Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jad i beda srpske aj-ti (samo ne ja) scene

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Jad i beda srpske aj-ti (samo ne ja) scene

[ Pregleda: 1318 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.153.eunet.yu



+1 Profil

icon Jad i beda srpske aj-ti (samo ne ja) scene03.10.2004. u 04:32 - pre 237 meseci
Bogami, retko ko ovako raspali tamo gde treba i gde boli... A coveka znam godinama, jedan je od retkih domacih strucnjaka koji su doziveli medjunarodno priznanje u domenu medicinske informatike i e-zdravstva... Njegova reakcija na belosvetske i domace lopuze, bolesnike i hohstaplere objavljena je originalno na Internodium listi, a ja sam uzivao citajuci je...


---

Zanimljivo. Doduše, ne razumem koji su to "impresivni rezultati" UNDP-a u BiH. Ja te rezultate nisam video ni dok sam radio tamo, niti ih vidim sada iz komšiluka. Da su tako "impresivni", to bi moralo da se 'zamjeti'. Što se primedbe o mehanizmu tiče, to se slažem - ali... To 'ali' je vezano za jednu drugu inicijativu koja je koren rešenja svih problema kod nas, pa i ovog u vezi sa ICT. To je najavljena inicijativa za razvoj strategije za borbu protiv korupcije. Dakle, sve dok se ne razvije mehanizam za suzbijanje korupcije, neće biti ni mehanizama za primenu nikakve politike (strategije) u ICT. Trenutno je najveći problem taj što je informacija smrtni neprijatelj korupciji, pa je i razvoj ICT u suprotnosti sa životnim interesom svih faktora političkog života Srbije. Posledica toga je da se u ICT "investira" preko "pouzdanih" firmi (najvećih "integratora" tj. preprodavaca) koje su nastale sa Miloševićevim blagoslovom (a možda i suvlasničkim ucešćem), jer kvote za uvoz nisi mogao da dobiješ ako nisi seo na njegovo kanabe, a koje okolo-naokolo realizuju megalomanske ICT poduhvate od kojih - svedoci smo - ostadoše sve sami "impresivni" rezultati.

Dakle, korpumpirana politička birokratija u Srbiji je smislila svoj mehanizam za blokiranje ICT razvoja: 1. kuni se u progres i razvoj (kao bivši "gigabitni" ili "biometrijski" ministar, ali i svi drugi ministri i funkcioneri sve do nivoa predsednika opštine): svako je "razvijao" neki e-government, onda 2. nađeš (ili napraviš svoju) "pouzdanu" firmu da dobije "transparentni" tender, 3. nađeš podršku nekih "veličina" (profesora, akademika, domaćih i međunarodnih "eksperata" koji ni XP ne umeju da podese, već i dalje kuckaju velikoumne pozitivne ocene projekata u CTimes fontu - kao čuvena "ekspertska" ekipica sa RCUB-a i Univerziteta - koji su se civilizacijski i tehnološki začaurili na nivou ranih 90-tih, ali su zato večiti partneri svake vlasti i DB-a) koji potvrđuju "kvalitet" projekta i "stručnost" izabranog ponuđača, i onda:

(Opciono) ako nema para u budžetu, "utali" se sa nekom od donatorskih organizacija ('fala Bogu, ima ih dosta, zahvaljujući ogromnom "interesu" međunarodne zajednice tj. njihove birokratije koja nije ništa manje gadljiva na pare od naše - za "pomoć u rešavanju" naših "nagomilanih" problema i "unapređenje" demokratskih procesa da dođeš do kojeg miliončića evra i na kraju

4. "guslaš" neko vreme (dižeš prašinu, praviš Potemkinova sela, udariš na case study samohvalisanje uz podršku "veličina", zamajavaš i praviš budale od "nekompetentnih" korisnika koje ubeđuješ da je crno belo, a sistem odličan iako ne radi - ali to je vrhunska tehnologija itd.) dok na kraju svi ne dignu ruke i cela stvar padne u zaborav (jer ničemu ne služi), a ti još ugovoriš "održavanje" i nastaviš da "sisaš" dok se vlast ne promeni pa neko drugi ne sedne u tvoju fotelju i privede svoje "stručnjake" da "reintegrišu" tj. presipaju iz šupljeg u prazno na isti način.

