene: Prvo, osim vina i piva, koji mogu biti i korisni i neutralni i štetni (kako za koga, tj. kako za koju krvnu grupu), žestoka alkoholna pića spadaju u štetna za svaku krvnu grupu. I drugo, D'Adamo savetuje da svako ko se odluči da prati njegove preporuke, ako to podrazumeva drastične promene u ishrani, ne pravi nagle prelaze, već da postepeno počne većim unošenjem korisnih a izbegavanjem jedne po jedne namirnice sa liste štetnih. U svakom slučaju, puni zdravstveni efekti se mogu očekivati i već za desetak dana, ali tek posle kompletnog i striktnog pridržavanja preporuka.
Voće, pune energije - Tip O
Tip O, najstariji i danas najrasprostranjeniji u svetu, praćen je instinktom da preživi, da osvaja pozicije, da slabije ostavlja iza sebe. Ljudi ovog tipa su skloni da budu vođe, ekstrovertni, fokusirani su i puni energije. Ali, pošto su izuzetno podložni stresu, te osobine se izvitoperuju. Predodređeni su da budu snažni i izdržljivi, ali zbog nepravilnog načina života i ishrane vrlo često, usled posledično loših metaboličkih procesa, trpe posledice koje se uglavnm ogledaju u poremećenom radu štitne žlezde, edemu, gojenju. Predisponirani su protiv većine kancerogenih oboljenja, ali često pate od upala, artritisa i alergija (naročito respiratornih). Tendencija ka stresu i visok nivo adrenalina povlače za sobom prekomerno emotivnu reakciju (obično ljutnju, pa i agresiju), vrlo česte promene ponašanja. Kada nije u harmoniji sa prirodnim karakteristikama svoje krvne grupe, tip O je sklon depresiji (raste s godinama), srčanim oboljenjima, čiru ili gastritisu (na šta dodatno utiče i izuzetno povišena stomačna kiselina tipična za O, kao i visok nivo enzimnih crevnih alkalnih fosfata). Metabolički, tip O ima nizak nivo zgrušavanja krvi (duže krvari) što obično štiti od dijabetesa, i dizajniran je za dobru preradu kalorija. Za psiho-fizički balans, tipu O se preporučuje izbegavanje impulsivnosti (boljom organizacijom na kraće i duže staze), postepene promene, uredni i obroci za stolom, redovne fizičke vežbe (više nego i za jednu drugu grupu), od aerobika, dizanja tegova, trčanja, vožnje bicikla, sportova ful-kontakta, i to najmanje 3-4 puta nedeljno. S obzirom da je tip O sklon stimulansima - kafi, alkoholu, cigaretama, narkoticima i slaktišima - a svi su šteteni za ovaj tip, vežbe se preporučuju kao najbolja odbrane od tih slabosti.
Ishrana je zasnovana na visokoj količini proteina, i biljnog i životinjskog porekla. Meso pripremati srednje ili poluživo, uključiti redovne porcije uljem bogate ribe iz hladnih voda. Konzumirati vrlo retko mlečne proizvode, teški su za varenje za ovu krvnu grupu. Deca tipa O bi trebalo kao dodatak da unose B-12 vitamin, da jedu više mesa, pečurki, džigerice, pasulja.
Nepripremljen za 21. vek - Tip A
Genetski, nije najbolje opremljen za 21, stresni vek. Po prirodi, reč je o čoveku kome odgovara dobro struktuiran, ritmičan, harmoničan život u pozitivnom okruženju. Otud ovaj tip mnogo teže podnosi stres od prethodnog, što se uz ostale fiziološke karakteristike - a pre svega hormonsku senzibilnost, prirodno povećani nivo kortizola (koji se dodatno lako uvećava u uslovima stresa), nizak nivo stomačne kiseline i nedostatak crevnih alkalnih fosfataza - ogleda u poremećajima sna (sve više s godinama, zbog čega se preporučuje uzimanje dodatnog vitamina B-12), povećanoj anksioznosti, slabljenju imunog sistema, porastu holesterola, gubljenju mišićne mase i gomilanju masnoća u telu. Čulo mirisa slabi posle 60. godine, nekad dramatično, što je povezano i sa čulom ukusa, a oba dovode do smanjene potrebe za jelom naročito u poznijem životnom dobu što je za ovaj tip prilično opasno. Evoluirala u doba kada je prvobitni čovek, usled nedostatka primarne hrane - mesa, krenuo iz Afrike ka Evropi i Aziji i privikavao se na nove klimatske uslove i novu raspoloživu hranu, krvna grupa A je obeležena probavnim sistemom koji ima teškoća s varenjem i metaboliziranjem životinjskih proteina i masnoća, ali izuzetno dobrom "upotrebom" svih sastojaka iz karbohidrata.
