guja011 Bgd
Moderator Član broj: 15025 Poruke: 8056 *.rcub.bg.ac.yu
|
šta da prepravljaš ako si već sklopio?
torusi (odma da dodam i "toroidi" da me ne peckaju zbog naziva) su jeftiniji zbog samog načina izrade tako da se "ćoškasti e-i" sve manje nalaze za srednje i veće snage (amaterski gledano, znači ne spominjem neke mrge veće od par kW :) )
jezgro je boljih karakteristika (1,7T na prema 1,1 T za ćoškaste) pa je i broj navoja po voltu manji. manje bakra znači i manji otpor pa je razlika napona u praznom hodu i punom opterećenju daleko manja. jezgro je kompaktno i nema zujanja a gubici su daleko manji (mada je to zasluga novijeg i boljeg materijala). mana torusa je što umeju pri uključenju da cimnu veliku struju (inače im je "mirna struja" jako mala) što ume da zeza okruženje sa automatskim osiguračima. zato si po šemama video one sklopove za postepeno uključenje.
što se tiče motanja, sekundari za veće struje se motaju multifilarno, ja imam par komada koji imaju i po 6 žica paralelno. takav način motanja omogućuje da ako praviš nešto sa split napajanjem imaš sekundare stvarno istog napona i otpora što je lako ostvarljivo u samom motanju a ne povisuje cenu izrade. prednost ovakvog motanja je što ti se za vrlo malu razliku mogu dodati i još nekoliko sekundara . mana ovakvog motanja je da se sekundari sa većim naponima (što je retkost ipak u odnosu na većinu slučajeva) trebaju izolovati slojem izolacije pošto to mašina mota u krug i preklapa slojeve (fino je kad ti deklarišu izolaciju al ja im baš nešto ne verujem..samo jedan domaći proizvođač se lako nosi sa time al da ne reklamiram)
poneki u slojeve namotaja ugrađuju termo-topivi osigurač al mi to nije siguracija,
dobro dimenzioniranom trafou takva pažnja nije potrebna, pogotovu što takva zaštita zahteva malko razvaljivanja da bi se zamenio osigurač a ti proceni kada se trafo toliko zagreje ko je zeznuo stvar) . mana torusnih trafoa ,tačnije ovog načina motanja je veća osetljivost navoja na oštećenja (pad ili nabijanje) u odnosu na klasični trafo kod koga su navoji ušuškani u kalemsko telo.
montaža trafoa je jednostavnija, dobije se metalna tacna i 2 gumena prstena i sa samo jednim zavrtnjem kroz sredinu trafoa učvršćuješ sve. dobra stvar kod torusa je da ako ti treba neka modifikacija namotaja , recimo da domotaš neki pomoćni napon ili smanjiš poneki, ne trebaš da rasturaš ništa, osim da odmotaš traku spoljne izolacije.(a ako domotavaš , možeš to i preko svega..) normalno uz predpostavku da ne čačkaš neki od unutrašnjijih slojeva , mada je čak i to moguće kada se radi na obodu trafoa pošto je na spoljnjoj strani trafoa veći obim pa su žice razmaknutije pa se može prići. evo , ja sam jedan torus 220/110 za 10 minuta pretvorio u 2x55 volti..
što se tiče tržišta, cena diktira kvalitet , tako da se poneki služe jako lošom žicom ili zakidaju na preseku.. sama jezgra neki prave a neki kupuju gotova što ako je tursko ili od žutaća bude jeftinije al može da bude mačka u džaku. normalno da ima u prodaji i gotovih trafoa raznih snaga sa popularnijim naponima ali su oni obično sa 2 ista sekundara (2x6 do 2x30v pa i ponešto više) i oni budu nešto jeftiniji od onih koje naručuješ. onda ti kombinuješ pa ih vezuješ na red ili paralelno..
uh, nemam više inspiracije..
inače praxa ti vrlo brzo pokaže čiji su trafoi kvalitetniji. ja sam na nekih do sada jedno preko 300 torusa imao samo 5 vatrometa i to greškom proizvođača koja se nije više nikada ponovila kada je zamenjen radnik na proizvodnji .
u drugom slučju, kod drugog proizvođača sam na 20 trafoa imao 6 defektnih pri nekih 50-60% opterećenja. hehe predpostavljaš da je to bila prva i poslednja narudžbina.
|