E, to tako ide i ići će u Srbiji sve dok se ne ubije korupcija, dok se Univerzitet ne pročisti od foliranata i hohštaplera, dok se ne prekine odliv mozgova (jer ovde statistički dolazi do nesrazmernog odnosa, a time i uticaja mediokriteta) i ne uvede nezavisni stručni nadzor (baziran na međunarodnim industrijskim partnerima koji su u međusobnoj konkurenciji, a ne na nekakvim "ekspertima" za koje niko ne zna ko ih je proglasio za eksperte osim sto ih tako zovu predstavnici korumpirane birokratije i političke oligarhije) nad javnim projektima (ona čuvena transparentnost). Dotle nema ovde pomaka u ICT industriji jer će svi veliki poslovi biti muljani od strane "velikih igraca". A to znači da za "male ribe" neće biti posla, pa ni prilike da se razviju i naprave konkurenciju "dobro etabliranim lopovima u našim redovima".

I na kraju, UNDP kao i sve te UN i slične birokratizovane organizacije nikada nigde nikome nisu ništa konkretno pomogle. One samo postoje zarad sebe samih, sisaju budžet UN i foliraju da nešto kao rade. A najmilije im je da rade u "teškim" okolnostima, gde je sasvim "opravdano" i "izvesno" da je teško očekivati neke rezultate. Pa pošto ni jedan od tih "impresivnih" projekata nikada nije ni ušao u implementaciju (zbog "teških" uslova), onda se i ne zna kakav bi bio ishod. Prodaja magle, za debele pare. Slično je i sa svim drugim "agencijama" - da li neko zna za ijedan uspešan projekat iz "donacija" (koje su, inače, većinom "povoljni' krediti" - donacije su samo do nivoa od nekoliko desetina hiljada evrića - ostalo je sve na kredit za čije uzimanje neko dobija proviziju od kamate - guess who?). Ko se ovde "ekspertski" bavi parama, a ima ministre na svim tim mestima gde se slivaju "donacije" i ima oko 3% podrske od izaslih 34% biraca, sto je u apsolutnom iznosu oko 1% naroda - onih koji rade ili su povezanim sa firmama koje "implementiraju" donacije...?

Dakle, čvrst spoj korumpirane birokratije (internacionalne i nacionalne) sa korumpiranim firmama koje su navikle na tržišni monopol i spregu sa korumpiranom birokratijom, garant je dugoročne "stabilnosti" na Balkanu. Stabilnosti koja nije ni politička, ni bezbednosna, ni demokratska već kriminogena i kriminalna. Ako neko "tamo daleko" hoće da to promeni, lek je prost - iz korena reformisati izvore finansiranja "projekta". Ja predlažem sistem konkursa (koje primenjuje DARPA): raspiše se projekat, firme koje hoće - samostalno (0% avans) krenu u realizaciju, a nakon nekog perioda (npr. 6 meseci) izvrši se upoređivanje rezultata (javna i otvorena evaluacija u kojoj predstavnici svih konkurenata napadaju jedni druge) pa onaj koji je najbolji dobija pare, a ostali ništa! Tako će se tržište brzo profiltrirati - ostaće nekoliko najboljih i oni će ojačati da budu ozbiljna konkurencija "etabliranim integratorima magle". Ovakva spartanska politika će sigurno biti kritikovana od "dušebrižnika", ali je to upravo signal da je ova politika jedina koja zabija nož u srce "birokratskim dušebrižnicima" koji su PR korupcije.

The Time is Near!
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Jad i beda srpske aj-ti (samo ne ja) scene

[ Pregleda: 1318 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.