To tip A štiti od čira, na primer, ali povećava rizike od žučnog kamenja, stomačnog kancera, srčanih oboljenja, osteroporoze. Više nego i za jedan drugi, za tip A je bitno da uspostavi određeni dnevni ritam, da ranije leže i spava najmanje osam sati dnevno, da po buđenju ne ostaje u krevetu, da ne preskače obroke, da mu glavni obrok bude doručak i da tada unese većinu dnevno potrebnih proteina, da dobro žvaće hranu i da ne jede kada je, ili zato što je nervozan. Preporučuje se ograničeno unošenje šećera, kafeina i alkohola, jer povećavaju stres (zato se, iako kafa ima blagotvoran efekat, ne preporučuje više od jedne šoljice na svakih šest sati) i usporavaju metabolizam. Tip A bi, takođe, morao posebno da vodi računa o kombinovanju hrane, tačnije da ne unosi u istom obroku proteine i skrob. Psihološki, tip A ne funkcioniše najbolje u većim grupama (izaziva stres), sklon je internalizaciji emocija, tako da bi još od detinjstva trebalo praktikovati komunkaciju. Boravak u prirodi, relaksirajuća muzika i aroma-terapije su odlični stimulansi za tip A. Što se tiče fizičkih aktivnosti, mada je često sklon preterivanju, tip A bi trebalo da smanji njihov intenzitet, naročito ako se bavi sportovima ili vežbama koje zahtevaju veliki napor. Najčešći znaci preterane fizičke aktivnosti su: hladni dlanovi, izrazit umor sat ili dva posle napora, ili laka vrtoglavica. Hatha-joga se smatra najblagotvornijom aktivnošću za ovaj tip.
Prilagodljiv - TIP B
Ovaj tip nosi potencijal za izuzetnu prilagodljivost i sposobnost da se kreće u svim pravcima i razvija se s promenama. Kreativnost i rešavanje komplikovanih problema su osnovne mentalno-emotivne karakteristike ovog tipa. Antropološki gledano, lako je uočljivo kako i koliko je ta prilagodljivost "izrodila" krvnu grupu B čiji je osnovni zadatak bio da uspostavi ravnotežu između dva prethodna, potpuno suprotstavljena tipa. Osnovni zdravstveni izazovi za ovaj tip su tendencija da proizvodi viši od normalnog nivoa kortizola u stresnim situacijama (što u poznijim godinama nosi povećani rizik od Alchajmerove bolesti ili senilnosti, a kod dece od autizma), izrazitu osetljivost na B-lektine u određenoj hrani (naročito piletina, kukuruz i kikiriki) što rezultira upalama, izvesnoj sklonosti da "zakači" sporo napredujuće viruse poput onih koji izazivaju multipleks sklerozu ili lupus, i podložnosti autoimunim oboljenjima. U slučaju tipa B, etničke i rasne razlike u izvesnom stepenu mogu imati određenog uticaja. Generalno, po nalazima D'Adama, zdrava osoba krvne gurpe B koja živi u skladu sa svojim potrebama, fizički i mentalno je najuravnoteženija u odnosu na sve ostale krvne grupe. Osim sklonosti ka povećanom kortizolu (posledice kao i kod tipa A) i posledične opasnosti od smanjenog imuniteta, tip B ako je izbačen iz koloseka nekada preterano emotivno reaguje na stres, što se ogleda u letargiji i nedostatku motivacije, a nosi povećan rizik od hroničnih virusnih infekcija, hroničnih simptoma umora i esktremno visokog ili niskog krvnog pritiska.
Zahvaljujućhi relativno dobrim enzimima stomačnih alkalnih fosfataza, tip B lako "razbija" masnoće, što ga, ako su i metabolički procesi uravnoteženi, dodatno štiti od srčanih oboljenja i dijabetesa i jača njegovu koštanu građu. Metabolička ravnoteža tipa B je, međutim, pod velikim uticajem lektina, što, ukoliko nije pod kontrolom, povećava rizike od hipoglikemije i gojaznosti, a s godinama utiče i na smanjenje libida. Imuni sistem je posebna briga, jer mnoge bakterije imaju antigene tipa B, tako da su jaki gripovi, gastroeteritisi, sinusne i infekcije urinarnog trakta česte prilikom pada imuniteta. Uravnoteženi i zdrav tip B znači izbegavanje lektin-štetne hrane, smanjenje karbohidrata u ishrani, nepreskakanje obroka, vežbe istezanja, meditacija i vizuelizacija kao glavne i neverovatno produktivne tehnike smanjenja stresa za ovaj tip. Plivanje, planinarenje, vožnja bicikla i Taj-Ći vežbe se smatraju najpodesnijim za grupu B, jer zahtevaju ili potpunu relaksaciju ili koncentraciju. Umor se kod tipa B leči unošenjem proteina. Vitamini C i B (naročtio B-1 i B-6) i cink su preporučljivi dodaci ishrani.
Ne voli pravila - Tip AB
Ova, najmlađa krvna grupa postoji, kako se veruje, svega oko hiljadu godina i zastupljena je u dva do pet odsto svetske populacije. Smatra se "prelaznom", i više rezultatom "ukrštanja" dve prethodne krvne grupe (i stilova života), a ne direktnim odgovorom na novonastale klimatske ili ostale uslove. Tip AB ima kvalitete kameleona - u zavisnosti od situacije može da usvoji karakteristike A ili B tipa. Od domanacije jednog ili drugog zavisi i pojedinačna slika vlasnika ove krvne grupe. Zanimljivo je da hormonski profil ovog tipa najviše ima sličnosti sa tipom O, probavni sistem je nalik tipu A, što znači manjak želudačne kiseline, mada je potreba za proteinima životinjskog porekla sličnija tipu B. U najkraćem, tip AB bi trebalo da izbegava sve što važi za tip A ili tip B. Izmešanost uticaja prethodnih krvnih grupa u tipu AB rezultira i izvesnom dozom "zbunjenosti" ili ekstremnih ponašanja. U najboljem izdanju, intuitivan i spiritualan, ovaj tip ima problem istovremene potrebe da bude izuzetno i socijalan i usamljen, tako da se i preporučuje dnevno "praktikovanje" i trenutaka samoće i relaksacije i aktivnog učešća u grupama, po mogućstvu onima koje "imaju smisla i značaja" za osobe AB tipa, i koje nisu po prirodi kompetitivne.
Takva podeljenost nosi opasnosti od bipolarnih manifestacija, depresije, srčanih oboljenja, Parkinsonove bolesti i povišenog krvnog pritiska. Isto tako, ovaj tip ima potrebu i za vrlo intenzivnim i za opuštajućim vežbama, tako da je najbolje da ih kombinuje. Bitno je, koliko za decu toliko i za starije, da osobe sa ovom krvnom grupom ne budu izložene restriktivnom okruženju ili strogim pravilima. Deci, recimo, treba omogućiti da sama biraju svoju odeću, bez obzira da li se iskusnijem oku ne dopadaju kombinacije koje dete napravi.
Zbog niskog nivoa stomačne kiseline, ima problem sa varenjem proteina, blokiranjem digestivnih enzima, sklonost ka razvoju bakterija u stomaku, što povećava rizik od žučnih problema, stomačnog kancera, žutice i trovanja (hranom). Teže razlaže masnoće pa se savetuje oprez od koronarnih bolesti, cerebralne tromboze, povišenog pritiska. Zbog nesposobnosti da proizvodi anti-A i anti-B tela, podložniji je kancerogenim oboljenjima nego ijedna druga krvna grupa, mnogim infekcijama (naročito respiratornim i ušnim). Doručak sa povećanom dozom proteina je kralj obroka za ovaj tip, pogotovo ako hoće da izgubi na kilaži. Glavni izvori proteina za AB su riba i morski proizvodi, a nikako crveno meso. Manji i češći obroci nisu preporučljivi ovom tipu zbog neadekvante količine stomačne kiseline i peptičnih enzima (što se dodatno smanjuje s godinama), ali su redovna tri obroka neophodna za opštu metaboličku, digestivnu i ravnotežu imunog sistema.
Ishrana za krvnu grupu O
Meso i riba: (4 do 6 puta nedeljno za muškarce, 2-5 puta za žene i decu)
izuzetno korisno: govedina, teletina, jagnjetina, ovčetina, srnetina, džigerica, pastrmka, bakalar, oslić, skuša, sardine, smuđ, losos, štuka, list, grgeč, sabljarka.
izbegavati: svinjetinu, slaninu, šunku, guščetinu, kavijar, dimljeni losos, haringu, barakudu.
Mleko, mlečni proizvodi i jaja
ništa nije posebno korisno, ali su feta, puter, mladi beli sirevi, kozji sir i sojini substituti neutralni, i preporučuje se ne više od jednog jajeta nedeljno, kao i vrlo male količine sira.
izbegavati: jogurt, teške žute sireve, ementaler, gaudu, bri, kamamber, krem-sireve, parmezan, punomasno mleko, sladoled.
Povrće (3 do 5 puta nedeljno sirovo i isto toliko kuvano)
izuzetno korisno: artičoke, cvekla, keleraba, praziluk, kelj, spanać, crvena paprika, crni luk, zelena salata (i ostalo zeleno lišće), brokoli, ren, beli luk, peršun, bela zelen, bundeva, beli krompir.
izbegavati: sočivo, avokado, kupus, karfiol, kukuruz, plavi patlidžan, pečurke, masline, crveni krompir.
Voće (3 do 4 puta nedeljno)
izuzetno korisno: sveže i suve smokve i šljive, i (naročito sok) ananas i crvene trešnje.
izbegavati: kupine, dinje (kantalupe), pomorandže, jagode, kokos.
Brašno, cerealije, semenke
nisu od naročite nutricionističke vrednosti za ovu grupu, osim oraha i semenki od bundeve.
izbegavati: kukuruzne pahuljice i kaše, griz, hleb od celog zrna, kikiriki, pistaće, mak.
Začini
izuzetno korisno: peršun, kari, rogač, turmerik.
izbegavati: cimet, morsko orašče, mleveni biber, vaniline ekstrate, sve vrste sirćeta, kečap, majonez, turšiju.
Čajevi i pića
izuzetno blagotvorno: čajevi od nevena, nane, lipe, džindžera, peršuna; celcer.
izbegavati: kafu, koka-kolu i ostala gazirana pića, crne čajeve.
Ishrana za krvnu grupu A
Meso i riba (jednom nedeljno)
izuzetno korisno: šaran, smuđ, bakalar, skuša, štuka (ništa od mesa).
izbegavati: svo meso i prerađevine osim neutralnih piletine i ćuretine, kao i ribu i morske plodove osim onih koji su blagotvorni ili neutralni poput tunjevine, štuke, ili jesetre.
Mleko, mlečni proizvodi, jaja (ne više od jednom nedeljno)
ništa nije posebno blagotvorno, kao i kod tipa O, dok su mladi beli sirevi, feta, kefir i voćni jogurt neutralni.
izbegavati: masne, žute, stare i prevrele sireve, krem sireve, punomasno mleko, puter, sladoled.
Povrće (2 do 5 puta, sirovo i bareno)
izuzetno korisno: šargarepa, bela zelen, spanać, beli i crni luk, praziluk, zelena salata i lisnato povrće, sočivo, brokoli, cvekla, ren, keleraba, kelj, maslačak, perssun, repa.
izbegavati: kupus, paradajz, zrnasto povrće, plavi patlidžan, pečurke, masline, ljute papričice, crvenu i žutu papriku, crveni i beli krompir.
Voće (3 do 4 puta nedeljno)
izuzetno korisno: kajsije, kupine, borovnice, trešnje, ribizle, limun, grejpfrut, ananas, sveže i suve šljive, smokve.
izbegavati: banane, dinje, pomorandže, mango, kokos
(izuzetno preporučljivi sokovi od kajsija, šargarepe, celera, trešanja, grejpfruta, ananasa, i limunada).
Brašno, cerealije, semenke
izuzetno korisno: kikiriki, semenke od bundeve, zobene pahuljice, hleb od soje, pirinčana peciva.
izbegavati: belo brašno, pistaće, obogaćen hleb, veštačke paste i prelive.
Začini
izuzetno korisno: beli luk, džindžer, meso, soja sos, senf.
izbegavati: biber, alevu i mlevenu papriku, kapar, sve vrste sirćeta, ulje od suncokreta...
Čajevi i pića
izuzetno blagotvorno: kamilica, kafa, zeleni čaj, crveno vino.
izbegavati: pivo, koka-kolu i ostala gazirana pića, crne čajeve.
Ishrana za krvnu grupu B
Meso i riba
izuzetno korisno: jagnjetina, ovčetina, zečetina, srnetina, pastmrka, iverak, oslić, skuša, smuđ, štuka, sardine, bakalar, kavijar.
izbegavati: piletinu, pačetinu, guščetinu, svinjetinu, šunku, slaninu, rakove, dimljenog lososa, kamenice, jastoga, škampe, puževe.
Mleko, mlećni proizvodi i jaja (3 do 5 puta nedeljno)
izuzetno korisno: mladi beli sirevi, feta, kozji sirevi, jogurt (običan i voćni), blagi žuti sirevi, obrano mleko, kozje mleko, jaja.
izbegavati: sladoled i fabrički žuti masni sir.
Povrće (3 do 5 nedeljno, sirovo i bareno)
izuzetno korisno: kupus, kelj, šargarepa, bela zelen, karfiol, paprika, peršun, krompir, pečurke, cvekla, brokoli, plavi patlidžan.
izbegavati: paradajz, kukuruz, masline, sočivo, artičoke, bundevu.
Voće (3 do 4 puta)
izuzetno korisno: banane, ribizle, grožđe, ananas, šljive, papaja (svi sokovi od ovog voća).
izbegavati: nar, kruške, urme, kokos.
Brašno, cerealije, semenke
izuzetno korisno: zobene pahuljice, proso, pirinčana peciva.
izbegavati: praktično svo semenje osim oraha i makadamije (naročito susam, suncokret, bundevu, kikiriki i pistaće), raženo brašno, pšenično brašno (celo zrno, griz, kukuruzne pahuljice i kaše, Wasa-keks.
Začini:
izuzetno korisno: ren, peršun, kari, džindžer, maslinovo ulje.
izbegavati: kečap, biber, ekstrate od badema, cimet, želatin.
Čajevi i pića
izuzetno blagotvorno: nana, žalfija, zeleni čaj, džindžer, peršun, sladić, žinsen.
izbegavati: lipu, senu, hmelj, alou, selcer, koka-kolu i ostala gazirana pića.
Ishrana za krvnu grupu AB
Meso i riba (1 do 3 puta nedeljeno)
izuzetno korisno: ćuretina, jagnjetina, zečetina, ovčetina, tunjevina, oslić, smuđ, skuša, štuka, pastrmka, sardine, puževi, jesetra.
izbegavati: piletinu, govedinu, teletinu, svinjetinu, srnetinu, pačetinu, guščetinu, šunku, prerađevine, barakudu, jastoga, škampe, dimljenog lososa, oktopoda, kamenice, žabe, jegulju.
Mleko i mlečni proizvodi, jaja (3 do 4 puta nedeljno)
izuzetno korisno: jaja, jogurt, kefir, pavlaka (sa manje masnoće), kozje mleko, feta, kozji sir, mladi beli sirevi.
izbegavati: punomasno mleko, puter, žute jako masne i topljene sireve, sladoled, parmezan.
Povrće (3 do 5 puta)
izuzetno korisno: šargarepa, bela zelen, celer, karfiol, spanać, kelj, plavi patlidžan, brokoli, krastavac, beli luk, crni luk, zeleno sočivo, sojine mahune, krompir.
izbegavati: papriku, kukuruz, artičoke, avokado, rotkvice, masline,
(dobro da piju što više sokova od šargarepe, celera, kupusa, trešanja i grožđa).
Voće (3 do 4 puta nedeljno)
izuzetno korisno: trešnje, ribizle, grožđe, grejpfrut, šljive, kivi, limun, sveže i suve smokve.
izbegavati: banane, pomorandže, kruške, nar, kokos, urme, mango.
Brašno, cerealije, semenke
izuzetno korisno: orasi, kikiriki, kesten, proso, zobene pahuljice, pirinčane pahuljice, sve vrste pirinča, sto odsto ražrni hleb, raženo, pirinčano i zobeno brašno.
izbegavati: ječam, kukuruzno brašno, kukuruzne pahuljice i kaše, mak, semenje od bundeve, susam, suncokret, (puter od susama).
Začini
izuzetno korisno: beli luk, ren, peršun, kari, maslinovo i orahovo ulje.
izbegavati: kečap, biber, belo sirće, kaper, želatin, ekstrat badema, suncokretovo ulje.
Čajevi i pića
izuzetno blagotvorno: kamilica, zeleni čaj, lišće jagode, džindžer, žinsen, kafa.
izbegavati: destilisana alkoholna pića, koka-kole i gazirano, crne čajeve.
Aleksandra Ajdanić